Jump to content

Φυσικό Ξυλο


tsoum

Recommended Posts

Χθές αγόρασα ένα ξύλο με σκοπό να το ετοιμάσω για το ενυδρείο (καθαρισμός και τέτοια), ωστόσο παλιότερα είχα διαβάσει στο aquahobby.com νομίζω οτι για να επιταχύνεις την διαδικασία αλλα και για να απολυμάνεις τα ξύλα τα βράζεις σε αποχλωριομένο νερό για κανα δύωρο. Καπου εδω μέσα θυμήθηκα πως είχα δει οτι αυτο απαγορευεται. Η δική σας αποψη ποια είναι; Οσοι απο εσας εχετε ξύλα τα καθαρίσετε προτού τα βάλετε στο ενυδρείο ή τα βάλατε κατευθείαν για καφέ νερό.

Επίσης γενικά ενα ξύλο αποχρωματίζεται πολύ; Δηλαδή ενα ξύλο κανα κιλό περίπου, σε 65 καθαρά θα κανει το νερό βούρκο ή απλά θα του δώσει ενα χρωμα προς το καφε;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αγορασμένο από pet shop έτσι; Μοπάνι μήπως;

Δύσκολο ένα ξύλο να κάνει το νερό βούρκο.

Ξέπλυνε το καλά να φύγουν οι σκόνες και τοποθέτησε το στο ενυδρείο.

Θα ελευθερώσει ωφέλιμες ουσίες και θα μαλακώσει το νερό που θα πάρει ελαφρά καφετί χρώμα.

Με τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού ο χρωματισμός θα μειώνεται κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι απο πετ-σοπ. Μπααα δεν είναι μοπάνι. Είναι πολύ ποιο σκούρο και ποιο "δέντρο" και όχι "ρίζα". Ποιο είναι το ποιο κοινό είδος; Θα το βγάλω μια φωτο να σας το δείξω.

Για το ph και το KH το ήξερα απο πριν και αυτός ηταν ενας απο τους κυριότερους λόγους που το αγόρσα μιας και το νερό εδω είναι για..... Όμως αμα αλλάζεις συχνά νερο περα απο το χρώμα πόσο θα μπορεί να κατεβάζει το ph και την σκληρότητα. Εννοώ όπως και τα χημικα π.χ. δεν λειτουργουν εις τους αιώνες των αίωνων....

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ειχα αφησει σε νερο απο τη βρυση για καμια ωρα..

Το εβγαλα μετα και το επλυνα με πιεση(με νερο)

Μην το βρασεις..

Απο pet shop ομως μονο ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλοντας και μη, μετά από μερικούς μήνες, και το νερό θα ανοίξει το χρώμα του

και θα σταματήσει να κατεβάζει σκληρότητες.

Σε ενοχλεί τόσο πολύ το χρώμα;

Εμένα μου άρεσε όταν το έβλεπα, το έβρισκα πολύ πιο "βιοτοπικό" :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το ξ΄λο μόνο για διακοσμητικούς λόγους πλάκωσέ το σε βρασίματα πλυσίματα κλπ αλλά να ξέρεις οτι τα ψάρια μαλακού νερού ωφελούνται τόσο πολύ από τα συστατικά που βγάζει που δεν αξίζει... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες το ξ΄λο μόνο για διακοσμητικούς λόγους πλάκωσέ το σε βρασίματα πλυσίματα κλπ αλλά να ξέρεις οτι τα ψάρια μαλακού νερού ωφελούνται τόσο πολύ από τα συστατικά που βγάζει που δεν αξίζει... :angry2:

Well said.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλεί απλα το καφετι χρώμα, απλά δεν εχω καταλήξει ακόμα.

Λοιπόν το ξύλο είναι το παρακάτω. Αν καταλάβετε είδος καλώς, αλλιώς, ε δε βαριέσαι;

DSC01853.jpg

DSC01854.jpg

DSC01856.jpg

DSC01856.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry167248

Για δες τι υπάρχει σε ξύλα, το δικό πρέπει να είναι bogwood, ένα πλυσιματάκι να φύγει η σκόνη και μπλουμ η γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση αναφορικά με το μέγεθος του ξύλου.Μήπως πιάσει πάρα πολύ χώρο με το μεγεθός του απο τα 65 λίτρα,άν διάβασα καλά;Κρίνω με βάση τα χαρτιά (Α4?) πάνω στα οποία πατάει στην εικόνα. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες. :angry2: Είναι Α4 τα χαρτια :rasp::bowdown: . Το ξύλο (σε μήκος) είναι περίπου 25 εκ. Όμως δεν σκοπεύω να έχω άλλο στολισμό μέσα στο ενυδρείο εκτος απο 3-4 φυτά οπότε το έχω ως κυρίως κομμάτι. Σκεψου ενα ενυδρείο μήκους 60εκ με αυτό στη μέση και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση αναφορικά με το μέγεθος του ξύλου.Μήπως πιάσει πάρα πολύ χώρο με το μεγεθός του απο τα 65 λίτρα,άν διάβασα καλά;Κρίνω με βάση τα χαρτιά (Α4?) πάνω στα οποία πατάει στην εικόνα. :rasp:

Ένα δίκιο το έχεις... :angry2: αν ο φίλος θέλει γνώμες για αυτό, το βγάζει και μια φώτο δίπλα στο ενυδρείο να πάρουμε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά κατάλαβες. :rasp: Είναι Α4 τα χαρτια :bowdown::o . Το ξύλο (σε μήκος) είναι περίπου 25 εκ. Όμως δεν σκοπεύω να έχω άλλο στολισμό μέσα στο ενυδρείο εκτος απο 3-4 φυτά οπότε το έχω ως κυρίως κομμάτι. Σκεψου ενα ενυδρείο μήκους 60εκ με αυτό στη μέση και πίσω.

Απο εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου!Καλό ακούγεται πάντως,αν και θα πρέπει να έχεις κατά νού,πως με το ξύλο και τα φυτά θα έχεις λίγο χώρο,Συνεπώς επιβάλλεται η δέουσα προσοχή.Επίσης θεωρώ ότι αρχικά το νερό θα γίνει έντονα καφέ(μέγεθος ξύλου!)-προσωπικά δεν με χαλάει :angry2:

Καλή συνέχεια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

...νομίζω οτι για να επιταχύνεις την διαδικασία αλλα και για να απολυμάνεις τα ξύλα τα βράζεις σε αποχλωριομένο νερό για κανα δύωρο. Καπου εδω μέσα θυμήθηκα πως είχα δει οτι αυτο απαγορευεται. ....
Δεν απαγορευεται.

Η "φιλοσοφια" εχει ως εξης :

1. Ενυδρειο με ψαρια που χρειαζονται ξυλο ως διακοσμηση ζουν σε βιοτοπους με ξυλα.

2. Οι βιοτοποι αυτοι θα εχουν και τετοιες παραμετρους νερου, χρωμα και ουσιες (οπως τα χουμικα οι τανινες) που θα ειναι χρησιμα και απαραιτητα στο νερο και κατ'επεκτασιν στα ψαρια.

3. Αν παρεις ενα ξυλο και το βρασεις θα χασεις πολλες απο τις ουσιες αυτες και θα εχεις κανει μια τρυπα στο νερο :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου,πολυ ωραια ριζα να την βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβαλα κανονικα και δεν πιανει τόσο χώρο όσο περίμενα. Επίσης μετά απο ένα βράδυ το χρώμα το νερόυ άλλαξε ελάχιστα. Μια πολύ ελαφριά "πινελια" καφέ. Θα το βγάλω φωτογραφίες το μεσημέρι και θα τις ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι;Εχω κι εγω κορμουσ μεσα στο ενυδρειο μου αλλα ειχα και εχω το εξισ προβλημα.λογο τησ ανωσης δεν μου καθθονται με τιποτα.αλλα ωεσ γνησιος ελληνας του εκανα να κατσουν με πατεντα.παρ ολλα αφτα ομωσ ειναι μεγαλη ταλαιπορια.εσυ αντιπετοπισεσ αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έβαλα κανονικα και δεν πιανει τόσο χώρο όσο περίμενα. Επίσης μετά απο ένα βράδυ το χρώμα το νερόυ άλλαξε ελάχιστα. Μια πολύ ελαφριά "πινελια" καφέ. Θα το βγάλω φωτογραφίες το μεσημέρι και θα τις ανεβάσω

Φωτογραφια;

Λογικα το νερο σου θα γινει ακομα πιο καφετι σε λιγες μερες :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι;Εχω κι εγω κορμουσ μεσα στο ενυδρειο μου αλλα ειχα και εχω το εξισ προβλημα.λογο τησ ανωσης δεν μου καθθονται με τιποτα.αλλα ωεσ γνησιος ελληνας του εκανα να κατσουν με πατεντα.παρ ολλα αφτα ομωσ ειναι μεγαλη ταλαιπορια.εσυ αντιπετοπισεσ αυτο το προβλημα?

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πήγε κατευθείαν κάτω στον πατω. Δεν επιπλέει. Αυτό έχει να κάνει και με το είδος του ξύλου ή και με την εσωτερική δομή του. Π.χ. αν έχει καμια κουφάλα μεσα το ξύλο, που δεν συνδεεται με το εξωτερικό και έχει αέρα μέσα τότε θα επιπλέει.

ΒΤW βαγκο όντως, τώρα μου φαίνεται πιο χρωματισμένο απο πρίν. Δεν πειράζει. Έτσι κι αλλιως το είχα παρει απόφαση οτι θα σκούραινε το νερο, γιατί βαριόμουν να το αφησω σε λεκανη για μερες. :angry2:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι;Εχω κι εγω κορμουσ μεσα στο ενυδρειο μου αλλα ειχα και εχω το εξισ προβλημα.λογο τησ ανωσης δεν μου καθθονται με τιποτα.αλλα ωεσ γνησιος ελληνας του εκανα να κατσουν με πατεντα.παρ ολλα αφτα ομωσ ειναι μεγαλη ταλαιπορια.εσυ αντιπετοπισεσ αυτο το προβλημα?

Δένεις μία πέτρα για βάρος και ίσως με τον καιρό μουλιάσει αρκετά για να κάθεται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Γράψω τώρα, που λογικά έχει σταθεροποιηθει το χρωμα του νερου. Εχει 5 μέρες μεσα στον νερο. Τί άλλο να βγάλει πια; Το θέμα είναι οτι δεν είναι τόσο καφετί όσο ψιλοπρασινοπό το νερό. Υπάρχει λόγος ανησυχίας ή απλά σε μικρές "δοσεις" έτσι γίνεται; Παρεπιπτώντως φώς το χτυπάει μόνο το πρωί για καμια ωρίτσα ΟΤΑΝ έχει ήλιο.

Ακόμα: Κατι γίνεται εκει μέσα και στο ξύλο έχουν αναπτυχθει κατι σαν... "μεμβράνες", σαν υποβρύχιους ιστούς αράχνης. Τα έκανα λίγο μπας και φύγουν αλλα δεν.... Είναι σαν να φούσκωσε καποια φλούδα. Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφίες αλλα δεν φαίνεται και τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπομονή και αν δεις οτι το χρώμα γίνεται πραινοκίτρινο πες μήπως και έχεις πρόβλημα με πολύ φως, όσο για τους μύκητες που απ' ότι καταλαβαίνω αναπτύσσονται στο ξύλο να μην ανησυχείς, είναι άκακοι και κάποια στιγμή θα φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι τις προηγούμενες μέρες το είχα πανω απο 12ωρο ανοιχτό γιατί το άνοιγα στις 8 πριν φύγω για σχολείο και το εκλεινα στις 10. Τώρα το έχω 8:00-19:00 και σκοπεύω να αγοράσω ένα αυτόματο πως-το-λεν για να ανάβει στις 10 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...