Jump to content

Pleco Cave


nikoloutso

Recommended Posts

Χαιρετω και πάλι....

Με μια ακομα ερωτηση.

Επειδη θα φιλεξενησω κι εγω καποια απο αυτα τα καθολα πανεμορφα ψαρακια και θελω να τους κανω σπηλιες, αλλα όχι diy ψαχνοντα στο γνωστο e-bay αλλα και κοιτωντας το ενυδρειου του καθολου συμπαθεστατου stormtrooper ειδα αυτα τα κεραμικα που φαινονται στην εικονα απο κατω.

Ξερετε που μπορω να τα βρω ενος αττικης??

Το e-bay τα εχει 10€ το κομματι μαζι με εξοδα αποστολης.

Ειπα μηπως τα βρουμε φθοινότερα, αφου σε αυτη την τιμη βρισκουμε γλαστρες κεραμικες εδω. :angry2:

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν προσεξα καλα ειναι 13 εκ μηκος και η τρυπα καπου 2-3 εκ. οι διαστασεις αυτες δεν κανουν για πλεκο, εκτος αν κυκλοφορουν και μεγαλυτερα. γιατι δεν δοκιμαζεις τη κατασκευη με τη καρυδα. 1 € εχει μονο και ειναι ποιο φυσικη. χωρια που θα φας και το φρουτακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

αν προσεξα καλα ειναι 13 εκ μηκος και η τρυπα καπου 2-3 εκ. οι διαστασεις αυτες δεν κανουν για πλεκο, εκτος αν κυκλοφορουν και μεγαλυτερα. γιατι δεν δοκιμαζεις τη κατασκευη με τη καρυδα. 1 € εχει μονο και ειναι ποιο φυσικη. χωρια που θα φας και το φρουτακι σου!!!

O πωλητης λέει:

These caves are a must for pleco breeders these caves are not readily available in aquatic shops it is thought that the smooth circular interior of these caves helps to prevent snubnose in pleco fry as there are no corners for the fry to get squashed into, I use these caves to breed large L134, L201, L333

Clay fired pleco plec, catfish tropical fish cave or hide

Cave spherically closed at one end

Interior diameter approx 3.1cm. Length approx 12 cm Size 3

Υπαρχουν και Length 20.5 cm Size 5

Εγω τα θέλω για sp3.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου πιστεύω ότι αν θες να δεις και αναπαραγωγές, πράγμα διόλου εύκολο, πρέπει να πας για την πρώτη επιλογή σου σε κεραμικό, ή σε κατασκευή με σχιστόλιθο.

Εγώ είχα καρύδες αλλά

1.δεν βοηθούν στην αναπαραγωγή

2.δεν βλέπεις και πολύ τα ψαράκια λόγω της μεγάλης κοιλότητας που σχηματίζουν

3.Ακόμα και αν γίνει αναπαραγωγή τα αυγά κινδυνεύουν περισσότερο λόγω άμεσης επαφής με το χαλίκι.

Όλα αυτά από δική μου εμπειρία και μελέτη, μπορεί άλλοι χομπίστες να είναι ευχαριστημένοι από την καρύδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου πιστεύω ότι αν θες να δεις και αναπαραγωγές, πράγμα διόλου εύκολο, πρέπει να πας για την πρώτη επιλογή σου σε κεραμικό, ή σε κατασκευή με σχιστόλιθο.

Εγώ είχα καρύδες αλλά

1.δεν βοηθούν στην αναπαραγωγή

2.δεν βλέπεις και πολύ τα ψαράκια λόγω της μεγάλης κοιλότητας που σχηματίζουν

3.Ακόμα και αν γίνει αναπαραγωγή τα αυγά κινδυνεύουν περισσότερο λόγω άμεσης επαφής με το χαλίκι.

Όλα αυτά από δική μου εμπειρία και μελέτη, μπορεί άλλοι χομπίστες να είναι ευχαριστημένοι από την καρύδα.

Κι εγω προτημω τα κεραμικά, αλλα κυρίως λογο όγκου και οτι οντας κεραμικά βοηθουν στη βιολογια.

Πλεον ομως με τους λόγους που ανφερεις μου ανεβαζεις ακομα περισσοτερο την αποψη.

Το θεμα ειναι όμως το που θα τα βρω??

Link to comment
Share on other sites

αν προσεξα καλα ειναι 13 εκ μηκος και η τρυπα καπου 2-3 εκ. οι διαστασεις αυτες δεν κανουν για πλεκο, εκτος αν κυκλοφορουν και μεγαλυτερα. γιατι δεν δοκιμαζεις τη κατασκευη με τη καρυδα. 1 € εχει μονο και ειναι ποιο φυσικη. χωρια που θα φας και το φρουτακι σου!!!

Δεν κάνουν για ποια πλέκο??? Οι διαστάσεις είναι ιδανικές για συγκεκριμένα είδη πλέκο. Επίσης η αναπαραγωγή μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ σε τέτοιου είδους κατασκευή! Τα πλέκο δεν θέλουν άπλα στη σπηλιά τους. Δεν θέλουν μία ποντικότρυπα και στο εσωτερικό να είναι άνετα. Για αν νοιώσουν ασφάλεια, πρέπει η σπηλιά να είναι "σωληνωτή" και να έχει διαστάσεις μιάμιση φορά το σώμα τους σε ύψος και σε φάρδος. Το βάθος πρέπει να είναι τέτοιο ώστε όταν χώνονται στο τέρμα της σπηλιάς να μην βλέπει το σώμα τους το φως του ενυδρείου. Αυτό σημαίνει περίπου 3-4cm μεγαλύτερη σπηλιά σε βάθος απ'ότι είναι όλο το μήκος του σώματος του ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες .................. ακομα περιμενω να φιαξεις τις δικες μου!!!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα κάποιο χοντρό ξύλο με φυσική στενή σπηλιά την οποία ανοίγουν μόνα τους όσο θέλουν, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και τρυπάνι σε ξύλο που δεν έχει τρύπα. Τα δικά μου έτσι έχουν γίνει μιλιούνια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα κάποιο χοντρό ξύλο με φυσική στενή σπηλιά την οποία ανοίγουν μόνα τους όσο θέλουν, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και τρυπάνι σε ξύλο που δεν έχει τρύπα. Τα δικά μου έτσι έχουν γίνει μιλιούνια.

:angry2: Τρομερό σαν ιδέα, και συμβάλλει και στην διατήρηση του αυθεντικού aquascape χωρίς την προσθήκη καρύδων ή πύλινων που όπως και να το κάνουμε δείχνουν ανθρώπινη παρέμβαση.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα κάποιο χοντρό ξύλο με φυσική στενή σπηλιά την οποία ανοίγουν μόνα τους όσο θέλουν, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει και τρυπάνι σε ξύλο που δεν έχει τρύπα. Τα δικά μου έτσι έχουν γίνει μιλιούνια.

δηλαδη, ενα ξυλο με μια τρυπα να χωραει μεσα και λιγο μεγαλυτερη? και οσο αυτος θα μεγαλωνει θα τη σκαλιζει, μεγαλωνωντας ετσι τη τρυπα? ισχυει για ολα τα πλεκο αυτο?

αληθεια, μια ισως χαζη ερωτηση. οι πλεκο μενουν μονοι τους σε σπηλια? αν ζευγαρωσουν δεν εχουν την ιδια φωλια?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, ενα ξυλο με μια τρυπα να χωραει μεσα και λιγο μεγαλυτερη? και οσο αυτος θα μεγαλωνει θα τη σκαλιζει, μεγαλωνωντας ετσι τη τρυπα? ισχυει για ολα τα πλεκο αυτο?

αληθεια, μια ισως χαζη ερωτηση. οι πλεκο μενουν μονοι τους σε σπηλια? αν ζευγαρωσουν δεν εχουν την ιδια φωλια?

Πολυ καλη ιδεα του γιργου.. εαν μου το ειχε πει θα ανοιγα τρυπες πριν βάλω τα ξύλα μεσα!!!

Θα τις ανοιγα οση και η διαμετρος του πυλινου.

Τελικά ομως....

ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΥΛΙΝΑ??? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα του γιργου.. εαν μου το ειχε πει θα ανοιγα τρυπες πριν βάλω τα ξύλα μεσα!!!

Θα τις ανοιγα οση και η διαμετρος του πυλινου.

Τελικά ομως....

ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΥΛΙΝΑ??? :angry2:

Το ζήτημα το είχα ψάξει πολύ και Ελλάδα δεν πουλάνε.

Δεν πουλάνε ούτε τα μεγάλα eshop (aquaristic κτλ)

Δοκίμασε και επέμεινε e bay και ενημέρωσε για ότι τυχόν βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθήσετε να τρυπήσετε Μοπάνι... Θα σας κάψει όλα τα τρυπάνια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθήσετε να τρυπήσετε Μοπάνι... Θα σας κάψει όλα τα τρυπάνια :angry2:

Εχω μαραγκο στο εισογειο... θα εκανε εκεινος ολη τη βρωμοδουλεια!!

Οπως αναφερω εχω βρει στο e-bay αλλα κανουν 10€ το κομματι!!

Ο trooper εχει στο ενυδρειο του!!! :rasp:

Πες μας που τα βρηκες!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ο trooper εχει στο ενυδρειο του!!! :angry2:

Πες μας που τα βρηκες!!! :rasp:

Μου τα έδωσε συμφορουμίτης και φίλος, ο οποίος τις είχε παραγγείλει από γνωστή του που δούλευε σε κεραμικά!

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα παραγγείλει σε μια φίλη μου κεραμίστρια αλλά έκανα 2+ μήνες να τα παραδώσει.

Τρύπα σε ξύλο είναι καλή ιδέα, μερικά δικά μου PLeco την χρησιμοποιούν, άλλα πότε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα αυτο που λεει εκει που μου εστειλες.

Τρουπη:

Που μπορουμε να βρουμε ευκολα νωπό πυλο??

Εχω φουρνο που φτανει 1200 βαθμους κελσιου, κανει???

Μαθε που μπορουμε να βρουμε πυλο... τι θερμοκρασια και τι χρόνο έκθεσης στη θερμοκρασια αυτη θελει....

Και παμε να φτιάξουμε πολλες!!!

:rasp::angry2::rasp::bowdown::o

Link to comment
Share on other sites

συσκευασμενο ετοιμο πυλο λογικα θα βρεις σε καταστηματα με ειδη χομπυ και ζωγραφικης πιστευω.θα τον πληρωσεις 10 ευρα και θα φτιαξεις 20 σπηλιες! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

1.Ο συσκευασμένος πηλός δέν συνίσταται καθώς έχει διάφορα συντηρητικά και παρόλο που μπορεί να γράφει 'φυσικός' αυτό είναι υπό αμφισβήτηση.

2.Στο ebay μπορείτε να βρείτε και σε χαμηλότερες τιμές

3.Από καιρό λέμε να κάνουμε μία ομαδική παραγγελεία (και από ότι θυμάμαι εγώ την καθυστέρησα.... :rasp: )

4.Οι τρύπες σε ξύλο είναι πολύ καλές και χρησιμοποιούνται από διάφορα είδη πλέκο αλλά κυρίως από ξυλοφάγους (Panaque).Στο εξωτερικό πουλάνε έτοιμα τρυπημένα ξύλα.

5.Από εδώ πήρα τις δικές μου όταν ήμουν Γερμανία

6.Θα πρότεινα την κατασκευή από πλακάκι ή σχιστόλιθο έως ότου βρούμε καλό προμηθευτή.

7.Άν κάποιος χρειάζεται μπορώ να του δανείσω τροχό κοπής νερού για να κάνει την δουλειά του (αφού διαπιστώσω ότι δουλεύει ακόμα... :angry2: )

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους τους pleco τρελαμενους εχω αναπαραγη σχεδον ολλα τα ηδη μικρον pleco με απλο πλακακη τις σπιλιες τισ εφτιαξα εγω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα νέωτερο??

Βρηκαμε νωπο πηλο?? :)

Έχει βρεθεί κατά 80% αλλά λόγο του ότι είναι ανοικτά μόνο πρωί δυσκολεύει την κατάσταση.

Θα ενημερώσω..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεθεί κατά 80% αλλά λόγο του ότι είναι ανοικτά μόνο πρωί δυσκολεύει την κατάσταση.

Θα ενημερώσω..... :)

Περιμενουμε ενημερωση..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...