Jump to content

Juwel 240lt - T8


agalenia

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Έχω το παραπάνω ενυδρείο το οποίο είναι φυτεμένο. Ψάχνω τρόπο να αυξήσω το φως για να έχουν καλύτερη και σωστότερη ανάπτυξη τα φυτά. Έχω ήδη βάλει έναν ανακλαστήρα αλλά νομίζω ότι θέλει παραπάνω. Η ερώτησή μου λοιπόν είναι η εξής: Αν αλλάξω το καπάκι και βάλω το αντίστοιχο με Τ5 θα υπάρχει ουσιαστική διαφορά; Ή δεν αξίζει τα λεφτά που κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

τι watt έχεις τώρα; Αυτό αν είδα σωστά από το site της juwel παίρνει 2 τ8 των 54w;

νομίζω ότι με 2 λάμπες για τόσα λίτρα δεν θα φτάνουν τα watt ό,τι λάμπες κι αν βάλλεις. Το καλύτερο θα ήταν κάποιο φωτιστικό είτε αγοραστό είτε diy με 3-4 λάμπες.

εξαρτάται και τι φυτά έχεις. Μήπως αν προσθέσεις CO2 να δεις καλύτερα αποτελέσματα; Δηλαδή μήπως δεν φταίει το φως;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενας καλος φωτισμος βοηθαει,οπως και τοCO2 που προαναφερθηκε!Απλα αυτο που αναρωτιεμαι παντα ειναι πως καποτε που δεν ειχε Τ5 στην αγορα συντηρουσαμε φυτεμενα?αυτο που πειραζε ηταν το καλοκαιρι οταν εφτανε 29-30 η θερμοκρασια και τα φυτα τα εβλεπαν ολα!Παντα μιλαω προσωπικα!Καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

συντηρούνται και τα φυτά με τις Τ8 φίλε HAWAI αλλά χρειάζονται περισσότερες λάμπες. Οι Τ5 αποδίδουν περισσότερα watts από 1 Τ5 ίδιων διαστάσεων!

Link to comment
Share on other sites

συντηρούνται και τα φυτά με τις Τ8 φίλε HAWAI αλλά χρειάζονται περισσότερες λάμπες. Οι Τ5 αποδίδουν περισσότερα watts από 1Τ5 ίδιων διαστάσεων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω απολυτα σε αυτο που λετε για τα watt απλα νομιζω οτι ειναι μανουρα να κανει πατεντα κοψε ραψε για να βαλει τις Τ5!Στο πρωτο μου ενυδρειο φυτεμενο 100 λιτρα καθαρα,με διαφορα φυτα,τα ειχα με μια Τ8 ασπρη απλη,και μια Τ8 fluora,και να φανταστειτε με CO2 σε χαπακια ηταν ενα ολοκληρο δασος!Το καλοκαιρι οτι ψιλοστρεσαριζοταν,κατα τον Σεπτεμβριο παλι της εδινε!

Link to comment
Share on other sites

Οι Τ5 ειναι πιο δυνατες.

Αν ειχες το ριο300 θα ηταν πιο ευκολη η ανβαθμιση καθως υπαρχει αυτο το σετ φλαπς και ενδιαμεσα θα πρεσεθετες και ενα ακομα I-BAR με Τ5

Τωρα με ιδιοκατασκευη μικρα φλαπς απο ακρυλικο και ενα ακομα φωτιστικο με Τ5 σιγουρα θα κανει δουλειια.

Λογιικα τωρα εχεις το φωτιστικο με τις Τ8 που ειναι 2Χ38

Αν προσθεσεις και το highlite με τις Τ5 θα εχεις συν 2Χ54

Συνολο 108+76=184 βατ σε 240 λιτρα με ανακλαστηρες θα γινει χαμος.

Φυσικα ξερεις οτι θα χρειαστεις μπουκαλα CO2 http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d2a...anid/190156/CO2 complete pant 2000 - with magnetic valve/ (τη μπουκαλα την παιρνεις κι απο ελλαδα ειδη πυροσβεστικης καλυτερα 5κιλη http://www.olympia-p.gr/ γεμιζει ο ιδιος σε καλη τιμη) και καλη διαχυση πχ http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/d2a...reactor%201000/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. CO2 υπάρχει το κλασσικό DIY με το μπουκάλι της Coca Cola. Απλά θέλω να αυξήσω και τον φωτισμό. Όταν είχα κοιτάξει στο site της juwel είχα δει ότι υπάρχει κιτ για Τ5 αλλά και πάλι με 2 λάμπες. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά του όσον αφορά στη διαφορά που θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. CO2 υπάρχει το κλασσικό DIY με το μπουκάλι της Coca Cola. Απλά θέλω να αυξήσω και τον φωτισμό. Όταν είχα κοιτάξει στο site της juwel είχα δει ότι υπάρχει κιτ για Τ5 αλλά και πάλι με 2 λάμπες. Και αναρωτιέμαι αν αξίζει τα λεφτά του όσον αφορά στη διαφορά που θα δω.
Το diy δεν θα σε φτασει σε 240 λιτρα και με τοσο φως που προτεινα πιο πανω (180+ βατ)

Επισης αν κσταλαβες δεν σου ειπα να αντικαταστησεις τις Τ8 αλλα να προσθεσεις και Τ5 :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πως να το προσθέσω; Που να βρεθεί χώρος; Και ακόμα και αν γίνει με κάποια πατέντα, που δύσκολο το κόβω, μετά θα πρέπει να βγάζω ολόκληρο το καπάκι για να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο ενυδρείο. Και σε ένα φυτεμένο ενυδρείο έχεις πράγματα να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πως να το προσθέσω; Που να βρεθεί χώρος; Και ακόμα και αν γίνει με κάποια πατέντα, που δύσκολο το κόβω, μετά θα πρέπει να βγάζω ολόκληρο το καπάκι για να κάνω το οτιδήποτε μέσα στο ενυδρείο. Και σε ένα φυτεμένο ενυδρείο έχεις πράγματα να κάνεις.
Σε Rio το πιο ευκολο πραγμα, ειναι να βγει το καπακι.

Οταν ειχα πυκνοφυτεμενο και ειχα εργασιες το εβγαζα.

Απο τα ανοιγματα δεν μπορεις να κανεις σοβαρη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

-Παρε ενα ηλ/κο μπαλλαστ και αυτα

και δεσε τις λαμπες με ται-ραπς πανω στις υπαρχοντες.Το μπαλλαστ αν δε θες να "ανεβεις" πολυ στα watt μπορει να ειναι 2χ30watt οποτε θα βρισκεις και πιο ευκολα και οικονομικοτερα λαμπες :)

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με το καπάκι το έχω δουλέψει. Είχαμε τις διαφορές μας και στο παρελθόν. Είχε καεί το μπαλάστ μόλις είχε τελειώσει η εγγύηση. Και επειδή για να μου φέρουν άλλο θέλαν χρόνο, πέρασα σε πιο δραστικές λύσεις. Το άνοιξα όλο από πάνω έβγαλα το καμένο μπαλάστ, έβαλα νέο και το ξανά έκλεισα. Επίσης σε ένα από τα φλαπς έχω ανοίξει υποδοχή για την ταΐστρα. Αυτό που μου εδειξες είναι πολύ ενδιαφέρον.

Έγινε επεξεργασία - agalenia
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα ακόμα. Το ότι το DIY CO2 με το μπουκάλι της Coca Cola 2lt το ξέρω ότι είναι λίγο για τα 240lt. Αν φτιάξω άλλο ένα θα έχει ουσιαστική διαφορά η δεν αξίζει τον κόπο; Γιατί είναι πάρα πολύ έυκολο να φτιάξω άλλο ένα...

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες το κουτι με τα ηλεκτρικα σε RIO και το ξανακλεισες? :thumbup:

Αυτο επρεπε να το το φωτογραφησεις και να το δειξεις :)

Τι μπαλαστ εβαλες μαμισιο ή κανενα dimable?

Με 2ο μπουκαλι και φυσικα θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως ίσως έχετε δει το καπάκι του RIO είναι κλειστό ερμητικά. Ούτε βίδες ούτε κολήσεις ούτε τίποτα. Και αφού λοιπόν ούτως ή άλλως καμένο όπως ήταν δε χρησίμευε σε τίποτα, έπιασε δουλειά το dremel. Το έκοψα λοιπόν από την πάνω μεριά όλο γύρω - γύρω, το άνοιξα και ιδού τα σωθικά του. Το μπαλάστ δηλαδή γιατί προφανώς δεν έχι και τίποτα άλλο. Πήρα λοιπόν το μπαλάστ πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκρολογικό υλικό και πήρα ένα μπαλάστ. dimmable δεν είχε έπρεπε να παραγγείλω, αλλά δεδομένου ότι το κακό έγινε Σάββατο (όπως όλα τα κακά σύμφωνα με τον νόμο του Murphy) τι θα έκανα για τρεις μέρες; Έβαλα λοιπόν το καπάκι στη θέση του και το κόλησα με σιλικόνη.

Σε εκείνη τη φάση βέβαια, δε με ένοιαζε το οπτικο του θέματος γιατί το σκεπτικό ήταν να αντικατασταθεί ούτως ή άλλως το καπάκι με Τ5 και αυτό να μείνει ως εφεδρεία. Απλά δεν έχει γίνει ακόμα. Αλλά δε φαίνεται άσχημα. Άσε που είναι από πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία ερώτηση παίδες. Θα φτιάξω άλλο ένα μπουκάλι για CO2. Υπάρχει κάποιο εξάρτημα να χρησιμοποιήσω για καλύτερη διάχυση; Το φίλτρο δεν έχει εισαγωγή αέρα. Θα ήθελα κάτι που να διαλύει το CO2 σε μικρότερες φυσαλίδες.

Link to comment
Share on other sites

...Ανοιξες το κουτι με τα ηλεκτρικα σε RIO και το ξανακλεισες? :)

...

εχω ανοιξει και εγω το κουτι απο ριο.

σκοπος ηταν να βαλω 2 μπαλαστ για να εχω ανεξαρτητες τις 2 λαμπες.σε συνδιασμο με το moonlight εχω αρκετα ομαλο αναμμα-σβησιμο λαμπων.

βεβαια τοτα δεν ηξερα για dimmable...

post-12923-1253214575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...