Jump to content

Επιλογή λάμπας για 300άρι


ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

Recommended Posts

Γειά χαρά.

Το νέο μου ενυδρείο OCEAN-SON είναι 100x46x65 (ΜxΠxY) με 2 λάμπες Τ8 των 25W. Τα καθαρά λίτρα είναι 250. Δεν έχω απαιτητικά φυτά-προς το παρόν- ανούμπιες, βαλισνέριες και κρυπτοκορίνες. Με αυτά τα στοιχεία έχω 0.2W/lt. Ίσως να αρκεί για τα υπάρχοντα φυτά αλλά δεν ξέρει κανείς για το μέλλον. Έχω καβάντζα και μία Τ5 39W, αλλά δεν μου αρέσουν οι Τ8 και λόγω ζέστης.

Το ερώτημά μου είναι:

Να προσθέσω την Τ5 και να τελειώνω με μία αναλογία 0.36/lt (αν και είναι και θέμα χώρου) ή να βάλω λάμπες PC;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν βαζεις 2 τ5 λαμπες η και 3 αργοτερα(οταν θα βαλεις περισσοτερα φυτα) να τελειωνεις....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον Klaz.Ειναι μια πολυ καλη επιλογη οι δυο τ5. Ειμαι κατοχος αυτου του φωτιστικου t5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

H απόδοση των λαμπτήρων (κατανάλλωση/φωτιστική ικανότητα) compact και t5 είναι παρόμοια από όσο το έχω ψάξει και περίπου 30% περισσότερη από τις Τ8, αν προσθέσεις και κλούς ανακλαστήρες που μπορεί να αυξήσουν το φως που φτάνει στο ενυδρείο έως και στο διπλάσιο, νομίζω θα είσαι καλυμμένος και με 2x ή 3x39W που θα σε πάνε περίπου στο 0,3-0,5 W/lt που σημαίνει οτι παίζεις με πολλά είδη φυτών.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν βαζεις 2 τ5 λαμπες η και 3 αργοτερα(οταν θα βαλεις περισσοτερα φυτα) να τελειωνεις....

Το θέμα είναι πως για να αλλάξω τις Τ8 πρέπει να κάνω ολόκληρη διαδικασία...να αφαιρέσω ένα στεγανό κανάλι στο κέντρο και κατά μήκος του καπακιού, να περάσω εκεί τα ballasts και να το ξανακολλήσω επίσης στεγανά και σταθερά (που αυτό είναι κυρίως η ανησυχία μου).

θα συμφωνησω με τον Klaz.Ειναι μια πολυ καλη επιλογη οι δυο τ5. Ειμαι κατοχος αυτου του φωτιστικου t5 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Έχει καπάκι και δεν είμαι διατεθιμένος να το αφαιρέσω.

Τέλος, θα προτιμούσα τις compact λόγω μεγέθους. Αν μπορώ να κάνω οικονομία χώρου κάτω από το καπάκι θα ήταν το ιδανικό. Και αν δεν κάνω λάθος οι compact θέλουν μόνο διαφορετικά ακροφύσια με τα ίδια ballasts των Τ5...σωστά;

Link to comment
Share on other sites

...

Τέλος, θα προτιμούσα τις compact λόγω μεγέθους. Αν μπορώ να κάνω οικονομία χώρου κάτω από το καπάκι θα ήταν το ιδανικό. Και αν δεν κάνω λάθος οι compact θέλουν μόνο διαφορετικά ακροφύσια με τα ίδια ballasts των Τ5...σωστά;

Δυστυχώς θέλουν και διαφορετικά ballast... :angry2:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θέλουν και διαφορετικά ballast... :angry2:

Όχι μαζί συνδεδεμένα, αλλά μόνο οι PC στο ballast, θέλει ούτως ή άλλως διαφορετικό τύπο ballast;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε καποιος να γραψει τυπους για τις λαμπες ωστε να τις ζηταμε απο τα καταστηματα ηλεκτρικων;; Πηγα στο Praktiker και ειχε μοναχα κατι philips, δεν ξερω αν κανουν για ενυδριο....

Απο την αλλη καπου εχω διαβασει πως τσαμπα πληρωνουμε στα pet shop τις λαμπες (μου κοστιζουν 60 ευρω 3 λαμπες στο pet shop οταν στο praktiker τις επαιρνα 9 ολες!!)

Να φτιαχναμε δηλαδη κατι σαν inventory για τις λαμπες, και που βοηθουν - επωφελουν σε καθε ενυδριο.. Εγω εχω τις παχιες, νομιζω Τ5;; 120cm

Link to comment
Share on other sites

Όχι μαζί συνδεδεμένα, αλλά μόνο οι PC στο ballast, θέλει ούτως ή άλλως διαφορετικό τύπο ballast;

Όταν έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρονικά ballast, υπάρχουν διαφορετικά για Τ8, διαφορετικά για Τ5 και διαφορετικά για λάμπες PC. Φυσικά εκτός από τον τύπο λαμπτήρα θέλει ιδιαίτερη προσοχή και στα Watt που υποστηρίζει το εκάστοτε ballast. :thumbup:

Θα μπορουσε καποιος να γραψει τυπους για τις λαμπες ωστε να τις ζηταμε απο τα καταστηματα ηλεκτρικων;; Πηγα στο Praktiker και ειχε μοναχα κατι philips, δεν ξερω αν κανουν για ενυδριο....

Απο την αλλη καπου εχω διαβασει πως τσαμπα πληρωνουμε στα pet shop τις λαμπες (μου κοστιζουν 60 ευρω 3 λαμπες στο pet shop οταν στο praktiker τις επαιρνα 9 ολες!!)

Να φτιαχναμε δηλαδη κατι σαν inventory για τις λαμπες, και που βοηθουν - επωφελουν σε καθε ενυδριο.. Εγω εχω τις παχιες, νομιζω Τ5;; 120cm

Εαν κάποιος δεν έχει ενυδρείο-κήπο ή ενυδρείο με απαιτητικά φυτά τότε η χρήση οποιονδήποτε λαμπτήρων είναι ασφαλής. Στο μόνο που μπορεί να δώσει λίγη σημασία είναι στην απόχρωση του λευκού που μπορεί -ανάλογα πάντα το θέμα του ενυδρείου- να δώσει διαφορετικό περιβάλλον.

Οι λάμπες που αναφέρεις είναι Τ8. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε να κάνουμε με ηλεκτρονικά ballast, υπάρχουν διαφορετικά για Τ8, διαφορετικά για Τ5 και διαφορετικά για λάμπες PC.

Έχω ballast που αναγράφει πως κάνει για Τ8 όπως και για Τ5. Με αυτή τη λογική, χωρίς να ξέρω από ηλεκτρολογικά, θα μπορούσε να υπάρχει ballast για Τ5 και για PC.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ballast που αναγράφει πως κάνει για Τ8 όπως και για Τ5. Με αυτή τη λογική, χωρίς να ξέρω από ηλεκτρολογικά, θα μπορούσε να υπάρχει ballast για Τ5 και για PC.

Αν εννοείς πως γράφει ότι κάνει ταυτόχρονα και για Τ5 και για Τ8 τότε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να ανεβάσεις μια φωτογραφία του, γιατί τέτοιο ballast δεν έχω δεί ποτέ... :)
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως γράφει ότι κάνει ταυτόχρονα και για Τ5 και για Τ8 τότε θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να ανεβάσεις μια φωτογραφία του, γιατί τέτοιο ballast δεν έχω δεί ποτέ... :)

Όταν είπες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ballasts εγώ κατάλαβα ότι είναι άλλο είδος για Τ5 και άλλο για Τ8, όχι πως και οι 2 μπαίνουν σε ένα.Αυτό που έχω σαφώς αναγράφει πως κάνει ΚΑΙ για Τ5 ΚΑΙ για Τ8 χωρίς να υποννοώ πως μπαίνουν ΚΑΙ οι δύο απάνω.

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιου είδους διακόπτη να το ρυθμίζεις πότε θα δουλέψει με Τ5 και πότε με Τ8;

Μου κάνει και εμένα εντύπωση.

όσο για τις λάμπες και το iventory, υπάρχει στα άρθρα ένα πολύ καλό άρθρο που αναλύει τους τύπους λαμπων. όσο για το αν τις χρυσοπληρώνουμε, κατά καιρούς αναφέρονται λάμπες όπως οι sylvania και κάποιες philips daylight που κάνουν τη δουλειά τους χωρίς να είναι ακριβές.

Όλα υπάρχουν στο aquazone, απλά θέλει ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ballasts εγώ κατάλαβα ότι είναι άλλο είδος για Τ5 και άλλο για Τ8, όχι πως και οι 2 μπαίνουν σε ένα.Αυτό που έχω σαφώς αναγράφει πως κάνει ΚΑΙ για Τ5 ΚΑΙ για Τ8 χωρίς να υποννοώ πως μπαίνουν ΚΑΙ οι δύο απάνω.

Αυτό που κατάλαβες είναι αυτό που είπα! :)

Και πραγματικά θα ήθελα να δω μια φωτογραφία από το εν λόγω ballast,

γιατί όπως προανέφερα δεν έχω δει ποτέ μέχρι σήμερα κάτι τέτοιο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που κατάλαβες είναι αυτό που είπα! :(

Και πραγματικά θα ήθελα να δω μια φωτογραφία από το εν λόγω ballast,

γιατί όπως προανέφερα δεν έχω δει ποτέ μέχρι σήμερα κάτι τέτοιο... :)

Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Για του λόγου το αληθές δείτε την φωτό που έβγαλα. Αν είναι κάτι άλλο από αυτό που λέω τότε συγχωρείστε την άγνοιά μου.

post-536-1254242504_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...