Jump to content

Ξεκινημα....


Sta8hs000

Recommended Posts

Καλησπερα ξανα.....

Μιας και εφθασε ο καιρος... επεσαν οι ζεστες... λεω να ξεκινησω με την αφρικα μου σιγα σιγα...

λοιπον παμε σε λεπτομεριες...

ενυδρειο: juwel rio 180....

φιλτρο: eheim 2215....

To setup και τα ψαρια θα ειναι καθαρα Λιμνης Ταγκανικα...

θα παραθεσω πιο κατω μια φωτο απο το setup που θα κανω στο ενυδρειο... οπως δλδ το σκεφτικα...

Σκεφτομαι λπν να βαλω 2 διαφορετικα ειδη ψαριων... στην μια ακρη τα κοχιλοψαρα που εχω βρει ποια θα ειναι...

και στην αλλη ακρη πετροψαρα... που δεν εχω βρει ποια θα ειναι και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας...

τα κοχιλοψαρα θα ειναι τα Altolamprologus compressiceps.

Παμε στις ερωτησεις τωρα:

Σαν ιδεα ειναι καλη??

Οι καλβοι θα προκαλουν προβληματα??

Θα εχω καποιο προβλημα αλλο??

Θα ηθελα και τα σχολια σας παρακαλω.....

φωτο:

tanganika.jpg

Ευχαριστω πολυ... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Με τους compressiceps ''shell' δεν θα εχεις προβλημα.

Οπως εχω αναφερει ξανα δεν μεγαλωνουν πολυ,και δεν ειναι τοσο επιθετικοι οπως αλλα ειδη καλβων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!

Δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει τετοια συνθεση...δλδ μισο - μισο. Μισο κοχιλια - μισο πετρα.. με 2 διαφορετικα ψαρια....

περιμενω και απο αλλους γνωμη... :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω (αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα του στρατου) τα πετροψαρα που θα μπουν πρεπει να ειναι μεγαλουτσικα... για να μην εχουν προβλημα απο τους καλβους.... αν και πολοι λενε οτι οι καλβοι ειναι "ειρηνηστες" :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αλλο ενα πολυ ενδιαφερον που αμα το ψαξεις θα δεις την ιδιαιτεροτητα του..

Τanganicodus irsacae

Ζει σε βραχωδους οικοτοπους..2-3 μετρα βαθος...

Ολικο μηκος 6,5 εκ.

Βρισκεται στο Βορειο τμημα της λιμνης..

Τρωει ασπονδυλα και νηματωδη αλγη..

Για την αναπαραγωγη ψαξε ειναι εκπληξη...:angry2:

Πηγη Βack to Nature

Ad Konings....

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Σωκρατη!!!

Εχει κανεις τετοιο ενυδρειο και εμπιριες για να μου πει.... :angry2::rasp:

ευχαριστω :bowdown:

Στάθη παράδειγμα ο φίλος chasoulasj http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=252281 σε trigon όμως.

:o

Link to comment
Share on other sites

Σταθη... μου ήρθε μια ιδεα.

Φανταζομαι το ενυδειο θα έχει bacround απο την μια πλαυρα, δε θα ειναι double sided, σωστα??

Τι σκεφτεσαι να βάλεις??

Τις πετρες τις έχεις βρει??

Τι χρωμα θα είναι??

Σκευτηκες να βάλεις σε όλη την πίσω πλευρα πετρες που θα σβήνουν αριστερα και δεξια στο ενυδρείο και στη μέση μπροστα να βάλεις τους κοχλιες?? :angry2:

(Ελπιπζω να εγινα κατανοητος.)

Link to comment
Share on other sites

Στάθη παράδειγμα ο φίλος chasoulasj http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=252281 σε trigon όμως.

:angry2:

Ωχ ναι... τον ειχα ξεχασει το φιλο μας.... σωστα!!! εχει ακριβως ιδιο στυλ... πολυ καλο.... ευχαριστω για την υπενθυμιση Σωκρατη.. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οτι οι ιδανικοι συγκατικοι των Καλβων θα ηταν τα Cyprichromis leptosoma... αλλα αυτα θελουν πολλαααααααααααα λιτρα αν δν κανω λαθος......

Η αναζητηση συνεχιζετε...... :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω παντως οτι οι ιδανικοι συγκατικοι των Καλβων θα ηταν τα Cyprichromis leptosoma... αλλα αυτα θελουν πολλαααααααααααα λιτρα αν δν κανω λαθος......

Η αναζητηση συνεχιζετε...... :rasp::bowdown:

Μπορείς να πας κλασσικά σε ζευγάρι julidochromis,;ή chalinochromis ή telmatochromis.Tίθεται ερώτημα κατα πόσο τα ψάρια πουλιούνται εδώ και δεν μιλώ για τα julies.Τα cyprichromis θέλουν αρκετά λίτρα.Λογικά και βιβλιογραφικά θα ήταν καλύτερα αν το ενυδρείο είχε εστω 100 λίτρα περισσότερα.Με προκαλείς τώρα να φανώ αιρετικός.Λες να βάλουμε 1 κοπαδάκι 1αρ./3θηλ ;.Είναι και mouthbrooders θα πάνε πολύ.Σκέψεις κάνω. :o

Σωκράτης :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας κλασσικά σε ζευγάρι julidochromis,;ή chalinochromis ή telmatochromis.Tίθεται ερώτημα κατα πόσο τα ψάρια πουλιούνται εδώ και δεν μιλώ για τα julies.Τα cyprichromis θέλουν αρκετά λίτρα.Λογικά και βιβλιογραφικά θα ήταν καλύτερα αν το ενυδρείο είχε εστω 100 λίτρα περισσότερα.Με προκαλείς τώρα να φανώ αιρετικός.Λες να βάλουμε 1 κοπαδάκι 1αρ./3θηλ ;.Είναι και mouthbrooders θα πάνε πολύ.Σκέψεις κάνω. :rasp:

Σωκράτης :angry2:

..........Τωρα το σκεφτομαι κ γω πολυ..... ειναι και τρομερα ψαρια... ο Τριανταφυλλος θα μας ηταν χρησημος εδω...μιας και εχει στο ενυδρειο του..... :bowdown::o

Link to comment
Share on other sites

..........Τωρα το σκεφτομαι κ γω πολυ..... ειναι και τρομερα ψαρια... ο Τριανταφυλλος θα μας ηταν χρησημος εδω...μιας και εχει στο ενυδρειο του..... :rasp::bowdown:

Το ζήτημα είναι οτι ο Τριαντάφυλλος τα έχει σε 700λτ+ ενυδρείο και λογικά εκεί τα πράγματα είναι άνετα.

Μην βιαστούμε να το δούμε ακόμα λίγο και θα μας πουν και γνώμη και πιθανόν και άλλους συνδυασμούς και άλλοι φίλοι.

Θέλει υπομονή.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω (αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα του στρατου) τα πετροψαρα που θα μπουν πρεπει να ειναι μεγαλουτσικα... για να μην εχουν προβλημα απο τους καλβους.... αν και πολοι λενε οτι οι καλβοι ειναι "ειρηνηστες" :angry2::rasp:

Γεια σου φιλε Σταθη...τώρα ειδα το θεμα...εδω κ καιρο θελω να κανω ακριβως το ιδιο....εχουμε ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο....ενυδρειο/φιλτρο....και εγω εχω σκαλωσει με την Ταγκανικα αφου οτιδηποτε αλλο δεν με γεμιζει....δεν μαρεσει.....

....εγω με το που βρω το αρσενικο L.Caudopanctatus θα το βαλω ζευγαρι στο 180...μαζι ενα ζευγαρι με Νeolamprologus cylindricuspost-7034-1252687960_thumb.jpg καθως υπαρχει μια πιθανοτητα κ για καλβους "ειρινιστες" :bowdown: οχι κοχυλιων ομως....θα εξαρτηθει απο το αν θα αλλαξω φιλτρο...σκεφτομαι για το 2217...κ το αν θα πετυχει μια ιδεα που εχω για το σετ απ...

αν κ ο Κ.Σωκρατης και ο Κ.Στρατος μου προτειναν τον καλβο των κοχυλιων...λεω να μην τους βαλω γιατι θα τους βαλεις εσυ :o ...αστειευομαι...

Ευχομαι να σου παν ολα καλα με το στησιμο....δες και το Νeolamprologus cylindricus...ειναι ομορφο ψαρακι...ενδιαφερον....

Υ.Γ.Οταν προσπαθουσα να βγαλω ζευγαρι τα julies κ τα ειχα μαζι με τους καλβους.....παιζανε ξυλο.....μολις τα εβλεπε ο καλβος...ενας συγκεκριμενος.....εσκαγε μυτη κ ηρεμουσαν τα πνευματα....ΔΕΝ δαγκωνε...ΔΕΝ εκανε επιθεση...απλα τα πλησίαζε....τσιμουδια μετα δεν κουνιοταν κανεις...οταν σιγουρευοταν οτι ολα ειναι οκ...εφευγε αργα....πες μου.....αν δεν ειναι αυτος ειρινιστης τοτε ποιος ειναι??.....ειναι ψαρι με προσωπικοτητα τελος!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Σταθη...τώρα ειδα το θεμα...εδω κ καιρο θελω να κανω ακριβως το ιδιο....εχουμε ακριβως τον ιδιο εξοπλισμο....ενυδρειο/φιλτρο....και εγω εχω σκαλωσει με την Ταγκανικα αφου οτιδηποτε αλλο δεν με γεμιζει....δεν μαρεσει.....

....εγω με το που βρω το αρσενικο L.Caudopanctatus θα το βαλω ζευγαρι στο 180...μαζι ενα ζευγαρι με Νeolamprologus cylindricuspost-7034-1252687960_thumb.jpg καθως υπαρχει μια πιθανοτητα κ για καλβους "ειρινιστες" :rasp: οχι κοχυλιων ομως....θα εξαρτηθει απο το αν θα αλλαξω φιλτρο...σκεφτομαι για το 2217...κ το αν θα πετυχει μια ιδεα που εχω για το σετ απ...

αν κ ο Κ.Σωκρατης και ο Κ.Στρατος μου προτειναν τον καλβο των κοχυλιων...λεω να μην τους βαλω γιατι θα τους βαλεις εσυ :excl: ...αστειευομαι...

Ευχομαι να σου παν ολα καλα με το στησιμο....δες και το Νeolamprologus cylindricus...ειναι ομορφο ψαρακι...ενδιαφερον....

Υ.Γ.Οταν προσπαθουσα να βγαλω ζευγαρι τα julies κ τα ειχα μαζι με τους καλβους.....παιζανε ξυλο.....μολις τα εβλεπε ο καλβος...ενας συγκεκριμενος.....εσκαγε μυτη κ ηρεμουσαν τα πνευματα....ΔΕΝ δαγκωνε...ΔΕΝ εκανε επιθεση...απλα τα πλησίαζε....τσιμουδια μετα δεν κουνιοταν κανεις...οταν σιγουρευοταν οτι ολα ειναι οκ...εφευγε αργα....πες μου.....αν δεν ειναι αυτος ειρινιστης τοτε ποιος ειναι??.....ειναι ψαρι με προσωπικοτητα τελος!!!

Φιλε μου απλα σε ολα αυτα που λες :angry2::rasp:

Συμφωνω απολητα...

για το 2217 που ειπες πιστευω οτι αν και μιλαμε για κιχλιδες ειναι υπερβολη... το 2215 το βγαζει η eheim για ενυδρεια μεχρι 350 λιτρα... το 2217 ειναι για πολυ παραπανω.... να πω οτι σκεφτομαι σοβαρα να κανω sump.. αλλα αυτο θα το δουμε τοτε μιας και το φιλτρο το εχω αγορασει ηδη...

για τους καλβους. εγω θελω των κοχιλιων... αν ειδες και το σχημα θα του κανω ολοκληρη περιοχη μονο γιαυτον...το μονο που με προβληματιζει ειναι που θα βρω τα καυκαλα των σαλιγκαριων... τελος παντων... αυτο ειναι το σιγουρο μας ψαρι.... το 2ο ψαχνουμε να το βρουμε.... :thumbup::thumbdown: και σιγκεκριμενα καποιο πετροψαρο... μιας και το αλλο ακρο του ενυδρειου θα ειναι πετρες σχεδον ως την κοριφη του ενυδρειου...

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... :bowdown::o

Link to comment
Share on other sites

κλαο φαινετε , δεν ξερω για εσας ,αλλα ετσι οπως θα τοποθετησεις την πετρα , ( με βαση το σχεδιο σου) μου φαινετε το ενυδρειο θα δειξη μικρο

Link to comment
Share on other sites

:angry2::rasp::bowdown::o:rasp::excl::thumbup:

Αυτο δεν το σκεφτικα.... βεβαια αν βαλω οπως ειπα Cyprichromis leptosoma μονο αδειο δεν θα φαινετε μιας και αυτα τα ψαρια κινουντε απο το μεσο και πανω του ενυδρειου....

επιπλεων οι καλβοι που διαλεξα των κοχιλιων δεν κρυβοντε σε πετρες... τριγυριζουν γυγω απο τα κοχιλια....

Για τον ιδιο λογο διαλεξα το caudopanctatus....τριγυρναει πολυ....ενω οι καλβοι κανονικοι κ τα cylindricus αραζουν σε σπηλιες.......ετσι το εχω φανταστει εγω αριστερα-δεξια cylindricus-καλβοι και στη ''μεση'' τα πανκς....με σπηλιες κ κοχυλια...

Τα λεπτόσωμα ειναι κοπαδοψαρα.....νομιζω οτι ειναι αδικια για να μπουν σε 180.....

Link to comment
Share on other sites

Ο Altolamprologus sp. compressiceps "shell" δεν ειναι καθαρος ψαρι των κοχυλιων...

Ο αρσενικος θελει την πετρα του και η θυληκια ειναι που παει στα κοχυλια..

Αρα θες ενα βουνο και απο την αλλη αλλιως ολα θα πανε προς την μερια οπου εχεις κανει το βουνο...

Παρεπιπτοντος βρηκες "shell" πουθενα???

Link to comment
Share on other sites

Ο Altolamprologus sp. compressiceps "shell" δεν ειναι καθαρος ψαρι των κοχυλιων...

Ο αρσενικος θελει την πετρα του και η θυληκια ειναι που παει στα κοχυλια..

Αρα θες ενα βουνο και απο την αλλη αλλιως ολα θα πανε προς την μερια οπου εχεις κανει το βουνο...

Παρεπιπτοντος βρηκες "shell" πουθενα???

Στην Αθηνα κατα καιρους εχω βρει "shell" καποιες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Ο Altolamprologus sp. compressiceps "shell" δεν ειναι καθαρος ψαρι των κοχυλιων...

Ο αρσενικος θελει την πετρα του και η θυληκια ειναι που παει στα κοχυλια..

Αρα θες ενα βουνο και απο την αλλη αλλιως ολα θα πανε προς την μερια οπου εχεις κανει το βουνο...

Παρεπιπτοντος βρηκες "shell" πουθενα???

Παλαιοτερα δν ειχα κοιταξει... τους τελευταιους 3 μηνες που σκεφτικα να ξεκινησω με αυτους στην Θεσσαλονικη δεν ειχε τπτ.. και λογο καλοκαιριου... Στην αθηνα εχω βρει σε ενα μαγαζι... τωρα θα περιμενω μηπως με τις νεες φθηνοπορινες εισαγωγες φερει κανενα μαγαζι. αν οχι θα ζητησω πχ απο το αζορες η τον αμαζονιο αν μπορουν να μου φερουν. αν παλι οχι αναγκαστηκα αθηνα... ετσι κιαλλιως καθε 3 βδομαδες εκει ειμαι.... :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...