Jump to content

γενικη ερωτηση για Skimmer...


giannispass

Recommended Posts

Ερωτηση....

Στο sump το skimmer, την εξοδο απο την αντλια την συνδεουμε με την εισοδο του skimmer.

Ok??

Tην εξοδο απο το skimmer που την οδηγουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως πως είναι τα διαμερίσματα στο sump.

Συνήθως, μετά το skimmer ακολουθεί το refugium, άρα η έξοδος του skimmer θα οδηγείται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

μισο για να καταλάβω(ειμαι λιγο ασχετος αλλα το παλευω...)....

Σε αλλο διαμερισμα μπαινει η αντλια για την εισοδο του skimmer και σε αλλο θα τοποθετησω το skimmer?

Και η εξοδος του που θα συνδεθει?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εχεις το skimmer με την αντλια του σε ενα ή σε διαφορετικα διαμερισματα.Οπως σε βολευει.Εγω θεωρω καλυτερο να ειναι σε ενα διαμερισμα.

Στην εξοδο του skimmer το νερο πεφτει (υπερχειλιζει) και το κατευθυνουμε με σωλινα ο οποιος δεν θα πρεπει να ανεβαινει σε κανενα σημειο του ψηλοτερα απο την εξοδο του skimmer,στο επομενο διαμερισμα του sump.Οποιο και να ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αν εχω το skimmer μαζι με την αντλια του σε ενα διαμερισμα, οι διαστασεις του διαμερισματος αυτου, θα πρεπει να ειναι τοσες ωστε να χωραει το skimmer και η αντλια.

οκ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.marinedepot.com/protein_skimmers__index-ap.html

όλα αυτά που βλέπεις είναι skimmer

μπορεί να κάνουν την ίδια δουλειά , ο σχεδιασμός τους όμως είναι διαφορετικός για να καλύπτει τις διαφορετικές ανάγκες του κάθε ενυδρείου ,

μερικά είναι σχεδιασμένα για να τα τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο , άλλα για να τα κρεμάσεις εξω από αυτό

υπάρχουν skimmer που τοποθετούνται έξω από sump και άλλα μέσα

το ζητούμενο είναι να οδηγούμε νερό στο skimmer

, προτιμάμε πάντα να του δίνουμε νερό επιφανείας γιατί εκεί μαζεύεται η πολύ βρωμιά

το skimmer θα δουλεύει το νερό , που στη συνεχεία συνεχίζει το δρόμο του

με τελική κατάληξη τη αντλία επιστροφής

η ιδέα είναι πολύ απλή αλλά οι διαφορές εφαρμογές ( ο κάθε ένας κάνει ότι τον βολεύει, ) και οι διαφορετικές φιλοσοφίες σχεδιασμού τη κάνουν να μοιάζει πολύπλοκη

αποφάσισε λοιπόν τι skimmer θέλεις και μετά προχωράς το σχεδιασμό του sump

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει skimmer και συγκεκριμενα της TMC το μοντελο V2 1500 (το δινει για 1500λτ), το οποιο μπορει να μπει και εκτος αλλα και μεσα στο sump.

Εγω θα προτιμησω την τοποθετηση εντος του sump.

Οποτε μεχρις στιγμης εχω καταληξει οτι το νερο θα ερχεται απο την υπερχειλιση του ενυδρειο μου και θα πεφτει στο πρωτο διαμερισμα, στο οποιο θα εχω ενυδρειακο υαλοβαμβακα για να κραταει τα πολλα πολλα...

Και μετα θα ειναι το δευτερο διαμερισμα στο οποιο θα ειναι η αντλια του skimmer και στο τριτο διαμερισμα θα ειναι το skimmer.

Mετα θα ειναιδυο μικρα διαμερισματα (15 εκατοστα εκαστο ειναι οκ?), στα οποια θα ειναι ο ανθρακας, το αντιφωσφορο κτλ και μετα το Refugium και απο εκει και μετα με αντλια πλισω στο ενυδρειο.

Οκ??

Link to comment
Share on other sites

Στο σιγκεκριμενο skimmer υπαρχει μια οδηγεια απο τον κατασκευαστη,η αντλια απο την εισοδο του νερου στο skimmer (με αλλα λογια ο σωλινας νερου προς το skimmer) να μην υπερβαινει τα 20-30 cm.Να το προσεξεις αυτο αν εχεις την αντλια σε διαφορετικο διαμερισμα.

Η εξοδος του skimmer (ο σπιραλ σωλινας) με κλιση προς τα κατω,θα πρεπει να ριχνει το νερο σε οποιο απο τα παρακαλω διαμερισματα θελεις.

Επειδη το ξερω το skimmer αυτο,αρχικα,μεχρι να βρεις τη σωστη ρυθμιση του θα σε παιδεψει.Οποτε ρωτας αφου το βαλεις σε λειτουργεια για καμια βδομαδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο σιγκεκριμενο skimmer υπαρχει μια οδηγεια απο τον κατασκευαστη,η αντλια απο την εισοδο του νερου στο skimmer (με αλλα λογια ο σωλινας νερου προς το skimmer) να μην υπερβαινει τα 20-30 cm.Να το προσεξεις αυτο αν εχεις την αντλια σε διαφορετικο διαμερισμα.

Η εξοδος του skimmer (ο σπιραλ σωλινας) με κλιση προς τα κατω,θα πρεπει να ριχνει το νερο σε οποιο απο τα παρακαλω διαμερισματα θελεις.

Επειδη το ξερω το skimmer αυτο,αρχικα,μεχρι να βρεις τη σωστη ρυθμιση του θα σε παιδεψει.Οποτε ρωτας αφου το βαλεις σε λειτουργεια για καμια βδομαδα. :)

Eχεις δίκιο...και εγω αυτό έχω και μέχρι να βγάλω άκρη παιδέυτηκα αρκετά.Τα 20-30cm δεν είναι απολύτως απαραίτητο να μην υπερβούν.Γιά παράδειγμα σε εμένα είναι περισσότερο, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.

Εαν επίσης ο φίλος μας συνδέσει ενδιάμεσα και μιά μικρή ρυθμιζόμενη αντλία αέρα στο σωληνάκι αέρα του σκίμερ, θα έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα στην αποτελεσματικότητα του σκίμερ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ για την βοηθεια.

Λοιπον για να καταληξουμε καπου.....

Στην εισοδο του sump θα εχω ενα διαμερισμα με ενυδρειακο υαλοβαμβακα για τα "πολλά".

Συνεχιζουμε με δυο σχετικά μικρα χωρισματα για τον ανθρακα και το αντιφωσφορο κτλ (ποσο μικρα να ειναι αυτα τα διαμερισματα?περιπου 15 εκατοστα το ενα?)

Μετα να μπει το skimmer μαζι με την αντλια εισοδου του, στο ιδιο διαμερισμα(περιπου 30εκατοστα) και μετα το Refugium και μετα στο τελος η αντλια που θα στελνει το νερο πισω στο ενυδρειο.

Το Refugion να εχει και DSB μαζι με την Άλγη?

Γενικα πως τον βλεπετε αυτον τον σχεδιασμο?

Link to comment
Share on other sites

για καλύτερα αποτελέσματα το refugium δεν θα είναι σε σειρά με τη ροή του νερού στο sump γιατί θέλει μικρότερη ροή για να αποδώσει σωστά

για αυτό θα δεις ότι πολλά sump είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε το refugum να παίρνει νερό από αντλία και υπερχειλίζει σε άλλο διαμέρισμα του sump η βάζουν Τ και βανα στο σωλήνα υπερχείλισης για να ελέγχουν τη ροή

,

το χώρισμα με τα υλικά του χημικού θα έχει τόσο πλάτος που να αναγκάζει όσο το δυνατόν περισσότερο νερό να τα βρέχει , να μην έχει μεγάλα κενά δηλ , αυτή είναι μια μικρή αδυναμία αυτού του σχεδιασμού που πολλοί την αποφεύγουν χρησιμοποιώντας reactors για αντιφώσφορο και άνθρακα η βάζουν τα υλικά σε ένα μικρό κλασικό φίλτρο στο sump

καλό θα ήταν αμέσως μετά το διαμέρισμα που ρίχνει τα νερά του το skimmer να υπάρχουν χωρίσματα σχεδιασμένα να συγκρατουν τις φυσαλίδες ( ψάξε bubble trap )

εκτός από refugium με αλγη μπορείς να κάνεις και άλλα που θα σε βοηθούσαν όπως ένα remote dsb με σχεδόν μηδενική συντήρηση

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Eπιπλεον το skimmer που πηρες,εχει σετ ενα καλαθακι.Σε αυτο μπορεις να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο και μεσα σε αυτο θα πρεπει να πεφτει το νερο απο την εξοδο του skimmer.Ετσι δεν θα χρειαστεις εξτρα διαμερισματα μονο και μονο για τα υλικα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Eπιπλεον το skimmer που πηρες,εχει σετ ενα καλαθακι.Σε αυτο μπορεις να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο και μεσα σε αυτο θα πρεπει να πεφτει το νερο απο την εξοδο του skimmer.Ετσι δεν θα χρειαστεις εξτρα διαμερισματα μονο και μονο για τα υλικα αυτα.

Είναι μικρό το καλαθάκι του, και έτσι δεν χωράει ικανοποιητικές ποσότητες που να αρεκί απο μόνο του σαν θέση αυτων των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...