Jump to content

Αλγη (κουράστηκα)


koukos5

Recommended Posts

Λοιπον για να ειμαι συντομος...εχω ενα reef 400λ περιπου με soft corals.Αυτο λειτουργει περιπου 6 μηνες και πριν 1 μηνα περιπου εβαλα φωτιστικο αυτο εδω :

http://www.boyuaquarium.com/En_ArticleShow.asp?ArticleID=412

Πριν βαλω το φωτιστικο δουλευε με λαμπες Τ8.Υπηρχε εντονο προβλημα με την αλγη.εχει μειωθει αλλα εξακολουθει να υπαρχει αλλα οχι στον ιδιο βαθμο...επισης δεν υπαρχει κοραλινη στο βραχο μου (οταν αγοραστηκε πριν 6 μηνες υπηρχε αρκετη κοραλινη)Δουλευει με εξωτερικο φιλτρο...

Επισης χρησημοποιω ετοιμο νερο.

Οι τιμες μου ειναι οι ακολουθες:

PH-8.2

KH-11

CA-400

MG-2000 (ενω εχω αρκετο καιρο να προσθαισω περιπου 3 μηνες....αλλα αυξανεται μονο του...και δεν ξερω το λογο...απο 1400 εφτασε 2000).

PO4-0

NO3-0

NO2-0

αλλα οι ομως οι τιμες δεν ειναι σταθερεσ και αναγκαζoμαι να ριχνω σκονες και ζουμια για να τις επαναφερω...

Density(αλλατοτητα) : 1030 με sera hydrometer.

οποιος μπορει ας βοηθησει....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..!

Link to comment
Share on other sites

για την άλγη μήπως το ενυδρείο το βλέπει ο ήλιος

Link to comment
Share on other sites

Μg 2000???με τη τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το βλεπει ο ηλιος το ενυδρειο!!κα8ολου..

το mg το μετραω με τεστ της sera..(αλλα οσο και λαθος να κανει θα ειναι αρκετο και παλι!!)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην εχεις προβληματα

μετρα με αλλα τεστ,πχ salifert και πες μας τις τιμες

Μετρα με ρεφρακτομετρο (εστω ενος φιλου) την αλατοτητα

Πες μας τι κατοικους εχει το ενυδρειο σου

Πες μας τι εχει μεσα το εξωτερικο φιλτρο

Γενικα πες μας αναφορικα τι εξοπλισμου εχεις (κυκλοφοριτες,skimmer κτλ.),καθε ποτε αλλαζεις νερο και ποσο και τι προσθετα ή τροφες ριχνεις

Επισης μια φωτογραφια,οσο και κακη να ειναι,παντα βοηθαει :angry2:

Link to comment
Share on other sites

το εξωτερικο φιλτρο ειναι της τetra tec ex 1200...δουλευε σε ενυδρειο γλυκου νερου που ειχα. τα υλικα που εχει μεσα ειναι'''phosphate και carbon της seachem και nitrate minus pearls για νιτρικα..το skimmer ειναι red sea pro. φωτογραφια δεν μπορω να κατεβασω δεν ξερω πως..

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα πατησεις απαντηση,θα πας εκει που λεει "Συνημμενα Αρχεια",θα πατησεις αναζητηση,θα ψαξεις το αρχειο που θες να βαλεις και θα πατησεις "Προσθεσε αυτο το συνημμενο".

Link to comment
Share on other sites

απο ψαρια εχω 2 damsel viridis, 1 pseudochromis , 1 zebrasoma desjardini.. αλλαγη κανω καθε 15 ημερες 15 τοις εκατο. η κυκλοφορια ειναι 10.000 λιτρα ανα ωρα σαν συνολο. τα κοραλια ταιζοντα μερα παρα μερα με tropic marine, τα ψαρια με ocean nutrition flakes.. ca,mg κ.τ.λ που χρησιμοποιω ειναι της tropic marine .

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι τωρα,ολα καλα. :angry2:

Ισως κατι σημβαινει με τις πραγματικες (με αλλα τεστ) μετρησεις.Περιμενουμε να μας πεις.

Τις λαμπες ποσο καιρο τις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι και τόσο χάλια.

Βάλε phos-guarde seachem,άλλαζέτο ανά 4-5 μέρες

και σε συνδιασμό με ένα αντιφώσφορο σιδήρου(καφέ χρωμα εχει αυτό).

Και βγάλε όση μπορεις με το χέρι.

Μην το φοβάσαι.

Συν ότι σου είπαν και παραπάνω για το τεστ και

πρωτα κοιτα για ρεφρακτομετρο.

Θα φτιάξει ,μην αγχώνεσαι. :angry2::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τιν βοηθεια!!!

Τις λαμπες τις εχω περιπου 1 μηνα...(μιας και το εφερε οι κουβεντα ποτε να τις αλλαξω;και τι μαρκα να βαλω; πανω εχει τις δικιες του....).

τεστ και ρεφρακτομετρο θα προσπαθησω να παρω συντομα...

Επισης...μηπως μπορειτε να μ προτεινεται καποιο αντιφώσφορο σιδήρου;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τις δικιες του?Μηπως δεν κανουν για θαλασσινο και γιαυτο εχεις αλγες?

Γραφουν πανω ποσα kelvin ειναι?

Link to comment
Share on other sites

η αγορα του φωτιστικου εγινε μεσο e-shop του ειπα οτι προοριζεται για θαλασσινο ενυδρειο. ειναι 3χ150 watt συν 24wx4 ακτινικες. απο οτι μπορω να διαβασω πανω στις ακτινικες γραφουν΄΄΄chlighting f24 t5/bl-bio..τι προελευση ειναι ο θεος και η ψυχη του. αυτες εχει πανω.

Link to comment
Share on other sites

Aν οι ακτινικες ειναι και φαινονται μπλε, τοτε μαλλον μια χαρα θα ειναι.Δεν το δενω και κομπο βεβαια...

Οι MH ειναι κιτρινιαρικες?Συγκρινε τες βλεποντας καποιου αλλου που εχει reef με MH.Γραφουν τιποτα επανω?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι απο Χαλκιδα...δεν ασχολουνται εδω με θαλλασινο...οποτε δεν μποορω να συγκρηνω με καποιον.

Οι MH μου βγαζουν λευκο και οχι κιτρινο.Οι Τ5 ειναι μπλε ακτινικο.Μηπως ομως δεν ειναι καλη ποιοτητα/μαρκα;Καθε ποτε να τις αλλαζω και τι μαρκα μου προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να αλλαζουν καθε 8-12 μηνες αναλογα την ποιοτητα..

Eπισης θα ηθελα να μ πειτε καποιο μαγαζι στιν Αθηνα που να πουλαει αντιφωσφορο σιδηρου;;;;; :angry2:

Τα περισοτερα απο τα καταστηματα που εχουν θαλασσινα στην Αθηνα εχουν και αντιφωσφορο σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...