Jump to content

Ερωτήσεις για το ξεκινημα


Recommended Posts

Για σας εχω μερικες αποριες αν ειναι εδο το λαθος μερος μποριτε να μετακινισετε το θεμα

λοιπον

1 Γινετε σε ενα ενυδριο 60 περιπου λιτρων να βαλο τα παρακατο ειδη?

2Γατοψαρα (θα παω μετα σε λεπτομεριες)

3 Γκαποι

4 αμμος ή χαλικια

5 χμμ δεν καταλαβα τι να παρω για θερμανση-ψυξη

6 δεν καταλαβα καλα πως τοποθετουμε τα φυτα που αγοραζουμε

7τι θα αγορασω για να υπαρχη ρευμα (το αλλο της θαλλασης του ποταμιου κτλπ)

Έγινε επεξεργασία - Δρακοντας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Καταρχην θα πρπει να μας πεις τι εννοεις γατοψαρα :) αλλα πιθανοτατα οχι αφου τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο και τα "γατοψαρα" μαλακο... Ισως κανενα σαλιγκαρι αλλα μετα απο πολυ καιρο οταν θα ειναι στρςμενο καλα το ενυδρειο..

Αμμο θα σου προτεινα εγω ... για θερμανση ενας θερμοστατης 50watt ειναι μια χαρα για 60λτ... ευκολα φυτα να παρεις να μην εχουν απαιτησεις.. αλλα τα φυτευεις στην αμμο αλλα τα δενεις σε ενα ξυλο ή ριζα ...μιλαμε παντα για φυσικα και οχι πλαστικα :thumbup:

Στο 7 δεν καταλαβαινω τι εννοεις :)

Link to comment
Share on other sites

ενοω την φυσικη κινηση του νερου που δεν διμιουργιτε απο ψαρια ειχα διαβαση καπου οτι χρειαζεται γιαυτο ροταω

thanks for the help :) δεν ειχα καταλαβη τις διαφορες τους μαλλον γατοψαρο θα παρω χμμ

τα γατοψαρα ζουν σε 60 λιτρο επησης θελουν αμμο χαλικια κατι ενδιμεσω? και με ποια αλλα ψαρια μπορουν να ζησουν?

Έγινε επεξεργασία - Δρακοντας
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γατοψαρο?? Cory, pleco τι ? Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις με γκαπυ αφου κινουνται σε ολο το ενυδρειο και δε θελει το νερο βρυσης ιδιαιτερη επεξεργασια. Αντιθετως , τα γατοψαρα θελουν μαλακο νερο και θα πρεπει να κατεβαζεις το ph... Ασε που κινουνται μονο στο βυθο :)

Δεν καταλαβαινω αν εννοεις φιλτρο ή αεραντλια... Αν πάρεις ενα καλό φίλτρο δεν χρειαζεσαι αεραντλια για 60λτ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις γατοψαρο?? Cory, pleco τι ? Εγω θα σου ελεγα να ξεκινησεις με γκαπυ αφου κινουνται σε ολο το ενυδρειο και δε θελει το νερο βρυσης ιδιαιτερη επεξεργασια. Αντιθετως , τα γατοψαρα θελουν μαλακο νερο και θα πρεπει να κατεβαζεις το ph... Ασε που κινουνται μονο στο βυθο :)

Δεν καταλαβαινω αν εννοεις φιλτρο ή αεραντλια... Αν πάρεις ενα καλό φίλτρο δεν χρειαζεσαι αεραντλια για 60λτ :thumbup: thanks

ξεχασα τα αλλα ειδη που ειχα βρη την ονομασια τους

αλλα βρηκα αυτα

Ancistrus cf. Cirrhorus

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=629

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=628

και αν βαλλο γκαπυ μπορο να βαλλο εναν μονομαχο ή αλλα ψαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Μονομαχο δεν μπορεις να βαλεις.

ok

αλλα ακομη περιμενω απαντηση για 4,5,6 καθος και αν τα γκαπυ διμιουργουν υβριδια οστε να το προσεξω

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονομαχο.... Μπορεις να βαλεις μολλυ ή πλατυ ... επισης ομορφα ψαρακια και ζουν στις ιδιες τιμες νερου με τα γκαπυ :) Ενα αρσενικο και 2-3 θηλυκα γκαπυ ( αν βαλεις μονο αυτο το ειδος) αλλιως μονο αρσενικα η θυληκα αφου γεννανε σαν τρελα :thumbup:

Εγω θα σου ελεγα να αποφυγεις τα ψαρακια που μου εδειξες για τους λογους που σου ειπα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα ακομι περιμενω απαντηση για τα παραπανω θεματα μιας και δεν λεσ αν χρειαζονται χαλικια ή αμμο η τουλαχιστον ποια φυτα ειναι ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ακομι απορια

Γκαπι

Hoplosternum pectorale

Corydoras-soorten

Botia striata

Beaufortia leveretti

τορα πειτε γιατι και ποιο απο αυτα δεν κανη (εκτος τον κυνδινο υβριδισμου ενα ειδος θα βαλλο μαζι με γκαπι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε 60 λίτρα δεν νομίζω ότι μπορεί να μπει οποιοδήποτε είδος cory...

Και φυσικά, σε ενυδρεία τα οποία μπορούν να τα φιλοξενήσουν λόγω λίτρων και των υπόλοιπων παραγόντων, χρειάζονται άμμο.

Α! και να μην ξεχάσω ότι τα θες σε ομάδες τουλάχιστον 5...

Link to comment
Share on other sites

ποια φυτα ειναι ευκολα?

εύκολα φυτά θεωρούνται

οι microsorum pteropus,

οι ανούμπιες (anubia nana κ.α.),

το κερατόφυλλο (ceratophyllum demersum) και άλλα.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...