Jump to content

Πείραμα αναπαραγωγής


Netspy

Recommended Posts

Έχω kribensis ζευγάρι το οποίο απέκτησε αυγά σήμερα. Στην ίδια φωλιά όμως έβαλα και μερικά αυγά από L. brichardi :)

Το σίγουρο είναι ότι όλα τα αυγά (krib & brichardi) γεννήθηκαν σήμερα, άρα είναι φρέσκα και τζούφια επίσης.

Πόσο πιθανό είναι να γονιμοποιηθούν τα 'ξένα' αυγά και να βγουν ψαράκια;; Υπάρχει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω kribensis ζευγάρι το οποίο απέκτησε αυγά σήμερα. Στην ίδια φωλιά όμως έβαλα και μερικά αυγά από L. brichardi :)

Το σίγουρο είναι ότι όλα τα αυγά (krib & brichardi) γεννήθηκαν σήμερα, άρα είναι φρέσκα και τζούφια επίσης.

Πόσο πιθανό είναι να γονιμοποιηθούν τα 'ξένα' αυγά και να βγουν ψαράκια;; Υπάρχει καμιά ιδέα;

Είσαι σίγουρος ότι τα μέν brichardi ΄δεν γονιμοποίησαν τα αυγά?

Είναι σχεδόν απίθανο πάντως να γονημοποιηθούν και άν 1 στο εκατομμύριο γίνει κάτι τέτοιο και οι απόγονοι επιβιώσουν προτείνω ευθανασία μιάς και δέν θα είναι τίποτε άλλο από υβρίδια με πιθανός αρκετά μορφολογικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τα μέν brichardi ΄δεν γονιμοποίησαν τα αυγά?

Ναι. Έχω μόνο 1 θηλυκό το οποίο γεννάει πολύ συχνά. Έτσι και γεννηθούν τέρατα-προβληματικά ψάρια, εννοείται πως θα κάνω ευθανασία!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος λογος σοβαρος που σε εβαλε να δοκιμασεις κατι τετοιο;;;

Περίπου ναι... από brichardi έχω μόνο 1 θηλυκό. Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω ζευγάρι, όμως δεν κατάφερα να βρω αρσενικό ψάρι :) Είναι και αδύνατο να ξεχωρίσεις το φύλο τους...

Το θηλυκό κάνει αυγά σχεδόν κάθε 15 μέρες τα οποία προσέχει όσπου σαπίζουν τελικά. (Δεν είναι στο ίδιο ενυδρείο με τα krib).

Γι' αυτό σκέφτηκα να δώσω τα αυγά στο krib ζευγάρι μου... κιχλίδες Αφρικής είναι και τα 2 είδη, έτσι αν βγει κάτι υβρίδιο ίσως να μην είναι "τέρας". Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βγει τέρας όπως είπα και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ναι... από brichardi έχω μόνο 1 θηλυκό. Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω ζευγάρι, όμως δεν κατάφερα να βρω αρσενικό ψάρι :) Είναι και αδύνατο να ξεχωρίσεις το φύλο τους...

Το θηλυκό κάνει αυγά σχεδόν κάθε 15 μέρες τα οποία προσέχει όσπου σαπίζουν τελικά. (Δεν είναι στο ίδιο ενυδρείο με τα krib).

Γι' αυτό σκέφτηκα να δώσω τα αυγά στο krib ζευγάρι μου... κιχλίδες Αφρικής είναι και τα 2 είδη, έτσι αν βγει κάτι υβρίδιο ίσως να μην είναι "τέρας". Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βγει τέρας όπως είπα και παραπάνω.

Δεν νομιζω οτι θα βγει κατι παντως :)

Και να βγει ομως δυσκολα θα καταλαβεις με το ματι σου αν εχει καποιο προβλημα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μ' έχει φάει αγωνία. Περιμένω να εκκολαφθούν (άμα βγει κάτι)

Έγινε επεξεργασία - Netspy
Link to comment
Share on other sites

Περίπου ναι... από brichardi έχω μόνο 1 θηλυκό. Είχα προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω ζευγάρι, όμως δεν κατάφερα να βρω αρσενικό ψάρι :) Είναι και αδύνατο να ξεχωρίσεις το φύλο τους...

Το θηλυκό κάνει αυγά σχεδόν κάθε 15 μέρες τα οποία προσέχει όσπου σαπίζουν τελικά. (Δεν είναι στο ίδιο ενυδρείο με τα krib).

Γι' αυτό σκέφτηκα να δώσω τα αυγά στο krib ζευγάρι μου... κιχλίδες Αφρικής είναι και τα 2 είδη, έτσι αν βγει κάτι υβρίδιο ίσως να μην είναι "τέρας". Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βγει τέρας όπως είπα και παραπάνω.

Δε μου λεει κατι.....

Υπαρχει λογος συγκεκριμενος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...