Jump to content

Ενα 60αερι ενυδρειο για αρχη..!!!


aquamike

Recommended Posts

Καταερχην θα ηθελα να πω ενα μεγαλο καλημερα σε ολη την παρεα του ΑΖ.Εχτες το βραδυ μπηκα στην εκπληκτικη παρεα σας και απο τοτε μαθαινω σιγα σιγα το φορουμ και διαβαζω για να αναπτυξω τις γνωσεις μου,με επιφυλακτικοτητα τολμησα να γραψω το πρωτο μου ποστ.Λοιπον ακουστε πως εχει το θεμα εχω ασχοληθει με το χομπθ πολλα χρονια αλλα δυστυχως πολυ αρχαρια παλια ειχα ενα 60αρι με χρυσοψαρα πιο μετα μονομαχο επειτα πολλα γκαπι αλλα δεν τα περιποιομουν κ.ο.κ Ετσι τωρα βρηκα την ευκαιρεια να αρχισω σοβαρα πια το αθλημα διοτι βρηκα σε ευκαιρεια ενα καινουργιο 60αρι στο κουτι του με δωρο ενα 30 ενυδρειακι.

Τωρα ειμαι στην φαση του ψαξιματος για το τι θα φτιαξω ενδιαφερομαι πιο πολυ για το 60 αρι να το φυτεψω και να βαλω μεσα 4 θηλυκα και 2 αρσενικα γκαπι και απο εκει και περα οτι βρω....γιατι μου αρεσουν πολυ οι γεννες.

Το 30αρι σκεφτομαι να το κρατησω να το φυτεψω και να βαλω μεσα red cherry και να το εχω για γεννηστρα για τα γκαπι.Ηθελα αν ειναι δυνατον μια βοηθεια απο εσας για τα εξης θεματα

1)ειναι καλη η ιδεα

2)τι ψαρια να βαλω(μου αρεσουν οι γεννες)

3)τι φυτα (και στο μεγαλο και στο μικρο)

4)τι χαλικι

5)θα εχω προβλημα στο μικρο με τις red chery και τα νεογεννητα??

Σας ευχαριστω ειλικρινα φιλοι μου εκ τον προτερον.!!! :angry2::rasp::bowdown::o:rasp:

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα φιλε μου καλως ηρ8ες...εγω δν μπορω να σου προτεινω κατι ειμαι ακομα αρχαριος ...θα σου απαντισουν οι πιο εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου!!!Καλως σας βρηκα!!! :angry2::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου!!!Καλως σας βρηκα!!! :angry2::rasp:

Καλως ηρθες .Το μικρο για γαριδες ειναι μια χαρα.Για χαλικι το καυτερο ειναι μαυρο για να κανει αντιθεση με το κοκκινο απο τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Για πες για αρχη διαστασεις απο το 60αρι για να δουμε αν ειναι μεικτα τα λιτρα..

Λοιπον σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.Αρχικα φιλε μου Βαγγελη οι διαστασεις ειναι

61(Μ)Χ32(Υ)Χ30 (Π) περιπου....

Επειτα φιλε μου Γιωργο μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως το ζηταω ???(εσυ αναφερεσε για το μικρο ε??)

Link to comment
Share on other sites

Καταερχην θα ηθελα να πω ενα μεγαλο καλημερα σε ολη την παρεα του ΑΖ.Εχτες το βραδυ μπηκα στην εκπληκτικη παρεα σας και απο τοτε μαθαινω σιγα σιγα το φορουμ και διαβαζω για να αναπτυξω τις γνωσεις μου,με επιφυλακτικοτητα τολμησα να γραψω το πρωτο μου ποστ.Λοιπον ακουστε πως εχει το θεμα εχω ασχοληθει με το χομπθ πολλα χρονια αλλα δυστυχως πολυ αρχαρια παλια ειχα ενα 60αρι με χρυσοψαρα πιο μετα μονομαχο επειτα πολλα γκαπι αλλα δεν τα περιποιομουν κ.ο.κ Ετσι τωρα βρηκα την ευκαιρεια να αρχισω σοβαρα πια το αθλημα διοτι βρηκα σε ευκαιρεια ενα καινουργιο 60αρι στο κουτι του με δωρο ενα 30 ενυδρειακι.

Τωρα ειμαι στην φαση του ψαξιματος για το τι θα φτιαξω ενδιαφερομαι πιο πολυ για το 60 αρι να το φυτεψω και να βαλω μεσα 4 θηλυκα και 2 αρσενικα γκαπι και απο εκει και περα οτι βρω....γιατι μου αρεσουν πολυ οι γεννες.

Το 30αρι σκεφτομαι να το κρατησω να το φυτεψω και να βαλω μεσα red cherry και να το εχω για γεννηστρα για τα γκαπι.Ηθελα αν ειναι δυνατον μια βοηθεια απο εσας για τα εξης θεματα

1)ειναι καλη η ιδεα

2)τι ψαρια να βαλω(μου αρεσουν οι γεννες)

3)τι φυτα (και στο μεγαλο και στο μικρο)

4)τι χαλικι

5)θα εχω προβλημα στο μικρο με τις red chery και τα νεογεννητα??

Σας ευχαριστω ειλικρινα φιλοι μου εκ τον προτερον.!!! :angry2::rasp::bowdown::o:rasp:

Να προσθεσω μερικα επιπλεον στοιχεια για το μεγαλυτερο ενυδρειο

ο θεμοστατης που εχω ειναι 50W

και την λαμπα την αγορασα πριν μια εβδομαδα και ειναι 15αρα(η ροζ για τα φυτα)

Καθως και το φιλτρο ειανι με ανεμιστηρακι μεσα στο ενυδρειο και σφουγγαρι και ενα υλικο σαν μακαρονι(με συγχωρειται για την περιγραφη αλλα δεν ξερω πως λεγεται

Σας ευχαριστω..!!

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω μερικα επιπλεον στοιχεια για το μεγαλυτερο ενυδρειο

ο θεμοστατης που εχω ειναι 50W

και την λαμπα την αγορασα πριν μια εβδομαδα και ειναι 15αρα(η ροζ για τα φυτα)

Καθως και το φιλτρο ειανι με ανεμιστηρακι μεσα στο ενυδρειο και σφουγγαρι και ενα υλικο σαν μακαρονι(με συγχωρειται για την περιγραφη αλλα δεν ξερω πως λεγεται

Σας ευχαριστω..!!

Και μια τελευταια ερωτηση χρειαζεται να βαλω ψαρια βυθου γιατι πιστευω πως ειναι λιγα λιτρα

Και παλι ευχαριστω!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη καλως όρισες . . . :) . Βλέπω αυξάνονται οι Πειραιώτες...καλό αυτό!

Κάνε ένα ψάξιμο, τελευταία έχουν γίνει πολλά post και συζητήσεις για 60άρια. Και αν δεν καλυφθείς...εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου.Εχω ψαξει οσο πιο πολυ μπορω και εχω διαβασει οτι εχω προλαβει απο εχτες το βραδυ απλα εβγαλα μερικες ερωτησεις που πιστευω θα με βοηθησουν πολυ!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλωσηρ8ες κι απο μενα φιλε μου! :) το μικρο ενυδρειο πιστευω πως 8α ειναι μια χαρα αν βαλεις ανουμπιες νανες η καποιο αλλο φυτο και γαριδες red chery..δεν θα εχεις προβλημα! :) επισης για το μεγαλο οπως σου ειπαν ,εχουν γινει πολλα 8εματα για τετοιων λιτρων ενυδρεια!με λιγο ψα3ιμο 8α εχεις τις απαντησεις που χρειζεσαι :D .!

καλη συνεχεια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπενθυμιση: οι γαρίδες θελουν καλα στρομένο ενυδρείο.... πολλών μηνων!

τι εννοεις ακριβως??

Link to comment
Share on other sites

ο βυθος βαση αυτών που έχουν ειπωθεί εδω μέσα πρέπει να είναι σε ένα ενυδρείο μεγαλύτερο απο 3 μηνων... για ποιον λογο γινεται αυτό θα πρέπει να το ψαξεις εσυ ή να αναφερθεί καποιος που γνωρίζει παραπάνω...

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω καλε μου φιλε.

Παιδια περιμενω αποψεις...!!! :):thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...