Jump to content

την βοηθεια σας τωρα που ξεκινησα


GOD

Recommended Posts

καλησπερα,

θα χρειαστω τα φωτα και την εμπειρεια σας μιας και εχω ξεκινηση ενα fowlr 400λιτρα χωρις σαμπ.

στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη υπαρχει ζωντανος αραγωνιτης περιπου 5-6ποντους, γυρω στα 6 κιλα ζωντανος βραχος(για αρχη), ενα σκιμμερ tmc v2 800, 2 coralia2, ενα εξωτερικο φιλτρο tetra tec ex 1200.

το ενυδρειο τρεχει μια εβδομαδα περιπου με θερμοκρασια 27βαθμους αν και μου ανεβενει λιγο 28 αλλα παλι πεφτει.αλατοτητα σταθερα 1,024.προσθεσει νερου για εξατμιση απο α/ο οπως και οι αλλαγες που θα γινονται.

καποιες ερωτησεις που θα χρειαστω απαντησεις για να συνεχισω σωστα και να με συνχωρησετε αν καποιες ειναι λαθος.

1. το νερο απο την α/ο στις αλλαγες χρειαζετε να ριχνω αντιχλωριο?λαθος ε μιας και η α/ο τα καθαριζει.

2. ο βραχος πριν μπει στο ενυδρειο χρειαζετε καποιο καθαρισμα με βουρτσακι ή καποιο αλλο τροπο?γιατι δεν το εκανα.

3. αν φτιαξω περισσοτερο νερο με αλατι για την εξατμηση ή την αλλαγη που χρειαζετε και περισεψει αυτο μπορει να διατηρηθει κλειστα στο τεποζιτο που εχω και να χρεισημοποιηθει αργοτερα σαν αναπληρωση?

4. τα τεστ που θα πρεπει να προμηθευτω ειναι: ph, ammonia, nitrite and nitrate μιας και θα μεινω μονο με ψαρια για αρχη ισως και μερικα απο τα πιο ευκολα κοραλια που δεν χρειαζονται πολλες απαιτησεις.

5. τα φωτα αναβουν για μια ωρα καθε βραδι.σωστω ή πρεπει να μην αναβουν καθολου μιας και ειναι αρχη ακομα?

6. εδω και 2 μερες εχω ανακαλυψει καποιους οργανισμους μεσα στο ενυδρειο.2 καβουρακια απο τα οποια το ενα ειναι γυρω στους 3-4 ποντους και το αλλο πιο μικρο 1-2ποντους τα οποια τα βλεπω το βραδι και μολις αναψουν τα φωτα τρεχουν και κρυβονται στις τρυπες του βραχου.ενα υπερβολικα μικρο σαλιγκαρι κονοηδες στα 2-3χιλιοστα κολημενο στο τζαμι, μια πανω μια κατω. ενα .....δεν ξερω τι ειναι σαν γαριδα με ποδαρακια και 2κεραιες μπροστα, ασπρο σαν διαφανες 0-2χιλιοστα περιπου και αυτο στο τζαμι.και τελος κατι σαν σκουλικακι στο τζαμι και αυτο μαζι με αλλα 2,3 που τα παρασερνει το νερο και πηγαινοερχονται.

7. βραχο μπορω να προσθετω οσο μπορω καθε βδομαδα μιας και κατεβαινω αθηνα ή καλυτερα ολο μαζι?

8. αν δεν βαλω νεκρο βραχο για βαση, μπορω να βαλω καποια βαση ωστε να μην ακουμπαει ο ζωντανος στον αραγωνιτη π.χ. απο τελαρο πλαστικο με ποδαρακια αφου πλυθει καλα και πανω του κοληθουν κοματια βραχου?

9. χρειαζετε να ταιζω κατι τα καβουρακια?μην τα χασω αν δεν κανουν κακο στο συστημα.ξεχασα να αναφερω πως πανω στο βραχο υπαρχουν ανεμωνες :angry2: ή δεν ξερω πως τα λενε αλλα ανοιγουν και κλεινουν καθε λιγο τα οποια βγαινουν μεσα απο κατι σωληνακι ή απο το βραχο.

ευχαριστω εκ των προτερων και ολες οι πληροφοριες ειναι καλοδεχουμενες αν και σας κουρασα.

μολις μπορεσω θα ανεβασω και καποιες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη αρχη :angry2:

Λοιπον

1)οχι.μονο αλατακι ριχνεις

2)αν ειναι ζωντανος,οχι.Αν θες τον ξεπλενεις λιγο με νερο απο το ενυδρειο πριν τον βαλεις.Ο βραχος αυτος ομως ειναι πολυ λιγος για να υποστηριξει την βιολογια ενος fish only.Καμια 50 κιλα συνολο θα ηταν καλυτερα.Αν τον προσθεσεις καντο τωρα που εισαι στη φαση του στρωσιματος.

3)Η αναπληρωση του νερου που εχει εξατμιστει γινεται μονο με νερο απο A/O.Aυτο μπορεις να το αποθηκευσεις χωρις προβλημα (οχι για παντα ε! :rasp: ).Το νερο με αλατι,καλο ειναι να μην αποθηκευεται χωρις κυκλοφορια.Με κυκλοφορια για καμια βδομαδα το μεγιστο θα εισαι ΟΚ (αν δεν το βλεπει ο ηλιος)

4)Μιας και υπαρχει υποψια να γινει το ενυδρειο σου και light reef,παρε τεστ αμμωνιας,ΝΟ2,ΝΟ3 σαν πρωτη φαση και αργοτερα Ca,KH,Mg και PO4.Test PH αν θελεις για εσενα το παιρνεις,αν οχι παλι ΟΚ θα εισαι.

5)Αφου βαλεις ολο το βραχο σου,μην αναβεις τα φωτα καθολου για κανενα μηνα.Επειτα αναβε σταδιακα καθε εβδομαδα και 1-1,5 ωρα επιπλεον καθε εβδομαδα.Αν δεις οτι εχεις πολυ πρασινη αλγη,κοβεις λιγο απο τις ωρες.Οπως και να εχει ειναι φυσικο να βγει αλγη στην πρωτη αυτη φαση του ενυδρειου σου.Το θεμα ειναι να μην βγει ολη μαζι ξαφνικα και δεν μπορεις να την αντιμετωπισεις.Θα το δεις στην πορεια.

6)Τα καβουρακια αν πας για reef τα απομακρυνεις.Βγαλε και μια φωτογραφια για αναγνωριση.Το σαλιγκαρι βγαλτο μια φωτο για να το δουμε.Τα υπολοιπα ειναι χρησιμοι οργανισμοι που ηρθαν μαζι με το βραχο.

7)δες το 2) :bowdown:

8)ειτε βαλεις νεκρο βραχο ειτε οχι καλο ειναι να κανεις μια βαση με PVC σωλινες,plexi ή οτι αλλο θελεις.Το τελαρο που λες,στειλτο μας με μια φωτο.

Τον βραχο σε καμια περιπτωση δεν τον κολαμε πανω στη βαση.Ειδικα τωρα στην αρχη που μπορει να θελεις να αλλαξεις την τοποθετηση του αρκετες φορες μεχρι να καταληξεις σε ενα σχημα που σου αρεσει.

9)Για τα καβουρακια σου ειπα.Για τα υπολοιπα και παλι μια φωτογραφια θα βοηθουσε.Προς το παρον μην ριχνεις καθολου τροφη ή προσθετα.

10)Εαν πας σε reef καποια στιγμη,μην βαλεις βιολογικο υλικο σε καποιο φιλτρο που τυχων χρησιμοποιεις.Μονο ανθρακα και αντιφωσφορο

Καλη συνεχεια :o

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις θα κινηθω οπως πρεπει.

οσο για το τελαρο εννοω ενα τελαρο απο αυτα που χρεισημοποιουν οι μαναβιδες για τα φρουτα τους, κατι τετοιο κανει η θα δημιουργηση καποιο προβλημα μιας κα ειναι απο μονο του ολο τρυπες και θα μπορει να κυκλοφορει το νερο ανετα απο κατω.

τα φωτα δεν τα αναβω ξανα αν και εστω 30λεπτα χαρας θα την ηθελα αν γινεται.βραχο θα προσπαθησω να φορτωσω οσο μπορω συντομα και σε μια δοση να μην εχω τιποτα προβληματα στην συνεχη φορτωση.τα καβουρια μενουν ως εχει για τωρα μιας και λυπαμε να τα στειλω.απο μετρησεις ποτε να ξεκινησω να περνω (βεβαια αφου προμηθευτω τα τεστ), να περιμενω να γεμισω με βραχο και μετα ή μπορω και απο τωρα να εχω μια ιδεεα τι γινεται?

απο φωτογραφιες δυστηχως δεν μπορω να τις ανεβασω μιας και δεν μου προσθετη το συνημμενο.εκτος και αν κανω κατι λαθος :angry2: .

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεσαι να ξεκινησεις aggresive 400lt ελα τοτε να δεις το δικο μου να παρεις μια ιδεα και να συζητησουμε τι σε προβληματιζει

Link to comment
Share on other sites

Για το τελαρο,δεν ξερω. :angry2: Ισως καποιος που το εχει δοκιμασει.Ουτε το σχημα του ξερω,ουτε το υλικο του.

Οταν θα βαλεις ολο το βραχο,ξεκινα να μετρας αμμωνια,NO2 και NO3.Αυτα αρχικα.

30 λεπτα τη μερα δεν χαλασε και ο κοσμος.Αναβε τα αμα θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Θαλασσινή πλευρά του ΑΖ... :angry2:

Μπορεί να δουλέψει με πατέντα το τελάρο αλλά στην προσπάθεια σου να το κρύψεις θα σε περιορίσει πολύ το στήσιμο του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

εχθες προστεθηκαν αλλα 2 κιλα βραχο στο συνολο 8 κιλα μιας και δεν υπηρχε αλλος διαθεσιμος...οποτε απο βδομαδα ο επομενος.

εκανα και μια δοκιμη με τα τεστακια να δω τι γινεται να εχουμε μια ιδεα:με τεστ της salifert η αμμωνια NH4 <0,25,

nitrite NO2 0,2 και nitrate NO3 15-10 με τεστ της tropic marin.

nickolaos28 πολυ θα το θελα να παρω ιδεες τωρα που ειμαι στην αρχη αρκει να μην θεωρηθει κλοπη πνευματικων δικαιωματων :angry2: .αν θες μου στελνεις ενα τηλεφωνω σε πμ να σε καλεσω, οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

TAN σε αυτο ισως εχεις δικιο το πως να καλυψω το τελαρο εκτος και αν το κοψω αρκετα αλλα αν αρχισει και μετακινιεται ο αραγωνιτης καπως θα ειμαι συνεχεια στην ταλαιπωρεια.μαλλον ισως δοκιμασω μια βαση με σωληνες που βρηκα σε αλλο ποστ αλλιως θα παω σε νεκρο βραχο αν και δεν εχω βρει ακομα.

δυστηχως δεν μπορω να ανεβασω και φωτωγραφιες μιας και οταν παω προσθεσε το συνημμενο δεν βγαζει κατι :rasp: .

Link to comment
Share on other sites

εχθες προστεθηκαν αλλα 2 κιλα βραχο στο συνολο 8 κιλα μιας και δεν υπηρχε αλλος διαθεσιμος...οποτε απο βδομαδα ο επομενος.

εκανα και μια δοκιμη με τα τεστακια να δω τι γινεται να εχουμε μια ιδεα:με τεστ της salifert η αμμωνια NH4 <0,25,

nitrite NO2 0,2 και nitrate NO3 15-10 με τεστ της tropic marin.

Σε αυτό το στάδιο οι μετρήσεις μας δείχνουν ότι υπάρχει δραστηριοποίηση αλλά θέλει ακόμα δρόμο. :angry2:

Να ξέρεις ότι οι μετρήσεις σου θα είναι ασταθείς μέχρι να βάλεις την ποσότητα βράχου που θες.

TAN σε αυτο ισως εχεις δικιο το πως να καλυψω το τελαρο εκτος και αν το κοψω αρκετα αλλα αν αρχισει και μετακινιεται ο αραγωνιτης καπως θα ειμαι συνεχεια στην ταλαιπωρεια.μαλλον ισως δοκιμασω μια βαση με σωληνες που βρηκα σε αλλο ποστ αλλιως θα παω σε νεκρο βραχο αν και δεν εχω βρει ακομα

Η καλύτερη λύση είναι μια κατασκευή εξέδρας από pvc σωλήνες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

οκ απλα εκανα για να δω τι παιζει και πως παει.ελπιζω να βρω βραχο απο δευτερα να φορτωσω ακομα λιγο.αν θελησω να βαλω λιγο ακομα αραγωνιτη ζωντανο ή νεκρο(οσος υπαρχει τωρα ειναι ολος ζωντανος) μπορω να ριξω στο σταδιο που ειμαι τωρα ή καλυτερα οχι?

ισως δοκιμασω μια εξεδρα να φτιαξω αν τα καταφερω εστω για δοκιμη.

αλλαγες νερου καθε ποτε θα χρειαζεται να κανω?εχω ενα τεποζιτακι 35 λιτρα ειναι αρκετα για αλλαγες ή αναπληρωση ή να το αλλαξω με ενα 25λιτρων?

δυστυχως δεν μπορω να προσθεσω φωτως και δεν ξερω γιατι δεν μου τις δεχετε.μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Έγινε επεξεργασία - GOD
Link to comment
Share on other sites

Για τις αλλαγες,νομιζω 10% (35-40 λιτρα)καθε μηνα θα σε καλυψουν.Αλλα ειναι σχετικο.Αν βεβαια δεις τα νιτρικα σου να χτυπανε ταβανι,ή εχεις αλγες,κανεις μεγαλυτερες.Αν ολα βαινουν απολυτως καλως και με 5% παλι καλα θα εισαι.Επομενως ξεκινας με 10% το μηνα και βλεπεις.

Για προσθετο αραγωνιτη,αν μπορεις να βαζεις λιγο καθε βδομαδα (ετσι ωστε να μην νεκρωσει ολος ο παλιος που θα σκεπαστει)χωρις να κανεις το ενυδρειο και το βραχο χαλια,τοτε ΟΚ.Αν οχι αστο οπως ειναι.Ποσα εκατοστα αμμο εχεις τωρα?

Για τις φωτο:Μηπως ειναι πολυ μεγαλες?Δοκιμασε να βαλεις πιο μικρες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι,

οι μετρησεις μου παραμενουν ως εχουν οι παραπανω περιπου και δυστηχος καμια προσθεση σε βραχο ακομα λογο στενοτητος.σκεφτομε να κανω μια αλαγη νερου να το ανανεωσω ωστε να συμπληρωθει και αυτο που χαθηκε απο εξατμιση το οποιο το εχω εδω και 2 μερες ετοιμο στα σωστα επιπεδα.ο φωτισμος ειναι μολις 30λεπτα την μερα για να χαλαρωνω και μεχρι στιγμης δεν εχω αλγες.αρκετα σκουληκακια βλεπω στο τζαμι να κινουνται αλλα και κατι αλλα πολυ μικρα να τρεχουν επισης στο τζαμι πολυ γρηγορα.τα καβουρακια τα πετυχενω με το ανοιγμα των φωτων και αμεσως γυρνανε στις κρυψωνες τους.

πως κινουμε πλεων?

απο ζωντανα μπορει να προστεθει κατι?δυστυχος ισως αργησω λιγο για αλλο βραχο και ελεγα μηπως μπορω να βαλω κατι μεσα.ιδεες?

το σκιμμερ καθε ποτε πρεπει να καθαριζεται?

οπως επισης και το εξωτερικο φιλτρο που εχω και δουλεβει με μακαρονι, βιομπαλες και σφουγγαρι?

οι 2 κυκλοφορητες που εχω coralia2 ειναι ο ενας απεναντη απο τον αλλο και ριχνουν πανω στα κοματια βραχου.ετσι πρεπει η να τους αλαξω και να ριχνουν ο ενας πισω απο το βραχο και ο αλλος μπροστα ουτο σωστε να γυρναει το νερο γυρω του?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δρομο ακομα για να βαλεις κατι μεσα :)Πρεπει να μηδενισουν πρωτα Νο2 Νο3 Αμμωνια

Το νερο που εξατμιζεται δε το αναπληρωνεις με θαλασσινο αλλα με γλυκο .Το αλατι παραμενει δεν εξατμιζεται :thumbup:

Θα προτεινα σε νεο ξεκινημα ενυδρειου stress zyme και baktoplan για πιο γρηγορο στρωσιμο και δημιουργια βιολογιας.

Απο προσωπικη αποψη πιστευω οτι η coralia2 δεν επαρκουν για κυκλοφορια σε γυαλα 400lt(περιμετρικη κυκλοφορια και στο μελλον θα χρειαστεις coralia4 γι αυτο το σκοπο)αλλα για να πιασεις νεκρα σημεια και αναταραξη επιφανειας

Η ποσοτητα του βραχου πρεπει να την φτασεις στα 40-50Kg

Αληθεια δε μας ειπες τι setup ψαριων θα βαλεις? Ενα aggresive me trigger-puffer-eel-lion ή πιο ηρεμου και ευκολου χαρακτηρα και ταισματος?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μετα την συναντηση μας νικολα ειδα ακριβως σε ποιο setup ψαριων θελω να κινηθω...αν και για εκει πηγαινα απο την αρχη μολις ειδα το δικο σου το επιβεβαιωσα...Ενα aggresive me trigger-puffer-eel-lion...σαν πινακας ηταν :thumbup: .

μεσα στη βδομαδα ξεκιναω με stress zyme και baktoplan και συνεχιζουμε.αχ τι να κανω που μεσα στο μηνα περιμενουμε το μπεμπη και δεν μενει μια να βαλω βραχο αλλα κατι θα ξεκλεψω.

Link to comment
Share on other sites

και καποιες φωτω απο τα ζωντανα που εχει μεσα τα οποια ηρθαν μαζι με το βραχο.

post-2245-1253542782_thumb.jpgpost-2245-1253542797_thumb.jpgpost-2245-1253542807_thumb.jpgpost-2245-1253542818_thumb.jpgpost-2245-1253542832_thumb.jpgpost-2245-1253542847_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GOD
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μετα την συναντηση μας νικολα ειδα ακριβως σε ποιο setup ψαριων θελω να κινηθω...αν και για εκει πηγαινα απο την αρχη μολις ειδα το δικο σου το επιβεβαιωσα...Ενα aggresive me trigger-puffer-eel-lion...σαν πινακας ηταν :thumbup: .

μεσα στη βδομαδα ξεκιναω με stress zyme και baktoplan και συνεχιζουμε.αχ τι να κανω που μεσα στο μηνα περιμενουμε το μπεμπη και δεν μενει μια να βαλω βραχο αλλα κατι θα ξεκλεψω.

Μπαίνεις στον σωστό τον δρόμο... :P

Link to comment
Share on other sites

TAΝ θα συμφωνησω μαζι σου.Γιατι ενα aggresive Fowlr εxει τις χαρες του ακομα κι αν αυτες λεγονται παραξενιες:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μετα την συναντηση μας νικολα ειδα ακριβως σε ποιο setup ψαριων θελω να κινηθω...αν και για εκει πηγαινα απο την αρχη μολις ειδα το δικο σου το επιβεβαιωσα...Ενα aggresive me trigger-puffer-eel-lion...σαν πινακας ηταν .

GOD το στησιμο το ειδες οπως και το γενικο setup για να λειτουργησει ενα Fowlr.Στο χερι σου ειναι να διαβασεις πολυ και να διαθεσεις χρονο-χρημα(χρειαζεται κακως τα ψεματα)-ψυχραιμια για να τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος ο καβουρας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλι,

συνεχιζεται το στρωσιμο αφου προσθεθηκαν stress zyme και ανθρακας.σε λιγες μερες ξανακανω τεστακια να δω που βρισκομαστε.μια ερωτηση να κανω...μολις ανακαλυψα και ενα 4ο καβουρακι στον βραχο μου, τα οποια τι τρωνε αφου δεν τα ταιζω κατι?τα εχω πετυχει να τσιμπολογουν απο το βραχο κατι και θελω να ξερω αν ειναι λογικο η μου εξαφανιζουν τιποτα σημαντικο π.χ. κοραλλινη?

Link to comment
Share on other sites

Το τι τρώει εξαρτάται απο το είδος του ζωντανού για το οποίο μιλαμε....

Πάντως δεν νομιζω να σου τρώει την κοραλίνη.

Link to comment
Share on other sites

το ειδος δεν το γνωριζω απλα ετυχαν να ερθουν μαζι με το βραχο.στα ποιο πανω ποστ εχω καποιες φωτογραφιες απο το καβουρι.

και κατι ακομα...στο agressive setup εκτοσ απο trigger-puffer-eel-lion μπορω να κοιταξω και κατι αλλο ή μονο σε αυτα τα ειδη κινουμαι?

Έγινε επεξεργασία - GOD
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και μεγαλα Angel fish αλλα ειναι για ''στρωμενα'' ενυδρεια και χαιρουν την ζωη τους μονο σε ιδανικες συνθηκες νερου.Ειναι για πιο μετα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...