Jump to content

Τ5 διάρκεια ζωής (απορία)


Aiolos

Recommended Posts

Στις περισσότερες Τ5 λάμπες αναγράφεται ότι προτείνεται η αντικατάσταση τους στους 8-12 μήνες...

αναγράφουν όμως και τον χρόνο λειτουργίας τους σε ώρες...παράδειγμα η Power GLO αναφέρει 12.000 ώρες.

Η απορία μου είναι, πως δεν υπάρχει συσχέτιση του χρόνου που προτείνει ο κατασκευαστής για αντικατάσταση (12 μήνες) με αυτόν της διάρκειας ζωής της λάμπας.. (12.000 ώρες).

Παράδειγμα: εάν ανάβει 7 ώρες καθημερινά στον χρόνο είναι 2400 ώρες... μέχρι τις 12.000 ώρες είναι 5 χρόνια !!!

Να συμπεράνω ότι ο "ωφέλιμος" χρόνος που αποδίδει η λάμπα τα μέγιστα είναι οι 8-12 μήνες.. ασχέτως αν η διάρκεια ζωής της είναι κατά πολύ μεγαλύτερη?

Και κάτι ακόμη... οι 8-12 μήνες, για πόσες ώρες λειτουργίας την ημέρα ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις κατι τετοιο να ξερεις τι σου γινεται!!!

το ολο θεμα ειναι στα λουξ, πιστευω. το φασμα και το χρωμα-θερμοτητα δεν νομιζω να αλλαζουν, οπως και τα βατ. ασε που τα βατ ειναι ενας κανονας που στη πραγματικοτητα δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μια λύση... αλλά υπάρχει και η "απώλεια" μέσα στη στήλη του νερού.. προφανώς αυτό δεν είναι αδιάβροχο !!!

Το να μετράει τα Lux στον "αέρα" λογικά δεν θα έχει καμιά σχέση το τι φτάνει μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες (για να το βαλεις μεσα στο νερο) εχει να κανει με το αν η επιλογη του φωτεισμου ειναι η σωστη και οχι αν εχουν πεσει οι λαμπες σου σε βαθος χρονου.

αν εχουν πεσει οι λαμπες σου, μετρας στον αερα και παντα σε σταθερη αποσταση.

οταν τις παρεις θα βγαζουν τοσα λουξ ενω μετα απο ενα χρονο τοσα.

τωρα μεσα στο ενυδρειο δεν νομιζω να μπαινει. εγω δεν το ρισκαρω παντως!!

κατσε μονο να το επιβαιβεωσει καποιος που το εχει κανει, γιατι εγω μολις τωρα το αγορασα και οτι σου λεω ειναι στη θεωρια και αν εχω καταλαβει καλα απο το διαβασμα που εχω κανει.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να παρεις κατι τετοιο να ξερεις τι σου γινεται!!!

το ολο θεμα ειναι στα λουξ, πιστευω. το φασμα και το χρωμα-θερμοτητα δεν νομιζω να αλλαζουν, οπως και τα βατ. ασε που τα βατ ειναι ενας κανονας που στη πραγματικοτητα δεν ισχυει.

Και μαλιστα,οσα πιο πολλα ειναι τα kelvin μιας λαμπας,τοσο πιο μεγαλη ειναι η πτωση τις εντασης τους.

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα,οσα πιο πολλα ειναι τα kelvin μιας λαμπας,τοσο πιο μεγαλη ειναι η πτωση τις εντασης τους.

τα κελβιν ομως καθοριζουν το χρωμα του φωτος, σωστα? αρα δεν μπορουμε να επιλεξουμε λιγοτερα για να εχουμε μακροβιοτερη λαμπα γιατι θα θυσιασουμε το χρωμα που θελουμε. τα λεω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

τα κελβιν ομως καθοριζουν το χρωμα του φωτος, σωστα? αρα δεν μπορουμε να επιλεξουμε λιγοτερα για να εχουμε μακροβιοτερη λαμπα γιατι θα θυσιασουμε το χρωμα που θελουμε. τα λεω σωστα?

τα kelvin καθορίζουν την θερμοκρασία του χρώματος της πηγής του φωτός

τα lumen είναι μονάδα μέτρησης φωτεινής ροής, δηλαδή η ποσότητα του φωτός που εκπέμπεται

και τα lux είναι η ισχύς του φωτός

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο έπεσε στην αντίληψή σας.. έχει πολύ ενδιαφέρον η όλη ανάλυση.

Το άρθρο αναφέρεται στις λάμπες για φυτά μεν.. αλλά οι αρχές του φωτισμού σε Lux και Lumen παραμένουν ίδιες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Μπράβο στον συγγραφέα !!!

Link to comment
Share on other sites

και όπως λέει και το άρθρο το φάσμα με τον καιρό μετατοπίζεται!

Link to comment
Share on other sites

τα κελβιν ομως καθοριζουν το χρωμα του φωτος, σωστα? αρα δεν μπορουμε να επιλεξουμε λιγοτερα για να εχουμε μακροβιοτερη λαμπα γιατι θα θυσιασουμε το χρωμα που θελουμε. τα λεω σωστα?

Σωστα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο έπεσε στην αντίληψή σας.. έχει πολύ ενδιαφέρον η όλη ανάλυση.

Το άρθρο αναφέρεται στις λάμπες για φυτά μεν.. αλλά οι αρχές του φωτισμού σε Lux και Lumen παραμένουν ίδιες.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=16618

Μπράβο στον συγγραφέα !!!

Απο τα καλύτερα άρθρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά καλά ακόμη !!!!

Ίσως πρέπει κάποια άρθρα και κάποιες πληροφορίες να συγκεντρωθούν "ως τα διαμάντια" και να έχουν περισσότερη προβολή.

Link to comment
Share on other sites

όση προβολή κι αν δώσεις σε κάποιο θέμα, αυτός που δεν ψάχνει δεν θα το βρει και αυτός που ψάχνει θα το βρει!

Δεν είναι θέμα προβολής, είναι θέμα κατά πόσο ψάχνονται οι συνάδελφοι ή τα περιμένουν έτοιμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα προβολής, είναι θέμα κατά πόσο ψάχνονται οι συνάδελφοι ή τα περιμένουν έτοιμα!

Αυτή η έκφραση «μη τα περιμένεις έτοιμα» πολύ με χαλάει κι επειδή την έχω ξαναδιαβάσει σε φόρουμ θέλω να δηλώσω την αντίθεση μου στη νοοτροπία αυτή.

Δηλαδή φίλε akkorteon αν εσύ για παράδειγμα έχεις τη δυνατότητα να είσαι με ένα ποντίκι από το πρωί μέχρι το βράδυ και βρίσκεις χρήσιμες πληροφορίες κρίνεις ότι δεν πρέπει να τις μοιράζεσαι με τα άλλα μέλη του φόρουμ; Και την όποια εμπειρία μας ούτε αυτή πρέπει κατά τη γνώμη σου να την μοιραζόμαστε;

Τότε ποιο το νόημα του φόρουμ;

Εσύ δεν πήρες βοήθεια(έτοιμη γνώση- μασημένη τροφή, links ) από εμπειρότερα άτομα για να φτιάξεις το δικό σου ενυδρείο; όλα τα βρήκες, τα κατανόησες και τα εφάρμοσες μόνος σου; Φαντάζομαι πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

...Αυτή η έκφραση «μη τα περιμένεις έτοιμα» πολύ με χαλάει..
Δεν πιστευω οτι εννοει αυτο.

Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν ψαχνουν.

Ειναι οτι καποιοι ακομα κι οταν τους δινεται "στο πιατο" η πληροφορια για να τη διαβασουν και να λυσουν το προβλημα τους (κατανοοντας το πρωτα), δεν το κανουν.

Θελουν απλως τη λυση "κανε αυτο" και δεν τους ενδιαφερει να μαθουν πως δημιουργηθηκε το προβλημα για να το αποφυγουν για παντα.

Επισης ενα μειονεκτημα αυτων των "χρηστων" του φορουμ, ειναι οτι δεν θα βοηθησουν κι αυτοι με τη σειρα τους τον επομενο με την ιδια απορια.

Δεν ειπαμε να μη χρησιμοποιουν το φορουμ αλλα να λεμε και την αληθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

offtopic:

@nikman πήρες φόρα. Μπορείς να δηλώσεις την νοοτροπία σου σε κάποιο άλλο thread, εδώ ακούγεται σαν προσωπική επίθεση. Αλλά επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για επίθεση. :)

@delta οι τελευταίες 2 γραμμές σου είναι όλη η αλήθεια φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

οι κλασικές Τ5 που χρησιμοποιούμε πρέπει να αλλάζουν κάθε 6 μήνες για να μη χάνουν τη χρωματική τους απόδοση και την ισχύ τους

όταν θα πάμε να αντικαταστήσουμε πολύ παλιές λάμπες είναι πολύ πιθανό να βλάψουμε τα κοράλλια μας

σε κάθε περίπτωση

πρέπει να κάνουμε σταδιακή αντικατάσταση , όχι όλες μαζί τις λάμπες

Είναι και αυτό μια λύση... αλλά υπάρχει και η "απώλεια" μέσα στη στήλη του νερού.. προφανώς αυτό δεν είναι αδιάβροχο !!!

Το να μετράει τα Lux στον "αέρα" λογικά δεν θα έχει καμιά σχέση το τι φτάνει μέσα στο ενυδρείο.

το κατάλληλο εργαλείο είναι αυτό

http://www.advancedaquarist.com/2005/7/review

post-434-1253200268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή όμως πάνω στο εξάμηνο δεν έχει και κάποια σχέση με το πόσες ώρες λειτουργούν καθημερινά οι λάμπες?

Έχει σημαντική διαφορά αν ανάβουν για 6 αντί για 10 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

το 6μηνο είναι για 7-10 ώρες το 24ωρο , όσο δηλ ανάβουμε συνήθως τα φώτα μας

αν έχεις λάμπες που δουλεύουν λιγότερο κινείσαι αναλόγως , στα πετυχημένα ενυδρεία sps με Τ5 που έχω δει , οι λάμπες αλλάζονται ταχτικά και με προσοχή

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Ok Τάσο.. λυθήκαν οι απορίες μου :)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω αν παρατηρείς τα φυτά σου και κρατάς τις υπόλοιπες παραμέτρους (αλλαγές νερού και λίπανση) σταθερές καταλαβαίνεις πότε τα φυτά χρειάζονται καινούργιες λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω αν παρατηρείς τα φυτά σου και κρατάς τις υπόλοιπες παραμέτρους (αλλαγές νερού και λίπανση) σταθερές καταλαβαίνεις πότε τα φυτά χρειάζονται καινούργιες λάμπες.

λιπάσματα ? φυτά ? :D

πρόσεξε καλύτερα σε ποια κατηγορία γράφεις .. εδώ έχουμε ph 8.3 :):)

btw περιμένεις την ( άσχημη προφανώς ) αντίδραση των φυτών για να αλλάξεις λάμπες ? :thumbup:

αυτό είναι πολυτέλεια για όσους συντηρούν ευαίσθητα κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

ωπ παιδιά άκυρο, εγώ είμαι του γλυκού.

Τα πανέμορφα και πολλές φορές πανάκριβα κοράλλια θέλουν πολύ καλύτερη εμπειρία από τη δική μου!

καλή συνέχεια!

edit:

Υ.Γ. όχι άσχημη αντίδραση, περιμένω την μη αντίδρασή τους, δηλαδή την μείωση του ρυθμού ανάπτυξής τους.

Στο γλυκό νερό αυτό είναι εύκολο, αλλά για το αλμυρό δεν ξέρω... είμαι έξω από τα νερά μου!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...