Jump to content

.................


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.

Τα diy λιπάσματα τα χρησιμοποιώ περίπου 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.....αναλυτικά

για νιτρικά χρησιμοποιώ ΚΝΟ3,για κάλιο K2S04 ,για φωσφορικά fleet enema ( 12 σταγόνες στα 50λιτ μας δίνουν

1ppm στα 50 λίτρα )και για ιχνοστοιχεία flourish της seachem . Θειικό άλας μαγνησίου (Mgso4+7h20) δεν χρειάζεται γιατί στην ελλάδα που τα νερά μας ειναι αλκαλικά επαρκεί σε μαγνήσιο με την προϋπόθεση ότι τηρούμε της εβδομαδιαίες αλλαγές νερου και το setup μας τρέχει με μέτρια φώτα κλπ. Σε φούλ καταστάσεις....με γρήγορα φυτά ίσως να χρειάζεται.......Τώρα πχ το k2s04 e καθαρότητα 100% είχε πριν 4 μήνες από μπακάκο 40 euro το 1 κιλό .....αλλά σου βγάζει μπολικα ...λιτρα ...κάλιο.....τώρα αν πάρουμε με καθαρότητα 98% έχει γύρω στα 10 euro το κιλό.......εγώ πάντως δεν ειδα καμία διαφορα στο θεμα καθαρότητας ούτε στα φυτά αλλά ούτε και στα ψάρια,οπότε την άλλη φορα που θα αγορασω θα πάρω με 98% καθαρότητα.Τα παραπάνω μπορείτε να τα βρείτε στον Ρουμπουλάκη,Σωκράτους 30 Αθήνα τηλ. 210 5222294 (κάτω από την πλατεία Ομόνοιας ).Τώρα τους υπολογισμούς τους κάνω εδώ και εξηγώ τον πίνακα.....

ΚΝΟ3 = potassium nitrate (νιτρικό κάλιο) και στον πίνακα επιλέγουμε NITRATE IN POTASSIUM NITRATE

K2S04= potassium sulfate (θεικό κάλιο ) // // // POTASSIUM IN POTASSIUM SULFATE

* η δόση για το κάλιο είναι 20 ppm την εβδομάδα, για το kno3 μετράμε με το τεστ το νερό του ενυδρείου και ανάλογα προσθέτουμε... να σημειώσω εδώ ότι το kno3 το 61,3% περιέχει κάλιο .....

Μην ξεχάσουμε και την αγορα μια ηλεκτρονικής ζυγαριάς (από είδη κουζίνας)περίπου 50ευρω.......

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλα αν ο mod μπορεί να το μεταφέρει το ποστ μου εδώ >http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30357

ούτε κατάλαβα πως έγινε .....ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...