Jump to content

την βοηθεια σας τωρα που ξεκινησα


GOD

Recommended Posts

οκ ευχαριστω απλα αρχισα να ανχωνομαι με τοσο καφετιλα χεχε.οποτα συνεχιζουμε οπως ειμαστε.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από κυκλοφορία πως είσαι ?Γιατί δεν βλέπω τίποτα στις φωτός.

Link to comment
Share on other sites

απο κυκλοφορια ειμαι με 2 κοραλια 2 η μια απεναντι απο την αλλη ωστε να γυρναει το νερο γυρω απο το βραχο και το εξ φιλτρο το eheim 2076 που δινει 1650λ/ω για την ωρα μεχρι να βαλω αλλη μια σιγουρα.

μια ακομα ερωτηση για την διατροφη...ταιζω με κατεψυγμενο μυδι που του αλαζουν τα φωτα οπως επισης και με κριλ superba που το τρωνε και αυτο, υπαρχει κατι αλλο για να εχω ποικιλια?κατι απο βιταμινες ισως οπως ειχαμε στο γλυκο την σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλό θα ήταν να περιορίσεις τις ζωντανές τροφές σε 1- 2 φόρες τη βδομάδα.Υπάρχουν φυλλαράκια, pellets σε ποικιλία γεύσεων,βιταμινών και ότι μπορείς να φανταστείς.Μπορείς επίσης να πάρεις κάποιες έξτρα βιταμίνες η σκόρδο από κάποιο ενυδρειακό μαγαζί με το οποίο θα μπολιάζεις την τροφή σου.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

σωστω και δεν το ειχα σκεφτει καθολου για φυλαρακια ή πελετς μιας και νομιζα οτι μονο ζωντανη τροφη μπορω να δινω.βλακεια εκανα.οποτε κοιταω και αυτα.και ενα τελευταιο να μην γινομε και κουραστικος τι θα μπορουσα να βαλω ωστε να μπορει να αντεξει με τριγγερ και παφερ σαν καθαριστη?φανταζομαι δεν υπαρχει γλυφτης θαλασσινου οποτε κατι σε σαλιαρα?

Link to comment
Share on other sites

Κατι σε σαλιάρα ναι!

Καλώς καθαριστής!

Επισης σαλιγκάρια και ερημίτες ειναι πολυ χρήσιμα για το συστημά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλό θα ήταν να περιορίσεις τις ζωντανές τροφές σε 1- 2 φόρες τη βδομάδα.Υπάρχουν φυλλαράκια, pellets σε ποικιλία γεύσεων,βιταμινών και ότι μπορείς να φανταστείς.Μπορείς επίσης να πάρεις κάποιες έξτρα βιταμίνες η σκόρδο από κάποιο ενυδρειακό μαγαζί με το οποίο θα μπολιάζεις την τροφή σου.

εχετε να μου προτεινετε καποια που χρεισιμοποιηται?κανοντας σημερα μια ερωτηση για το τι υπαρχει σε μαγαζι μου ειπαν καλυτερα τα κριλλ που δινω και οτι ειναι δυσκολο να ταιστουν με πελλετς και φυλαρακι τα παφερ και τα τριγγερ μου χωρις να μου προτεινουν κατι αλλο.

Κατι σε σαλιάρα ναι!

Καλώς καθαριστής!

Επισης σαλιγκάρια και ερημίτες ειναι πολυ χρήσιμα για το συστημά σου!

σαλιγκαρια ποια θα μου προτεινες να συμβιωνουν με τριγγερ και παφερ?και οι ερημιτες ειναι καβουρια?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ λιγη κυκλοφορια ακομα και για F.O.

Aπο φαγητο pellets με σκορδο και krill με 1 φορα την εβδομαδα κατεψυχμενη γαριδα και μυδι ειναι καλα.

Οσο για σαλιγκαρια και ερημιτες απλα το ξεχνας και καθαριζεις μονο σου το ενυδρειο μηχανικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλι,

μετα την αλαγη του βραχου γιατην δημιουργια καινουργιας θεσεις παραθετω καποιες φωτωγραφιες να ακουσω γνωμες.

ενα προβλημα μαλλον εχει δημιουργηθει με το ενα ψαρι το οποιο παρουσιαζει καποιες ασπρα στιγματα στα πτερυγια του τα οποια δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο.δεν ξερω αν εγιναν απο την αλαγη του βραχου και μηπως στρεσσαριστηκε αφου φουσκωσε καποια στιγμη για πολυ λιγο το οποιο δειχνω και φωτω μιας και η μηχανη ειναι παντα διπλα.απο ταιζμα παμε καλα αφου ολα τρωνε μια χαρα.η καφετια αποχρωση ειχε αρχιση να εξαθανιζεται σχεδον απο ολο το ενυδρειο και τον αραγωνιτη πριν την αλαγη του.οι μετρησεις που εκανα σημερα δειχνουν τα εξης.

αμμωνια 0

nitrite 0

nitrate 0.15 περιπου....ισως φταιει αυτο και αν ναι με ποιο τροπο θα το μηδενισω αφου εκανα ηδη αλαγη νερου?

post-2245-1260749444_thumb.jpg

post-2245-1260749460_thumb.jpg

post-2245-1260749470_thumb.jpg

post-2245-1260749479_thumb.jpg

post-2245-1260749488_thumb.jpg

post-2245-1260749499_thumb.jpg

post-2245-1260750206_thumb.jpg

post-2245-1260750215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι,

μετα την αλαγη του βραχου γιατην δημιουργια καινουργιας θεσεις παραθετω καποιες φωτωγραφιες να ακουσω γνωμες.

ενα προβλημα μαλλον εχει δημιουργηθει με το ενα ψαρι το οποιο παρουσιαζει καποιες ασπρα στιγματα στα πτερυγια του τα οποια δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο.δεν ξερω αν εγιναν απο την αλαγη του βραχου και μηπως στρεσσαριστηκε αφου φουσκωσε καποια στιγμη για πολυ λιγο το οποιο δειχνω και φωτω μιας και η μηχανη ειναι παντα διπλα.απο ταιζμα παμε καλα αφου ολα τρωνε μια χαρα.η καφετια αποχρωση ειχε αρχιση να εξαθανιζεται σχεδον απο ολο το ενυδρειο και τον αραγωνιτη πριν την αλαγη του.οι μετρησεις που εκανα σημερα δειχνουν τα εξης.

αμμωνια 0

nitrite 0

nitrate 0.15 περιπου....ισως φταιει αυτο και αν ναι με ποιο τροπο θα το μηδενισω αφου εκανα ηδη αλαγη νερου?

καποιος μια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μου αρέσει πολύ περισσότερο το στήσιμο αυτό από το προηγούμενο σου.Τώρα το ότι το ψάρι ένοιωσε κάποια απειλή αυτό φαίνεται δεν χρειάζεται να το σχολιάσουμε.Στη τροφή που ρίχνεις ξεκίνα να την ποτίζεις με λίγο σκόρδο για να δούμε αν θα υποχωρήσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα και καλη χρονια,

ο αγιος βασιλης μου εφερε 2 ακομα αντλιες γιατο ενυδρειο μου χεχεχε, ωστε να βοηθησουν στην κυκλοφορια του νερου.οποτε εχω τις 2 κοραλια 2 που δινουν 2300λ/ω η μια και 2 sunsun που δινουν 5000λ/ω η μια συν το φιλτρο με 1650λ/ω.ενα συνολο 14600λ/ω+1650λ/ω ειναι καλο για τα λιτρα μου?

αυτη τη στιγμη εχω της 2 5αρες χαμηλα με μικρη κλιση προς τα πανω η μια στο πισω μερος και η αλλη απεναντη στο μπροστηνο μερος και το ιδιο αλλα με αντιθετη τοποθετηση της 2 κοραλια σε ποιο ψηλο σημειο.βεβαια η μια μου εχει ανασηκωση λιγο των αραγωνιτη σε ενα σημειο στην ακρη του ενυδρειου. το ερωτημα ειναι ποιος ειναι ο σωστως τροπος που πρεπει να τοποθετηθουν, παροτη βλεπω καλη κινηση του νερου και τα ψαρια νομιζω πως το διασκεδαζουν πιο πολυ με τοση κινηση.

μολις προλαβω θα βαλω και φωτω να δειτε καλυτερα πως ειναι στημενα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια,

ο αγιος βασιλης μου εφερε 2 ακομα αντλιες γιατο ενυδρειο μου χεχεχε, ωστε να βοηθησουν στην κυκλοφορια του νερου.οποτε εχω τις 2 κοραλια 2 που δινουν 2300λ/ω η μια και 2 sunsun που δινουν 5000λ/ω η μια συν το φιλτρο με 1650λ/ω.ενα συνολο 14600λ/ω+1650λ/ω ειναι καλο για τα λιτρα μου?

αυτη τη στιγμη εχω της 2 5αρες χαμηλα με μικρη κλιση προς τα πανω η μια στο πισω μερος και η αλλη απεναντη στο μπροστηνο μερος και το ιδιο αλλα με αντιθετη τοποθετηση της 2 κοραλια σε ποιο ψηλο σημειο.βεβαια η μια μου εχει ανασηκωση λιγο των αραγωνιτη σε ενα σημειο στην ακρη του ενυδρειου.σηκωσε την τοσο όσο να μην πειράζεις την άμμο. το ερωτημα ειναι ποιος ειναι ο σωστως τροπος που πρεπει να τοποθετηθουν, παροτη βλεπω καλη κινηση του νερου και τα ψαρια νομιζω πως το διασκεδαζουν πιο πολυ με τοση κινηση.

μολις προλαβω θα βαλω και φωτω να δειτε καλυτερα πως ειναι στημενα.αντε ντε :P

Κάθε ενυδρείο έχει τη δικιά του ιδιαιτερότητα στο θέμα της κυκλοφορίας.

Την καλύτερη κυκλοφορια μόνο εσύ μπορείς να την καταλάβεις.προσπάθησε η κυκλοφορία να είναι

κυκλική δηλαδή γύρω από το βραχο και η μία αντλία να μην ακυρώνει την άλλη,να μην τις βάζεις να

χτυπάνε απέναντι η μία την άλλη.

Επίσης φρόντισε για καλή αναταραξη.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι ειναι οι αντλιες.

μηπως να ανεβασω τις μεγαλυτερες πιο ψηλα και να κατεβασω τις μικροτερες χαμηλα?

πρεπει να χτυπανε πανω στον βραχο η δεν μας πειραζει η ροη που ειναι κυκλικη και ετσι παλι κινειτε το νερο γυρω απο αυτον?

εκει που εχει ανασηκωθει ο αραγωνιτης τον επαναφερω παλι οπως ηταν η το αφηνω?

post-2245-1263168091_thumb.jpg

post-2245-1263168101_thumb.jpg

post-2245-1263168109_thumb.jpg

post-2245-1263168116_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GOD
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δημιουργήσεις μια κυκλική ροή.Δεν είναι ανάγκη να χτυπάει η ροή επάνω στο βράχο.Επίσης σημάδεψε επιφάνεια με κάποιον για να έχεις ανατάραξη και έτσι και οξυγόνωση.Για τον αραγωνίτη αν δεν σου αρέσει στο μάτι τότε κάνε αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...