Jump to content

ταιριαζει?


zambo

Recommended Posts

παιδια σε ενυδρειο με δολλαρια και κλοουν μπορω να βαλω ξυλο μεσα?εχω μονο πετρες και ψευτικα φυτα (δυστυχως).τι αλλο μπορω να βαλω?φυτα μου ειπαν οχι λογω δολλαριων.και μηπως μπορω να τα ταισω φρουτα?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενυδρειο με δολλαρια και κλοουν μπορω να βαλω ξυλο μεσα?εχω μονο πετρες και ψευτικα φυτα (δυστυχως).τι αλλο μπορω να βαλω?φυτα μου ειπαν οχι λογω δολλαριων.και μηπως μπορω να τα ταισω φρουτα?

Πόσα λίτρα νερού είναι το ενυδρείο σου και τι τιμές νερού έχεις (pH, kH, gH)?

Στα υπόψη πως ήδη τα δολλάρια με τα κλόουν δεν ταιριάζουν!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενυδρειο με δολλαρια και κλοουν μπορω να βαλω ξυλο μεσα?εχω μονο πετρες και ψευτικα φυτα (δυστυχως).τι αλλο μπορω να βαλω?φυτα μου ειπαν οχι λογω δολλαριων.και μηπως μπορω να τα ταισω φρουτα?
φυσικα μπορεις να δοκιμασεις φυτοφαγα ειναι τα δολαρια αλλα και τα κλοουν δεν θα πουν οχι.

Στην αρχη θα ειναι "σκεπτικα" απεναντι στην νεα τροφη αλλα ειναι μεχρι να δοκιμασουν.

Μπορεις να δοκιμασεις φυσικα και λαχανικα (κολοκυθι, αγγουρι, ζεματισμενο μπροκολο και πατατα κλπ)

Μη τα αφηνεις μονο να σαπιζουν μεσα στο νερο.

Μολις αρχιζουν και διαλυονται, εξω.

ΥΓ Φροντισε να εχεις πανω απο 5-6 ατομα ομαδα σε καθε ειδος αφου ειναι κοπαδοψαρα και στρεσαρονται οταν ειναι μονα τους ή σε μικροτερες ομαδες με αποτελεσμα τις ευκολες ασθενειες και την κακη/ μη σωστη συμπεριφορα του ειδους.

Επισης επειδη γινονται μεγαλα ψαρια 12-15 εκ. τα δολλαρια 20-30 εκ. οι κλοουν πρεπει να τους εχεις σε 400 λιτρα ενυδρειο (μινιμουμ).

Επισης αυτο (τα σωστα λιτρα) πρεπει να γινει οσο πιο συντομα γινεται και στο σταδιο της αναπτυξης γιατι μετα πολλα ειδη ψαριων το "χανουν" το παιχνιδι της αναπτυξης και μενουν νανοι με τραγικα αποτελεσματα σε εμφανιση, υγεια και μακροζωια.

ΥΓ2 Ισως αν δοκιμασεις μερικα σκληρα φυτα να τη γλυτωσουν (anubia, java fern)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...