Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


ZIGGY

Recommended Posts

:rasp: Λοιπόν καλημέρα κι όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει παρακαλώ!

Έχω ένα ενυδρείο θαλασσινού νερού 200λτ το οποίο και λειτουργεί γύρω στα 3 χρόνια... Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν μετακομίζοντας από την Αθήνα στην Αίγινα, χρειάστηκε να το μετακινήσω και αυτό. Οι απώλειες ήταν 4 ψάρια και φυσικά η βιολογική ισορροπία του συστήματος έπαθε πλάκα! Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, η ουσία πάντως είναι ότι 5 ψάρια που απέμειναν μπήκαν στο νέο περιβάλον πριν 10 μέρες, τα νιτρικά ανέβηκαν σε δυσθεόρατα ύψη, αλλά τελικά επιζήσαμε και όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό...Μέχρι σήμερα όταν έριξα στο νεράκι το αντιχλωρικό που είχα ξεχάσει στην Αθήνα.. Το νερό στο :angry2: skimmer αφρίζει ασταμάτητα κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω.Το skimmer είναι καινούργιο και απλά το έκλεισα...Ξερει κάποιος κάτι να βοηθήσει?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

λογικα το σκιμερ αφριζει επειδη εριξες αντιχλωριο.

τι μαρκα ειναι το σκιμερ?

περισοτερα απ τους πιο εμπειρους

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

απολυτως φυσιολογικο να τρελλαθει το σκιμμερ.βρηκε ''ξενο σωμα'' στο νερο και το αποβαλλει....αστο κλειστο καποιες ωρες και θα ηρεμισει.

***μερικες ερωτησουλες.εχεις FOενυδρειο και χρησιμοποιεις νερο της βρυσης...?

καλως ηρθες κατ'αρχας και σε νεο ποστ μπορεις να μας πεις λιγα λογια για σενα και το ενυδρειο σου μαζι με μερικες φωτος... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ειναι δωρο, δεν ξέρω τι μάρκα είναι, ίσως mce κατι (????????) αλλά είναι εξωτερικο, προδιαγραφών για 1000λτ και μέχρι σήμερα έκανε φοβερή δουλειά με το ρημάδι το αντιχλώριο άρχισε να ανεβάζει το νερό σα σαπούνι... μήπως πρέπει να αρχίσω αλλαγές νερού μέχρι να φύγει το αντιχλώριο ?

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα κάνεις αλλαγές νερού δεν θα φύγει… θα προστίθεται νέο, μιας και βάζεις νερό βρύσης , που θέλει απαραίτητα αντιχλώριο. Εκτός αν βάλεις νερό αντίστροφης όσμωσης

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλύτερα να επικεντρωθείς στο θέμα της μετακόμισης και να πεις κάποιες λεπτομέρειες κατά πόσο έγινε σωστά η «μεταφορά» μήπως νεκρώθηκε ο βράχος ή το βιολογικό υλικό, πράμα που σημαίνει ότι αρχίζει ο κύκλος από την αρχή

Από άλλες μετρήσεις σε τι επίπεδα είναι?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Εκτος του σκιμμερ,μηπως εχεις και εξωτερικο φιλτρο,η το δουλευεις με sump;

Μηπως αλλαξες και <<συνθετικο βαμβακι ενυδρειακης χρησης>>;;;; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ειναι δωρο, δεν ξέρω τι μάρκα είναι, ίσως mce κατι (????????) αλλά είναι εξωτερικο, προδιαγραφών για 1000λτ και μέχρι σήμερα έκανε φοβερή δουλειά με το ρημάδι το αντιχλώριο άρχισε να ανεβάζει το νερό σα σαπούνι... μήπως πρέπει να αρχίσω αλλαγές νερού μέχρι να φύγει το αντιχλώριο ?

προσθεσες συμβατικο αντιχλωριο γλυκου νερο , υπαρχουν αντιχλωρια για θαλασσινο χωρις να επειρεαζουν το skimmer , κανε αλαγες νερου χρεισιμοποιοντας αυτη την φορα το καταλληλο αντιχλωριο..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που με ηρεμήσατε, πάμε από την αρχή!

Καλημέρα!

I don't know what FO means, αλλά αν εννοείς θαλασσινού νερού, ναι τέτοιο έχω και βάζω νερό βρύσης. Και στο προηγούμενο (100λτ) και στο προ προηγούμενο (80λτ) το ίδιο έκανα και γενικά εδώ και 5 περίπου χρόνια που έχω θαλασσίτσα, το ίδιο κάνω. Νερό βρύσης, ανακάτεμα το αλάτι με το χεράκι μέχρι να διαλυθεί και ... μέσα. Ξέρω ότι θεωρητικώς αυτό είναι λάθος ή τελοσπάντων για πολύ κόσμο είναι λάθος. Εμένα με μύησε στην ιστορία αυτή ένας Γάλλος φίλος ο οποίος χρησιμοποιεί νερό βρύσης, χωρις αντιχλώριο, απλό φίλτρο υαλοβάμβακα και δυνατά skimmers. Είναι μια διαφορετική σχολή προφανώς με εντελώς άλλη προσέγγιση στο θέμα και πρέπει να ομολογήσω ότι τα ενυδρεία του είναι απίθανα, κανονικοί ύφαλοι (θα προσπαθήσω να βρώ φωτο...).

Όσο για εμένα, δεν έχω τίποτα αξιόλογο να σας δείξω μια που η μετακόμιση μας τσάκισε αν και ως εμπειρία ήταν πολύ καλή. Λοιπόν πρώτα έβγαλα τα ψαράκια τα οποία και φιλοξενήθηκαν για ένα περίπου μήνα αλλού, χωρίς όμως skimmer και σε πολύ περιορισμένο χώρο. Λίγες μέρες πριν τα πάρω άρχισε το θανατικό και ότι γλύτωσε ζει τώρα στο νέο χώρο...

Μετά τα ψάρια μετέφερα τους βράχους, ήταν όμως αδύνατον να διατηρήσω τη ζωή τους αν και επιστρατεύτηκαν διάφορα σενάρια (βρεγμένες πετσέτες, αντλία με μπαταρίες κλπ...). Τελικά χρειάστηκαν καθάρισμα και φτου απ την αρχή...Έχασα επίσης έναν κάβουρα, μια καραβίδα και όλη τη χλωρίδα. Ευτυχώς άφησα μέσα μαζί με την άμμο, αρκετές πετρούλες που τώρα "ανθίζουν" ζωή...

Τέλος ήρθε και η ώρα του ενυδρείου! Ηταν πολύ δύσκολο μια που ούτε χημικός είμαι, ούτε καμμιά ιδιαίτερη εμπειρία έχω στα ενυδρεία. Το άδειασα αφήνοντας 1 με 2 πόντους νερό, ταξίδεψε 4 περίπου ώρες από το ένα σπίτι στο άλλο και με το που το έφεραν, άρχισα να το γεμίζω. Τις επόμενες τρείς ημέρες, καθάριζα και ανανέωνα νερό και την τέταρτη ήρθε το skimmer με τα ψάρια!!! Εκεί έβαζα και στοίχημα ότι δε θα επιζήσουν (μια που το skimmer μπήκε μαζί τους και φαντάζεστε τι έβγαζε...), αλλά τελικά όλα επέζησαν! Έριξα επίσης μια αμπούλα με βακτήρια και μικροβιάκια των τροπικών και περίμενα. Υπήρξε πρόβλημα με τα νιτριδια αλλά τελικά ξεπεράστηκε με αλχημίες...η συνέχει αργότερα!

και ξανά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε τη συνέχεια… και τις «αλχημείες» .. όλο και κάτι θα μάθουμε :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

...και τώρα η συνέχεια!

κατ αρχάς να πω ότι δεν ήταν Fish Only, διότι είχα τρία πανέμορφα κοράλλια και μια ανεμώνη, μέχρι που έκανα τη βλακεία και πήρα αστερία... Αφού τα τσάκισε, αρχισε να κόβει τα πόδια του και να τα τρώει(!) και τελικά τον έδωσα δωράκι. Μόνο η ανεμώνη του clown γλύτωσε.

Για τα νιτρίδια, πήρα τηλ τον Γάλλο φίλο μου για άμεσες συμβουλες, ο οποίος μου είπε να κάνω αλλαγες στο νερό της τάξης των 20kg ημερησίως, να διατηρήσω τον φωτισμό τουλάχιστον σε 12ωρη βάση για γρηγορότερη ανάπτυξη της χλωρίδας, και τέλος, να βάλω μέσα μία ακόμα αντλία. Ο τύπος είναι γιατρός, γνωρίζει τον κύκλο του αζώτου και για να μην τα πολυλογώ, σε 2 ημέρες οι μετρήσεις ήταν πάλι νορμαλ.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι εντελώς ερασιτέχνης στο αντικείμενο και πολλά απ όσα γράφετε, δεν τα καταλαβαίνω καν! Προφανώς έχετε μια πολύ σοβαρότερη προσέγγιση του ζητήματος και ίσως να σας φαίνεται περίεργο το ότι λχ χρησιμοποιώ "νερό βρύσης", αλλά συγχωρέστε με, κάνω ότι καλύτερο ξέρω, σιγά σιγά θα μάθω κι άλλα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι ομορφο να μοιραζεσαι μαζι μας τις εμπειριες σου πανω στο χομπι μας.ολοι μας μαθαινουμε,πολλες φορες ομως δυστυχως απο τα δικα μας λαθη.

τωρα οσο για το νερο της βρυσης,και οτι εχει να κανει αυτο με ενα ενυδρειο-υφαλο που εχει κοραλια,τα τελευταια χρονια το μεγαλυτερο ποσοστο των χομπιστων παγκοσμιως εχει καταληξει πως οσο πιο καθαρο ειναι το νερο τοσο πιο υγιη ειναι και τα ζωντανα μας.δεν γνωριζω την ποιοτητα νερου της υδρευσης στη γαλλια,αλλα εδω στην ελλαδιτσα μας αγαπητε μου φιλε το νερο της βρυσης ειναι αθλιο,με μεγαλη περιεκτικοτητα σε μεταλλα,χλωριο,χλωραμινες κλπ τα οποια σαφως αλλοιωνουν την συνθεση του νερου που θελει ενα θαλασσινο ενυδρειο.

για το θεμα επισης του πως διελυες και εβαζες το αλατι,εχω να πω πως ειναι 100% λαθος το γεγονος οτι επειδη ειναι καθαρα χημικο,θα μπορουσες να καψεις ολα σου τα ζωα,βαζοντας το μεσα τοσο γρηγορα και μαλιστα σχεδον αδιαλυτο...

εγω να φανταστεις που εχω και κυκλοφορητη πολυ δυνατο μεσα στη βαρελα μου που κανω τις αλλαγες,το αφηνω τις περισσοτερες φορες περισσοτερες απο 48 ωρες για να ειμαι σιγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ακολουθείς τη μέθοδο της «Γαλλική σχολής» να το πω χαριτολογώντας και βλέποντας τα ψαράκια σου σ ένα όμορφο περιβάλλον που φαινομενικά δεν έχουν πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κιόλας !!!

Σκοπός είναι να φροντίζουμε για τη σωστή τους διαβίωση ώστε να ζήσουν όσο πιο πολύ και όσο πιο καλά σε συνθήκες αιχμαλωσίας.

Αν δεν προσέξουμε αυτούς τους «σωστούς» παράγοντες γινόμαστε «δήμιοι» κατά κάποιο τρόπο (πολλές φορές λόγο άγνοιας) μειώνοντας τον χρόνο ζωής τους.

Κοινά αποδεκτό στο χώρο του ενυδρείου και μετά από πολλές μελέτες ή πειραματισμούς (πες το όπως θες) καταλήγουν όλοι σε κάποια στάνταρ και ένα απ αυτά είναι οι ποιότητα του νερού μ ότι συνεπάγεται γύρω απ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

οκ οκ με πείσατε, θα βελτιωθώ!!!

άλλωστε γι αυτό έψαξα και σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάς ότι τα ψαράκια που χάθηκαν και δεν άντεξαν αυτή τη ταλαιπωρία ήταν λόγω του ότι η μέχρι τώρα διαβίωση τους δεν ήταν από τις καλύτερες συνθήκες και το ανοσοποιητικό σύστημα είχε εξασθενήσει

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ακολουθείς τη μέθοδο της «Γαλλική σχολής» να το πω χαριτολογώντας και βλέποντας τα ψαράκια σου σ ένα όμορφο περιβάλλον που φαινομενικά δεν έχουν πρόβλημα δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κιόλας !!!

Σκοπός είναι να φροντίζουμε για τη σωστή τους διαβίωση ώστε να ζήσουν όσο πιο πολύ και όσο πιο καλά σε συνθήκες αιχμαλωσίας.

Αν δεν προσέξουμε αυτούς τους «σωστούς» παράγοντες γινόμαστε «δήμιοι» κατά κάποιο τρόπο (πολλές φορές λόγο άγνοιας) μειώνοντας τον χρόνο ζωής τους.

Κοινά αποδεκτό στο χώρο του ενυδρείου και μετά από πολλές μελέτες ή πειραματισμούς (πες το όπως θες) καταλήγουν όλοι σε κάποια στάνταρ και ένα απ αυτά είναι οι ποιότητα του νερού μ ότι συνεπάγεται γύρω απ αυτό.

Συμφωνω με τον φιλο aiolo και να προσθέσω οτι και εγώ χρησιμοποιώ νερό βρύσης (ύστερα απο επεξεργασία από φίλτρο νερού) αλλά το κάνω αφού πρώτα βεβαιώθηκα απο μετρήσεις οτι κάλυπτε της ανάγκες του ενυδρείου μου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ρε παιδιά αυτό το εμπειρία "σχετικα καλη" που υπάρχει δίπλα στο όνομά μου δεν το έβαλα εγώ και μπροστά σας νοιώθω εντελώς ανεπαρκής. Τέλος θα ήθελα να σχολιάσω αυτό το "συμπρωτεύουσα του παρακράτους" που γράφει ο klaz, ως μια από τις κορυφαίες φρασούλες που έχω διαβάσει τελευταία! Αντε χαιρετίσματα στη Θεσσαλονίκη και καλή συνέχεια με τα ενυδρεία μας...

Ελπίζω μέχρι το βράδυ να φτιάξει και το skimmer μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.. :angry2:

Σχεδόν πάντα μετα την προσθήκη αντιχλωριου αλλα και αλλον σκευασμάτων το skimmer τρελαίνεται για κάποιες ώρες.Καλό είναι να το εχεις κλειστό για κανένα οκτάωρο και να το ανοίξεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...