Jump to content

Κοινονικό Ferplast 230lit


fillmore

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!!!!!!!!!!!! Το 2007 διάβαζα το φόρουμ εντατικά για περίπου ένα χρόνο. Έστησα τότε ένα 60λιτρο ενυδρειάκι με πολύ μεράκι και αφοσίωση στις πληροφορίες που έπαιρνα από εδώ. Στην παρουσίασή μου θα δείτε περισσότερες λεπτομέρειες !!!!!!!!!!!!!!!!!....................

Το "σαράκι" όμως με έτρωγε για μεγαλύτερα πράγματα...............έτσι πήρα την απόφαση να στήσω ένα κοινωνικό φυτεμένο 230 λίτρων. Πέρασα από πολλά στάδια. Άλλαξα φυτά, ψάρια, συνθήκες νερού, φωτισμού, διακόσμισης και εξοπλισμού και..................ναι νομίζω πως έφτασα στην στιγμή που πρέπει να παρουσιάσω το μικρό θαύμα της φύσης που έχω μέσα στο σπίτι μου. :thumbup::):D

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

-------------------------------------------

Ferplast 230lit

Φίλτρο και θέρμανση της μαμάς, bluwave 07 kai bluclima 200w αντίστοιχα. Υλικά φίλτρου 2 σφουγγάρια (χοντρό, λεπτό), μακαρόνι, βιόσφαιρες, υαλοβάμβακας και τύρφη.

ΨΥΞΗ: 2Χ fan PC 8cm 12v

post-3978-1253045028_thumb.jpg

ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 1xΤ8 Arcadia original tropical 30w

1xT8 Arcadia freshwater 30w

1xT5 Aqualight 39w

1xT5 Sylvania gro lux 39w

1xT5 Power compact interpet triplus 36w

Περίοδος φωτισμού διαφορετικός για το κάθε είδος λάμπας (δεν θυμάμαι ακριβός και βαριέμαι να δω τους χρονοδιακόπτες)

post-3978-1253045218_thumb.jpg

ΛΙΠΑΝΣΗ:

Floulish Seashem 12 ml/εβδομάδα

Fresh Trace -''- 5ml σε κάθε αλλαγή νερού

Pottasium -''- 15ml/εβδομάδα

Iron -''- 6ml/εβδομάδα

Nitrogen -''- 9ml/εβδομάδα

Flourish tabs / 6 μήνες

CO2 μπουκάλα 6lit Haineken από κάβα :) μανόμετρα, ηλεκτρομαγνητική(σε χρονοδιακόπτη) και σκάλα διάχυσης.

Μέσα στο ενυδρείο

-----------------------

Γερμανικό φυλόχωμα για ενυδριακή χρήση ανακατεμένο με sera flora depot εάν θυμάμαι καλά.

Από πάνω ψυλόκοκο χαλίκι.

ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ

3χξύλα mopani και μερικές πέτρες για στηρίγματα μη ασβεστολιθικές και μία καρύδα.

Φυτά

-------

Vallisneria Americana mini twister

Cabomba caloliniana

Eusteralis Stellata

Echinodorus Bleheri

Nymphaea Lotus "zenkeri"

Anubias Barteri nana

Echinodorus tenelus

Rotala rotundifolia

Hygrophila Corymbosa

Hygrophila Diformis

Alternanthera reineckii

Ψάρια

--------

5χ Corydoras peper

12x Cardinal tetra

10x Hemigrammus bleheri (ροδόστομα)

2χ SAE

2X Ancistrus dolichopterus

2x Microgeophagus Ramirezi

Νερό

--------

Αλλαγή κάθε 10 μέρες με R/O και ελάχιστο βρύσης

PH 6,4-6,6

GH 6

KH 3-4

Το ενυδρείο τρέχει 2 χρόνια............................. :P

post-3978-1253045592_thumb.jpg

post-3978-1253045656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ομορφο το ενυδρειο σου!!! Και φαινεται οτι ολα πανε καλα.

Η μονη μου ενσταση ειναι οσον αφορα στο πλατυ που εχεις μεσα.

Εγω θα το εβγαζα μιας και ειναι αταιριαστο κυριως απο πλευρας συνθηκων νερου!!!

Keep going........... :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα SAE σιγα σιγα βρες καπου να τα δωσεις καθως φαινονται ηδη μεγαλα και καθως ειναι αρκετα ζωηρο ειδος, πιθανον να σου στρεσαρει τα υπολοιπα............

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ομορφο το ενυδρειο σου!!! Και φαινεται οτι ολα πανε καλα.

Η μονη μου ενσταση ειναι οσον αφορα στο πλατυ που εχεις μεσα.

Εγω θα το εβγαζα μιας και ειναι αταιριαστο κυριως απο πλευρας συνθηκων νερου!!!

Keep going........... :thumbup:

Αυτό το ψαράκι δεν πιάνετε με τίποτα..................έχω δοκιμάσει τα πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!! ούτε σε παγίδα μπαίνει ούτε πουθενά. Κάποτε ήταν 120 ψάρια πλατύ και γκάπι μέσα στο ενυδρείο. Ολα πιάστηκαν εκτός από αυτό. Οπότε λέω χαλάλι του !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα SAE σιγα σιγα βρες καπου να τα δωσεις καθως φαινονται ηδη μεγαλα και καθως ειναι αρκετα ζωηρο ειδος, πιθανον να σου στρεσαρει τα υπολοιπα............

Τα ΣΑΕ σκέφτομαι να τα βάλω μαζί με τα ζωοτόκα στο 60lit...μήπως ομως είναι μικρό για τέτοια ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα ΣΑΕ σκέφτομαι να τα βάλω μαζί με τα ζωοτόκα στο 60lit...μήπως ομως είναι μικρό για τέτοια ψάρια;

Και το μεγαλο, ειναι μικρο γι'αυτα.

Κανε αναζητηση σε θεματα για παγιδες, εχουν πιαστει πολλα "ατιθασα" σαε ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Tα SAE ισως ειναι απο τα δυσκολοτερα ψαρια να πιαστουν. Εγω ξηλωσα ολο το ενυδρειο αφου αδειασα σχεδον ολο το νερο για να καταφερω να πιασω και το τελευταιο.

Με παγιδα δεν θα κανεις τιποτα...την ειχα 5 μερες και δεν μπηκε ουτε ενα μεσα.Εχουν ομως μια αδυναμη στιγμη οπου πιανονται σαν βλακες....την ωρα που κοιμουνται. Τη νυχτα με εναν φακο, απαλες κινησεις και μια αποχη απλως τα βαζεις μεσα στο διχτυ με τον απολουστερο τροπο !!.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλάβατε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.......................... το platy είναι αυτό που δεν πιάνετε. Τα SAE τα έχω ξαναποιάσει στο παρελθόν με μπουκάλι πλαστικό (κομένο στόμια τοποθετιμένο ανάποδα) απλά πρέπει να παρακολουθείς πότε θα μπει μέσα για να το βγάλεις αμέσως γιατί από την δήναμη του θα ξαναβγεί ή θα χτυπήσει.

Μήπως θέλει κανένας μεγάλα SAE τώρα στην συνάντηση του Σαββάτου στην Θεσ/νίκη;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Διονυση πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!

ψαλιδακι-τσιμπιδακι! ξερεις εσυ....

επιτελους εκανες παρουσιαση! :P

οι μονες ενστασεις για τα παραπανω ψαρια οπως προαναφερθηκαν...

keep walking :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...