Jump to content

Jager Eheim 75w


nikoloutso

Recommended Posts

Εαν θελεις να τον δοκιμασεις...

Βαλε σε ενα λεκανακι νερο κρυο... απο ψυγειο και βάλτον μεσα.... μετα στην πριζα και αν αναψει... βγαλτον και βαλτον στη θεση του...

Εαν δεν αναψει... βγαλτον και πετα τον!!! :rolleyes:

ΑΣΤΟΝ και κανένα 10 λεπτό μήπως είναι ζεστός και με το κρύο σπάσει(συστολη-διαστολή) :D:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ίδιο στα 50 watt.Γυρνώντας το μπλε ρυθμιστικό (είναι λίγο σφιχτό) το φέρνεις στην επιθυμητή θερμοκρασία παρακολουθώντας το θερμόμετρό σου.Ο κόκκινος δείκτης μετακινήται έτσι ώστε να συμφωνεί η ένδειξη με του θερμομέτρου.Μετά από μια βδομάδα χρήσης πρέπει να τον ξαναελέγξεις αν όντως κρατάει τη θερμοκρασία που θες κι αν όχι τον ρυθμίζεις πάλι. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε... :bowdown:

Συμπλήρωσα για τους επόμενους που θα το διαβάσουν...

Link to comment
Share on other sites

Το λυσαμε το θεμα απο τις.... 15/10/2009!!

:bowdown:

και οι επομενοι τι θα κανουνε.........παρτακιααααααααααααααααααα :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα εχω και εγω τον ιδιο θερμοστατη και δεν μπορο να τον ρυθμισω ειναι 2-3 βαθμους κατω απο την ρυθμιση,εκανα τα παραπανω αλλα τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έκανες όλα τα παραπάνω.Ρύθμισε τον σύμφωνα με το θερμόμετρο του ενυδρείου και μετά καλιμπράρισε την ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά ξεθάβω λίγο το θέμα γιατί έχω μια απορία.

Πήρα τον jager τον 150ρη καινουριο, τα καταλαβα ολα εκτος απο την συμπληρωματικη ρυθμιση. Δείτε τις οδηγίες του στις σελίδες 19 και 20. Την συμπληρωματική ρύθμιση την λέει στην σελίδα 20. Μπορεί κάποιος να την εξηγήσει?

http://ebookbrowse.com/eheim-jager-25-300-w-pdf-d215673593

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου απαντήσει? Είναι η καινούρια σειρά των jager όχι οι παλιοί, και το εγχειρίδιο του είναι αυτό που έβαλα πιο πάνω. Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε στο ερώτημα μου που έθεσα πιο πάνω? Δεν βλέπω κάτι να σηκώνεται και να ρυθμίζει. Το μόνο που γυρνάει είναι το κόκκινο που λέει την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κάποιος να μου απαντήσει? Είναι η καινούρια σειρά των jager όχι οι παλιοί, και το εγχειρίδιο του είναι αυτό που έβαλα πιο πάνω. Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνουμε στο ερώτημα μου που έθεσα πιο πάνω? Δεν βλέπω κάτι να σηκώνεται και να ρυθμίζει. Το μόνο που γυρνάει είναι το κόκκινο που λέει την θερμοκρασία.

Παναγιώτη έχω και εγώ τον ίδιο μάλλον , αυτόν με τον γκρι δακτύλιο. Χτες ήθελα να κάνω καλιμπράρισμα σωστό γιατί τώρα είμαι στο περίπου και δεν μπόρεσα να σηκώσω αυτό το "κουμπί" που λέει στο εγχειρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη έχω και εγώ τον ίδιο μάλλον , αυτόν με τον γκρι δακτύλιο. Χτες ήθελα να κάνω καλιμπράρισμα σωστό γιατί τώρα είμαι στο περίπου και δεν μπόρεσα να σηκώσω αυτό το "κουμπί" που λέει στο εγχειρίδιο.

Δεν έχω τον γκρί:

http://www.getahugetank.com/images/Eheim_Jager_Heater100w.gif

έχω τον καινούριο με το κόκκινο:

http://www.aquariumchatter.com/wp-content/uploads/2012/01/Eheim-Jager-Heater-Closeup.jpg

ακριβώς αυτόν της οικόνας μόνο που αντί για φαρενάιτ έχει κελσίους.

Εκτός και αν αυτός που πήρα είναι ο παλιός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτόν αλλά το μπλε "μοχλάκι" είναι και αυτό γκρι.

post-47796-0-05685200-1355407597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανε στην σελιδα 1 αυτου του θεματος στο post 15 o delta εξηγει πως γινεται το καλιμπραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι καινουργοι ειναι καλιπραρισμενει απο το εργοστασειο εχουν αποκλησει + - 1 βαθμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά βάζουμε το βελάκι στη θερμοκρασία που θέλουμε και αυτό είναι όλο; Εγώ που το έχω 26 και έχει φτάσει 27 γιατί βλέπω λαμπάκι αναμμένο;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βάζουμε το βελάκι στη θερμοκρασία που θέλουμε και αυτό είναι όλο; Εγώ που το έχω 26 και έχει φτάσει 27 γιατί βλέπω λαμπάκι αναμμένο;;

Καλιμπραρισμα του έχεις κάνει;

Αν όχι δες στο πρώτο ποστ πως γίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό που λέει στο ποστ 1 γιατί πολύ απλά δε γυρίζει τόσο. Γυρνώντας το μπλε πάντως στο 24 σβήνει και στο 30 ανάβει. Το ελαττώνω ως το 26 και δε σβήνει. Περιμένω τώρα να δω

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται αυτό που λέει στο ποστ 1 γιατί πολύ απλά δε γυρίζει τόσο. Γυρνώντας το μπλε πάντως στο 24 σβήνει και στο 30 ανάβει. Το ελαττώνω ως το 26 και δε σβήνει. Περιμένω τώρα να δω

Γιατί δεν γυρνάς το κουμπί του μέχρι να κλείσει το φωτάκι;

Μετά δες την θερμοκρασία του ενυδρείου και πρατεις ανάλογα,προς τα πάνω η κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το κατάφερα, αν και δεν είμαι σίγουρος, θα φανεί στην πορεία. Έβαλα το κόκκινο βελάκι στους 27, όσο έδειχνε και το θερμόμετρό μου δηλαδή, γύρισα το μπλε στους 25,5 και περιμένω μέχρι να πέσει η θερμοκρασία εκεί να δω αν θα ανάψει..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το κατάφερα, αν και δεν είμαι σίγουρος, θα φανεί στην πορεία. Έβαλα το κόκκινο βελάκι στους 27, όσο έδειχνε και το θερμόμετρό μου δηλαδή, γύρισα το μπλε στους 25,5 και περιμένω μέχρι να πέσει η θερμοκρασία εκεί να δω αν θα ανάψει..

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πέτυχα!! Ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος στους 25,5, ανάβει στους 25,5+ και σβήνει στους 26. Ελάχιστη απόκλιση νομίζω, ειδικά σε σχέση με τον παλιό (Juwel 50W) που τον είχα στους 30 και έφτανε μετά βίας στους 26 και αυτό με το καλοριφέρ μέσα στο σπίτι στο φουλ. Δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...