Jump to content

την βοηθεια σας τωρα που ξεκινησα


GOD

Recommended Posts

Σωστα Νικο.. :(

Τα angel είναι μια επιλογή για πολύ αργότερα λόγο απαιτήσεων........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα :blink: .

βασικα για αρχη με τι πρεπει να ξεκινησω απο ζωντανα,το οποιο να μου ειναι χρησιμο και να μην χρειαστει να το δωσω?

βρηκα ενα Arothron meleagris παφερ και ψηνομαι να το παρω, μπορω να ξεκινησω με κατι τετοιο για αρχη, αν ειναι συμβατο με τα τριγγερ βεβαια μιας και μου φαινεται καλη η τιμη του?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω πως απο ΝΗ4-αμμωνια ειμαστε 0

απο ΝΟ3 - Νιτρικά ειμαστε 2mg/l

και απο ΝΟ2 - Νιτρώδη 0,02-0γ/λ

χρειαζετε να αρχισω να μετραω και κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Θες αλατοτητα θερμοκρασια για αρχη να κρατας σταθερα.Συνεχιζε βαζε τα ζουμακια και εχεις ακομα λιγο αναμονη.Το pufferaki ειναι καλο για αρχη

Link to comment
Share on other sites

και πανω που ολα μηδεν,αλατοτητα, θερμοκρασια, προσθεσει ακομα 4 κιλα βραχο, γινεται ενα μπαμ και αρχιζει να ξεχυλιζει το εξωτερικο φιλτρο.τελεια λεω, τωρα βρηκε?μεγαλη γκαντεμια.στο τσακ το προλαβα να μην πλημηρισουμε στο σαλονι και μετα ποιος τα ακουει.οποτε λογο αυτου του προβληματος ειμαι τωρα σε αναζητησει εξωτερικου φιλτρου.το ξεχυλισμενο που ειχα ηταν το φλουβαλ 404, οποτε κατι παρομοιο ισως και καλυτερο για τα 400 λιτρα μου.παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας και την γνωμη σας για το ποιο να προτειμησω.βεβαια και σε λογικες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα καλά πως άρχισε να ξεχειλίζει το εξωτερικό φίλτρο?μήπως εννοείς το skimmer σου?

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη έγραψε ότι ήταν το Fluval 404.

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται περίεργο πως ξεχείλισε το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

μα ναι το είδα amorealex αυτό και μου κάνει εντύπωση αυτό που γράφεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

και παλι εδω,

το εξ.φιλτρο εκει που κλεινει στην ενωση του καπακιου με τον καδο αρχισε να τρεχει νερο σε αυτη την λεπτη σχισμη που διμιουργητε απο την ενωση μετα το σφιξιμο.λιγες σταγονες με γρηγορο ρυθμο αρχισαν να κυλουν προς το πατωμα...και αφου το ανοιξα για να το κλεισω και παλι μηπως δεν ειχε πιασει καλα το εσωτερικο λαστιχακι που βρισκεται περιμετρικα στο καπακι αρχισε να τρεχει πιο πολυ.αφου σταματησα το φιλτρο απο το ρευμα και πιεσα το μπουτον που εχει για να ξεκινηση η ροη να δω που τρεχει ειδα οτι ξεχυλιζει καπου στην ενωση του πλαστικου...σαν να εχει ξεκολησει το καπακι το πανω απο το κατω μερος.δεν εβγαλα ακρη.οποτε απο το να εχω καμεια χειροτερη καταληξη παμε σε νεο φιλτρο.καμμια ιδεα προταση?

Link to comment
Share on other sites

και παλι εδω,

το εξ.φιλτρο εκει που κλεινει στην ενωση του καπακιου με τον καδο αρχισε να τρεχει νερο σε αυτη την λεπτη σχισμη που διμιουργητε απο την ενωση μετα το σφιξιμο.λιγες σταγονες με γρηγορο ρυθμο αρχισαν να κυλουν προς το πατωμα...και αφου το ανοιξα για να το κλεισω και παλι μηπως δεν ειχε πιασει καλα το εσωτερικο λαστιχακι που βρισκεται περιμετρικα στο καπακι αρχισε να τρεχει πιο πολυ.αφου σταματησα το φιλτρο απο το ρευμα και πιεσα το μπουτον που εχει για να ξεκινηση η ροη να δω που τρεχει ειδα οτι ξεχυλιζει καπου στην ενωση του πλαστικου...σαν να εχει ξεκολησει το καπακι το πανω απο το κατω μερος.δεν εβγαλα ακρη.οποτε απο το να εχω καμεια χειροτερη καταληξη παμε σε νεο φιλτρο.καμμια ιδεα προταση?

Εχω το ιδιο φιλτρο απλα για να τροφοδοτο το chiller και κανει ακριβως το ιδιο. Δεν μπορεις να το αποφυγεις μετα απο λιγο θα μαζευτει αλατι και θα σταματησει. εγω το εχω μονιμα μεσα σε ενα 25 ακιλο κουβα απο αλατι της TMC και το λιγο που σταζει δεν με απασχολει εξατμιζεται. Σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα θα σου χαλασει το impeler και αν δεν εισαι προσεκτικος οταν πας να το βγαλεις θα σπασει και το πλαστικο κλιπ απο τα αλατα (Ολα αυτα τα ανταλλακτικα τα εχω x 2 για να καταλαβεις)

Γενικα δεν ειναι εργαλειο για θαλασσινο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο φιλτρο απλα για να τροφοδοτο το chiller και κανει ακριβως το ιδιο. Δεν μπορεις να το αποφυγεις μετα απο λιγο θα μαζευτει αλατι και θα σταματησει. εγω το εχω μονιμα μεσα σε ενα 25 ακιλο κουβα απο αλατι της TMC και το λιγο που σταζει δεν με απασχολει εξατμιζεται. Σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα θα σου χαλασει το impeler και αν δεν εισαι προσεκτικος οταν πας να το βγαλεις θα σπασει και το πλαστικο κλιπ απο τα αλατα (Ολα αυτα τα ανταλλακτικα τα εχω x 2 για να καταλαβεις)

Γενικα δεν ειναι εργαλειο για θαλασσινο ενυδρειο.

ηδη το εχω αλλαξει 2 φορες το impeller οποτε δεν μπορω να συνεχισω ετσι ...και αν λειπω στη δουλεια και του ερθει να ξεχυληση ποιος τρεχει μετα?οποτε καποια προταση για καποιο φιλτρο το οποιο να αντεχει για θαλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το EHEIM electronic 2074 σαν βιολογικο αλλα και σαν τροφοδοτη του chiller.Ειναι λιγο ακριβο αλλα ειναι αθορυβο παντελως και ρυθμιζομενο και απο αποδοση στα λιτρα (ειτε μονιμα ειτε καθε 12 ωρες να αυξομειωνει) και απο ενδειξη για αλλαγη του υαλοβαμβακα οποτε το χρειαζεται.Ειναι λιγο ακριβουτσικο αλλα για μενα στο θαλασσινο τα αξιζει τα λεφτα του

post-9743-1255677389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα και παλι μετα απο μια μικρη απουσεια.

νικολα ακουσα την τελευταια συμβουλη σου και μετα απο μια μικρη καθυστερηση aποκτησα το eheim 2076 professionel 3e το οποιο δουλεβει πολυ καλα εδω και 2 μερες περιπου και ειναι παντελως αθορυβο.απο τεταρτη περημενω και αλλα 20κιλα βραχο νεκρο που θα ερθει να ενωθει με τα υπολοιπα 15-17κιλα περιπου ζωντανο που ηδη κοσμη το ενυδρειο απο την αρχη.σημερα αυριο θα γινουν και οι απαραιτητες μετρησεις να δουμε που βρισκομαστε και θα ενημερωσω παλι.παρεπιπτωντως το παφερακι αντεξε μια χαρα καποιες μερες χωρις φιλτρο και δεν εδειξε να εχει προβλημα αφου τρωει μι χαρα και κινηται σε ολο το μηκος και πλατος του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι

μια μικρη ενημερωση να κανω και καποια βοηθεια για την συνεχεια που χρειαζομαι.

οι μετρησεις προς το παρον ειναι :

ΝΗ4 <0.25 να μην σας πω μηδεν,

ΝΟ2 0,02mg/l

NO3 10mg/l

επειδη ο βραχος θα μου ερθει τελικα την τριτη για να μηδενισω τι πρεπει να κανω?μια αλαγη νερου χρειαζεται ή να περιμενω με την αφιξη του βραχου να κανω μια και καλη?

εχει αρχιση και εμφανιζεται ενα ανοιχτο καφετι πανω στον βραχο μου και λιγο πανω στον αραγωνιτη το οποιο δεν ξερω τι ειναι μαλλον για αλγη μου κανει σαν τριχες καπως, οπως και σε καποια σημεια στο σκιμμερ επισης...ειναι λογικο και καλο ή θα πρεπει να κανω κατι?η θερμοκρασια ειναι 27-28 σταθερα και η φωτοπεριοδος 2 το πολυ 3 ωρες το 24ωρο.οι κατοικοι αυτη την στιγμη ειναι 2 παφερ τα οποια ταιζονται και τρωνε κανονικα απο πολυ λιγο τοσο ωστε να μην παραμενει τιποτα περισσιο και να χορταινουν φυσικα :P .

και 2 φωτογραφιες μηπως βοηθεισουν.

post-2245-1258122110_thumb.jpg

post-2245-1258122122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε εσένα.

Η μετρήσεις σου φανερώνουν ότι το ενυδρείο είναι καινούργιο και ότι θέλει το χρόνο του.Μια αλλαγή σίγουρα θα σε βοηθήσει αρκετά στο να αλλάξουν προς το καλύτερο οι τιμές σου.Είμαι τις άποψης ότι καλό είναι να τελειώνουμε πρώτα με την προσθήκη του βράχου και μετά να βάζουμε ψάρια.Όταν σου έρθει ο βράχος κάνε ένα καθάρισμα με μια οδοντόβουρτσα για να μην πέσουν τα "διάφορα "πράγματα που κουβαλάει ο βράχος στο ενυδρείο σου. Ύστερα βάλτον και κάνε μετά την αλλαγή νερού.Αυτό που φαίνεται στην

φώτο είναι άλγη (διατομική) και είναι λογικό να έχεις αφού το σύστημα σου είναι ακόμα φρέσκο.Το skimmer σου είναι λογικό να έχει πιάσει μια λίγδα όπως λες.

* Όταν θα κάνεις την αλλαγή νερού σιφόναρε λίγο τον αραγωνίτη σου ώστε να βοηθήσεις στο να μειωθεί η άλγη σου.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

σωστω αυτο και συμφωνω για πρωτα τον βραχο και μετα ψαρια αλλα μας ετυχε η γεννα του μικρου και ξεμεινα απο ρευστο οποτε καθυστερυσα λιγο την προσθηκη περισσοτερου βραχου.αλλα τωρα θα βαλω και αυτο που περιμενω να το ολοκληρωσω καλυτερα και βλεπουμε αν θα χρειαστω και αλλο.καθαρισμα θα χρειαστει και ο υπαρχον βραχος η να μην τον πειραξω καθολου και να κανω μονο στον νεο?θα εξαφανιστει απο μονη της η αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό καθάρισμα κάνε στο βράχο το καινούργιο που θα πάρεις.Στο παλιό δεν υπάρχει λόγος να κάνεις πλέον.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι με μια αντλία μια δυο φορές το μήνα να το καθαρίζεις ώστε να φεύγουν κάποια πράγματα που θα έχουν πέσει επάνω του.

Η άλγη θα φύγει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

και παλι εδω με τη νεα προσθηκη του νεκρου βραχου.παραθετω καποιες φωτω ωστε να ακουσω γνωμες θετικες αλλα και αρνητικες ωστε να καλυτερεψω.δωστε μια βοηθεια γιατι μου φαινεται καπως στημενο εκτος και αν αρεσει και κανω λαθος.ισως χρειαστω και αλλη μια αντλια να βοηθησει στην κυκλοφορια εκτος των 2 κοραλια 2 που η μια πεταει το νερο μπροστα του βραχου και η αλλη απο την πισω μερια και του εξ φιλτρου που πεταει απο πανω προς την μεση περιπου ωστε να ειναι σαν να γυρναει το νερο γυρω απο τον βραχο.

post-2245-1258931673_thumb.jpg

post-2245-1258931681_thumb.jpg

post-2245-1258931689_thumb.jpg

post-2245-1258931696_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι θα χρειαστείς περισσότερη κυκλοφορία...

επισης βλέπω ότι η ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού ειναι πολύ πολύ μικρή οπότε θα χρειαστείς και εκεί περισσότερη κυκλοφορία!

φρόντησε να φτιαξεις καλύτερα το βράχο σου με περισσότερες κρυψώνες για τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης,δοκιμασε να στησεις το βραχο σου καπως αλλιως.οχι σαν φραγμα ή τοιχο.Μη φοβασε να δωσεις υψος με μια πετρα πανω στην αλλη σε καποιο σημειο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι

παρα την αλαγη νερου που εχω κανει εδω και μερες το κοκκινοπο χρωμα του βραχου αλλα και σε ολο το υπολοιπο ενυδρειο την πλατη αλλα και στον αραγωνιτη κυριαρχει αυτη η καφετιλα που ολο και αυξανεται απο οτι διαπυστωνω.επισης στην προσωψη του ενυδρειου υπαρχουν και πολλα μικρα ζωηφια που κινουνται παντου.τη πρεπει να κανω ή δεν πρεπει να ανησυχω ακομα και να κανω υπομονη να περασει το κακο?τα ψαρακια τρωνε μια χαρα και κινουνται αρκετα σε ολο το μηκος του ενυδρειου μεχρι που μερικες φορες τα βλεπω να τσιμπανε και στον βραχο κατητις.λογο δουλειας δεν εχει αλαξει ακομα κατι στο aquascαpe το οποιο μαλλον τις προσεχεις ημερες να καταφερω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

καμμια ιδεα παρακαλω?να κανω αλλη μια αλαγη νερου αφου καθαρισω τζαμι μπροστινο?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τη άλγη είναι κάτι λογικό αφού το ενυδρείο σου είναι καινούργιο.Θα κάνει τον κύκλο της και με το καιρό θα φύγει σιγά σιγά.Το τζάμι μπορείς να το καθαρίσεις είτε με καμία ξύστρα που πουλάνε στα ενυδρείακα μαγαζιά, με μαγνίτη ή και με σφουγγάρι με λίγο τρίψιμο(αυτό θα χρειαστεί να το κάνεις αρκετά συχνά για να είναι σε εμφανίσιμη κατάσταση το ενυδρείο σου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...