Jump to content

Ένωση δυο ενυδριων


Manoskap

Recommended Posts

Σκεφτομαι να ενωσω τα δυο ενυδρια που έχω ώστε να κάνω τα ψαράκια μου να νοιώθουν καλύτερα. Σχεδιαζω το εξής και θέλω την άποψη σας.

Σκέφτομαι να βάλω τα δυο ενυδρια έτσι ώστε η στάθμη τους να είναι στο ίδιο ύψος. Στη συνέχεια θα τραβηξω νερό με ένα λάστιχο από το μεγάλο το οποίο θα το εγκαταστησω ως έξοδο από το μεγάλο στο μικρό. Σύμφωνα με τα συγκινωνουντα δοχεία όταν η στάθμη τους φτάσει στο ίδιο επίπεδο θα σταματήσει να τρέχει το νερό από το μεγάλο στο μικρό, σωστά; Αυτο το λάστιχο θα μείνει μέσα και στα δυο ενυδρια. Στη συνέχεια θα γεμισω με νερό μέχρι να γεμίσουν και τα δυο.

Τέλος θα τοποθέτηση μια αντλία που θα στέλνει νερό από το μικρό πίσω στο μεγάλο. Λογικά όσο νερό θα στέλνω πίσω στο μεγάλο τόσο θα γύριζει πίσω από το άλλο λάστιχο. Παρ΄ όλα αυτά την αντλία θα την έχω ψηλά μέσα στο ενυδριο έτσι ώστε αν για κάποιο λόγο σταματήσει να γυρίζει το νερό η αντλία θα βγει έξω και δεν θα έχω ξεχειλισματα.

Τι λέτε, πετυχαίνει; Το έχει κάνει κανείς; Θελω να αγοράσω ένα επιπλο γί αυτό το λόγο και θέλω έμπειρες γνώμες. Ευχαρισω!!! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και έχω πλημμυρίσει μερικές φορές :angry2: το πρόβλημα είναι οτι αν βουλώσει ο σωλήνας επιστροφής, ο άλλος συνεχίζει να ρίχνει νερό στο άλλο ενυδρείο ξεχειλίζοντάς το και αν ξενερίσει η αντλία μπορεί να καεί.

Έτσι κι αλλιώς τα ψάρια δεν θα νιώθουν καμία διαφορά από άποψη χώρου, από άποψη συνθηκών, απλά αρκει να τηρείς τις αλλαγές νερού και στα 2 και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και έχω πλημμυρίσει μερικές φορές :angry2: το πρόβλημα είναι οτι αν βουλώσει ο σωλήνας επιστροφής, ο άλλος συνεχίζει να ρίχνει νερό στο άλλο ενυδρείο ξεχειλίζοντάς το και αν ξενερίσει η αντλία μπορεί να καεί.

Έτσι κι αλλιώς τα ψάρια δεν θα νιώθουν καμία διαφορά από άποψη χώρου, από άποψη συνθηκών, απλά αρκει να τηρείς τις αλλαγές νερού και στα 2 και θα είσαι οκ.

Συμφωνώ σε όλα απολύτως και κυρίως στο ότι για τα ψάρια δεν θα υπάρχει χωρική διαφορά.

Αν πραγματικά θέλεις να κάνεις κάτι πρωτότυπο τότε σκέψου την περίπτωση σοβαρής παρέμβασης στα δύο ενυδρεία με πλαϊνή τρύπα στρόγγυλη ή τετράγωνη και συνένωση με γυάλινο σωλήνα ή γυάλινο ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο. Αλλά προσοχή και στα κοψίματα και στις ενώσεις. Κάποιος πιο έμπειρος θα έχει γνώμη πάνω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

post-3972-1252328529_thumb.jpg

Χρησιμοποιείς 2 γωνιές σωλήνα pvc για υδροροή που τις ενώνεις με κόλλα που δεν θα βγάλει χημικά στο ενυδρείο, έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να βουλώσει και θα περνάνε και τα ψάρια, για να γεμίσεις τον σωλήνα με νερό, τον τοποθετείς όπως φαίνεται και με ένα σωληνάκι ρουφάς όσο περισσότερο αέρα μπορείς από μέσα του.

Φυσικά αυτά είναι τρελά πράγματα για τρελούς ανθρώπους... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

post-3972-1252328529_thumb.jpg

Χρησιμοποιείς 2 γωνιές σωλήνα pvc για υδροροή που τις ενώνεις με κόλλα που δεν θα βγάλει χημικά στο ενυδρείο, έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να βουλώσει και θα περνάνε και τα ψάρια, για να γεμίσεις τον σωλήνα με νερό, τον τοποθετείς όπως φαίνεται και με ένα σωληνάκι ρουφάς όσο περισσότερο αέρα μπορείς από μέσα του.

Φυσικά αυτά είναι τρελά πράγματα για τρελούς ανθρώπους... :hysterical:

:rasp::bowdown::o:angry2::rasp::excl::thumbup::thumbdown::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...