Jump to content

Λουλουδι (οχι ενυδρειακο)


Recommended Posts

Απο ποιο φυτο ειναι αυτο το λουλουδι που βρεθηκε στη γειτονια μου?

Το λουλουδι ειχε βγει σε υψος πανω απο 2 μετρα, αφου ειχε αναριχηθει σε δεντρο, ενω οι ριζες του ηταν στη Γη.

Το εβαλα σε βαζακι με νερο, το βραδυ εκλεισε τελειως τα ροζ φυλλα του και εγινε σαν χωνακι.

P9090059b.jpg

P9090052b.jpg

P9090056b.jpg

P9090054b.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:angry2: Εχω ακριβώς το ίδιο σε μπλέ στην αυλή μου...απο τα αγαπημένα μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα στη γλάστρα μου :thumbup: !!! Και είναι το αγαπημένο μου :) !!!! Αλλά έχω μάλλον διαφορετική ποικιλία γτ το δικό μου είναι μπλε και δεν προεξέχουν τόσο ο ύπερος και οι στημονες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 'ευκολο' λουλουδι για κηπο?με ενδιαφερει, (χωρις πλακα ε?)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πανεύκολο! :thumbup: Μου δωσαν μία παραφιάδα και τώρα έχει γίνει θεριό! :) Αλλά από λουλούδια μάλλον του χρόνου... Το μόνο δύσκολο ήταν να πιάσει η παραφιάδα και να μη μαραθεί γτ μου την έδωσαν σε μέρα μεγάλου καύσωνα! Και ειλικρινά αξίζει τον κόπο είναι εξαίσιο!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πανεύκολο! :thumbup: Μου δωσαν μία παραφιάδα και τώρα έχει γίνει θεριό! :) Αλλά από λουλούδια μάλλον του χρόνου... Το μόνο δύσκολο ήταν να πιάσει η παραφιάδα και να μη μαραθεί γτ μου την έδωσαν σε μέρα μεγάλου καύσωνα! Και ειλικρινά αξίζει τον κόπο είναι εξαίσιο!

Link to comment
Share on other sites

post-4843-1252922480_thumb.jpg

post-4843-1252922565_thumb.jpg

εδώ είναι το δικό μου...και εγώ το μπλέ εχω...να δούμε τώρα τον χειμώνα αν θα αντέξει...μένω και βόρεια... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σας βρήκα εύκαιρους...το πρώτο πάει μια χαρά..το δευτερο οχι ιδιαιτερα..αλλαξα το γλαστράκι και έβαλα κακτόχωμα..απο ονόματα ξερει κανεις να μου πει??Συμβουλές για φροντίδα?

post-8086-1252962327_thumb.jpg

post-8086-1252962368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-4843-1252922480_thumb.jpg

post-4843-1252922565_thumb.jpg

εδώ είναι το δικό μου...και εγώ το μπλέ εχω...να δούμε τώρα τον χειμώνα αν θα αντέξει...μένω και βόρεια... :)

στην δευτερη φωτο κατι αλλο θυμιζει,μηπως εισαι απο τα ζωνιανα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη φωτο κατι αλλο θυμιζει,μηπως εισαι απο τα ζωνιανα? :)

Απο τη Μυτιληνη είναι, το πολυ πολύ να πιει κανένα τσίπουρο :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

στην δευτερη φωτο κατι αλλο θυμιζει,μηπως εισαι απο τα ζωνιανα? :)

το άλλο αυτό φυτό δεν είναι αναρηχιτικό :thumbup::):D

Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαξεται παντως θα δειτε και πως και το ανθος τις ρολογιας εχει ναρκωτικες ιδιοτητες...

Εχεις φαει κόλλημα με αυτα τα σκευασματα ρε κωστη.... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις φαει κόλλημα με αυτα τα σκευασματα ρε κωστη.... :)

Πραγματικα εκανα μια φορα πλακα και επειδη μου εγινε παρατηρηση δεν ξαναναεφρθηκα...

Τωρα απο εγκυκλοπεδικη αποψη αν θες ψαξε και θα δεις....

Στο τελος με βλεπω να με βγαζεται απο εδω μεσα και εθισμενο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το άλλο αυτό φυτό δεν είναι αναρηχιτικό :):thumbup::)

Αν καπνίσεις πολλά το βλέπεις και ως υδρόβιο δίπλα από Ανούμπιες και νομίζεις πως είναι άλγη!

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο το έχει ενας φίλος και το λέει "πλατύφυλλο" δεν ξέρω περισσότερα. Θα ρωτήσω. Το δεύτερο αν είχε και αγκαθάκια θα έλεγα ότι είναι κάποιο είδος αλόης. Μοιάζει πολύ το σχήμα των φύλλων της.

Link to comment
Share on other sites

πραγματι απο τα αγαπημενα μου εινα η ρολογια!αξιζει να δοκιμασετε να παρετε μια...δυστυχως για μενα,εδω που μενω,δεν αντεχει τις περισσοτερες φορες το χειμωνα..αν και ειναι υπεροχη,δεν μπορουμε να εχουμε τετοιο λουλουδι εδωπερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν καπνίσεις πολλά το βλέπεις και ως υδρόβιο δίπλα από Ανούμπιες και νομίζεις πως είναι άλγη!

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πραγματι απο τα αγαπημενα μου εινα η ρολογια!αξιζει να δοκιμασετε να παρετε μια...δυστυχως για μενα,εδω που μενω,δεν αντεχει τις περισσοτερες φορες το χειμωνα..αν και ειναι υπεροχη,δεν μπορουμε να εχουμε τετοιο λουλουδι εδωπερα! :)

Εμ δλδ τι εννοείς? τι θερμοκρασίες μιλάμε γτ θα με πιάσει καρδιακό στο τέλος!!!! :thumbup: Το μωρό μου κινδυνεύει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...