Jump to content

νέος στο θαλασσινό


Recommended Posts

παιδιά σε λίγες μέρες θα αγοράσω ένα 400 λίτρο ενυδρείο και σκέφτομαι να το κάνω θαλασσινό διάβασα μερικά θέματα αλλά θέλω περισσότερες πληροφορίες για τα θαλασσινά ενυδρεία φίλτρα ψάρια και κοραλια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και θέλω να μου πείτε τι υλικά θα χρειαστώ και πως θα ξεκινήσω όταν πάω να πάρω το ενυδρείο να τα πάρω όλα μαζί

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αλλά δεν έβγαλα άκρη δεν λέει πως να το ξεκινήσουμε εγώ θέλω τα υλικά

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αλλά δεν έβγαλα άκρη δεν λέει πως να το ξεκινήσουμε εγώ θέλω τα υλικά

[/$quoteς υλικα????οπως σου ειπανε διαβασε και ξεκινα θελεις χρημα ομως :angry2:

Link to comment
Share on other sites

χρήματα έχω πληροφορίες θέλω

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ αρκετές πληροφορίες και υλικά ως την τρίτη :rasp::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι δεν κατάλαβες η που έχεις κολλήσει να σε βοηθήσουμε.
δεν ξέρω πως να το ξεκινήσω Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις τίποτα ακόμα

τα θαλασσινά ενυδρεία έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και καλύτερα είναι να ενημερωθείς καλά πρώτα για να μη πετάς λεφτά ,

στα μαγαζιά δεν υπάρχουν θαλασσινά ενυδρεία 400 λίτρων , θα βρεις μόνο για γλυκό νερό , εκτός αν τα < χώσεις > χοντρά και αγοράσεις κάτι τέτοιο έτοιμο

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/9/tri...60%20black%20e/

δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο κάτω από αυτές τις συνθήκες , αν θέλεις να κάνεις ότι κάνουν οι περισσότεροι εδώ , πρέπει να προχωράς βήμα – βήμα

για αρχή

ο χώρος που θα το τοποθετήσεις έχει σημασία

λχ το skimmer είναι σχετικά θορυβώδες μηχάνημα , το ψυκτικό επίσης ,

, ουσιαστικά πρέπει να γίνει μια συνολική μελέτη και μετά πάμε στην αγορά ,

το βασικότερο απ’ όλα ΥΠΟΜΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικά πρέπει να γίνει μια συνολική μελέτη και μετά πάμε στην αγορά
αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά πρέπει να μάθω πως να ετοιμάσω το νερό ενός θαλασσινού ενυδρείο το συντομότερο δυνατό :angry2:
Link to comment
Share on other sites

και τι φίλτρο θα χρειαστώ κάποιο συγκεκριμένο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα χρειαστείς αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο και ένα ρεφρακτόμετρο για να μετρήσεις και να έχει τη σωστή αλατότητα το νερό σου. Η αγορά επίσεις το συντομότερο μίας Α/Ο είναι must ειδικά αν το νερό της περιχής σου είναι σκληρό.

Ένας μεγάλος κυκλοφορητή (6000 λίτρα την ώρα) που θα δουλεύει μόνιμα από την αρχή στο ενυδρείο σου και θα βοηθείσει στο λυώσιμο του αλατιού. Όταν προσθέσεις τον βράχο σε μερικές μέρες θα χρειαστείς άλλους δύο τουλάχιστον (όχι απαραίτητα τις ίδια δύναμης).

Φυσικά θα χρειαστείς δύο φίλτρα και ένα σκιμμερ, τα οποία θα θέσεις σε λειτουργεία όταν θα βάλεις τον βράχο.

Στο πρώτο φίλτρο θα βάζεις άνθρακα και αντιφώσφορο (χημικό φίλτρο) και θα τα αλλάζεις σε τακτά διαστήματα και στο δεύτερο (βιολογικό φίλτρο) θα βάλεις βιολογικά υλικά (πχ siporax).

Τώρα ποιο σκίμμερ κάνει για τα λίτρα σου κάνε μία ξεχωριστή ερώτηση στο φόρουμ. Εγώ όταν διατηρούσα ένα 400άρι είχα το mce 600 της deltec.

Βράχο θα χρειαστείς 30-40 κιλά περίπου. Μπορείς να πάρεις ζωντανό (κόκκινος συνήθως) ή νεκρό(άσπρο) βράχο σε αναλογία μισό-μισό και να φτιάξεις το ντεκόρ του ενυδρείου σου.

Ο ζωντανός βράχος από τη στιγμή που θα τον βάλεις στο ενυδρείο σου θέλει κουράρισμα. Δηλαδή για 1-2 μήνες χωρίς φώτα με δυνατή κυκλοφορία και τα φίλτρα (ειδικά το χημικό και το σκίμμερ) σε λειτουργία.

Όταν μηδενιστούν αμμωνία και τα νιτρώδη (ΝΟ2) θα μπορείς να βάλεις τους πρώτους κατοίκους.

Οπότε αγοράζεις και τέστ αμμωνίας, ΝΟ2 και Νο3.

Το ενυδρείο φρόντισε να έχει λάμπες για θαλασσινό.

Τα πρώτα βήματα είναι αυτά. Αν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει-διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

να ένας άνθρωπος που μου έδωσε ολοκληρωμένες πληροφορίες :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

κατά 99% θα ξεκινήσω την επόμενη εβδομάδα θαλασσινό ενυδρείο αλά δεν ξέρω ονόματα από ψάρια ή φωτογραφίες ονόματα κοραλιων για να δω :angry2:

Link to comment
Share on other sites

βρήκα μερικά ψάρια στον Αμαζόνιο που θα φέρει αύριο τα είδα στο google αλλά δεν ξέρω πόσα λίτρα θέλουν το καθένα

Link to comment
Share on other sites

βρήκα μερικά ψάρια στον Αμαζόνιο που θα φέρει αύριο τα είδα στο google αλλά δεν ξέρω πόσα λίτρα θέλουν το καθένα

μα ποιος σου ειπε οτι με το καλημερα μπορεις να βαλεις και ψαρια....?

προσεξε και διαβασε καλυτερα γιατι πας να ξεκινησεις λανθασμενα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα χρειαστείς αλάτι για θαλασσινό ενυδρείο και ένα ρεφρακτόμετρο για να μετρήσεις και να έχει τη σωστή αλατότητα το νερό σου. Η αγορά επίσεις το συντομότερο μίας Α/Ο είναι must ειδικά αν το νερό της περιχής σου είναι σκληρό.

Ένας μεγάλος κυκλοφορητή (6000 λίτρα την ώρα) που θα δουλεύει μόνιμα από την αρχή στο ενυδρείο σου και θα βοηθείσει στο λυώσιμο του αλατιού. Όταν προσθέσεις τον βράχο σε μερικές μέρες θα χρειαστείς άλλους δύο τουλάχιστον (όχι απαραίτητα τις ίδια δύναμης).

Φυσικά θα χρειαστείς δύο φίλτρα και ένα σκιμμερ, τα οποία θα θέσεις σε λειτουργεία όταν θα βάλεις τον βράχο.

Στο πρώτο φίλτρο θα βάζεις άνθρακα και αντιφώσφορο (χημικό φίλτρο) και θα τα αλλάζεις σε τακτά διαστήματα και στο δεύτερο (βιολογικό φίλτρο) θα βάλεις βιολογικά υλικά (πχ siporax).

Τώρα ποιο σκίμμερ κάνει για τα λίτρα σου κάνε μία ξεχωριστή ερώτηση στο φόρουμ. Εγώ όταν διατηρούσα ένα 400άρι είχα το mce 600 της deltec.

Βράχο θα χρειαστείς 30-40 κιλά περίπου. Μπορείς να πάρεις ζωντανό (κόκκινος συνήθως) ή νεκρό(άσπρο) βράχο σε αναλογία μισό-μισό και να φτιάξεις το ντεκόρ του ενυδρείου σου.

Ο ζωντανός βράχος από τη στιγμή που θα τον βάλεις στο ενυδρείο σου θέλει κουράρισμα. Δηλαδή για 1-2 μήνες χωρίς φώτα με δυνατή κυκλοφορία και τα φίλτρα (ειδικά το χημικό και το σκίμμερ) σε λειτουργία.

Όταν μηδενιστούν αμμωνία και τα νιτρώδη (ΝΟ2) θα μπορείς να βάλεις τους πρώτους κατοίκους.

Οπότε αγοράζεις και τέστ αμμωνίας, ΝΟ2 και Νο3.

Το ενυδρείο φρόντισε να έχει λάμπες για θαλασσινό.

Τα πρώτα βήματα είναι αυτά. Αν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει-διορθώσει κάποιος.

το ξέρω αλλά θέλω να ξέρω από τώρα πειράζει
Link to comment
Share on other sites

είδα ότι ο Αμαζόνιος αύριο θα φέρει κοράλλια και θαλασσινά ψάρια είδα τα ψάρια στο google αλλά δεν ξέρω πόσα λίτρα θέλει το καθένα αν θέλει κάποιος να με βοηθήσει :)

Link to comment
Share on other sites

και θέλω να μάθω πως βάζεις τα κοραλια στο ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πάρει το ενυδρείο που θέλει να φτιάξεις το θαλασσινό?

Έχεις κάνει έρευνα αγοράς για εξοπλισμό?

Άσε τα ψάρια και τα κοράλια τώρα και άρχισε να μελετάς όλο τον εξοπλισμό που θα χρειαστέις

και ποια είναι η σημασία του κάθε εξαρτήματος που θέλεις να αγοράσεις για να μην χάσεις χρήμα και την υπομονή σου με τυχόν λάθος αγορές που θα κάνεις.

Εδώ υπάρχουν πολύ αναλυτικά άρθρα και καλύπτουν απόλυτα το ξεκίνημα ενός αρχάριου στο θαλασσινό ενυδρείο.

Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου για να αρχίσεις να διαλέγεις ψάρια και κοράλια και είναι κρίμα να κάνεις λάθος κινήσεις και μετά να αναρωτιέσαι,

''γιατί το τάδε κοράλι ασπρίζει?'' γιατί το ψαράκι δεν κουνιέται?κτλ.....

Φιλικά στα λέω όλα αυτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ!!

Καλή συνέχεια φίλε μου και πάνω απόλα ''Υπομονή''(είναι το μεγαλύτερο προτέρημα των θαλασσινών) :)

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ότι τα λες φιλικά αλλά το ενυδρείο το παρήγγειλα είναι 400 λίτρα και θα πάρω αυτό το φίλτρο http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=2177 και μετά θα δω για άλλο εξοπλισμό

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...