Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά Σκαλαρίων


Stefanos_Geologist

Recommended Posts

Λοιπόν σε μικρό ενυδρείο 25Lt έχω δύο μικρά αγγελόψαρα εδώ και 5 μέρες. Ενώ δείχνουν να έχουν προσαρμοστεί τελευταία συχνάζουν στην επιφάνεια όπου φτιάχνουν φυσαλίδες και "τις τρώνε" και τις "φτύνουν". Δε ξέρω τι ακριβως κάνουν.. Παίζουν; Θέλουν οξυγόνο; τροφή; Τι πιστεύετε ότι γίνεται;

Η αλήθεια είναι ότι το κάνουν ακομα και μετά την σήτισή τους και το νερό οξυγονόνεται καλά με μέθοδο ανάδευσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

δυστιχώς τα σκαλάρια ειναι κοπαδόψαρα (ομάδες των 4-5 και άνω) και θέλουν 300 λιτρα +... εαν μείνουν στο ενυδρείο σου θα πάθουν... πολλα! διαβασε λίγο για τις απαιτήσεις των ψαριών που έχεις στην κατοχή σου και προσπάθησε να παρέχεις αυτές κατα το μέγιστο βαθμο!

Φιλικά,

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Απαγορευτικά λίτρα για αγγελόψαρα,καλό θα είναι να τα βγάλεις άμεσα.Σου παραθέτω link με βασικές πληροφορίες για τα ψάρια,αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτά.Καλη συνέχεια

http://en.wikipedia.org/wiki/Pterophyllum

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, το καταλαβαίνω με τα λίτρα αλλα είναι μόλις 4εκατοστά! πιστεύω μέχρι να μεγαλώσουν είναι καλά.

Θα πάω στο link, ευχαριστώ. Ελπίζω να βρω την αιτία της συμπεριφοράς τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ, το καταλαβαίνω με τα λίτρα αλλα είναι μόλις 4εκατοστά! πιστεύω μέχρι να μεγαλώσουν είναι καλά.

Θα πάω στο link, ευχαριστώ. Ελπίζω να βρω την αιτία της συμπεριφοράς τους.

Σκέψου ότι θέλουν και λίγο χώρο για κολύμπι! Εγώ φοβάμαι ότι τα "τρώει" η αμμωνία..φίλτρο έχεις φαντάζομαι. Και βλέπω και στο προφίλ σου έχεις και ένα 190 λίτρα...γιατί δεν τα βάζεις εκεί αλήθεια; Αν μπορέσεις ανέβασε και καμμιά φωτογραφία...Α! και η μέθοδος ανάδευσης που λές για την οξυγώνωση, τι ακριβώς είναι;

και φυσικά.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

μια προχειρη φωτογραφια με λιγο κακό φωτισμό..

Ο διακοσμος είναι καινούργιος και δεν έγβαλα πολλές ακόμα.

Πάντως οι μεγάλες πέτρες είναι τέρμα πίσω, υπάρχει πολύς χώρος για τα ψάρια...

Υ.Γ. Των 190Lt έχει 8 αφρικάνικες κιχλιδες, θα τα διαλύσουν

Link to comment
Share on other sites

μια προχειρη φωτογραφια με λιγο κακό φωτισμό..

Ο διακοσμος είναι καινούργιος και δεν έγβαλα πολλές ακόμα.

Πάντως οι μεγάλες πέτρες είναι τέρμα πίσω, υπάρχει πολύς χώρος για τα ψάρια...

Υ.Γ. Των 190Lt έχει 8 αφρικάνικες κιχλιδες, θα τα διαλύσουν

post-15360-1252795245_thumb.jpgpost-15360-1252795245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια προχειρη φωτογραφια με λιγο κακό φωτισμό..

Ο διακοσμος είναι καινούργιος και δεν έγβαλα πολλές ακόμα.

Πάντως οι μεγάλες πέτρες είναι τέρμα πίσω, υπάρχει πολύς χώρος για τα ψάρια...

Υ.Γ. Των 190Lt έχει 8 αφρικάνικες κιχλιδες, θα τα διαλύσουν

post-15360-1252795245_thumb.jpgpost-15360-1252795245_thumb.jpg

Αν είδα καλά έχεις και γκάπυ στο νερό σου.Δεν πάνε μαζί,διότι τα αγγελόψαρα είναι όξινου νερού.Θα σου προτείνω επίσης να βγάλεις τις πέτρες,ώστε να ανοίξεις χώρο για τα ψάρια.Αν θέλεις βάλε κάποιο ξύλο,που θα αφήσει συστατικά πολύ αρεστά στα αγγελόψαρα.Εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό(siporax,substrat pro)είναι ο καλύτερος τρόπος φίλτρανσης του νερού.Στο τέλος πάντως θα εμμείνω στην αποψή μου να βγάλεις τα αγγελόψαρα.Δεν είναι μόνο θέμα επιβίωσης,αλλά και διαβίωσης των ψαριών.Καλοπροαίρετα πάντα τα σχόλια μου.Καλή συνέχεια :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε 25 λίτρα δεν πρέπει να ζει ΚΑΝΕΝΑ ψάρι εκτός ίσως από έναν μονομάχο.

Έχω αρκετές ερωτήσεις πριν σου πω την άποψη μου:

1 Έχεις κάνει τελευταία μετρήσεις αμωνίας;

2 Ποιές είναι οι άλλες παράμετοι του νερού σου;

3 Μήπως πήρε το μάτι μου και κάποιο guppy στο ενυδρειάκι σου;

4 Πόσα και τι άλλα ψάρια έχεις στα 25 λίτρα;

5 Ξέρεις ποιες είναι οι ανάγκες και απαιτήσεις των ψαριών που έχεις;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά στο προφίλ σου γράφεις ότι έχεις αρκετά καλή εμπειρία και αυτό σημαίνει οτι δεν είσαι αρχάριος και ξέρεις τι κάνεις :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε 25 λίτρα δεν πρέπει να ζει ΚΑΝΕΝΑ ψάρι εκτός ίσως από έναν μονομάχο.

Έχω αρκετές ερωτήσεις πριν σου πω την άποψη μου:

1 Έχεις κάνει τελευταία μετρήσεις αμωνίας;

2 Ποιές είναι οι άλλες παράμετοι του νερού σου;

3 Μήπως πήρε το μάτι μου και κάποιο guppy στο ενυδρειάκι σου;

4 Πόσα και τι άλλα ψάρια έχεις στα 25 λίτρα;

5 Ξέρεις ποιες είναι οι ανάγκες και απαιτήσεις των ψαριών που έχεις;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά στο προφίλ σου γράφεις ότι έχεις αρκετά καλή εμπειρία και αυτό σημαίνει οτι δεν είσαι αρχάριος και ξέρεις τι κάνεις :angry2:

Φίλε Theodor τα 25 λίτρα είναι πολλά για έναν μονομάχο.

Στο status γράφω "αρκετά καλή" υπολογίζοντας τον μέσο όρο ειδίκευσης του μέσου έλληνα.

Στις ερωτήσεις σου τώρα.

Μετρήσεις, όχι δεν έχω κάνει για να είμαι ειλικρινής απέναντί σου.

Υπάρχουν 2 guppy, το ένα γεννήθηκε σε αυτό το ενυδρείο, ένα tetra και ένα γατόψαρο

Ξέρω ότι αντιστοιχεί 1 εκατοστό ψαριού ανά λίτρο νερού, και είμαι στις προδιαγραφές και επίσης ότι τα ψάρια δεν απαιτούν όξινο περιβαλλον.

Το νερό που έχω δε ξεπερνάει το 7Ph και μη ξεχνάς ότι όλα αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο γεννήθηκαν σε νερό βρύσης και ζούσαν σε πολύ χειρότερες συνθήκες. Πάντως θα χαιρόμουν αν έπαιρνα απάντηση στο θέμα που ανάρτησα.

Φιλικά Στέφανος

Υ.Γ. Αν σε ενοχλέι το status μπορώ να το αλλάξω, αλλά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Theodor τα 25 λίτρα είναι πολλά για έναν μονομάχο.

Στο status γράφω "αρκετά καλή" υπολογίζοντας τον μέσο όρο ειδίκευσης του μέσου έλληνα.

Στις ερωτήσεις σου τώρα.

Μετρήσεις, όχι δεν έχω κάνει για να είμαι ειλικρινής απέναντί σου. Με τόσα ψαράκια υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει το ενυδρείο σου ανεβασμένη αμμωνία. Εγώ θα έλεγα βεβαιότητα, αλλά χωρίς μετρήσεις δεν μπορώ να πω τίποτα παραπάνω. Πάντως να ξέρεις ότι γενικά η αμμωνία (και όχι μόνο) είναι τοξική για τα ψάρια

Υπάρχουν 2 guppy, το ένα γεννήθηκε σε αυτό το ενυδρείο, ένα tetra χρειάζονται κοπαδάκι για να μην στρεσάρονται και ένα γατόψαρο ελπίζω να μην εννοείς πλέκο, γίνεται πολύ μεγάλος

Ξέρω ότι αντιστοιχεί 1 εκατοστό ανά λίτρου νερού, ο κανόνας αυτός δεν ισχύει κατά την γνώμη μου. Το πόσα λίτρα θέλει ένα ψαράκι δεν εξαρτάται μόνο από το μέγεθος του αλλά και από τον χαρακτήρα του. Υπάρχουν τέτρα που είναι δεινοί κολυμβητές και παρά το μικρό τους μέγεθος χρειάζονται μεγάλο μήκος ενυδρείου και είμαι στις προδιαγραφές και επίσης ότι τα ψάρια δεν απαιτούν όξινο περιβαλλον. Για τις απαιτήσεις (διαστάσεις και διαμόρφωση ενυδρείου, αριθμός ψαριών, χαρακτηριστικά νερού) τωνψαριών σου δες εδώ Angelfish Red-eye Tetra Guppy

Το νερό που έχω δε ξεπερνάει το 7Ph Έχεις κάνει μέτρηση; Γιατί το νερό της Θεσσαλονίκης είναι γενικά αρκετά σκληρό και με pH γύρω στο 8 αν δεν κάνω λάθος και μη ξεχνάς ότι όλα αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο γεννήθηκαν σε νερό βρύσης και ζούσαν σε πολύ χειρότερες συνθήκες αυτοί τα μεταχειρίζονται ως εμπορευμα με σκοπό το κέρδος, εμείς τα έχουμε ως κατοικίδια και επειδη τα αγαπάμε προσπαθούμε να τους δώσουμε τις συνθήκες που θέλουν. Πάντως θα χαιρόμουν αν έπαιρνα απάντηση στο θέμα που ανάρτησα. Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο! :rasp: Αν τα ψαράκια σου είχαν πρόβλημα με το οξυγόνο, θα κάθονταν συνέχεια κάτω από την επιφάνεια του νερού ανοιγοκλείνοντας γρήγορα το στόμα τους και θα προσπαθούσαν να "ρουφίξουν" αέρα από την επιφάνεια. Πράγμα που δεν συμβαίνει στα ψάρια σου. Κατά την δική μου γνώμη, τα ψάρια παίζουν με τις φυσαλίδες. Και το παιχνίδι πάντα συνδιάζεται με την αναζήτηση τροφής, χωρις αυτό να συμαίνει ότι είναι νηστικά

Φιλικά Στέφανος

Υ.Γ. Αν σε ενοχλέι το status μπορώ να το αλλάξω, αλλά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

Όχι φίλε μου, δεν με ενοχλεί το status σου, απλά ήθελα να ξέρω με ποιόν μιλάω. Έτσι μια πρώτη γνωριμία ας πούμε. Δεν έχω σκοπό να θίξω κανέναν. Απλά αλλιώς είναι ο γραπτός λόγος και αλλιώς θα τα λέγαμε σε ένα καφέ :angry2:

Εννοείται ότι μιλάμε φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

:angry2: Εντάξει Θεόδωρε, δε παρεξηγώ, κανένα πρόβλημα!!

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου, πραγματικά! Θα μελετήσω αυτά που μου έστειλες και ίσως από βδομάδα βγω στην αγορά για μετρητές.

Έχω απορίες και γι' αυτό μπήκα στο forum...

Γηράσκω αεί διδασκόμενος!

ΥΓ Μάλλον έχεις δίκαιο για τα κοπάδια και τα λίτρα. Το ένα απο τα δυο Red Eye Tetra που μου έμεινε έχει κοκκινάδια (ερεθισμούς) σε όλα τα πτερύγια, ίσως πιέζεται..

ΥΓ2 Ναι είναι Hypostomus plecostomus και ξέρω ότι γίνεται κτηνώδες, θα φύγει στο μεγάλο ...όταν μεγαλώσει!

ΥΓ3 Από δευτέρα αλλαγές λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα..

Προτείνεται ελάχιστος χώρος 100m3 για αγγελόψαρα. Δε καταλαβα όμως, για πόσα αγγελόψαρα; Έχω κάτι στο μυαλό αλλά καλύτερα μην εκτεθω...

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες

Το φιλτρο ειναι στρωμενο?

Τιμες : ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, θερμοκρασια. Aν εχεις και μετρηση pH gH kH καλα θα ηταν.

Ξεκινα το διαβασμα

Τα πρώτα μου βήματα

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων

ΥΓ Απαντηση και για το ερωτημα σου : συνηθης αιτια για gasping ειναι α) η δηλητηριαση απο αμμωνια ή β) η ελλειψη οξυγονου λογω υψηλης ιχθυοφορτωσης ή χαμηλης αναταραξης της επιφανειας που δεν ευννοει την ανταλλαγη αεριων.

ΥΓ2 Τα σκαλαρια χρειαζονται απο νωρις χωρο γιατι παθαινουν νανισμο.

ΥΓ3 Κοκκινα σημαδια σαν αιματωματα στο σωμα και μελανα βραγχεια ειναι συμπτωμα δηλητηριασης απο αμμωνια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις?

Οτι μπορει να χαθει στο ενυδρειακι?

Νομιζω εννοει οτι δε θα εβαζε μονομαχο επειδη θα 'χαραμισει' το ενυδρειακι.Και καλα θα του φαινεται αδειο.

Δεν ειναι ετσι ομως..

Εγω τον εχω σε 60 και μου φαινεται τιγκα :angry2::rasp::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

@delta66

Από αυτά που μου λες μάλλον στο νερό υπάρχει υψηλή περιεκτηκότητα σε κατιόντα αμμωνίου (NH4+) οπότε και άλλαξα το 50% του νερού (γύρω στα 12lt) και θα επαναλαμβάνω με ανανέωση νερού καθημερινά μέχρι να καθαρίσει το νερό από το φάρμακο omnipur που είχα ρίξει (υπόδειξη petshoπα, θεραπεύει τα πάντα) και προφανώς χάλασε τις ισορροπίες.

@vag0s

Με κάλυψες, θα το σκεφτώ για μονομάχο, δε ξέρω όμως τι να κάνω με τα ήδη υπάρχοντα. Στο 190lt ενυδρείο μου έχω αφρικάνικες κιχλίδες, που είναι πολύ επιθετικά και τα μικρά θα γίνουν βορά. Εκτός και αν συμβιώνουν, οπότε τ'αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Αντιδράσεις μετά από αλλαγή νερού.

Τα αγγελοψαρα σπάνια ανεβαίνουν στην επιφάνεια (ελπίζω να συνεχίσει) αλλά έχουν βάλει στο μάτι το "γέρικο" guppy. Το έχουν σχεδόν διαλύσει βασικά... Αν και είπα να μειώσω τη τροφή για την μείωση των ΝΗ4+ επανέφερα το τάισμα γιατι αλλιώς θα έτρωγαν και τις πέτρες! Δεν το συζητώ ότι δεν έπεσε ούτε ένα φυλλάριο στον πυθμένα. Το guppy συνεχίζουν να το τρώνε...

Το guppy κρύβεται κάτω από πέτρες, συνηθης τακτική για ετοιμοθάνατα και το red eye tetra μένει απαθές με τους ερεθισμούς να παραμένουν.

Το pleco νομίζω πως "απολιθώθηκε" κάτω από ένα ηφαιστειακό...

Link to comment
Share on other sites

... δε ξέρω όμως τι να κάνω με τα ήδη υπάρχοντα. Στο 190lt ενυδρείο μου έχω αφρικάνικες κιχλίδες, που είναι πολύ επιθετικά και τα μικρά θα γίνουν βορά. Εκτός και αν συμβιώνουν, οπότε τ'αλλάζω.
Δεν συμβιωνουν φυσικα, καθε ψαρι πως σου ειπα εχεις τις αναγκες του σε παραμετρους νερου.

Διαβαζε εγκυρα προφιλ των ψαριων που τα λενε, ΠΡΙΝ αγοραζεις τα ψαρια και μονο οταν εισαι σε θεση να τις καλυψεις θα τα αγοραζεις.

Αλλιως ειναι σαν τα να καταδικαζεις σε θανατο απο το χερι σου.

Τα ψαρια μπορεις να τα χαρισεις σε αλλον χομπυστα στις αγγελιες.

Φροντισε μονο να βεβαιωθεις οτι θα πανε καπου καλυτερα, αλλιως ειναι ασκοπο.

Εκτος κι αν μπορεις να τους στησεις σωστα ενυδρεια.

Αλλος τροπος (ο τελευταιος) ειναι να τα επιστρεψεις στο πετσοπ.

Τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες (αμερικης) και οτι εχει να κανει με κιχλιδες (οπως και οι αφρικανες σου) εχει να κανει και με επιθετικοτητα, αλλωτε πολυ και αλλωτε λιγοτερο.

Τα γκαπι και αλλα ψαρια ιδιου μεγεθους ειναι καταδικασμενα με κιχλιδες σαν τα σκαλαρια, ιδιως σε τοσο περιορισμενο χωρο.

Χρειαζεσαι λιγο ενημερωση ακομα απο τα λινκ που σου παρεθεσα απιο πανω, για να μην εχεις προβληματα με τοσο ευκολη λυση.

ΥΓ μερικα λινκ με προφιλ ψαριων

http://www.fishbase.org/search.php

http://www.theaquariumwiki.com/Category:Fi...28Freshwater%29

http://fishprofiles.com/profiles/

http://www.planetcatfish.com/core/search.php

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

κύριοι έχω αφήσει το διάβασμα για την εξεταστική και διαβάζω όλο το σαββατοκύριακο για τα τροπικά ψάρια...

Έχω μείνει με την πληθώρα πληροφοριών, δε το περίμενα.. Ξεκίνησα ενυδρείο ψαρεύοντας με απόχη από ποτάμια (τα κλασικά γκρίζα ποταμίσια) μετά χρυσόψαρα και τα τελευταία 3-4 χρόνια τροπικά αλλά υπό τις υποδείξεις των pet-shop, δηλαδή "Ψάρια - νερό (ζεστό, ε ναι!) - τελείωσες"

Με βοηθήσατε πολύ, ξεκινάω από την αρχή (its a long way to the top...)! Σε ένα δύο μήνες θα παρουσιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν γίνομαι κουραστικός ή βγαίνω εκτός θέματος, μια ακόμα ερώτηση για τα αγγελόψαρα. Αφού τελικά στο μεγάλο δεν έχω αφρικανικές κιχλίδες αλλά αμερικάνικες Convict (ενημέρωση από άλλο topic) μπορούν να συμβιώσουν μαζί τους τα αγγελόψαρα; Στο pet-shop δεν τα δέχονται και όσο περνάει ο καιρός, αν και μικρά, τα λυπάμαι στο 25άρι..

Link to comment
Share on other sites

Στο αλλο εχεις Archocentrus nigrofasciatus?

διαβασε http://www.theaquariumwiki.com/Archocentrus_nigrofasciatus

Tank compatibility

NOT a community fish. Stock only with large fish which can hold their own in a fight, the convict will easily bully fish twice its size. It is best kept in a species specific tank or with similar sized or larger Central American Cichlids, like the Oscar or Firemouth. Recommended tank size is 20 US Gallons (75.7L) long and higher for a pair of convicts. If there are other fish to be considered as tank mates a bigger tank is required.

Με λιγα λογια οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...