Jump to content

γεμισαμε αλγη......


paris_athens

Recommended Posts

λοιπον να ξεκινησω απο την αρχη.....το ενυδρειο ειναι 100λ φιλοξενει 3 labido και τον τελευταιο μηνα το νταμαρι μου εχει αρχησει και γεμιζει απο καφε αλγη......

ξεκινησε απο το το τζαμι αλλα πλεον εχει αρχισει και εξαπλωνεται σε ολες τις πετρες. βασικα μου αρεσει σαν αποτελεσμα γιατι φενεται πιο φυσικο το περβαλλον αλλα θελω να μου πειτε αν θα υποχωρησει με τον καιρο???

βασικα ειχα διαβασει οτι κανει τον κυκλο της και φευγει.....ισχυει κατι τετοιο???

επισεις αραια και που υπαρχουν κουκιδες πρασινης που με τον καιρο και αυτες πολλαπλασιαζονται????

με πιο τροπο μπορω να πρασινισω ολες τις πετρες με αλγη???

θυμαμαι σε καποιο παλλαιοτερο post οτι πρεπει να μηδενισουμε φωσφορικα και να κραταμε ψηλα νιτρικα.....ισχυει κατι τετοιο???? τι επιρροει μπορει να εχει στα ψαρια???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συνΑφρικανε :rasp::bowdown:

Πρεπει να σου πω οτι ολοι στην Αφρικη περακαλαμε να μας βγει αυτη η τοσο ομορφη αλγη... Ναι μεν στο Τζαμι ειναι προβλημα αλλα στις πετρες ειναι κατι το πολυ ομορφο και βιοτοπικο..

Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου.. αν δεν την θελεις λπν πρεπει να παρεις 2 -3 σαλιγκαρακια... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Η καφε αλγη,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Οσο για την πρασινη,που ομορφαινει το ενυδρειο,και κανει το βιοτοπο πιο φυσικο,και ειναι ευχης εργο,ασε το ενυδρειο να τρεξει,και θα κανει την εμφανιση της.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...