Jump to content

60 Ari ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .παιδια θα ηθελα συμβουλη κοιταχτε εχω ενα 60 αρι ενυδρειο ανεκμεταλευτο και θα ηθελα να κανω κατι το θεμα ειναι δεν εχω ιδεες μπορειτε να με βοηθησετε και να μου δωσετε συμβουλες για το πως θα το κανω θελω να μην μου παρει πολλα λεφτα και αν χρειαστει να το κανω σιγα σιγα εχω το ενυδρειο το sera floredepot(υποστρωμα κατω απο το χαλικι )το χαλικι ενα θερμοστατη και το φιλτρο αυτα αααα και για το φωτισμο εναν αντανακλαστηρα αυτα σας ευχαρστω εκ των προτερων μαγκες... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ακολουθησω τις οδηγιες σας πληρως και θα κανω βημα βημα οτι μου λετε θελω ενα καλο ενυδρειο κοιταχτε θα ηθελα να αναφερω πως προτιμω ζωοτοκα ψαρακια γιατι μου αρεσουν οι γεννες και ετσι ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη φιλε μου Βαγγελη απλα ειμαι νεος και δεν ηξερα να το χρησιμοποιω σε ευχαριστω πολυ ομως

Υ.Γ Μιχαλης χαρηκα πολυ!!! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μου κοιτα δεν εχω λαμπα καν ειχα μια για 60αρι ενυδρειο αλλα ηταν παλια και την σουταρα ηταν της sera θελω και για το φωτισμο αν μπορειτε να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Η γνωμη μου θα ηταν να κανεις ενα νανοΑμαζονιακο ενυδρειακι. Τι εννοω?

Λευκη ψιλη αμμος για υποστρωμα, κανα δυο λεπτα ξυλαρακια ετσι ωστε να μην σου πιανουν χωρο, και αν γουσταρεις κανα δυο ευκολα φυτακια. Απο φωτισμο γνωμη μου ειναι οτι με μια λαμπα Arcadia Original Tropical θα εισαι οκ.Αν γουσταρεις πιο φωτεινες καταστασεις, προσθεσε και μια λευκη Fresh water.

Απο ψαρια τωρα θα κοιταγα για ενα αγορακι και δυο κοριτσακια απο την οικογενεια των apistogramma, κανα τετρα Ν. Αμερικης (Οπως Cardinal, Rosy Tetra etc) και 2-3 γατοψαρα.

Αυτα.................... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

ξεκαταρχην σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να με βοηθησεις ενδιαφερομαι ομως για ζωοτοκα να εχω γεννες και ετσι...και χρειαζομαι βοηθεια στο πως δεν εχω ξανακανει ο αδελφος μου εχει ενα με guppy αλλα οκ ειναι στο σπιτι του εχεις καμια ιδεα δεν ξερω τι να κανω ..............σε ευχαριστω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Τοτε παιξε με μερικα γκαπυ, λιγα απλα φυτακια και αλατι για τα ζωοτοκα ετσι ωστε να τους δωσεις τις ιδανικες σκληροτητες και pH. Οσο για το φωτισμο ισχυει οτι σου ειπα και πριν..................... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα γουσταρεις φυτα και ζωοτοκα.

Το δευτερο ειναι ευκολο.

Τα ευκολα φυτα δεν χρειαζονται πολλα.

Αν θελεις πιο απαιτητικα φυτα θα χρειαστεις καλο φωτισμο πανω απο 0,5 watt ανα λιτρο, διοξειδιο CO2 (σε 60αρι μπορει να τα καταφερεις και με diy ιδιοκατασκευη) και λιπασματα.

Κοιταξε τι μπορεις να κανεις απο φωτισμο στο ενυδρειο (να προσθεσεις κι αλλη λαμπα κλπ) αλλιως να μεινεις στα ευκολα φυτα που ειναι και αυτα εξισου ομορφα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

Η γνωμη μου θα ηταν να κανεις ενα νανοΑμαζονιακο ενυδρειακι. Τι εννοω?

Λευκη ψιλη αμμος για υποστρωμα, κανα δυο λεπτα ξυλαρακια ετσι ωστε να μην σου πιανουν χωρο, και αν γουσταρεις κανα δυο ευκολα φυτακια. Απο φωτισμο γνωμη μου ειναι οτι με μια λαμπα Arcadia Original Tropical θα εισαι οκ.Αν γουσταρεις πιο φωτεινες καταστασεις, προσθεσε και μια λευκη Fresh water.

Απο ψαρια τωρα θα κοιταγα για ενα αγορακι και δυο κοριτσακια απο την οικογενεια των apistogramma, κανα τετρα Ν. Αμερικης (Οπως Cardinal, Rosy Tetra etc) και 2-3 γατοψαρα.

Αυτα.................... :angry2:

τα tetra δεν βγαινουν ακυρα και λογο μεγεθους ενυδρειου;;

Link to comment
Share on other sites

τα tetra δεν βγαινουν ακυρα και λογο μεγεθους ενυδρειου;;

Για ποιο λογο?

60 λιτρα δεν ειναι και τοσο λιγα..................

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα απο οσα εχω διαβασει λογο μηκους.

αν κανω λαθος ζητω συγνωμη.

Εχω την εντυπωση οτι απλα δεν προτεινονται σε αρχαριους επειδη θελουν Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ευκολα φυτα ξερεις που μπορω να βρω κανα δυο???

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα γουσταρεις φυτα και ζωοτοκα.

Το δευτερο ειναι ευκολο.

Τα ευκολα φυτα δεν χρειαζονται πολλα.

Αν θελεις πιο απαιτητικα φυτα θα χρειαστεις καλο φωτισμο πανω απο 0,5 watt ανα λιτρο, διοξειδιο CO2 (σε 60αρι μπορει να τα καταφερεις και με diy ιδιοκατασκευη) και λιπασματα.

Κοιταξε τι μπορεις να κανεις απο φωτισμο στο ενυδρειο (να προσθεσεις κι αλλη λαμπα κλπ) αλλιως να μεινεις στα ευκολα φυτα που ειναι και αυτα εξισου ομορφα.

diy ιδιοκατασκευη τι εννοεις με αυτο ???

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος λειτουργει δεσμευτικα σε ψαρια ας πουμε "γρηγορης κολυμβησης".

Σε πιο στατικα ψαρια δεν υπαρχει κανενα προβλημα :angry2:

Εχω την εντυπωση οτι απλα δεν προτεινονται σε αρχαριους επειδη θελουν Α/Ο.

Οχι Α/Ο απαραιτητα..............

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος λειτουργει δεσμευτικα σε ψαρια ας πουμε "γρηγορης κολυμβησης".

Σε πιο στατικα ψαρια δεν υπαρχει κανενα προβλημα :bowdown:

σιγουρα ξερεις περισσοτερα :angry2: απλα νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι ειδικα οι καρδιναλιοι θελουν ενυδρεια μετρου...

υγ1 τι κανει ο kill kill :rasp:

υγ2 συγνωμη απτον φιλο κουκαρα για τα ασχετα

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ξερεις περισσοτερα :angry2: απλα νομιζω οτι ειχα διαβασει οτι ειδικα οι καρδιναλιοι θελουν ενυδρεια μετρου...

Υπερβολες.............. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δουλευεις τα παιδια βρε? :angry2:

Ζουν σε 60 εκ αλλα το μετρο δεν ειναι υπερβολη, εκει θα φχαρστηθεις το ψαρι και απο ποσοτητα (δεν βαζεις ιδιο αριθμο κοπαδιου σε 60 και σε 100 εκ ενυδρειο) και σε κινηση. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δουλευεις τα παιδια βρε? :angry2:

Ζουν σε 60 εκ αλλα το μετρο δεν ειναι υπερβολη, εκει θα φχαρστηθεις το ψαρι και απο ποσοτητα (δεν βαζεις ιδιο αριθμο κοπαδιου σε 60 και σε 100 εκ ενυδρειο) και σε κινηση. :rasp:

Σωστο :bowdown::o

Link to comment
Share on other sites

τεσπα μαγκες εχετε να μου προτινετε τιποτα..??? σιγα δεν πειραζει για τα ακυρα μαθαινω κιολας!! :angry2::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...