Jump to content

Απρόσκλητο Σαλιγκάρι


Recommended Posts

Γεια! Το πρώτο θεμα μου εδω! Λοιπόν, σήμερα, καθώς κοιτούσα το ενυδρείο μου σε καποια φάση βλέπω εναν μπαρμπα να κόβει βόλτες πάνω του. Λέω "wtf?!?!" και κοιτάω καλύτερα. Τελικά ήταν ενα σαλιγκάρι του είδους physa sp ( ή αλλιώς pouch/ tadpole snail). Βέβαια πήγα να πάρω την φωτογραφική μου να τον βγάλω.

Στο μεταξύ είχε μπει σε μια χαραμάδα στο ξυλο και δεν μπορούσα να τον δω. Λέω άστο θα βγει. αλλα δεν εβγαινε και με είχε φάει η περιέργεια. Μετά απο λίγο εβγαλα όλο το ξύλο απο το νερό αλλα δεν ηταν καπου πάνω του. Μπορεί να ήταν μεσα.... Το θέμα είναι οτι τώρα ανησυχώ μήπως, όταν έβαλα το ξύλο πίσω τον εθαψα στην αμμο, αν και απ'οτι είδα δεν ηταν εκει. Έχετε ακούσει για σαλιγκάρια - εκσκαφείς;

Το θεμα τώρα είναι πώς έφτασε μέχρι εδώ. Λέτε να ήταν κάπου μέσα στα φυτά (καθώς έχω αληθινά); Πως αλλιώς μπορει να βρέθηκε στο ενυδρείο μου;

Κατι παρόμοιο είχε γίνει και σε ένα παλιότερο ενυδρείο μου όπου είχε μπεί ενα σαλιγκάρι "πυραυλάκι" οπως τα λένε τα παιδάκια τα αντιστοιχα της θάλασσας σε ένα σακουλάκι με ψάρι και μετα απο λίγο καιρό είχα παααααρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ενυδρειο χωρις απροσκλητους επισκεπτες-τα σαλιγκαρια...τις περισσοτερες φορες ερχονται σαν αυγα μαζι με τα αληθινα φυτα,και καποιες αλλες φορες δημιουργουνται και πολλαπλασιαζονται απο το πολυ φαγητο που τυχον ριχνουμε...

Link to comment
Share on other sites

:):D:P Απο το πολύ φαγητο;;;;;; ΠΩΣ; Δεν βγαζει νόημα.

Τελοσπάντων. Στο ενυδρείο μου δεν έχει πέσει ούτε νιφάδα φαγητού καθώς δεν έχω ψάρια μέσα ακομα :)

Ναι καινούργια φυτά, για την ακρίβεια καινούργιο ενυδρείο :thumbup:. Ε δεν βαριέσαι. Έτσι κι αλλιώς ήθελα να βάλω σαλιγκάρια μέσα και τα Apple Snails δεν μου άρεζαν και τόσο γιατί είναι πολύ στρόγγυλα και καφετια. Μου θυμίζουν τα σαλιγκάρια της στεριας.

Link to comment
Share on other sites

τα μηλοσαλιγκαρα ειναι πορτοκαλι.......... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καφέ, πορτοκαλί μικρή διαφορα :):D . Είχα δει καποια σε ενα κατάστημα τα οποία όχι μονο δεν ηταν πορτοκαλί αλλα πλησίαζαν και το μαυρο. Λογικά έχει να κάνει με την διατροφή τους. Οπως και να έχει αυτοί οι μικροί τύποι μου φαίνονται πιο ωραίοι. Δεν ξερω γιατι, απλα μ'αρέσουν παραπάνω. :thumbup:

Αν και μου την δίνει γιατί δεν μπορώ να τον ξαναβρώ. Είναι λες και ήρθε, καθισε να τον δω, και μετά περασε μέσω σκουλικότρυπας σε άλλη διάσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

Καφέ, πορτοκαλί μικρή διαφορα :thumbup::) . Είχα δει καποια σε ενα κατάστημα τα οποία όχι μονο δεν ηταν πορτοκαλί αλλα πλησίαζαν και το μαυρο. Λογικά έχει να κάνει με την διατροφή τους.

μπαααααα,απλα ο ''επαγγελματιας'' ειχε να κανει αλλαγη νερου απο τον εμφυλιο.... :)
Link to comment
Share on other sites

Hahaha. Λες;; Ε καλα απο την άλλη ακομα και 5% να αλλάζει αυτός την εβδομάδα πρέπει να αλλαζεί πανω απο 500λιτρα στην καλύτερη περίπτωση, οπότε είναι κατανοητο.

Αλλα και πάλι, έχει να κάνει με την διατροφή, δηλαδή αν είναι πλούσια σε άλατα και ιχνοστοιχεία γιατί απο αυτό αποτελείται το κέλυφός τους. Όπως για παράδειγμα αν δεν πίνεις γαλα, (ή δεν περνεις ασβέστιο με κάποιο τρόπο) παθαίνεις οστεοπώροση κάτι τετοιο γίνεται και με τα σαλιγκάρια.

Επίσης έχω διαβάσει οτι τα apple snails τρώνε φυτά και δεν θα ήθελα να καταλήξω με μισοφαγωμένα (ή τελειως φαγωμένα :) ) φυτα.

Πάντως για να τον κάνω να βγεί έξω να βάλω λίγο μαρούλι π.χ. για να τον προσελκύσω;

Link to comment
Share on other sites

μεγα λαθος.

που διαβασες πως τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια ειναι φυτοφαγα..????

ΛΑΘΟΣ.

ειναι πολυ καλοι καθαριστες,παμφαγοι,και θα πανε πανω σε φυτο μονο οταν αυτο ηδη αρχιζει να σαπιζει....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Πρώτο ποστ. Δεν ισχύει, και λέει μ@..ιες ο τύπος;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ Πρώτο ποστ. Δεν ισχύει, και λέει μ@..ιες ο τύπος;

αναφερει ξεκαθαρα το αρθρο πως υπαρχουν 2 ποικιλιες που μοιαζουν αλλα τα μηλοσαλιγκαρα δεν τρωνε φυτα...

''Bridgesi do not eat plants typically''.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και τα δύο μηλοσαλίγκαρα απλα διαφορετικές ποικιλίες. Η μία τρώει και η άλλη δεν τρώει. Όταν πηγαίνω και αγοράζω ενα φυτό απο ένα κατάστημα και δεν ξέρουν να μου πούν αν επιπλέει, φυτευεταί ή είναι για δεσιμο ( αυτό ακούστηκε περιέργα :thumbup::) ) πως να είμαι σιγουρος οτι θα ξέρουν ποια ποικιλία σαλιγκαριού έχουν. Βεβαια απο κει που πήρα το φυτό δεν έχει σαλιγκαρια και θα τα έπερνα απο άλλον, αλλα και πάλι... Το ρισκαρεις; :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν εχω δει εδω στη πολη μας τα φυτοφαγα.μονο τα ειρηνικα ερχονται,οποτε μην ανυσηχεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και τα λεγομενα black apple snails, όπως αυτο στην φωτο.

Εχω και τετοια!!! :)

Οχι μονο τα golden....

post-12891-1253135837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν έτσι. Ήταν σα να είχαν φυτρώσει πραματάκια πανω στο κοχύλι του... Ήταν πολύ περιέργα.

Στο άλλο ερώτημά μου; Να βάλω λίγο μαρούλι μπας και βγεί για να τον δω;

Τα είχατε ποτε αυτά τα σαλιγκάρια;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

πραγματάκια μαλακά; κινούνταν; ή απλά ήταν κάποιου τύπου ανωμαλίες στο καβούκι του από κακή ποιότητα νερού;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε συ. Δεν κάθισα να τα μελετήσω. Απλά στα γρήγορα τα είδα μια φορά και δέν μου φάνηκαν ούτε "χρυσά" ουτε πορτοκαλί ούτε τίποτα... Ισως μοιαζει στην περιγραφή σου... Ισως... (το πρώτο κομμάτι της)

Πίσω στα δικά μου τώρα :)

Δεν έχει ούτε μια μέρα που είδα για πρώτη φορά το σαλιγκάρι και έχει ήδη αποκτήσει απογόνους. Για την ώρα έχω δει δύο μικρά σαλιγκαράκια.Αμα είναι αυτός ο ρυθμός αναπαραγωγής θα κάνω όντως κανένα φαγητό με σαλιγκάρια :) , όπως έλεγε ο Σατανας :thumbup: (αυτός βεβαια έλεγε για γαρίδες, αλλα δεν βαριέσαι; )Και στις συναντήσεις κουβάδες... Τι να πεις

BTW ήθελα να ρωτήσω. Τί τρώνε τα σαλιγκάρια όταν δεν υπάρχει άλγη στο ενυδρείο; Ρωτάω γιατί το ενηλικο σήμερα έκανε γυρω γύρω το τζάμι κανα δυο φορές, λογικά σε αναζήτηση τροφής. Ειχα ρίξει νωρίτερα μια νιφάδα τροφής αλλα για την ώρα δεν τα έχω δει να κινούνται στο χαλικι.... Επίσης δεν υπάρχουν και ψάρια ωστε να δημιουργουν απόβλητα, οπότε... λέω μήπως λιμοκτονήσουν...

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε συ. Δεν κάθισα να τα μελετήσω. Απλά στα γρήγορα τα είδα μια φορά και δέν μου φάνηκαν ούτε "χρυσά" ουτε πορτοκαλί ούτε τίποτα... Ισως μοιαζει στην περιγραφή σου... Ισως... (το πρώτο κομμάτι της)

Πίσω στα δικά μου τώρα :)

Δεν έχει ούτε μια μέρα που είδα για πρώτη φορά το σαλιγκάρι και έχει ήδη αποκτήσει απογόνους. Για την ώρα έχω δει δύο μικρά σαλιγκαράκια.Αμα είναι αυτός ο ρυθμός αναπαραγωγής θα κάνω όντως κανένα φαγητό με σαλιγκάρια :D , όπως έλεγε ο Σατανας :) (αυτός βεβαια έλεγε για γαρίδες, αλλα δεν βαριέσαι; )Και στις συναντήσεις κουβάδες... Τι να πεις

BTW ήθελα να ρωτήσω. Τί τρώνε τα σαλιγκάρια όταν δεν υπάρχει άλγη στο ενυδρείο; Ρωτάω γιατί το ενηλικο σήμερα έκανε γυρω γύρω το τζάμι κανα δυο φορές, λογικά σε αναζήτηση τροφής. Ειχα ρίξει νωρίτερα μια νιφάδα τροφής αλλα για την ώρα δεν τα έχω δει να κινούνται στο χαλικι.... Επίσης δεν υπάρχουν και ψάρια ωστε να δημιουργουν απόβλητα, οπότε... λέω μήπως λιμοκτονήσουν...

Τρωνε τα περισευματα της τροφής, οτι και να κανεις παντα θα μενει.... και αν δεν ταισεις για αρκετες μερες..... θα αρχησουν να τρωνε τα φυτα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

A ok. Θα το έχω υπ'οψη μου.

Θα ξαναπάω σήμερα στο μαγαζι του τύπου μαλλον, και θα τα ρίξω μία ματιά να δω τι ακριβώς παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...