Jump to content

α/ο σε αφρικανες


fisherman2

Recommended Posts

γεια σας θα ηθελα να μαθω αν ειναι ο καταλληλοτερος τροπος η οχι, το νερο απο α/ο για αφρικανες..κανει καλο η στην ουσια δεν προσφερει κατι σημαντικο? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θα ηθελα να μαθω αν ειναι ο καταλληλοτερος τροπος η οχι, το νερο απο α/ο για αφρικανες..κανει καλο η στην ουσια δεν προσφερει κατι σημαντικο? :rasp:

Αγαπητέ φίλε να πώ οτι νερό α/ο και αφρικάνοι είναι πράγμα ασύμβατο.Στους αφρικάνους θέλουμε αλκαλικό ph σκληρό νερό,Πράγμα που η α/ο είναι το αντίθετο.

Φιλικά Σωκράτης :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο ΑΟ ειναι δεδομενο οτι ειναι καθαρο αλλα του λειπουν τα μεταλλικα αλατα (γι'αυτο ειναι μαλακο) που ειναι αναγκαια για τις αφρικανες που ζουν σε σκληρο νερο.

Θα προσπαθησω να το πω οσο πιο απλα μπορω.

Οποιος θελει να χρησιμοποιει νερο απο ΑΟ σε αφρικανες εχει δυο επιλογες.

α) να βαλει αλατα ανασυστασης μεχρι να ρυθμιστει η σκληροτητα στη σωστη τιμη

β) να παρει το νερο που βγαζει για πεταμα η ΑΟ που ομως ειναι καθαρο χωρις τοξικα, χλωριο και χλωραμινες αφου εχει περασει απο (αναλογα ποσα σταδια ειναι η ΑΟ) δυο τουλαχιστον προφιλτρα (ανθρακα και sediment) αλλα αφου δεν εχει περασει απο την μεμβρανη εχει ολα τα μεταλλικα αλατα του νερου του δικτυου.

Το μαλακο νερο της ΑΟ το βαζουμε σε ενα ενυδρειο με ψαρια μαλακου νερου που εχου στησει και ετσι δεν πεταμε καθολου νερο :angry2:

Αρκει τα λιτρα των ενυδρειων να ειναι :

για καθε 3 λιτρα σκληρου νερου ενυδρειο - 1 λιτρο μαλακου νερου ενυδρειο,

οση και η αναλογια μαλακου σκληρου νερου που βγαζει περιπου μια ΑΟ σε φυσιολογικα επιπεδα λειτουργιας.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο ΑΟ ειναι δεδομενο οτι ειναι καθαρο αλλα του λειπουν τα μεταλλικα αλατα (γι'αυτο ειναι μαλακο) που ειναι αναγκαια για τις αφρικανες που ζουν σε σκληρο νερο.

Θα προσπαθησω να το πω οσο πιο απλα μπορω.

Οποιος θελει να χρησιμοποιει νερο απο ΑΟ σε αφρικανες εχει δυο επιλογες.

α) να βαλει αλατα ανασυστασης μεχρι να ρυθμιστει η σκληροτητα στη σωστη τιμη

β) να παρει το νερο που βγαζει για πεταμα η ΑΟ που ομως ειναι καθαρο χωρις τοξικα, χλωριο και χλωραμινες αφου εχει περασει απο (αναλογα ποσα σταδια ειναι η ΑΟ) δυο τουλαχιστον προφιλτρα (ανθρακα και sediment) αλλα αφου δεν εχει περασει απο την μεμβρανη εχει ολα τα μεταλλικα αλατα του νερου του δικτυου.

Το μαλακο νερο της ΑΟ το βαζουμε σε ενα ενυδρειο με ψαρια μαλακου νερου που εχου στησει και ετσι δεν πεταμε καθολου νερο :angry2:

Αρκει τα λιτρα των ενυδρειων να ειναι :

για καθε 3 λιτρα σκληρου νερου ενυδρειο - 1 λιτρο μαλακου νερου ενυδρειο,

οση και η αναλογια μαλακου σκληρου νερου που βγαζει περιπου μια ΑΟ σε φυσιολογικα επιπεδα λειτουργιας.

Και γιατι να μπει στα ανωφελα και περιτα εξοδα,και να μην βαλει νερο βρυσης με αντιχλωριο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μπει στα ανωφελα και περιτα εξοδα,και να μην βαλει νερο βρυσης με αντιχλωριο και τελος.

Γιατί το νερό που "πετάει" η αο είναι σκληρό και κατάλληλο για Αφρικάνες.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ δύο ερωτήσεις.

1.Αν κάποιος δεν έχει α/ο γιατί να αγοράσει εφόσον θέλει να φτιάξει αφρικάνικο;

2.Πόσο σίγουροι είμαστε οτι το ΄αχρηστο΄ νερό της α/ο είναι σωστό να μπαίνει στα αφρικάνικα.Πραγματικά δεν το ξέρω και θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει .Και ρωτώ γιατί αυτό το νερό δεν έχει ψηλές συγκεντρώσεις βαρεών μετάλλων;.Με χρήση αντιχλωριωτικών που πιθανόν να δευσμεύουν και βαρέα μέταλλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί;.

Ευχαριστώ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ δύο ερωτήσεις.

1.Αν κάποιος δεν έχει α/ο γιατί να αγοράσει εφόσον θέλει να φτιάξει αφρικάνικο;

2.Πόσο σίγουροι είμαστε οτι το ΄αχρηστο΄ νερό της α/ο είναι σωστό να μπαίνει στα αφρικάνικα.Πραγματικά δεν το ξέρω και θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει .Και ρωτώ γιατί αυτό το νερό δεν έχει ψηλές συγκεντρώσεις βαρεών μετάλλων;.Με χρήση αντιχλωριωτικών που πιθανόν να δευσμεύουν και βαρέα μέταλλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί;.

Ευχαριστώ :angry2:

Επίσης, τα προφίλτρα κρατάνε τα βαρέα μέταλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητη η ΑΟ σε αφρικανικα ενυδρεια :bowdown:

Αν υπαρχει ομως, και αφου ειναι καλυτερο το "βρωμικο" νερο της ΑΟ που πεταμε, απο το νερο της βρυσης, γιατι να μη το χρησιμοποιουμε?

Πρωτον, ειναι πιο σκληρο απο τη βρυσης, οποτε ουτε σοδες ουτε αλατα ουτε τπτ. :angry2:

Δευτερον, τα προφιλτρα και ιδιως ο ενεργος ανθρακας δεσμευει χλωριο και χλωραμινη*, χημικα, οργανικους μολυσματικους παραγοντες και φυτοφαρμακα, Δεν διαθετει αντιστοιχη ικανοτητα απομακρυνσης για τις ανοργανες ενωσεις όπως ο σιδηρος, ο ασβεστης, τα νιτρικα αλατα, το αλατι ή διαλυτα βαρεα μεταλλα οπως το χρωμιο ή το καδμιο.

Το πρωτο προφιλτρο (sediment) κατακρατα σκουπιδακια, ιζηματα, σκουρια και αμμο.

Οταν λοιπον υπαρχει ηδη ΑΟ για ενυδρειο μαλακου νερου ειναι πολυ καλη λυση η χρηση του "βρωμικου" (στην πραγματικοτητα καθαρου αλλα σκληρου νερου) σε αφρικανικα ενυδρεια, για να μη πηγαινει χαμενο νερο, αφου πολλοι παραπονιουνται οτι γινεται σπαταλη νερου με την ΑΟ.

Λες και το νερο της Γης λιγοστευει.

Το νερο που συλλεγεται για καταναλωση μπορει να λιγοστευει καποιες στιγμες (λογω κακης διαχειρισης) αλλα το νερο τη Γης μενει παντα στην ιδια ποσοτητα.

Οσοι χρησιμοποιουν ΑΟ και πετανε καθαρο νερο στην αποχετευση βοηθανε στην αραιωση των λυμματων :rasp:

* αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν πρεπει να βαζουμε και αντιχλωριο, αφου τα περισσοτερα προστατευουν και αναπλαθουν τη μεμβρανη των ψαριων, μερικα δεσμευουν και αμμωνια και νιτρωδη.

ΥΓ οι moutralewn και giannis-malawi το κανουν απότι ξερω στα ενυδρεια τους.

Ισως θα μπορουσαν να μας βοηθησουν με τη γνωμη τους (τους στελνω ΠΜ)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρίσκομαι στη διαδικασία έρευνας για την αγορά Α/Ο, αλλά και παράλληλα στο σχεδιασμό ενός αφρικάνικου, είχα σκεφτεί τη χρησιμοποίηση του "βρώμικου" για αλλαγές στο αφρικάνικο...κάνοντας λοιπόν μια πρόχειρη αναζήτηση ξέθαψα το παρακάτω θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=βρώμικο+νερό

Από τη δημοσίευση #8, είδα ότι μάλλον γίνεται...πώς το βλέπετε κι εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βρίσκομαι στη διαδικασία έρευνας για την αγορά Α/Ο, αλλά και παράλληλα στο σχεδιασμό ενός αφρικάνικου, είχα σκεφτεί τη χρησιμοποίηση του "βρώμικου" για αλλαγές στο αφρικάνικο...κάνοντας λοιπόν μια πρόχειρη αναζήτηση ξέθαψα το παρακάτω θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=βρώμικο+νερό

Από τη δημοσίευση #8, είδα ότι μάλλον γίνεται...πώς το βλέπετε κι εσείς;

Πήρα τις απαντήσεις που ήθελα ,ευχαριστώ.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ δύο ερωτήσεις.

1.Αν κάποιος δεν έχει α/ο γιατί να αγοράσει εφόσον θέλει να φτιάξει αφρικάνικο;

2.Πόσο σίγουροι είμαστε οτι το ΄αχρηστο΄ νερό της α/ο είναι σωστό να μπαίνει στα αφρικάνικα.Πραγματικά δεν το ξέρω και θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει .Και ρωτώ γιατί αυτό το νερό δεν έχει ψηλές συγκεντρώσεις βαρεών μετάλλων;.Με χρήση αντιχλωριωτικών που πιθανόν να δευσμεύουν και βαρέα μέταλλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί;.

Ευχαριστώ :angry2:

Αυτο ακριβως λεω.................

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 4-5 μήνες που έστησα το ενυδρείο με τα apisto και έχοντας εκτός των άλλων 2 αφρικάνικα, άρχισα να χρησιμοποιώ το βρώμικο νερό της Α/Ο για τις αλλαγές των αφρικάνικων μου. Το βρώμικο νερό είναι όντως σκληρότερο απο αυτό της βρύσης.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το GH είναι περίπου 4 βαθμούς υψηλότερο, το ΚΗ 2-3 και το pH 0,5 περίπου.

Αρχικά δεν προσέθετα καθόλου αντιχλώριο. Τώρα τελευταία προσθέτω μισή δόση καθαρά και μόνο για τις επιπλέον ιδιότητες που έχουν τα σκευάσματα αυτά πέραν του να "δεσμεύουν" το χλώριο.

Προσωπικά δεν έχω δει το παραμικρό πρόβλημα στα ψάρια και καμία διαφορά όσον αφορά παλαιότερα που η αλλαγή γινόταν με νερό δικτύου. Επιπλέον έχω πάψει να χρησιμοποιώ σόδες και άλλα σκευάσματα που χρησιμοποιούσα προκειμένου να φέρω τις παραμέτρους στα επιθυμητά επίπεδα.

Με τον τρόπο αυτόν και χρησιμοποιώντας την Α/Ο, δεν πάει καθόλου νερό χαμένο μιας και το βρώμικο χρησιμοποιείται στο 100% για τις αλλαγές των αφρικάνικων.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους 4-5 μήνες που έστησα το ενυδρείο με τα apisto και έχοντας εκτός των άλλων 2 αφρικάνικα, άρχισα να χρησιμοποιώ το βρώμικο νερό της Α/Ο για τις αλλαγές των αφρικάνικων μου. Το βρώμικο νερό είναι όντως σκληρότερο απο αυτό της βρύσης.

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το GH είναι περίπου 4 βαθμούς υψηλότερο, το ΚΗ 2-3 και το pH 0,5 περίπου.

Αρχικά δεν προσέθετα καθόλου αντιχλώριο. Τώρα τελευταία προσθέτω μισή δόση καθαρά και μόνο για τις επιπλέον ιδιότητες που έχουν τα σκευάσματα αυτά πέραν του να "δεσμεύουν" το χλώριο.

Προσωπικά δεν έχω δει το παραμικρό πρόβλημα στα ψάρια και καμία διαφορά όσον αφορά παλαιότερα που η αλλαγή γινόταν με νερό δικτύου. Επιπλέον έχω πάψει να χρησιμοποιώ σόδες και άλλα σκευάσματα που χρησιμοποιούσα προκειμένου να φέρω τις παραμέτρους στα επιθυμητά επίπεδα.

Με τον τρόπο αυτόν και χρησιμοποιώντας την Α/Ο, δεν πάει καθόλου νερό χαμένο μιας και το βρώμικο χρησιμοποιείται στο 100% για τις αλλαγές των αφρικάνικων.

Μπορει καποιος να το εξηγησει αυτο τεκμηριωμενα;

Γιατι εγω δεν μπορω να το καταλαβω.Πως γινεται εφ'οσον γινεται επεξεργασια και φιλτραρισμα του νερου,στο βρωμικο να βγαινει σκληροτερο απο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να το εξηγησει αυτο τεκμηριωμενα;

Γιατι εγω δεν μπορω να το καταλαβω.Πως γινεται εφ'οσον γινεται επεξεργασια και φιλτραρισμα του νερου,στο βρωμικο να βγαινει σκληροτερο απο της βρυσης.

Αχχχ πως φαινεται οτι εισαι αφρικανος :angry2:

Δεν χρειαζεται να σου το αναλυσω.

Θα σου πω το εξης και θα καταλαβεις.

Η ΑΟ δεν βγαζει καθαρο και βρωμικο νερο (μετα εχει αδικο ο τσεκουρατος που φωναζει να τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους)

ΕΙναι μια συσκευη που απο τη μια μπαινει το νερο της βρυσης και αυτη το ξεχωριζει και το βγαζει σε δυο εξοδους, Απο τη μια τελειως μαλακο (αφαιρωντας ολα τα αλατα).

Και απο την αλλη (το "βρωμικο" που λεμε κακως) βγαζει το υπολοιπο νερο που ειναι πιο σκληρο γιατι εχει ΟΛΑ τα αλατα και αυτα που εχει αφαιρεσει απο το "καθαρο".

Υπενθυμιζω οτι το νερο ομως ειναι πιο καθαρο απο της βρυσης αφου εχει περασει απο προφιλτρα (πριν φτασει στη μεμβρανη) που κρατανε πολλα που ανεφερα πιο πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οντως αρκετα κατανοητος ο Σπυρος, όμως εγω θα προσθεσω οτι αυτο πάντα εξαρταται από το νερο της βρυσης.

Δηλαδη η καθε περιοχη επειδη εχει διαφορετικο νερο βρυσης θα εχει και δια φορετικο "βρωμικο".

Μια επισημανση - ερωτηση μονο.

Εαν μετραμε το νερο ph-kh-gh και ειναι καταλληλα μόνο τοτε το χρησημοποιουμε, σωστα??

Το αντιχλωριο επιβάλλεται (οπως αναφερεται και παραπανω) για τις εξτρα ιδιότητες και στις 2 εξόδους??

ΣΤο "καθαρο" πρεσθετουμε διαφορα σκευασματα για ανπληρωση καποιον στοιχειων, στο βρωμικο μονο αντιχλώριο??

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγα λογια,δισκαδες παρτε οσμωση για μαλακο νερο.................

Αφρικανοι παρτε οσμωση για σκληρο νερο........................ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγα λογια,δισκαδες παρτε οσμωση για μαλακο νερο.................

Αφρικανοι παρτε οσμωση για σκληρο νερο........................ :rasp:

Oτι πρέπει για μένα...Λές;;; :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγα λογια,δισκαδες παρτε οσμωση για μαλακο νερο.................

Αφρικανοι παρτε οσμωση για σκληρο νερο........................ :angry2:

Το πιο ωραιο ειναι να εχεις και απο τα δυο για να χρησιμοποιεις ολο το νερο απο την ΑΟ.

Το σκεφτομουνα να βαλω αφρικανες αλλα ζαλιζουμαι με πανω απο 7 πεχα :rasp:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Mε λιγα λογια,δισκαδες παρτε οσμωση για μαλακο νερο.................

Αφρικανοι παρτε οσμωση για σκληρο νερο........................ :rasp:

Μονο που στη συγκεκριμενη περιπτωση κερδισμενοι ειναι πάλι οι αφρικανοι, αφου για να βγουν 100λτρ μαλακο νερο χρειαζονται παρα-παρα πολλα λιτρα βρωμικο.....

Οποτε.... δισκαδες... πουλατε το νερο στους αφρικανους να κερδιζεται κι εεις πριν παρουν α/ο!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Άντε και στην επόμενη συνάντηση μας βλέπω μαζί με τα σακουλάκια με τα κλαδέματα να ανταλλάσουμε και μπετονάκια...."εδώ το καλό το βρώμικο, πάρε αφρικανέεεεεεε"

Link to comment
Share on other sites

Οντως αρκετα κατανοητος ο Σπυρος, όμως εγω θα προσθεσω οτι αυτο πάντα εξαρταται από το νερο της βρυσης.

Δηλαδη η καθε περιοχη επειδη εχει διαφορετικο νερο βρυσης θα εχει και δια φορετικο "βρωμικο".

Μια επισημανση - ερωτηση μονο.

Εαν μετραμε το νερο ph-kh-gh και ειναι καταλληλα μόνο τοτε το χρησημοποιουμε, σωστα??

Φαντάζομαι εννοείς το "βρωμικο" έτσι;

Μετράς και αν είναι πολύ σκληρό για αυτό που θες, το..."αραιώνεις" με νερό δικτύου ή νερό Α/Ο.

Το αντιχλωριο επιβάλλεται (οπως αναφερεται και παραπανω) για τις εξτρα ιδιότητες και στις 2 εξόδους??

Αντιχλώριο κανονικά δεν χρειάζεται ούτε στο "καθαρό" ούτε στο "βρώμικο". Τα χλώριο έχει ήδη δεσμευτεί πριν φτάσει σε κάποιοα απο τις 2 εξόδους. Τώρα, αν το πρφίλτρο φιλτράρει μόνο το χλώριο και φήνει κάποια πιθανά παράγωγά του να "περνούν" με αποτέλεσμα να περιέχεται κάποια μικρή ποσότητα τους στο "βρώμικο" νερο...αυτό δεν το γνωρίζω.

Πάντως βάζοντας αντιχλώριο στο "βρώμικό" (γιατί στο "καθαρό" είναι σίγουρο ότι δεν χρειάζεται), κακό δεν κάνεις.

ΣΤο "καθαρο" πρεσθετουμε διαφορα σκευασματα για ανπληρωση καποιον στοιχειων, στο βρωμικο μονο αντιχλώριο??

Τα σκευάσματα που προσθέτουμε στο καθαρό εξαρτώνται απο τις παραμέτρους που θέλουμε να έχουμε. Οι γενικές περιπτώσεις είναι 2:

- Σε περίπτωση που θέλουμε νερό με μηδενικές σκληρότητες και πολύ χαμηλό pH, εκεί χρησιμοποιούμε 100% νερό απο Α/Ο και μιας και το νερό αυτό είναι "νεκρό" (χωρίς ιχνοστοιχεία,μέταλλα κλπ) και ακατάλληλο για να ζήσουν τα ψάρια, προσθέτουμε κάποια ζουμιά (π.χ. ιχνοστοιχεία, άλατα κλπ) ανάλογα με το τί θέλουμε (δεν επεκτείνομαι γιατί είναι μεγάλη συζήτηση).

- Σε περίπτωση που θέλουμε χαμηλές σκληρότητες (π.χ. >3 ) οπότε θα κάνουμε ανάμειξη νερού δικτύου με νερό Α/Ο, δεν είναι απαραίτητο να βάλουμε κάτι παραπάνω.

Τονίζω ότι οι 2 παραπάνω είναι πολύ γενικοί κανόνες και υπάροχνυ πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο στο τί θέλουμε και τί κάνουμε προκειμένου να το φτάσουμε.

Όσον αφορά το βρώμικο...απάντηση παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Χαλασαμε λιγο το ποστ..

Αλλα πρεπει να μαθουν και οι αφρικανοι την Α/Ο αφου πλεον θα πρεπει συμφωνα με τα συμφραζομενα να την αγοραζουν σιγα σιγα.

(Δε θα ρωτησω περεταιτρο γιατι ειμαι στην αναζητησιας μιας α/ο και μολις την παρω... σας περιμενει θεμα με πολλες-πολλες ερωτησεις, οπως παντα) :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα αν το σκεφτείς η αο βγάζει περισσότερο βρώμικο παρά καθαρό οπότε συμφέρει πολύ περισσότερο τους αφρικανούς... και το μαλακό στο σίδερο ή το πουλάτε στους δισκάδες... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...