Jump to content

τρυπες στον πατο


akisem

Recommended Posts

μετα απο μια μικρη περιπετεια με ενα μικρο nanoreef, επαθα εμαθα απεκτησα μια μικρη εμπειρια και πλεον θελω να παω ενα σκαλι παραπανω. Εχω αποφασισει οτι θα το φτιαξω εγω το ενυδρειο και θα ειναι γυρω στα 170λιτρα, το οποιο θα συνδεθει με sump (δε ξερω ακομα ποσων λιτρων).

Αυτα ειαγωγικα. Θα ηθελα να ρωτησω αν οι τρυπες στον πατο του ενυδρειου ειναι καλη ιδεα για να φευγει το νερο απτο ενυδρειο αλλα κ να επιστρεφει. Σε καθε τρυπα οπως το εχω φανταστει θα μπει ενας σωληνας. Ο ενας θα καταληγει ακριβως στην επιφανεια του νερου (πυργος υπερχειλισης λεγεται?) θα κατεβαζει το νερο και θα ρυθμιζει την σταθμη του νερο. Ο αλλος σωληνα (επιστροφη) θα ειναι λιγο πιο πανω απο την σταθμη του νερου, και θα επιστρεφει το νερο απο το sump.

Αρχικα πειτε κατα ποσο ειναι καλη σαν ιδεα, αν το εχει δει\δουλεψει κανεις αλλος κτλ και γενικα αποψεις ρε παιδι μου... :)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι ο πυργος υπερχειλησης να ειναι σε μια απο τις πισω γωνιες του ενυδρειου σου αποτελουμενος απο δυο κοματια τζαμι, κολημενα στις πλευρες του ενυδρειου και υψος οσο θελεις να παιζει η σταθμη σου. μεσα στο κουτι αυτο θα εχεις τη σωληνα που θα πηγαινει στο σαμπ, οπως το φανταζεσαι. αυτο θα γινει για να μην ασκουνται μεγαλες πιεσεις απο τον ογκο του νερου του ενυδρειου σου στο σημειο του πατου που θα ανοιχτει η τρυπα για να περασει ο σωληνας.

οσον αφορα την επιστροφη, θα μπορουσες να κανεις το ιδιο απο την αλλη γωνια μονο και μονο για το θεμα πιεσης. τα τζαμια που θα κολησεις θα ειναι βεβαια ποιο ψηλα απο τη σταθμη της επιφανειας ωστε να εχεις καταρρακτη. το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να βαλεις σωληνα ιδιας διαμετρου με αυτη της αντλιας σου, ωστε να μην εχει η αντλια να σπρωξει περισσοτερο ογκο νερου, αρα περισσοτερο βαρος, περισσοτερο ζορι, φθορα και ποιο αργη κυκλοφορια. καπως ετσι το φανταζομαι εγω, αλλα δεν εχω δει αλλου ετσι επιστροφη.

εμενα, αν γινει ετσι, το κοβω καλη πατεντα παντως. ακουσε ομως και γνωμες απο αλλους πρωτα και μην βιαστεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις πολυτιμες αποψεις φιλε :)

Καταλαβα την λογικη σου, ομως αυτα τα εξτρα τζαμια-κολληματα δεν θα περιπλεξουν λιγο την κατασταση στην κατασκευη? Εννοω δεδομενου οτι θα μπουν κοντρες πανω κατω, ο πατος που θα τρυπηθει σε σχεση με τις κοντρες? και ενα ακομα πως\που θα κολληθουν αυτα τα εξτρα που λες? πανω στις κοντρες(δεν νομιζω) ή ακριβως διπλα?

καποιο site με διαφορα σχεδια ενυδρειων-τρυπων Κτλ θα βοηθουσε. Στο google που ψαχνω χυμα βρισκω διασπαρτα διαφορα αλλα τπτ διαφωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα την λογικη σου, ομως αυτα τα εξτρα τζαμια-κολληματα δεν θα περιπλεξουν λιγο την κατασταση στην κατασκευη? Εννοω δεδομενου οτι θα μπουν κοντρες πανω κατω, ο πατος που θα τρυπηθει σε σχεση με τις κοντρες? και ενα ακομα πως\που θα κολληθουν αυτα τα εξτρα που λες? πανω στις κοντρες(δεν νομιζω) ή ακριβως διπλα?

σου ειπα οτι το νερο θα υπερχειλιζει προς ή απο το ενυδρειο. αρα θα ειναι στο υψος της επιφανειας του νερου. αρα δεν θα φτασεις τις επανω κοντρες γιατι η σταθμη του νερου δεν θα ακουμπαει τις κοντρες αυτες.

τα τζαμια που θα βαλεις θα τα κοψεις στο κατω μερος να εφαμοζουν καλα στις κοντρες και το πατο. η τρυπα δεν θα γινει στο σημειο της κοντρας αλλα σε καποιο αλλο σημειο της βασης. ισως θα ηταν καλυτερα να εβαζες μια ακομη φετα εκει με την ιδια τρυπα για ενισχυση.

καποιο site με διαφορα σχεδια ενυδρειων-τρυπων Κτλ θα βοηθουσε. Στο google που ψαχνω χυμα βρισκω διασπαρτα διαφορα αλλα τπτ διαφωτιστικο.

ψαξε στο φορουμ και θα βρεις πολυ υλικο. εχουν γινει αναφορες και παρουσιασεις αναλογων ενυδρειων!!!

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις πολυτιμες αποψεις φιλε :)

θανασης!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...