Jump to content

Βοηθεια με κυκλοφορητες


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω αγορασει για το υπο κατασκευήν 700αρι reef ενυδρειο μου, τον 7095 multicontroller Tunze καθως και τις 6105 και 6055 επισης της Tunze.

Οπως βλεπετε δεν ειναι και οι δυο για τα ιδια λιτρα.

Εχω δυο ερωτηματα, που θα ηθελαν την απαντηση απο την εμπειρια σας.

Χρειαζομαι και αλλον κυκλοφορητή?

Και πιστευετε οτι ειναι αρνητικο που εχω μεχρις στιγμης δυο ανομοιους(στα λιτρα) κυκλοφορητες?

Να σας θυμισω οτι μιλαμε για 700λτ που θα γινει Reef.

Ευχαριστω πολύ και περιμενω την βοηθεια σας.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

ανομιοι δεν πειραζει που ειναι.το θεμα ειναι πως μονο με 2 κυκλοφορητες και μαλιστα δυνατους δεν λυνεις το θεμα της κυκλοφοριας.θασ χρειαστουν τουλαχιστον αλλοι 2-3 αρκετα μικροτεροι στην κυκλοφορια ,που θα σε βοηθησουν στα τυφλα σημεια που τυχον θα υπαρχουν αλλα και στην αναταραξη επιφανειας.....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γράφεις το ενυδρείο σου είναι υπό κατασκευή. Επομένως μη πάρεις άλλους σε αυτή τη φάση και αργότερα όταν μπει το νεράκι και στηθεί ο βράχος βλέπεις στη πράξει πόσο παραπάνω κυκλοφορία ενδεχομένως να θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω πολύ για την βοήθεια... :angry2:

Το ενυδρειο ειναι υπο κατασκευή και οι διαστασεις του θα ειναι 1,80 χ 0,60 χ 0,65, δηλαδη 700λτ.

Τους κυκλοφορητές που εχω μεχρι στιγμης, τους θεωρειται δυνατους?

Για να καταλάβω, ο 6055 λεει οτι ειναι για ενυδρεια απο 40-500λτ με κυκλοφορια απο 1000-5500λτ την ωρα και ο αλλος ο 6105 ειναι απο 200-2000λτ με κυκλοφορια απο 3000-13000λτ την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Για 700 λιτρα ειναι ΟΚ.Αν πας για SPS ισως να χρειαστεις και παραπανω.

Απλα αν δεις οτι εχεις τυφλα σημεια,θα βολευε σε αυτα να βαλεις καποιον μικρο κυκλοφοριτη.Αυτο θα το βρεις μονος σου στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...