Jump to content

Μαύρη τριχοειδής άλγη (black Beard Algae ή Βlack Brush Algae - Bba)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κακό μπορεί να προκαλέσει αυτή η άλγη στο ενυδρείο μου. ¨εχω ένα κοινωνικό ενυδρείο 120 lt Jewel.

Βρήκα τα πάντα σχεδόν εδώ http://www.istellas.gr/aquarium/plants_algae.html για την αντιμετώπιση της άλγης αλλά πουθενά δεν βρήκα τις επιπτώσεις από την άλγη αυτή στο ενυδρείο και τα ψάρια.

Ευχαριστώ ,

Δάνος

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά αισθητικό είναι το θέμα. Εγώ την αντιμετώπισα πλήρως με συχνές αλλαγές νερού και λάμπα UV!

Link to comment
Share on other sites

sae ψαρακι που την τρωει οταν ειναι φρεσκια,χορηγηση τοπικα διοξειδιου πανω της,συχνες αλλαγες νερου,προσοχη στα φωσφορικα-νιτρικα και ανωμαλιες φωτος.

η uv δεν θα κανει τιποτε απολυτως.

Link to comment
Share on other sites

η uv δεν θα κανει τιποτε απολυτως.

Επί 2 εβδομάδες έκανα αλλαγές νερού και δεν έβλεπα βελτίωση. Τελικά έβαλα UV συνέχισα τις αλλαγές νερού και σε μία εβδομάδα η τριχοειδής έγινε άφαντη. Μία φορά μου έτυχε και απλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

Επί 2 εβδομάδες έκανα αλλαγές νερού και δεν έβλεπα βελτίωση. Τελικά έβαλα UV συνέχισα τις αλλαγές νερού και σε μία εβδομάδα η τριχοειδής έγινε άφαντη. Μία φορά μου έτυχε και απλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία!

Την εβγαλες αργοτερα την uv? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Την εβγαλες αργοτερα την uv?

Την είχα για 3 μήνες. Όταν χρειάστηκε αλλαγή η λάμπα, δεν το έκανα ποτέ, οπότε και την αποσύνδεσα!

Περιστασιακά μου έχει εμφανιστεί πάνω στα φύλλα των βαλισνεριών, σε πολύ μικρό μήκος. Χωρίς να κάνω κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα μου εξαφανίζεται!

Πριν που είπα "μία φορά μου έτυχε..." εννοούσα πως μου έτυχε μία φορά να την έχω σε πολύ μεγάλο βαθμό και να καταφέρω να την εξαφανίζω με UV.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...