Jump to content

Μονομάχος και φίλτρο


Recommended Posts

Και να αντικαταστησεις το σφουγγαρι ανθρακα σε καμια εβδομαδα με μπλε σφουγγαρι (που δεν θα αλλαζεις εκτος κι αν "λιωσει") ιδιως με τα αληθινα φυτα ο ανθρακας δεν παει.

Μπορει να ειναι μαυρο αλλα δεν ειναι ανθρακας :)

Ειναι ενα κανονικο σφουγγαρι που εχει μαυρο χρωμα.

Τον ανθρακα τον εχει χυμα σε ενα κουτακι σαν τυρφη ειναι περιπου το σχημα του:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας καλως ηρθες!!

και στις δυο φωτο φαινεται ο μονομαχος να καθεται ψηλα. για εμενα παιζει το ενδεχομενο να κρυωνει, μιας και δεν εχεις θερμαντηρα. το νερο ειναι το πολυ 21 βαθμους και αυτος θελει 25. ανεβαινει ψηλα που ειναι οι λαμπες και ζεστενουν το νερο. αλλωστε το ζεστο νερο μενει επανω, οπως και ο αερας. παρε οπωσδηποτε ενα θερμαντηρα και θερμομετρο, οπως σου ειπαν τα παιδια. θα σου κοστισουν το πολυ 20€ και τα δυο. καντο μονο συντομα.

Ειναι δυνατο αυτην την εποχη η θερμοκρασια του νερου να ειναι 21 βαθμους;Στην χειροτερη περιπτωση

25 με 26.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μέσα έχει και εμενα το σφουγγαράκι και άνθρακα. Στο pet shop μου είπε να ξεπλύνω πολύ μα πολύ καλα το κουτάκι με τον άνθρακα και μια φορα το μήνα να τον αλλάζω. Μου έδωσε και ένα κουτί που λέει JAD activated carbon AC-300. Να το σουτάρω και να πάρω substrat pro? Τι είναι το ένα και τι το άλλο;

Νομιζω οτι στα εγραψα ΠΟΛΥ αναλυτικα.

Αν θελεις με ακους.

Κατι ξερω απο μονομαχους.

Ο πρωτος που πηρα, αυτη τη στιγμη ειναι 3,5 ετων. Κατι λεει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για όλα, θα πάω να πάρω τα πάντα σήμερα. Απλά με έπιασε ένας πανικός για το πόσα πράγματα έπρεπε να γίνουν και στο pet shop ήταν όλοι άσχετοι. Ειλικρινά απορώ..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατο αυτην την εποχη η θερμοκρασια του νερου να ειναι 21 βαθμους;Στην χειροτερη περιπτωση

25 με 26.

η θερμοκρασια δωματιου παιζει καπου απο 19 εως 24, αναλογα το σπιτι και την ωρα. αρα με σβηστα τα φωτα η θερμοκρασια του ενυδρειου θα ειναι καπου εκει. εξαρταται ποση ωρα αναβει το φωτισμο ο φιλος. το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο παντως και θα εχει διακυμανσεις μεταξυ ημερας και νυχτας. επισης προσεξα φυσαλιδες στα τοιχωματα που σημαινει οτι το νερο ειναι πολυ φρεσκο, αρα και κρυο.

εγω μια υποθεση εκανα. δεν ειμαι εκει με ενα θερμομετρο να βλεπω. :)

@Psychocandy -> οταν πας να αγορασεις θερμομετρο, κοιτα τι θερμοκρασιες δειχνουν και διαλεξε ενα απο αυτα που δειχνουν την ιδια αφου τα βαλεις ολα στο ιδιο σημειο. στο λεω γιατι πολλες φορες μερικα θερμομετρα ισως να μη δειχνουν σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...