Jump to content

Κτηνος Vs σκυλων...................


Recommended Posts

Μην τα βάζετε με τον στρατό, διαφθαρμένοι και ψυχικά διαταραγμένοι άνθρωποι υπάρχουν σε όλους τους τομής. Κατά καιρούς έχουμε δει και άλλους εκτός στρατού να βάζουν φόλες στα σκυλιά και της γάτες. Η δημοσιογράφοι κάνουν την δουλειά τους και αναδεικνύουν ότι θέλουν όπως θέλουν προσφέροντας μας μισή αλήθεια. Κάποιοι θέλουν να μας πωρώσουν να κάνουν αναξιόπιστη την αστυνομία τώρα και τον στρατό στο τέλος θα γίνουμε μπάχαλο.

Νίκο αυτός που πάει επαγγελματίας φαντάρος δεν κάνει επάγγελμα τον πόλεμο αλλά επάγγελμα την προστασία της χώρας του. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα βρίσκεται αλλού και όχι στα σώματα ασφαλείας διότι ψυχασθενείς υπάρχουν πολλή.

Όσοι πάνε στον στρατό οι συντριπτική πλειοψηφία πάει γιατί θα είναι μόνιμος υπάλληλος και δεν τον ενδιαφέρει η Ελλάδα ίσως να μην ξέρη κιόλας τη σημαίνει Ελλάδα.

Θα το πάω λίγο πολιτικά το θέμα και θα καταλάβετε. Όσες κυβερνήσεις προσπάθησαν να καταργήσουν την μονιμότητα ο λαός εξηγέρθη γιατί;

Μονιμότητα για εμένα σημαίνει ατιμωρησία και άλλα που δεν θέλω να τα γράψω γιατί δεν θα υπάρχω στο φόρουμ μετά, ο τρόπος που επιλέγουμε τα άτομα στο δημόσιο είναι άκρος απαράδεχτος και επικίνδυνος.

Ένα μικρό παραδειγματάκι το οποίο με λίγη φαντασία μπορείτε να το επεκτείνεται παντού.

Στην Γερμανία λοιπόν όταν είναι να πιάσεις δουλειά στο δημόσιο περνάς από ουσιώδες συνέντευξη δεν τους ενδιαφέρει ο βαθμός σου αλλά τους ενδιαφέρει αν αυτό που έμαθες το κατέχεις ακόμη και αν μπορείς να το πράξεις όσο το δυνατόν καλλίτερα.

Εδώ στην Ελλάδα έρχεται ο ασεπ και λέει ο πρώτος στην βαθμολογία περνά τέλος. Δε τον ενδιαφέρει αν αυτός είχε ρέντα και έγραψε καλά δεν τον ενδιαφέρει αν ο άλλος ατύχησε στης εξετάσεις, δεν τον ενδιαφέρει αν αυτόν που παίρνει μπορεί κιόλας να αντεπεξέρθει.

Τον ενδιαφέρει ένας ξερός αριθμός και τον παράγοντα άνθρωπο τον αφήνει από έξω.

Τελευταία προσπάθησαν να φέρουν και την συνέντευξη στην ζωή μας και έγινε πάλη μπάχαλο ε το γιατί πιστεύω δεν θέλει ανάλυση, απλά δεν υπάρχει αντικειμενική συνέντευξη.

Παιδιά δεν φταίνε η διάφοροι επαγγελματική τομής, είναι καθαρά θέμα παιδείας και εμείς οι Έλληνες ακόμη μαθαίνουμε την λέξη τη σημαίνει παιδία, τόσο πίσω είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις δει τα ψυχολογικά τεστ από τα οποία περνούν για στρατιωτικές σχολές? Προωθείται καθαρά ο εθνικισμός και ο κομφορμισμός.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό είναι ότι όλα γίνονται στραβά παντού και στην αστυνομία αλλά και γενικά στο ευρύτερο δημόσιο τομέα.

Αυτή που πραγματικά θέλουν και νιώθουν ότι θέλουν να προστατεύσουν την πατρίδα τους είναι από έξω και μπαίνουν μέσα άσε να μην πω… Και οι λίγοι σωστοι που μπαίνουν βγαίνουν από μόνη τους μόλις μάθουν τη παίζεται.

Χρειάζεται επανίδρυση όχι το κράτος αλλά ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=63240&cid=4

Τα λογια ειναι περιττα.....................

Μην εισαι απολυτος, ο "ανθρωπος" θα ειχε το λογο του για να το κανει

ΥΓ προσπαθησε να καταλαβεις τωρα αλλον "απολυτο" σε αλλο θρεντ :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

΄Χρήστο έχεις δει τα ψυχολογικά τεστ από τα οποία περνούν για στρατιωτικές σχολές? Προωθείται καθαρά ο εθνικισμός και ο κομφορμισμός.΄

Επειδη μολις τελειωσα το λυκειο, και εχω φιλο που περασε στην Ευελπιδων, εχεις απολυτο δικιο ας αυτο

'Εμ αυτό είναι ότι όλα γίνονται στραβά παντού και στην αστυνομία αλλά και γενικά στο ευρύτερο δημόσιο τομέα.'

Χρηστο δεν ειναι ετσι. Στον στρατο και στην αστυνομια μπορουν να ασκησουν απο λιγο, εως πολυ εξουσια σε αλλους ανθρωπους. Αυτο τους κανει αλλαζονες και υπεροπτες σε υπερβολικο βαθμο μερικες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η εκπαίδευση των σωμάτων ασφαλείας σε συνδυασμό με τη στολή, τους κάνουν γενικά να ξεχωρίζουν. Το ότι ξεχωρίζουν σημαίνει πολλά. Πολλοί καβαλάν καλάμι, σκουπόξυλο και ότι άλλο βρουν. Κάποιοι ντρέπονται που ξεχωρίζουν και υπάρχουν και άλλοι που το βλέπουν σαν δουλειά που κάποιος πρέπει να την κάνει.

Ο συγκεκριμένος θα μπορούσε κάλλιστα να μην είναι ένστολος και να κάνει τα ίδια και χειρότερα. Είναι καθαρά θέμα παιδείας... Κατά την άποψή μου, εδώ εστιάζεται και το πρόβλημα. Η παιδεία που αποκτά κάποιος εκπαιδευόμενος για κάποιο σώμα ασφάλειας είναι μονόπλευρη και μονολιθική.

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατός και η Αστυνομία αντιπροσωπεύει την κοινωνία μας.

Το ξέρεις το ρητό ‘’δώσε σε κάποιον εξουσία για να δεις τη άνθρωπος είναι’’

Ο κάθε ένας που δουλεύει στο δημόσιο κάνει κατάχρηση της θέσης του.

Τα σώματα ασφάλειας έχουν την δυνατότητα να ασκήσουν βία γιατί εμπεριέχεται στην φύση του επαγγέλματος. Ο υπάλληλος στο δημαρχείο δεν έχει την δυνατότητα να ασκήσει βία αλλά ξέρεις εσύ αν την είχε τη θα έκαμνε;;;

Πολλές φορές έχω πάει σε δημόσιες υπηρεσίες και είδα της καταχρήσεις που κάνουν, επί την ευκαιρία να σας πω και ένα ανεκδοτακι αλλά πραγματικότητα.

Πάω μια μέρα σε μια δημόσια υπηρεσία για μια δουλειά περιμένω στην ουρά 2 ώρες για να μου πουν ότι ο υπεύθυνος λείπει και να έρθω αύριο στης 10 το πρωί όχι ποιο νωρίς.

Πάω και εγώ στης δέκα και κάτι και περιμένω.

Πάει 11 πάει 12…

Τελικά 12:45 βλέπω έναν κύριο με 4 σακούλες του Μαρινόπουλου να μπαίνει μέσα.

Πετάγομαι και του λέω «κύριε δεν είναι κανένας μέσα»

Και με απαντά χωρίς να γυρίσει να με δει «το ξέρω εργάζομαι εδώ»

Εγώ ???

Εε.. περιμένω 2-3 λεπτά να ταιριάξει της σακούλες του και μπαίνω μέσα.

εγώ

γιά σας

Εκείνος

Παρακαλώ τη θέλετε

Εγώ

Ήρθα για το και το

Εκείνος

Μα τώρα ήρθατε κύριε στης μία κλείνουμε

Εγώ

Με σοκ και απορία τον ρωτάω

Μα με δουλεύεται αφού και εσύ μόλις τώρα ήρθατε εγώ είμαι από της 10 και 10 εδώ.

Εκείνος

Να ερχόσασταν στης 8 κύριε .

Ε μετά το τη έγινε δεν το αναφέρω μπορείτε να φανταστείτε.

Τέτοια παραδείγματα κατάχρησης εξουσίας προς τον πολίτη είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...