Jump to content

Baby Ancistrus στο Δισκοενυδρειο μου


Churu

Recommended Posts

Καλημερα!!! Και ειναι καλη γιατι σημερα το πρωι ειδα ενα παρα παρα πολυ μικρο ancistrus!!!!!!! Επιτελους ενας απογονος!!!!! Σημειωση οτι οι Δισκοι και τα Neritina γεμιζουν το ενυδρειο απο αυγα αλλα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Και η φυσικη ερωτηση γιατι βλεπω μονο 1... :angry2: Τα υπολοιπα??? Θα προσπαθησω να το τραβηξω το μεσημερι φωτο αν και ειναι σαν παρανυχιδα αλλα θα γινει προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα οι δίσκοι για πλεκομεζέδες, είχα πιάσει τον μονομάχο μου να τα καταπίνει με ευκολία, αν απομονώσεις το ζευγάρι θα έχεις σίγουρα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Και ειναι καλη γιατι σημερα το πρωι ειδα ενα παρα παρα πολυ μικρο ancistrus!!!!!!! Επιτελους ενας απογονος!!!!! Σημειωση οτι οι Δισκοι και τα Neritina γεμιζουν το ενυδρειο απο αυγα αλλα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο. Και η φυσικη ερωτηση γιατι βλεπω μονο 1... :rasp: Τα υπολοιπα??? Θα προσπαθησω να το τραβηξω το μεσημερι φωτο αν και ειναι σαν παρανυχιδα αλλα θα γινει προσπαθεια.

Mπράβο :bowdown:

Ενδεχομένως να φαγώθηκαν τα υπόλοιπα ή να κρύβονται ακόμη.Ψάξτα στο σκοτάδι με ένα φακό,τότε βγαίνουν συνήθως.Αν μπορέσεις να πιάσεις όσα ίσως βρεις(π.χ με το μπουκαλάκι απο τα τέστ νερού) και να τα απομονώσεις.Καλό θα είναι να εντοπίσεις και να βάλεις σε άλλο ενυδρείο-γεννήστρα τους γονείς.¨Ετσι θα ελέγχεις καλύτερα την κατάσταση και θα είναι ευκολοτερο να κρατήσεις απογόνους.

Σήκωσε και φώτο,άν μπορέσεις!

Καλή συνέχεια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Που να ξερω ποιο ειναι το ζευγος απο τα 5?? :angry2: Ελπιζω να δω κι αλλα ancisrakia και να μην εχουν γινει μεζεδακι!!! Ξερεις μηπως που εναποθετουν τα αυγα τους? Συνηθως την βγαζουν στις βαλσνεριες αλλα δεν εχω δει κατι....τωρα να μου πεις με μικροσκοπιο κοιτας το ενυδρειο? Οχι αλλα καποιο σημαδι ισως....

Link to comment
Share on other sites

Που να ξερω ποιο ειναι το ζευγος απο τα 5?? :rasp: Ελπιζω να δω κι αλλα ancisrakia και να μην εχουν γινει μεζεδακι!!! Ξερεις μηπως που εναποθετουν τα αυγα τους? Συνηθως την βγαζουν στις βαλσνεριες αλλα δεν εχω δει κατι....τωρα να μου πεις με μικροσκοπιο κοιτας το ενυδρειο? Οχι αλλα καποιο σημαδι ισως....

Κάνουν φωλιές σε τρύπες ξύλων,πήλινα(που πολύ τα τοποθετούν για αυτό τον λόγο στο ενυδρείο, ή φτιάχνουν μόνοι τους πλεκοφωλιές :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν φωλιές σε τρύπες ξύλων,πήλινα(που πολύ τα τοποθετούν για αυτό τον λόγο στο ενυδρείο, ή φτιάχνουν μόνοι τους πλεκοφωλιές :angry2:

Φυσικά μιλάω για εμάς τους χομπίστες... :rasp:

Δές εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...amp;#entry71466

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες ακρη τι παιζει???

Φανηκε κανενα ακομα???

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες ακρη τι παιζει???

Φανηκε κανενα ακομα???

Ναι Nidal εχω μετρησει 5 μεχρι στιγμης!!! Ειναι παρα παρα πολυ μικρα με ουριτσα και την βγαζουν πανω στο μπλεχερι. Δεν εχω καταφερει να ξεχωρισω τους γονεις αναμεσα σε 5 που εχω μεσα στο τανκ. Το ασχημο που δεν καταληξε σε τραγωδια για εναν μικρουλη, ηταν προχθες που στην καθορισμενη καθαριοτητα των φιλτρων βρεθηκε ενας μικρος να περιφερεται μεσα στον καδο!!!! Ευτυχως σωθηκε ο ΝΕΜΟ........ :) Και το κοιταξα επιτηδες και βγηκα αληθινος. Τωρα εχουν σειρα τα υπολοιπα 3 για καθαρισμο. Ελπιζω να μην βρω τα υπολοιπα μωρα που δεν βλεπω!!! Τωρα για φωτο το προσπαθησα παρα πολυ αλλα ειναι τοσο μωρα που ο φακος ειναι μικρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...