Jump to content

Ερωτησεις περι απαιτησεων....


Koing Koing

Recommended Posts

Γεια σας και παλυ....Ο φιλος Raven με εβαλε σε σκεψεις για καποια φυτα...

Το πρωτο Εleocharis Acicularis

To δευτερο Ceratopteris Pteridoides

Kαι το τριτο(Για σημερα)Βlyxa Japonica

Στις απαιτησεις των συγκικριμενω φυτων γραφει...Light Needs:Medium..

Ποσα watt ανα λιτρο χρειαζονται δηλαδη..??

Αυτο το γρασιδακι θα χρειαστει υποστωμμα.??

Ευχαριστω για τις απαντησεις προκαταβολικα..

Υ.Γ.[οφφτοπικ] Υπαρχει κανεις που να εχει εστω και και λιγο απο αυτα τα φυτα..??[/οφφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

Την blyxa την ειχα εγω (την χαρισα με βαρεια καρδια λογω αλλαγης στησιματος) και μπορω να σου πω οτι πηγαινε θαυμασια με 0,5W ανα λιτρο χωρις υποστρωμα αλλα με (κομενες στη μεση) ταμπλετες seachem, diy CO2 και λιπανση seachem (iron-potassium-flourish) στο 1/3 της δοσολογιας σε ενυδρειο καλα φυτεμενο (80%)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω προκειται να φτιαξω ενα αραιοφυτεμενο...Η λαμπα μου βεβαια δεν ειναι τοσο μεγαλη ωστε να καλυπτι 0,5 watt ανα λιτρο..

Για την ακριβεια εχω 15watt σε 60 λιτρα..

Αν χρειαστει υποστρωμμα μπορω να βαλω...

Οσο για τα προσθετα νομιζω πως θα ψαξω να δω τι χρειαζεται στην περιπτωση που δεν το βλεπω στα πολυ High του..

Ευχαριστω Σπυρο :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, γιατι το ύψος παίζει μεγαλύτερο ρόλο απο τα λίτρα στην επιλογή της εντασης φωτισμού...

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμε καλα το υψος ειναι 35cm...Αλλα θα σας πω για την ακριβεια το απογευμα μιας και δεν ειμαι σπιτι....

Διαστασεις..

Μηκος 60cm

Υψος 35cm

Πλατος 30cm...

Σορρυ για το διπλοποσταρισμα..

Link to comment
Share on other sites

Για την blyxa και την Eleocharis θα χρειαστει co2 για να πανε καλα. Επισης η eleocharis ειναι πιο απαιτητικη σε φως αν θες να απλωσει και οχι απλως να επιβιωνει. Η Ceratopteris ειναι ευκολο φυτο και μπορεις να την εχεις ως φυτο επιφανειας ή να την φυτεψεις.

Εγω αν εστηνα το μονομαχοενυδρειο που θες να φτιαξεις θα εβαζα δυνατο φωτισμο (1w/L) γιατι θα κοβουν φως και τα φυτα επιφανειας και το black water, και θα προσθετα co2 εστω και diy.

[Mπορω να σε βοηθησω με τα φυτα, τα εχω αυτα που ψαχνεις ]

Link to comment
Share on other sites

Για την blyxa και την Eleocharis θα χρειαστει co2 για να πανε καλα. Επισης η eleocharis ειναι πιο απαιτητικη σε φως αν θες να απλωσει και οχι απλως να επιβιωνει. Η Ceratopteris ειναι ευκολο φυτο και μπορεις να την εχεις ως φυτο επιφανειας ή να την φυτεψεις.

Εγω αν εστηνα το μονομαχοενυδρειο που θες να φτιαξεις θα εβαζα δυνατο φωτισμο (1w/L) γιατι θα κοβουν φως και τα φυτα επιφανειας και το black water, και θα προσθετα co2 εστω και diy.

[Mπορω να σε βοηθησω με τα φυτα, τα εχω αυτα που ψαχνεις ]

Ευχαριστω..Η αληθεια ειναι πως οταν πηγα να παρω λαμπα η μεγαλυτερη σε watt που ειχε ηταν 15..

Υπαρχει λαμπα 45cm με παραπανω watt..??

Θα προτιμουσα να μην εμπλεκα με co2..Οποτε λεω αν μπορω να αναβαθμισω τον φωτισμο μου και να δοκιμασω μονο με καποιο υποστρωμα να κανω δουλεια...Αν δεν τα καταφερω δεν χαθηκε ο κοσμος....

Θα γινει πιο ξερο..:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω φως χωρις co2 ειναι ενας ωραιος τροπος να γεμισεις αλγες. Και το excel κανει δουλεια σε αυτα τα λιτρα.

Αν παλι δεν θες να μπλεξεις με high tech καταστασεις, διαλεξε ευκολα και μετριων απαιτησεων φυτα απο Ασια με την λαμπα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω φως χωρις co2 ειναι ενας ωραιος τροπος να γεμισεις αλγες. Και το excel κανει δουλεια σε αυτα τα λιτρα.

Αν παλι δεν θες να μπλεξεις με high tech καταστασεις, διαλεξε ευκολα και μετριων απαιτησεων φυτα απο Ασια με την λαμπα που λες.

Δεν πολυ ψινομαι τωρα δευτερα Λυκειου να χαλαω πολλες ωρες στα ενυδρια..Οποτε λεω να παω στην ευκολη λυση..

Να κρατησω αυτη την λαμπα..Να βαλω αν πιστευετε πως θα βοηθησει ενα υποστρωμα και να κανω την προσπαθεια μου..Αν αποτυχει παμε σε πιο ευκολα....

Ευχαριστω Αλεξανδερ για ολες τις απαντησεις :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολυ ψινομαι τωρα δευτερα Λυκειου να χαλαω πολλες ωρες στα ενυδρια...

Ασε ρε το δουλεμα, ολη μερα εισαι στο πληκτρολογιο και δεν μπορεις να δωσεις μιση ωρα στα ενυδρεια :angry2:

Οπως και να'χει ομως blackwater (που σημαινει τυρφες χαμηλο κεχα, πεχα) δεν μου κολλαει με φυτα, φωταψιες και διοξειδια.

Ειμαι και γω της γνωμης για ευκολα φυτα, ουτε προσθετα φωτα ουτε εξελ κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε το δουλεμα, ολη μερα εισαι στο πληκτρολογιο και δεν μπορεις να δωσεις μιση ωρα στα ενυδρεια :angry2:

Οπως και να'χει ομως blackwater (που σημαινει τυρφες χαμηλο κεχα, πεχα) δεν μου κολλαει με φυτα, φωταψιες και διοξειδια.

Ειμαι και γω της γνωμης για ευκολα φυτα, ουτε προσθετα φωτα ουτε εξελ κλπ

:rasp::bowdown:

Bασικα τα σχολεια δεν αρχισαν ακομα....

Αλλα και παλυ δεν θελω να μπλεξω με αυτα τα πραγματα....

Αφρικανος ανθρωπος ειπα να φτιαξω ενα βιοτοπικο Ασιας αλλα μην το παρακανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανος ανθρωπος ειπα να φτιαξω ενα βιοτοπικο Ασιας αλλα μην το παρακανουμε....

Δικιο εχεις, κοιτα για ενα ξερακιανο ασιατικο βιοτοπο.

Απο την αλλη το "αφρικανος" δεν λεει τιποτα, κι αυτος αφρικανος ειναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=17245&hl= :angry2::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε μονο ποια σαλιγγαρια και γαριδες ζουν σε blackwater και ακομα περισσοτερο αν θες "βιοτοπικο", ψαξε να ειναι και απο τα μερη του.

(το ιδιο και τα φυτα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Eχω παρει καποιες ενδιαφερουσες προτασεις απο τον φιλο Αλεξανδρο(Raven)

Eδω

Οποια αλλη προταση δεκτη..

(Καλυτερα στο αντιστοιχο τοπικ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...