Jump to content

Καινούργιο μέλος, καινούργιο ενυδρείο


tsoum

Recommended Posts

Γεια σας! Εγγραφηκα μόλις χθες και σκοπευω να κανω ενα ενυδρείο με tetra.

Για το μέγεθος δεν είμαι 100% σιγουρος. Μαλλον θα παρω ενα 60-70 λιτρων ωστόσο οι γονείς μου διαφωνούν και λένε για μικρότερο...

Λοιπόν στην περίπτωση που κάνω ενα "μεγαλο" σκοπευω να το φυτεψω... αρκετα. Θα ήθελα λίγο γρασίδι π.χ. το dwarf hair grass δυο μικρο-μεσαια φυτα για μπροστα και δυο-τρία μεγαλα για το φοντο. Επίσης σκοπεύω να βαλω κάποιο κομμάτι driftwood ή πέτρα.

Να βαλω καποιο υπόχωμα όπως το tetra substrate ή οχι; Έχω απο ενα προηγούμενο ενυδρείο κατι ταμπλέτες tetra plant...

Τι άλλα θα έπρεπε να συμπεριλάβω στο χώμα; Κάτι για την μείωση του νιτρικου ίσως; Ενεργό ανθρακα; dunno...

Τι θα έπρεπε να εχω; Τρομπα που θα βγάζει αέρα προφανως και θα έχω.

Τα ψαρια τώρα. Θέλω μικρά ψαράκια μέσα. Συγκεκριμένα 4 νεον ή καρδινάλιους, 4 αρλεκίνους και 4 τιγράκια (gold tiger barbs στα αγγλικα καθώς δεν είμαι σίγουρος) ίσως κι ενα ζευγαρι molly. Απ'οτι έχω ψάξει τα ψάρια ανήκουν στο ίδιο φυσικό περιβαλλον. Χρειάζεται κάποιο γατόψαρο ή κάποιο ψάρι για την άλγη; Με ποια απο αυτά να κάνω την κυκλιση ή όπως αλλιώς λέγεται;

Βασικά τι ακριβώς είναι η κύκλιση και πως γίνεται;

Απ'ότι θα καταλάβατε δεν ξερω και πολλα και θα ήθελα βοήθεια ωστε να στησω ενα ωραίο ενυδρείο το οποίο δεν θα σκοτώνει τα ψάρια, τα φυτά και δεν θα γεμίσει άλγη μετά απο μερικές εβδομάδες. :bowdown::angry2:

Προκαταβολικά ευχαριστώ :rasp:

Link to comment
Share on other sites

:angry2:

Δεν μπορεις να τα βαλεις ολα αυτα τα ψαρια μαζι.

Επισης τα τετρα θελουν ph 6,5 το πολυ!

Στη Θεσσαλονικη δεν νομιζω να εχεις τοσο..

Εκτος αν πας σε Α/Ο..........

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε μου στην παρεα μας......

συμβουλη μου ειναι στα 60-70 λιτρα που διαθετεις να βαλεις ενα μονο κοπαδι απο τετρας και να μην πας παραπερα.....η οικογενεια τετρα εχει πολλα ομορφα ψαρια που μπορεις να βαλεις neon, pristella κτλ καρδιναλιους καλυτερα να μην βαλεις καθως προκειται για πολυ δραστηρια ψαρια και χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να γυροφερνουν.

τα ψαρια που ανεφερες πιο πανω δεν ταιριαζουν μεταξυ τους......

υποστρωμα δεν θα εβαζα στο ενυδρειο μου πιο πολυ μπελας ειναι για μας τους αρχαριους παρα καλο.....θα το εβαζα μονο αν ειχα σκοπο να εβαζα πολυ απαιτητηκα φυτα.

να σε πληροφορησω οτι τα περρισοτερα τετρας θελουν σχετικα μαλακο νερο που σημαινει ph εως και κατω απο 6

γεμισε το ενυδρειο ξυλα θα βοηθησουν στην μαλακωση του νερου και μπορεις αν θες να ασχοληθεις και με diy co2. κανε μια αναζητηση στο forum και θα βρεις πολλες πληροφοριες.

τωρα για την κυκλιση δεν το καταλαβα τι θες να πεις???

μεγαλη βαση πρεπει να δωσεις στο στρωσιμο του φιλτρου σου.....χωρις στρωμενο ενυδρειο δεν βαζουμε ψαρια μεσα για κανενα λογο οτι και να μας πουν οι petshopers.....

ενημερωσου για το στρωσιμο με μια αναζητηση απο εδω μεσα και..........περιμενουμε νεα σου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καρδιναλιους καλυτερα να μην βαλεις καθως προκειται για πολυ δραστηρια ψαρια και χρειαζονται περισσοτερα λιτρα για να γυροφερνουν.

συγνωμη ροδοστομους ηθελα να πω......με καρδιναλιους εισαι οκ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:angry2:

Δεν μπορεις να τα βαλεις ολα αυτα τα ψαρια μαζι.

Επισης τα τετρα θελουν ph 6,5 το πολυ!

Στη Θεσσαλονικη δεν νομιζω να εχεις τοσο..

Εκτος αν πας σε Α/Ο..........

:rasp::bowdown::o

Kαι καλυτερα οχι γιατι στα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για ενα κοπαδακι 8+

Για τα φυτα, βαλε τις ταμπλετες αφου τις εχεις.

Απο φως τι εχεις;

Ο κυκλος που αναφερεσαι ειναι του αζωτου, και επιτυγχανεται με μπολι ή με ζωντανα βακτηρια.

Για τα ψαρια θελει ψαξιμο το τι θα βαλεις.

Γενικα κοπαδια δεν μπορεις να βαλεις σε τοσα λιτρα, καλυτερα τα μολλυ αμα σου αρεσουν.

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Κύκλιση εννοούσα το στρωσιμο (απο τον αγγλικό όρο). Δηλαδή θα ετοιμάσω το ενυδρείο με τα φυτα κτλπ και μετά πρέπει να το αφήσω για 2-3 εβδομάδες απ'οτι έχω διαβάσει.

Τωρα για το pH τι γίνεται; Δεν υπάρχει φάρμακο για την μείωση; Αυτο το Α/Ο τι είναι;

Οσο για τα κοπάδια... τα 4 ψάρια θεωρούνται κοπάδια?!?!?! Γενικα σε αυτα τα λίτρα πόσα τέτοια μικρά ψαράκια μπορώ να βάλω; Προσωπικά προτιμώ τους αρλεκίνους και τα τιγράκια... Με βαση αυτά τι μπορώ να συνδυάσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες κι απο μενα!Α/Ο νερο ειναι το οσμωτικο δηλαδη ενα νερο μαλακο,οξινο πολυ φτωχο σε ιχνοστοιχεια και μεταλλικα στοιχεια το οποιο τα εμπλουτιζουμε εμεις με καποιο ποσοστο νερου βρυσης ή με αλλα προσθετα,και δημιουργουμε νερο οπως εμεις το θελουμε!

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς αυτό το νερό το αγοράζεις...? Και οταν θες να αλλάξεις νερό τι γίνεται; Αγοράζεις πάλι κι άλλο;

Δεν υπάρχουν φαρμακα που να μειώνουν την σκκηρότητα και το pH του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ξεκινα με ενα ενυδρειο που δεν θα σε δυσκολεψει.

Ενα με μηκος οχι μικροτερο των 80 εκ (οσο πιο μικρο τοσο πιο δυσκολο να διατηρεις το νερο σε καλη κατασταση)

Μετα αν δεν θελεις να μπλεξεις απο την αρχη με προσθετους εξοπλισμους επεξεργασιας νερου, προτιμησε ευκολα ψαρια που ζουν στο νερο της βρυσης σου με μονο προσθετο το αντιχλωριο και βιταμινουλες.

Επισης μη πας σε γρασιδακια κλπ δυσκολα φυτα γιατι θα σου χαλανε χωρις το καταλληλο φως, παροχη διοξειδιου απο μπουκαλα CO2 και σωστη δοσολογια πλουσιων λιπασματων.

Μπορεις στη θεση τους να επιλεξεις ευκολα φυτα που δεν χρειαζονται ουτε λιπασματα ουτε διοξειδιο ουτε εξτρα λαμπες και ουτε καν υποστρωμα λιπασματος.

Και ειναι εξισου πανεμορφα.

Αεραντλια θα παρεις αλλα θα την βαλεις στην ντουλαπα για ωρα αναγκης, (δεν κανει καλο στα φυτα)

ΥΓ τα "φαρμακα" που πωλουνται για ρυθμιση των τιμων του νερου απεφυγε τα :angry2:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsoum υπάρχουν φάρμακα μείωσης του Ph (.x. PhDown της API) αλλά γενικά τα αποφεύγουμε όλα αυτά ακόμα και αρκετά πιο έμπειροι χομπίστες. Συνήθως είναι ευκολότερο να ανεβάσεις το ph αλλά και τη σκληρότητα του νερού σου με φυσικούς τρόπους, παρά το αντίθετο. Και δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη κατά κανόνα έχουμε σκληρά νερά και αλκαλικά (δηλαδή 17-22 βαθμούς σκληρότητας και ph γύρω στο 8).

Το νερό Α/Ο "παρασκευάζεται" με τη χρήση κατάλληλης συσκευής.

Η χρήση συσκευής που να παράγει νερό Α/Ο μάλλον μου φαίνεται απίθανη στο σκηνικό που όπως έχω καταλάβει υπάρχει αυτή τη στιγμή στο σπίτι (οι γονείς πιέζουν για κάτι μικρό να σου περάσει η όρεξη με χαμηλό κόστος κι εσύ προσπαθείς να ισορροπήσεις).

Άλλη λύση για τη μείωση της σκληρότητας και του Ph είναι η χρήση απιονισμένου νερού (από αυτό που χρησιμοποιούμε στο σιδέρωμα και στις μπαταρίες) ανάμεικτο με νερό της βρύσης. Για ένα μικρό ενυδρείο 60 λίτρων σε κάθε αλλαγή νερού θα βάζεις μισό - μισό δηλαδή ας πούμε 2 τετράλιτρα μπιτονάκια και άλλα 8 λίτρα νερό της βρύσης ώστε να έχεις ph γύρω στο 7. Στο αρχικό γέμισαμα θα χρειαστείς πρίπου 6 μπιτόνια απιονισμένο για ένα ενυδρείο 60 λίτρων (50 καθαρά). Όλα αυτά βέβαια θα πρέπει να τα μετράς με τεστ ph και τεστ σκληρότητας. Και πρώτα πρώτα μέτρα το νερό της βρύσης σου για να ξέρεις τι σου γίνεται.

Τεστ προτίμησε να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ SERA.

Θα έλεγα λοιπόν

1) καταρχήν να ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ενυδρείο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 60 ΛΙΤΡΑ εκτός αν θέλεις να κρατήσεις το πολύ ένα μονομάχο ή γαριδούλες. Όσο μεγαλύτερο είναι ένα ενυδρείο τόσο ευκολότερη είναι η διατήρηση του νερού σε κατάλληλες και ασφαλείς συνθήκες για τους κατοίκους του.

2) Στη θέση σου αρχικά θα δοκίμαζα, ως αρχάριος, με ψαράκια που δεν έχουν πρόβλημα με τα νερά της πόλης μας guppies, mollies, platies, xipho, και άλλα ψαράκια σκληρού και αλκαλικού σχετικά νερού για να μην ταλαιπωρείσαι με τις προσμίξεις και να μειώσεις τις "γονικές πιέσεις".

3) Το στρώσιμο (aquarium cycle) μπορεί αν γίνει με διάφορους τρόπους δες εδώ.

4) Δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα για τα φυτάκια σε τέτιοι ενυδρείο καλύτερα να περιοριστείς στη χρήση ταμπλετών λίπανσης αλλά και σε φυτάκια που δένονται πάνω σε κορμούς ή πέτρες και δεν ριζώνουν στην άμμο (π.χ. anubia, java fern).

Καλή συνέχεια

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικά και τα δυο ποστ.

Delta66 ευχαριστώ για τις προειδοποιήσεις σου

Ανδρέα ευχαριστώ πολύ! Το ποστ σου ήταν μεγαλύτερη βοήθεια απ'οση μπορείς να φανταστεις. Πρακτικά άκουσα το 95% αυτών που ήθελα. Μέτα από λίγη ακόμη έρευνα το μόνο που μου μένει είναι να αγορασω το ενυδρείο μου και να το βάλω μπρος.

Συγκεκριμένα (τώρα, με αυτά που ξέρω) σκοπεύω να αγοράσω τα εξής:

-Tetra AquaSafe

-Tetra SafeStart

-Tetra Bactozym

-TetraPlant Crypto

και στη συνέχεια

-Tetra TetraVital

-Tetra CrystalWater

έτσι ώστε να διατηρήσω ένα καθαρότερο ενυδρείο. Θα έπρεπε να πάρω κάτι ακόμα; Ισως το Nitrate Minus ώστε να μειωθούν τα επίπεδα νιτρώδους κ νιτρικού.

Τέλος για ψάρια κανα-δυο Κλοουν για να καθαριζουν, Molly, Αρλεκίνους, Νεον ή Γκάπυ. Συνολικά 10-13 ψαράκια το πολύ. Α τώρα μου ήρθε μία ακόμα ερώτηση. Τα γκάπυ είναι καλά για πρώτα ψάρια στο ενυδρείο;

Όσο αφορά το στολισμό θα βάλω ξύλο για να μειώσει με "φυσικό τρόπο" οσο μπορεί το πε-χα θα βάλω πάνω του λίγο java fern ή moss και κανα δυο απλά φυτά στον πάτο. Πωωω τώρα που είπα πάτος, κι άλλη ερώτηση. το χαλίκι έχει διαφορά στα φυτά, ή το απλό χαλίκι 2-3 χιλ. είναι καλό;

Εαν υπάρχει κάποιο σχόλιο ή κάτι άλλο που νομίζετε απαραίτητο να μου επισημάνετε, παρακαλώ κάντε το καθώς μεσα στην εβδομάδα θα έχω αγοράσει το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά στο ξύλο θα βάλω λίγο willow ή fern moss καθώς στο "the age of aquariums" διάβασα πως είναι εύκολη η καλλιέργειά τους και δεν χρειάζονται υπόστρωμα και στο υπόλοιπο επίσης μερικά εύκολα φυτά όπως το java fern.

Σημείωση: δεν θα έχω υπόστρωμα έκτος απο το Crypto ή τα Initial sticks.

Link to comment
Share on other sites

Το crystalwater δεν το χρειαζεσαι, το νερο αν ειναι ολα καλα θα ειναι απο μονο του crystal :angry2:

Βιταμινες προτινω τις sera fishtamine.

Για τα νιτρικα (οταν θα στρωσει το φιλτρο σου) δεν θα βαζεις ειπαμε χημικα, θα κανεις οπως ολοι στην αρχη για ασφαλεια 30% αλλαγη νερου με αντιχλωριο. Αργοτερα και αναλογα τις μετρησεις σου, μπορει να κανεις μικροτερες ή και πιο αραιες.

Απο ψαρια μολυ και γκαπι μπορεις να βαλεις, αλλα αν ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο προτιμησε ενα ειδος μονο απο τα δυο γιατι γεννανε, θα γεμισει το ενυδρειο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις (εκτος αν παρεις μονο αρσενικα)

Τα νεον, οι αρλεκινοι και οι κλοουν θελουν μαλακο νερο και εξοπλισμο που οπως ειπαμε κοστιζει.

Τα κλοουν γινονται εκτος των αλλων και πολυ μεγαλα, θελουν 400αρι ενυδρειο.

Για καθαρισμα των περισσευματων τροφης, σαπιων φυλλων ή αλγης προτιμησε σαλιγγγαρια applesnail.

Και αργοτερα σε 2-3 μηνες που εχει στρωσει καλα και το ενυδρειο, μπορεις να βαλεις μερικες amano γαριδες.

Θυμισου ειναι σημαντικο, αν βαλεις πολλα ψαρια ταυτοχρονα, θα εχεις προβλημα.

Καταλαβαινω νιωθεις ενθουσιασμο (οπως ολοι μας στην αρχη) αλλα το μεγαλυτερο προσον που πρεπει να εχει ο φιλος του ενυδρειου ειναι "υπομονη" .

Φυτα μπορεις να διαλεξεις κοιτωντας τα σαιτ αυτα

http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en (δεξια εχει λιστα με φυτα)

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

Επελεξε αυτα που δεν εχουν απαιτησεις σε φως και ειναι ευκολα (στο difficulty ή demands εχουν easy ή very easy)

εδω μπορεις να δεις και πως φυτευονται http://www.tropica.com/go.asp?article=883

Link to comment
Share on other sites

Hmmm okey. Delta χημικά εννοείς το crystalwater κτλπ αλλα και το Bactozym? Αυτό υποτίθεται οτι συμβαλει στον βιολογικό καθαρισμό. Να το πάρω;

Επίσης σήμερα πήγα στον Αμαζόνιο (ενα καταστημα εδω στην Θεσσαλονίκη που είναι του είδους, και ο τύπος μου έβγαλε 60λιτρο χωρις τιποτα ζωντανό μέσα 180€. Δηλαδή δεν είχε ούτε ψάρια ούτε φυτά μεσα. Είπε πως χρειάζεται και υπόστρωμα και λάμπες και ιστορίες για αγριους. Λέει πως αυτές οι ταμπλέτες δεν κάνουν για αρχική λίπανση αλλα μόνο για ενισχυση π.χ. μετά απο ένα χρόνο όταν θα έχει παρέλθει η δράση του υποστρώματος. Απο την άλλη μην τον μπινελικώσετε γιατί ο ανθρωπος προφανώς προσπαθεί να πουλήσει, να βγάλει κανένα $$!! Αλλα εγώ είμαι μάγκας και εχω εμπειρους συμφορουμίτες και τον γράφω!!! :angry2:

Αρα ουσιαστικά χρειάζομαι το χαλίκι, το αντιχλώριο, κατι για το στρωσιμο, λιπαντικό και βιταμίνες; (και τα ψαρια και τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες.....αγορασε χαλικι, αντιχλωριο (κοιτα μηπως βρεις αντιχλωρια με μικρες δοσεις σε πολλα λιτρα για οικονομια οπως τις jbl και τις seachem) επεισης χρειαζεσαι καποιο φιλτρο που δεν σε ακουσα να το αναφερεις καπου (προτιμησε εξωτερικο με ροη τουλαχιστον 230-250 λιτρα την ωρα) γεμισε το με βιολογικο υλικο κατα προτιμηση κεραμικα υλικα (siporax-subtrat) βαλε και ενα μπλε σφουγγαρι στην αρχη του φιλτρου λιγο ενυδρειακο συνθετικο βαμβακι και μετα το κεραμικο σου υλικο.

στα 60-80 λιτρα θα κοιταγα για το eheim classic 2211. αξιοπιστη σειρα, αθορυβη και απολυτα λειτουργικη αν περιεχει και βανακια.

για το στρωσιμο σου προτηνω να μην μπολιασεις το ενυδρειο αλλα να κανεις λιγο υπομονη μεχρι να στρωσει μονο του.....για βοηθεια στο στρωσιμο αγορασε ετοιμα ζωντανα βακτηρια και ριξτα επανω στο κεραμικο σου υλικο....και υπομονη!!!!!!!

τα ψαρια θα τα βαζεις λιγα λιγα πχ. αν βαλεις guppy θα προσθετεις ενα ψαρι καθε βδομαδα η και περισσοτερο καιρο!

ετσι δεν θα επιβαρυνεις το ενυδρειο σου οσο ειναι φρεσκο.

αν βαλεις τετρας ενα κοπαδι των 8-10 maximum ψαριων εισαι οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ανέφερα τίποτα για φίλτρο κ θερμοστάτη γιατί δεν θα αγοράσω ξεχωριστά αυτά, αλλα θα χρησιμοποιήσω οτι υπάρχει στο πακέτο, καθώς υπάρχουν αρκετα στα μαγαζία όπου με 70-80€ έχεις ενυδρείο-φίλτρο-θερμοστάστη-θερμομετρο(νομίζω) οπότε... και το εξωτερικό ετσι κι αλλιώς θα πήγαινε πολύ για το μπατζετ μου 150-180€

Link to comment
Share on other sites

Hmmm okey. Delta χημικά εννοείς το crystalwater κτλπ αλλα και το Bactozym? Αυτό υποτίθεται οτι συμβαλει στον βιολογικό καθαρισμό. Να το πάρω;
Ναι παρτο αφου θα στρωσεις με βακτηρια. Δεν ειπα για αυτο τπτ.

Παντως ο φιλος πιο πανω εχει δικιο για το 2211 :angry2:

Τα "κομπλε ενυδρεια" δεν εχουν συνηθως και τα καλυτερα "περιφερειακα" εκτος ισως του φωτισμου που ειναι βασικος.

Απο φιλτρο και θερμαντηρα πασχουν.

Θερμαντηρας γυαλινος, ο jager (βατ ανα λιτρο ή λιγο πιο λιγα βατα) ειναι ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το 60 λιτρα τι φιλτρο; Στο ενυδρειο του πατερα μου του εχω ενα Fluval 3 580l/h και λειτουργει πολύ καλα. Να φανταστειτε του ειχα αλλαξει το νερο πριν 3 μήνες και μετά χθες, και ήταν αρκετά καθαρο. Εχει 4 μαυρα ψαρακια που δεν ξερω την ρατσατου και δυο ασπρα ψαράκια τα οποια επισης δεν ξέρω την ρατσα τους και εναν πλεκο μικρο. Προχθες τον αγορασα γιατι ψοφησε ο προηγούμενος. Δουλευει ρολοι. Μόνο το φίλτρο καθαρίζει που και που...

Για πείτε το Fluval αυτό λοιπόν είναι καλό ή να πάρω καποιο άλλο μοντέλο; Κρατήστε κατα νου το χαμηλό μου μπατζετ :angry2: καθώς εχω διαβασει οτι είναι πιο φθηνό και πιο αποδοτικό απο το eheim. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μαθεις τι ψαρια ειναι τα μαυρα και ασπρα ψαρακια σου γιατι το καθε ψαρι εχει τις ανγκες του οπως και ο πλεκο που ψοφησε και αυτο γιατι δεν μπαινει πλεκο σε 60 λιτρα οπως κακως συμβουλευεις σε αλλο ποστ κι αλλον νεο στο χομπυ.

"Προχθες τον αγορασα γιατι ψοφησε ο προηγούμενος. Δουλευει ρολοι."

Αυτες οι δυο προτασεις δεν σε ανησυχηασν οτι δεν παει κατι καλα? :angry2:

ΥΓ εχει ηδη 2 προτασεις για φιλτρο

ΥΓ2 Διορθωσε τη συνθεση των ψαριων σου, οτι φιθλτρο και να βαλεις δεν διορθωνει τα παντα στο νερο. Υπαρχει η οξυτητα, η σκληροτητα, η θερμοκρασια που χρειαζεται καθε ψαρι και διαφορετικη και φυσικα τα μινιμουμ λιτρα και χωρος για καθε ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο site :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τον πλέκο απάντησα στο άλλο θέμα.

Για το φίλτρο τώρα: Έχω ψάξει παντού, ακόμα και στο site της Eheim, και 2211 ΔΕΝ βρήκα :angry2:. Μόνο 2210 και 2212 :rasp: οτι να'ναι. Τεσπα στην περίπτωση του 2210 έχει 550λ/ω και του 2212 650λ/ω με 6€ διαφορά ( 44-50 στον Αμαζόνιο). Αλλα αν πάρω το μεγάλο μήπως θα έχει υπερβολική ροή με αποτέλεσμα να υπάρχει πρόβλημα; Π.χ. να μην ριζώνουν τα φυτά ή να παρακουράζονται τα ψάρια;

Επίσης επειδή σε ένα αμερικάνικο site που κοίταξα ενα φίλτρο ιδιας κατηγοριας το είχαν λιγοτερα $ απ'οτι το αντίστοιχο εδώ σε € μήπως ξέρετε κανένα online κατάστημα εξωτερικού που να μπορώ να αγοράσω αυτά καθώς οι διαφορές στις τιμές ειναι οχι-αμελητέες;

Τέλος τα ψάρια τα κόβω κιχλίδες. Σημερα ξαναπήγα και το είδα, κ ήθελα να πάρω την φωτογραφική μαζι μου να τα βγάλω να σας τα δείξω αλλα ρε γα@$!% την ξέχασα.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τα μαύρα, αν δεν ήταν για το μέγεθος θα τα έλεγα convict cichlids

http://www.aquahobby.com/gallery/img/convict2.jpg

Δεν ξέρω και την τιμή τους βεβαια και άν είναι ευρέως διαδεδομένα στην Ελλάδα καθώς δεν υπάρχει ουτέ ΜΙΑ περίπτωση να έδωσε πανω απο 5-6€ ο πατέρας μου για ψάρι.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τον πλέκο απάντησα στο άλλο θέμα.

Για το φίλτρο τώρα: Έχω ψάξει παντού, ακόμα και στο site της Eheim, και 2211 ΔΕΝ βρήκα :angry2: . ....

Μαλλον διαβαζεις απροσεκτα και για το πλεκο για τα φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο φιλος πιο πανω εχει δικιο για το 2211 :angry2:

Τα "κομπλε ενυδρεια" δεν εχουν συνηθως και τα καλυτερα "περιφερειακα" εκτος ισως του φωτισμου που ειναι βασικος.

Τι απο αυτό διάβασα λαθος;

Οσο για

ΥΓ εχει ηδη 2 προτασεις για φιλτρο

και πάλι σε αυτό το θέμα δεν έχω βρει 2 προτάσεις... Δεν ξερω αν πρέπει να πάω στον οφθαλμίατρο για τσεκ-απ αλλα.... Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον διαβαζεις απροσεκτα και για το πλεκο για τα φιλτρο

Τι απο αυτό διάβασα λαθος;

και πάλι σε αυτό το θέμα δεν έχω βρει 2 προτάσεις... Δεν ξερω αν πρέπει να πάω στον οφθαλμίατρο για τσεκ-απ αλλα.... Τι να πω.

Δεν διαβασες και δεν μετεφερες σωστα τις πληροφοριες για τα πλεκο, οπως εδω:

..Εγω δεν δείνω δικές μου συμβουλές, δηλαδή δεν μου καρφώθηκε κατι και απλά το γράφω. Αυτό το ποστ το έκανα βασιζόμενος σε αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα. !!ΟΜΟΛΟΓΩ!! Η πρόταση για τον πλέκο ήταν λάθος καθώς είχα ξεχάσει την παρατήρηση οτι δεν ζεί σε τετοια λίτρα :rasp: .....

Οσο για τις δυο προτασεις για φιλτρο :

....στα 60-80 λιτρα θα κοιταγα για το eheim classic 2211. αξιοπιστη σειρα, αθορυβη και απολυτα λειτουργικη αν περιεχει και βανακια.....
...Παντως ο φιλος πιο πανω εχει δικιο για το 2211 :rasp: ....

Δεν πειραζει αλλα να εισαι πιο προσεκτικος και υπευθηνος στις προτασεις σου στους αλλους, η προσεκτικοτερη μελετη θα βοηθησει και εσενα στο χομπυ σου.

Παρατηρω μια εφεση σου για προσθετα στο νερο.

Οι (σωστες) συχνες αλλαγες νερου σε συνδυασμο με σωστη συνθεση και ιχθυοφορτωση και αναλογα σωστη φιλτρανση , ειναι πιο σωστες και υγειινες λυσεις για την ποιοτητα του νερου και πιο οικονομικες, :bowdown:

ΥΓ Κοιταξε πιο πρεσεκτικα :angry2: στο σαιτ της eheim στα εξωτερικα φιλτρα για το 2211 :o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...