Jump to content

Red Sea Max 130


olimpiakakias

Recommended Posts

καλησπερα παιδια , μετα απο πολυ σκεψη αποφασισω να αγορασω το RSM 130 :thumbup: . μιας και το βρηκα σε καλη τιμη (RSM , starter kit , stand ολα 595 ευρω ) . ετσι παραγκειλα απο aquaristikshop.net διαφορα ζουμια και μια koralia 1 και μεσα στην εβδομαδα η το σαββατοκυριακο ( γιορτη της μπυρας :)) θα παω να το αγορασω . Α/Ο εχω και ειδη μαζευω νερο :)

εν το μεταξη εχω μια απορια , το νερο που εξατμιζετε μονο απο ΚΑΘΑΡΑ α/ο νερο ετσι? αναρωτιεμε γιατι με ph6 μπορει να αλλαξη το ph του θαλλασινου?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο να είναι

με καλό να το δεχτείς :thumbup:

το καθαρό νερό της α/ο+di έχει πολύ ευμετάβλητο ph και δε θα επηρεάσει καθόλου το ph του ενυδρείου σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

post-2923-1255551256_thumb.jpg

:) προστεθηκαν 20 κιλα βραχου :glare::D

μετρησεις που εκανα ως τωρα ειναι

sal=1026

PH=8.4

alk=10-11

mg=1340

ca=460

temp=27

τα φωτα ανοιχτηκαν μονο για φωτο , κυκλοφορια 2χ550 και μια κοραλια 1 , μολις τωρα παραγκειλα και μια κοραλια 3 , λογικα μεχρι αυριο εδω θα ειναι. το ενυδρειο σκοπευω να το κανω bare bottom .

χημικη φιλτρανση αντιφωσφωρο με βαση το σιδηρο της aqua medic και μαμισιο ανθρακα , επισησς εβαλα και λιγο υαλοβαβακα ενυδρειακης χρυσης για να τραβηξει λιγο σκονες και τετοια .

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου, να πάνε όλα καλά καταρχάς. :)

Καλό θα ήταν έτσι πως βλέπω τις φωτό να ξεμπουκώσεις λίγο τα πράγματα εκεί ,γιατί θεωρώ και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα πάρεις αλλά και καλύτερη κυκλοφορία θα έχεις πετύχει.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου, να πάνε όλα καλά καταρχάς. :)

Καλό θα ήταν έτσι πως βλέπω τις φωτό να ξεμπουκώσεις λίγο τα πράγματα εκεί ,γιατί θεωρώ και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα πάρεις αλλά και καλύτερη κυκλοφορία θα έχεις πετύχει.

+1

Καλογέμιστο.

Link to comment
Share on other sites

καλώς μας γύρισες πίσω στ' αλάτια :)

άντε καλό ξεκίνημα στο καινούργιο σου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

post-2923-1255710294_thumb.jpg

παιδια οτι καλυτερο μπορουσα να κανω , εχει πολλες σπηλιες , καλυ κυκλοφορια και πισω και μπροστα απτο βραχο , τωρα αμα θελει και αλλο ξεμπουκωμα θα χρεαστω να αφαιρεσω πετρα. εν το μεταξυ δεν εχω δει απτασιες εκτος απο μια που ηταν τερας, 6-7 εκατοστα μηκος και πλατοσ 3-4 , ευτυχως με ενα absolut lemon ξεκολλησε :)

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι δεν μου αρεσει :)

Δοκιμασε να κανεις καμια μεγαλη σπηλια,καμια καμαρα κτλ.Θα χρειαστε μαλλον να βγαλεις λιγο βραχο.

Aiptasia γιατι να εχεις ντε και καλα :glare:

Οποια βλεπεις την εξολοθρευεις και παραμονευεις μηπως ξαναβγει τωρα που ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα παλι δεν μου αρεσει :)

Δοκιμασε να κανεις καμια μεγαλη σπηλια,καμια καμαρα κτλ.Θα χρειαστε μαλλον να βγαλεις λιγο βραχο.

Aiptasia γιατι να εχεις ντε και καλα :glare:

Οποια βλεπεις την εξολοθρευεις και παραμονευεις μηπως ξαναβγει τωρα που ειναι νωρις.

ξερω γω επειδη βλεπω τους παραπανω να βγαζουν , τεσπα

εκανα μετρησεις τωρα , ammonia = 0.25 mg/l το αμεσως επομενο απο το 0

νιτρωδη=0.2 μγκ/λ

p04=0

n03=0

α και ανακαλυψα κατι mushroom corals αναμεσα στους βραχους

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω περιορίζεις τη σκέψη σου επειδή θες να το χρησιμοποιήσεις όλο.Αλλά και με λιγότερο βράχο θα ήσουν μια χαρά και ίσως με καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πολλές θέσεις για μελοντικά κοραλάκια.... :glare:

Προσπάθησε να κάνεις ανισόπεδες εξέδρες και καμιά σπηλιά.

Κάνε προσπάθειες τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά δεν θα μπορείς.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κόλλα επόξη για να στερεώσεις κομάτια βράχου που να εξέχουν :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κι ο φιλος vagouras,προσπαθησε να φτιαξεις επιφανειες για τα κοραλλακια και κρυψωνες για τα ψαρια σου.Τωρα που ειναι νωρις μπορεις να πειραματιστεις γιατι μετα το πολυ ξεστημα - βαλε - βγαλε του βραχου σου μονο κακο κανει...

Link to comment
Share on other sites

Κατι να πάρεις μια ιδέα :)

img0631br4.jpg

Αλλά βλέπω οτι έχεις πολλά επίπεδα κομάτια που ίσως είναι δύσκολο να τα στερεώσεις

Link to comment
Share on other sites

post-2923-1255787195_thumb.jpg post-2923-1255787205_thumb.jpg

μεχρι της 3 χθες παλευα με την πετρα , καλυτερα δεν νομιζω πως μπορω με τετοια πετρα , εκτος αμα πεταξω αλλα 10 κιλα :)

τωρα η κυκλοφορια ειναι 44χ τα λιτρα μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...