Jump to content

Ελεγχος θερμαντηρων


delta66

Recommended Posts

Οπως λεει η παροιμια "των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν καθονται και τρωνε" (ή καπως ετσι :angry2: )

Γι'αυτο οπως ξεκινησαμε (οσοι το εκαναν δεν το μετανοιωσαν) απο τον Απριλιο ετοιιμασιες για το καλοκαιρι με τα ανεμηστηρακια κλπ ετσι και τωρα πρεπει να τσεκαρουμε θερμαντηρες.

Εχθες στο μικρομου επεσε αρκετα η θερμοκρασια ενω μια μερα πριν ακομα ειχα ανεμηστηρακι αναμενο.

Αλλα μια η συνεχως ανοιχτη πορτα, μια η ψυχρα που εκανε χθες, αλλα το πιο σημαντικο ειναι τελικα αυτο που λεμε συνεχεια, οτι τα λιγα λιτρα δεν ειναι σταθερα. Αυτη ειναι σιγουρα η πιο σημαντικη αιτια γιατι το μεγαλο ενυδρειο δεν καταλαβε τπτ απο πτωση θερμοκρασιας.

Σημερα φυσικα ανεβηκε παλι η θερμοκρασια αλλα πλεον εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση και πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για να μη τρεχουμε τελευταια στιγμη και να μην ειναι και Σαββατο βραδυ.

Εγω ειμαι απο αυτους που αφαιρουν τους θερμαντηρες το καλοκαιρι απο το ενυδρειο και για μια παραπανω ασφαλεια (αν και εχω controller) αλλα πιο πολυ τους βγαζω για συντηρηση (καθαρισμος) και φυλαξη.

Ετσι κανουν και "περισσοτερα χιλιομετρα".

Ειναι μερικοι λοιπον που ξεκινανε με τα κρυα να βαλουν τη θερμανση και ο θερμαντηρας εχει προβλημα, δεν λειτουργει, ή κολλαει στο ΟΝ συνεχεια (με ασχημα αποτελεσματα για τα ψαρια) ή ακομα χειροτερα εχει χαλασει ή ανοιξει η κεφαλη με αποτελεσμα να εχει διαρροη ρευματος στο νερο.

Γι'αυτο πριν βαλετε χερι στο νερο μετα απο τοποθετηση του θερμαντηρα καλο ειναι να τσεκαρετε με δοκιμαστικο κατσαβιδι ακουμπωντας τη μυτη στο νερο αν αναβει.

Τα νεα σπιτια εχουν ρελε ασφαλειας και θα πεσει αν υπαρχει διαρροη αλλα για σιγουρα καντε και παλι το τεστ.

Οσοι ειναι μεσα στην εγγυηση μπορουν να αλλαχτουν δωρεαν.

Αλλιως δειτε το "εξοδο" απο την καλη πλευρα του, που θα αντικαταστησετε το παλιο χαλασμενο με ενα πιο αξιοπιστο θερμαντηρα.

Θερμαντηρας και θερμομετρο πρεπει να ειναι μακρυα μεταξυ τους αλλα και τα δυο στη ροη του νερου.

Καλο χειμωνα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες το πρωι που ξυπνησα ειδα τη θερμοκρασια 0,1 κατω απο το οριο που εχω βαλει στον Eliwell.

Παρολη την τσιμπλα που ειχα στο ματι το παρατηρησα και αρχησα να τρεχω πανικοβλητος να τσεκαρω τη ρυθμηση στον eliwell.

Τελικα μετα απο 35λεπτα ψαξηματος και πολλα - πολλα νευρα..... ανακαληψα οτι οχι μονο ο θερμοστατης δεν ηταν στην πρίζα.. αλλα ουτε καν στο ενυδρειο. :angry2:

Βλεπετε ειχα ακουσει τη συβουλη του απο πανω και τον ειχα βγαλει κι εγω.

Αρχιστε παιδες να τσεκαρετε... προβλεπετται βαρης χειμωνας φετος!!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Χθες που ξυπνησα ειδα τη θερμοκρασια στο μονομαχο 24 :angry2:

Εβαλα αμεσως θερμοστατη στους 26 αλλα η θερμοκρασια ειναι στους 25..Δεν εχει ανεβει ακομα.

Προτεινετε να την ανεβασω λιγο ακομα;

Link to comment
Share on other sites

Χθες που ξυπνησα ειδα τη θερμοκρασια στο μονομαχο 24 :angry2:

Εβαλα αμεσως θερμοστατη στους 26 αλλα η θερμοκρασια ειναι στους 25..Δεν εχει ανεβει ακομα.

Προτεινετε να την ανεβασω λιγο ακομα;

Από Ασία είναι δεν χρειάζεται πάνω από 25, γερνάνε πριν την ώρα τους...

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλα τι εννοεις??

:angry2:

Υψηλη θερμοκρασια > υψηλος μεταβολισμος > live fast > die young :rasp:

ΟΙ μονομαχοι ομως ειναι "θερμα" ψαρια αν βαλουμε απο τωρα 25 το χειμωνα το που θα τους εχουμε?

Ειμαι της αποψης να υπαρχει μια ετησια γκαμα στις θερμοκρασιες οχι ομως να φτανει στα ακρα πχ ψαρια που αναφερονται στο fishbase για θερμοκρασιες 24-30, εμεις να τους εχουμε ενα 25-28 μεσα στη διαρκεια του χρονου απο χειμωνα σε καλοκαιρι.

Πως το βλεπετε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...