Jump to content

Οργανισμοι Ασιας..


Recommended Posts

Ολες σχεδον οι γαριδες που εχουμε για ενυδρεια προερχονται απο Ασια. Εξαιρουνται οι African filter shrimps (Αtya gabonensis) και καποιες αμερικανικες Ghost shrimps (Palaemonidae) και καποια ειδη Macrobranchium.

Aπο σαλιγκαρια τα Tylomelania ειναι ασιατικα, τα Clithon diadema απο τα νησια του ειρηνικου και του ινδικου, τα Melanoides tuberculata ειναι απο Αφρικη και Ασια.

Καποια απο τα συνηθιμενα σαλιγκαρια που ερχονται ως λαθρεπιβατες στα ενυδρεια μας εχουν εξαπλωθει σε πολλα μερη του κοσμου...και στην Ασια.

Link to comment
Share on other sites

Ολες σχεδον οι γαριδες που εχουμε για ενυδρεια προερχονται απο Ασια. Εξαιρουνται οι African filter shrimps (Αtya gabonensis) και καποιες αμερικανικες Ghost shrimps (Palaemonidae) και καποια ειδη Macrobranchium.

Aπο σαλιγκαρια τα Tylomelania ειναι ασιατικα, τα Clithon diadema απο τα νησια του ειρηνικου και του ινδικου, τα Melanoides tuberculata ειναι απο Αφρικη και Ασια.

Καποια απο τα συνηθιμενα σαλιγκαρια που ερχονται ως λαθρεπιβατες στα ενυδρεια μας εχουν εξαπλωθει σε πολλα μερη του κοσμου...και στην Ασια.

Ευχαριστω...

Ολοι αυτοι οι οργανισμοι μπορουν να ζησουν και σε χαμηλες σκληροτητες και Ph..??

Tο Βlackwater υπαρχει περιπτωση να τους ενοχλει....??

Link to comment
Share on other sites

Πες καλυτερα τι ακριβως θελεις να κανεις για να καταλαβουμε.

Ζητας να μαθεις για ολα τα ασπονδυλα της Ασιας και αν κανουν ολα σε black water. Οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι τουλαχιστον απιθανο.. Ειναι διαφορετικοι οργανισμοι που ζουν σε ποικιλα περιβαλλοντα σε μια τεραστια ηπειρο !

Απ οτι ξερω τουλαχιστον, κανενα σαλιγκαρι ή γαριδα (Ασιας) δεν κανει σε ΡΗ κατω του 6 και σε σχεδον μηδενικες σκληροτητες. Υπαρχουν black waters me PH 6,5 ,υπαρχουν και οι οξινοι βαλτοι τυρφης με ΡΗ 3,5.

Γινε πιο συγκεκριμενος.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Ωραια...Σκευτομαι να φτιαξω ενα ενυδριο αραιφυτεμενο με πολλα ξυλα και blackwater...

Θα φιλοξενηθει μεσα καποιος μονομαχος..Και ψαχνω οργανισμους που να μπορουν να ζησουν ανετα μαζι του....

Ph κοντα στο 6,5 σκευτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ζουνε ψαρια Αλεξανδρε σε ΡΗ 3,5???? ειναι ακριβος σαν να ζουν μεσα σε ξυδι.... :angry2:

O Bleher ειχε αναφερει μια μετρηση για ph 3,9 ως το περιβαλλον που ζουσαν τα νεον...

Link to comment
Share on other sites

To PH 3,5 ηταν πιο πολυ σχημα λογου, δεν γνωριζω ψαρια που να ζουν σε τοσο οξινο νερο.

Γνωριζω ομως μιας και μιλαμε για Ασια, οτι στους οξινους μανγκροβιους βαλτους τυρφης ,της Μαλαισιας και του Βορνεο ζουνε καποια ειδη Betta και Parosphromenus σε ΡΗ 3,9-5,5.

Επισης γνωριζω οτι το Betta tussyae και το Betta libida εχουν βρεθει σε ΡΗ 4.

Ετυχε να τα διαβασω ολα αυτα γιατι εχω παθει πλακα με το Parosphromenus harveyi... ισως το ομορφοτερο απο ολα τα ειδη gourami, και κατα την γνωμη μου ενα απο τα ομορφοτερα ψαρια γλυκου νερου...αλλα και τοσο σπανιο και απειλουμενο με εξαφανιση ! Δειτε και φωτος στο google κι εδω

Ωραια...Σκευτομαι να φτιαξω ενα ενυδριο αραιφυτεμενο με πολλα ξυλα και blackwater...

Θα φιλοξενηθει μεσα καποιος μονομαχος..Και ψαχνω οργανισμους που να μπορουν να ζησουν ανετα μαζι του....

Ph κοντα στο 6,5 σκευτομαι....

Aυτο που περιγραφεις πιο πολυ σαν μικρο βιοτοπικο αμαζονιου μου ακουγεται...

Αν θες να αναπαραστησεις τον βιοτοπο του Betta σου, δες εικονες απο ορυζωνες και στασιμα υδατα στην Ταιλανδη και μην το παρακανεις με πολυ χαμηλα ΡΗ και σκληροτητες. Ενα ΡΗ γυρω στο 6,5-6,8 ,Dh 5-8 και ΚΗ >3 ειναι λογικες τιμες μεσα στις οποιες ζουνε και γαριδες και σαλιγκαρια ( αν τα δεχτει ο μονομαχος). Σκεψου εξαλλου οτι για πολλες μα πολλες γενιες οι fancy μονομαχοι εκτροφης ζουνε και αναπαραγονται σε νερα σκληροτερα και πιο αλκαλικα απο το φυσικο περιβαλλον απο το οποιο καταγονται, θα πρεπει λοιπον να ξαναπροσαρμοστει το ψαρι σου ,σιγα σιγα σε νεες συνθηκες νερου.

Για μενα ,ενα οσο γινεται πιο βιοτοπικο ενυδρειο betta θα πρεπει να εχει σκουρο λεπτο υποστρωμα (ισως καφετια αμμο) αναπαριστωντας τους βρωμικους βυθους ωχρας απο την λασπη στον βιοτοπο τους, σπαθιφυλλα ασιατικα φυτα που να θυμιζουν το σχημα των φυτων του ρυζιου, και ακομα καλυτερα αν φτανουν μεχρι την επιφανεια ( Eleocharis acicularis, Eleocharis vivipara, Valisneria nana, Blyxa japponica), φυτα επιφανειας οπως φακη (Lemna minor,Ceratopteris,Ceratophyllum) , ανοιχτο χωρο στην μεση για κολυμπι και ισως καποια ξυλα ή ριζες με λεια μορφη ομως για να μην σκιζει την ουρα του ο μονομαχος.

Πηρα φορα ομως και συγνωμη για την πολυλογια μου, απλως μου αρεσουν οι ασιατικοι βιοτοποι και παρασυρθηκα.. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Απλα :angry2::rasp::bowdown:

Σε υπερευχαριστω..Μου καλυψες και πολλες απο τις επομενες ερωτησεις μου..

Οσο για τις τιμες εκει το σκευτομουνα...

Θα ψαξω να βρω μονομαχο οποιος να ειμαι ειναι Fancy...

Τουλαχιστων οσο λιγοτεο γινεται....

Για την μπιχλα κατω σκευτομαι να βαλω φυλα τα οποια προκειται να τα αφησω αν σαπισουν οσο ειναι δυνατον αυτο...

Raven πραγματικα σε Υπερευχαριστω...Οντως τωρα που εχω αρχησει να Ψαχνω την Ασια μου φαινεται υπεροχη....

Link to comment
Share on other sites

Ζουνε ψαρια Αλεξανδρε σε ΡΗ 3,5???? ειναι ακριβος σαν να ζουν μεσα σε ξυδι.... :angry2:
Rainforest streams - the Madre de Dios River - Peru

Βαθος απο μερικα εκατοστα ως 1.5 μετρο.

pH 3.8-4.9

Ζουν εκει περισσοτερα απο 600 ειδη.

http://fish.mongabay.com/biotope_stream_peru.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...