Jump to content

κατεψυγμενη φυτικη τροφη για Malawi.


omegka

Recommended Posts

Καλησπέρα.Μόλις αγόρασα μια κατεψυγμένη τροφή,έριξα μέσα στο ενυδρείο αλλά ούτε που την ακούμπησαν.Παίζει κάτι??

Τι ψάρια? τι τροφή?

Link to comment
Share on other sites

labidochromis mbamba έχω.Η τροφή λέγεται ad konings,cichlid vegi formula.

Μήπως πρέπει να τη κόψω σε ψιλά κομμάτια?

Διαλυσε τη σε λιγο νερακι............ :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Διαλυσε τη σε λιγο νερακι............ :rasp:

γιατι δεν φτιαχνεις μονος σου τροφει? με καρδια βοδινου σπανακι 3σκελιδες σκορδο αρακα κ 5'6 χαπια σπυρουλια. στα δικα μου τετοια τροφει τους δινω κ την τρωνε με χαρα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν φτιαχνεις μονος σου τροφει? με καρδια βοδινου σπανακι 3σκελιδες σκορδο αρακα κ 5'6 χαπια σπυρουλια. στα δικα μου τετοια τροφει τους δινω κ την τρωνε με χαρα. :angry2:

Δε φτιάχνω γιατί δεν ήξερα!κ όλα αυτά που έγραψες τα κάνω ένα πολτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα, αντί καρδιά βοδιού να βάλεις γαρίδες. Διάβασε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα, αντί καρδιά βοδιού να βάλεις γαρίδες. Διάβασε αυτό το θέμα.

Απόλυτα σύνφωνος με τον Ανδρέα.Μου δίνεται η ευκαρία εδώ να πώ οτι ΔΕΝ ταίζουμε τους αφρικάνους μας με πρωτείνες θερμόαιμων ζώων.Υπάρχει κίνδυνος μεγάλος τόσο οσο αφορά την βαθμιαία εκφύλιση του ήπατος όσο και επίσης την εμφάνιση της νοσου bloat.Τιε επόμενες εβδομάδες θα γίνει κάποια παρουσίαση στο φόρουμ για το bloat.Ο στόχος μας είναι να δίνουμε τροφή που να μοιάζει οσο είναι δυνατόν και επαναλάμβάνω -όσο είναι δυνατόν - που να μοιάζει( σε περιεκτικότητα στοιχείων ) με την τροφή που τρώνε τα ψάρια στη φύση.

Δείτε την συνταγή που παραθέτει ο Ανδρέας ,εξαιρετική.

Σωκράτης :angry2:

Link to comment
Share on other sites

This species feeds on algae, crustaceans, insects, and other forms of smaller aquatic life that it finds in the bio-cover. In the aquarium, it should be fed a mixed diet including; flakes rich in spirulina, regular flake food, brine shrimp, mysis shrimp, cyclops and cichlid pellets. I find that mine enjoy the occasional treat of fresh greens and vegetables along with their normal food.

http://www.cichlid-forum.com/articles/l_mbamba.php

Μεταφραση:

Αυτό το είδος τρέφεται με άλγη, καρκινοειδή, έντομα, και άλλες μορφές μικρότερης υδρόβιας ζωής που βρίσκει. Στο ενυδρείο, πρέπει να ταϊστεί μια μικτή διατροφή συμπεριλαμβανομένου νιφάδες πλούσια σε spirulina, κανονικες νιφάδες, brine shrimp, mysis shrimp, cyclops και pellets για κιχλιδες. Εχω διαπστωσει οτι οι δικες μου απολαμβάνουν τα φρέσκα πράσινα λαχανικά που ταιζω περιστασιακά μαζί με την κανονική τροφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε φτιάχνω γιατί δεν ήξερα!κ όλα αυτά που έγραψες τα κάνω ένα πολτό?

καλησπερα φιλε μου.καταρχας ναι μπορεις να βαλεις γαριδα,π.χ εμενα δεν την τρωνε.το καθε υλικο μονο του στο μπλεντερ κ μετα τα βαζεις ολλα μαζι σε ενα μπωλ κ βαζεις κ ζελατινα ζαχαροπλαστικης για να δεσει ο χυλος.καταψυξη σε πολιμπακ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Θα το φτιάξω.

Προσπαθώ να τους έχω όσο το δυνατόν περισσότερη διατροφική ποικιλία.

Πάρε και cichlid vegi flakes της ocean nutrition και θα δείς τι θα γίνει ,πόλεμος .

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και cichlid vegi flakes της ocean nutrition και θα δείς τι θα γίνει ,πόλεμος .

:)

Πάνω σε αυτό κάτι.Έχω τη τροφή cichild vegi pellets της ίδιας εταιρείας,έχει κάποια διαφορά με αυτή που προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό κάτι.Έχω τη τροφή cichild vegi pellets της ίδιας εταιρείας,έχει κάποια διαφορά με αυτή που προτείνεις?

To ίδιο είναι απλώς το ένα είναι flakes και το άλλο pellets.

:)

Link to comment
Share on other sites

ok!Kαι κάτι τελευταίο([πιστεύω!).έχω διαβάσει ότι καλό είναι να υπάρχουν 3 ειδών διαφορετικές τροφές,εάν υπάρχουν παραπάνω θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα με τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

ok!Kαι κάτι τελευταίο([πιστεύω!).έχω διαβάσει ότι καλό είναι να υπάρχουν 3 ειδών διαφορετικές τροφές,εάν υπάρχουν παραπάνω θα υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα με τα ψάρια?

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς είδη,μπορείς να έχεις όσες τροφές θέλεις φτάνει αυτές να πληρούν τις διατροφικές προδιαγραφές των ψαριών.Επειδή ο τίτλος αναφέρεται σε κατεψυγγμένη τροφή μπορείς να δίνεις mysis ,cyclops και Krill.Πολύ καλή είναι αυτή που σου πρότεινε ο Ανδρέας.Δεν ταίζουμε artemia αυτή προορίζεται μόνο για θηρευτές.Δεν ταίζουμε αυτό που λέμε red mosquito larvae.Επίσης προσοχή απαιτείται στη συχνότητα ταίσματος με κατεψυγμένα ,εγώ ταίζω τέτοια τροφή κάθε 7-10 μέρες περίπου.Αυτά για τα κατεψυγμένα.

Καλημέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς είδη,μπορείς να έχεις όσες τροφές θέλεις φτάνει αυτές να πληρούν τις διατροφικές προδιαγραφές των ψαριών.Επειδή ο τίτλος αναφέρεται σε κατεψυγγμένη τροφή μπορείς να δίνεις mysis ,cyclops και Krill.Πολύ καλή είναι αυτή που σου πρότεινε ο Ανδρέας.Δεν ταίζουμε artemia αυτή προορίζεται μόνο για θηρευτές.Δεν ταίζουμε αυτό που λέμε red mosquito larvae.Επίσης προσοχή απαιτείται στη συχνότητα ταίσματος με κατεψυγμένα ,εγώ ταίζω τέτοια τροφή κάθε 7-10 μέρες περίπου.Αυτά για τα κατεψυγμένα.

Καλημέρα :)

Με κάλυψες!Ευχαριστώ πολύ!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...