Jump to content

To πρωτο μου Τσαμπι!!!


nikoloutso

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι γεννες παρολα τα κρυα συνεχιζονται ασταματητα!!

Εχω καταντησει καθημερινα να κοιταω το καπακι για αβγα!!!

Και να τα απομακρυνω πριν εκκολαυθουν...

Δεν ξερω τι να κανω πια!!!

Δεν έχω παραπονο για τις γεννες... αλλα τι να τα κανω τοσα μικρα... κριμα κι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Νικο ρωτα κανενα πετ σοπ αν τα χρειαζεται..:blush:

Μωρε ρωτησα... και πήρα και απαντηση...

Και εννοηται πως ειπα να του χαρισω... και να τα δινει κι εκεινος.... :)

Αλλα μέχρι να μεγαλώσουν και να φτασουν στο μεγεθος για πουλημα.. έχουμε κανενα μήνα!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το ενυδριο το μεγαλο που σχεδιαζεις Βιοτοπικο Apple Snails...

Λες....??? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι έτοιμα και αν θες, να συννενοηθούμε με τον Σταθη να φέρει πανω "μερικα" :blush:.....

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι έτοιμα και αν θες, να συννενοηθούμε με τον Σταθη να φέρει πανω "μερικα" :blush:.....

Ποσα?? 100?? 200?? 1000??? :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάθε τσαμπί από apple snails είναι περίπου 400 σαλιγκάρια.Καλό κουράγιο.Και εγώ έχω δεί την γάτα μου να παιζει μπάλα με κάτι και τελικά είχαν δραπετεύσει και τα 400 και γινόταν της π....ας στο σαλόνι :blush::) .Αν σου μεγαλώσουν λίγο θέλω αν μπορείς να μου δώσεις 20

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά νομίζω οτι με 4-5 είμαι καλα :). Απο 'κει και πέρα, στείλε όσα θες, τα φιλοξενώ και τα διανέμω... :blush:. Αλλα είναι σίγουρα τα σκέτα Apple και όχι τα μαυρα; Δηλαδή, με τόσο κόπο μεγαλώνω τα φυτά μου (:thumbup:) και δεν θέλω να εξαφανιστούν σε δυο μερες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά νομίζω οτι με 4-5 είμαι καλα :ninja:. Απο 'κει και πέρα, στείλε όσα θες, τα φιλοξενώ και τα διανέμω... :P. Αλλα είναι σίγουρα τα σκέτα Apple και όχι τα μαυρα; Δηλαδή, με τόσο κόπο μεγαλώνω τα φυτά μου (:blink:) και δεν θέλω να εξαφανιστούν σε δυο μερες..

Καταρχην να πω οτι έχω κι εγω φυτα στο ιδιο ενυδρειο... και με τα απειρα πλεον gold δεν εχω πρόβλημα.

Ειχα παρει black... αλλα τα ψιλιαστηκα γρηγορα και τα έδωσα.

Δυστηχως δεν αναλαμβανω να στειλω με κτελ ή με καποιο μεταφορικο.

Εαν κατεβεις πολυ ευχαρίστος να σου δωσω οσα θες... ή εαν κατεβει κανεις απο θεσσαλονικη να του δωσω να σου φερει... να σας φερει οσα θελετε!!

Φίλε μου κάθε τσαμπί από apple snails είναι περίπου 400 σαλιγκάρια.Καλό κουράγιο.Και εγώ έχω δεί την γάτα μου να παιζει μπάλα με κάτι και τελικά είχαν δραπετεύσει και τα 400 και γινόταν της π....ας στο σαλόνι :blink::hysterical: .Αν σου μεγαλώσουν λίγο θέλω αν μπορείς να μου δώσεις 20

Αν ερθεις στη συναντηση να σου φερω 20!!

Ειναι σε ικανοποιητικό μεγεθος.

Παντως.. οι γεννες συνεχιζονται ασταματητα!!!

Αλλη δουλεια δεν κανουν απο το να συνεβρισκονται??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα ήθελα να κανω και μια αναφορα απο μια παρατηρηση μου.

Παρατηρω ότι και τα σαλιγκαρια.. τολάχιστον τα apple snails gold και πιο συγκεκριμενα τα δικα μου....

Μεγαλωνουν με ανομιο ρυθμο.

Δηλαδη.. ειναι σαν τον ανθρωπο... ιδιας γεννας... δε μεγαλωνουν ουτε το ίδιο σε ρυθμό ουτε φτανουν το ιδιο τελικό μεγεθος.

Ακομα κι αν ζουν στο ιδιο ενυδρειο με προφανως τις ιδιες συνθηκες διαβιωσης... εχουν διαφορα στο μεγθος τους.

Αυτό ισως οφειλεται στην τροφη που βρισκει το καθε ένα.... αλλα ίσως και στο DNA τους.

Δεν ξερω αν ειναι αξξιο παρατηρησης αυτο... αλλα εγω το ειδα... το παρατηρησα... και το καταγραφω.

Τα συμπερασματα δικα σας!!

Υ.Γ. Βαζω αγγελια για να ξερω πόσα να φερω στη συναντηση!!! Παρακαλω να έχετε εσεις σακουλακια να παρετε οσα θελετε!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32822

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι συμφορουμητες....

Για να μην τα πολυλογω... χθες που πηγα να ταισω μολις γυρισα απο τη δουλεια.....

Τι να δω??

Ενα τσαμπι αποι τα apple snails πάνω στο καπακι!!! :P:ninja::blink:

Διπλα ακριβώς από το ανεμηστηρακι!!! :blink:

Το θεμα ειναι ότι στο συγκεκριμενο ενυδρειο (120λτρ κοινωνικο) έχω 9 gold apple snails 3 μήνες.

Τη δευτερα έβαλα πρόσθεσα και 4 black σε μεγεθος σαν το 2ευρο.

Σημερα λοιπόν είδα το τσαμπι??

Που ανηκει??

Μπορω να το διακρινω απο κάτι??

Χρειαζεται να κάνω κατι??

σε πόσο καιρο θα εκολαφθει εαν ειναι οκ??

Παντως να πω οτι τις τελευτιαες 2 εβδομαδες τα σαλιγκαρια ηταν παντα 2-2.... κολλημενα δλδ συνεχεια.

Στη φωτο φαινεται το καφε χρώμα του νερου και το τσαμπι διπλα στον ανεμηστηρα.

post-12891-1252652426_thumb.jpg

Γεια σου.εγω εβγαλα τετοια σαλιγκαρια .τα αφησα μονα τους, παντος την πρωτη φορα που εβγαλα ξεραθηκε το τσαμπι και τιποτα. Την δευτερη φορα ομως το σκαλιξα λιγο το τσαμπι οταν ξεραθηκε λιγο και επεσαν μεσα στο ενυδρειο λιγα αυγα και μετα απο μερες βγηκαν 6 κιτρινα σαλιγκαρια.Παντος καταλαβα οτι θελει υγρασια για λιγο καιρο .Την 2η γεννα την πηρα καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...