Jump to content

Πιθανή ασθένεια


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: ~100 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό eheim 2210 με σφουγγάρια κι ένα μπλε μάλλον άνθρακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Λειτουργεί με ψαράκια ένα μήνα και 20 ημέρες. Το στρώσιμο πήρε περίπου ένα μήνα.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 31/7 μπήκαν 5 zebra danios και μετά από 15 μέρες μπήκαν άλλα 5.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Φυλλαράκια τρεις φορές την ημέρα σε μικρές δόσεις. Αλλαγές περίπου ανά 10 ημέρες 35 λίτρα. Αντιχλώριο στο νερό, περίπου 30-35 ώρες πριν την αλλαγή και αργή εισαγωγή στο ενυδρείο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8-8.5 αμφισβητώ τη μέτρηση αυτή καθώς το νερό είναι βρύσης και το νερό της Θεσσαλονίκης είναι στο 7.5-8. 8-8.5 μου βγάζει και το νερό της βρύσης.

- KH:11

- GH:12

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): ~0

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: PH και σκληρότητα με tetra, ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ3 api και ΝΟ2 hagen.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: zebra danio

- Ιστορικό Ψαριού: Τη δεύτερη φορά που βάλαμε ψαράκια στο ενυδρείο διαπιστώσαμε ακόμα απ' το pet shop ότι το ένα ψαράκι είχε αστάθεια στο νερό ήταν νωθρό και ανέπνεε με αγωνία. Μετά από μερικές ημέρες στο ενυδρείο μας πέθανε. Μετά από ένα μήνα περίπου διαπιστώσαμε κι άλλο ψαράκι με τάσεις απομόνωσης από τα υπόλοιπα και παρόμοιο τρόπο αναπνοής όχι όμως στον ίδιο βαθμό. Σήμερα διαπιστώσαμε ότι τα βράγχια όλων των ψαριών έχουν ξεφλουδίσει πιθανότατα τις τελευταίες 3-4 ημέρες. Ήταν γυαλιστερά σα χρυσόχαρτα και τώρα είναι θαμπά και διακρίνεται το κόκκινο που είναι από κάτω. Όλα τα ψαράκια έχουν όρεξη. Όταν πέφτει το φαγητό κάνουν σα τρελά. Εκτός από το συγκεκριμένο ψαράκι που έχει το αναπνευστικό θέμα, όλα τα υπόλοιπα κινούνται μαζί κυνηγιούνται κολλυμπάνε πολύ γρήγορα, γενικά έχουν καλή συμπεριφορά.

Φωτογραφίες:

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01184.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01188.JPG

Παρακαλώ τη βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καραντίνα θα σου πρότεινα να μετέφερες το ψαράκι που έχει πρόβλημα γιατί κινδυνεύουν και τα άλλα, γις την ασθένεια δεν ξέρω φίλε μου, θα περιμένεις τους ειδικότερους.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη :

Branchiomyces fungal gill rot ή gill worms ή gill flukes

Θεραπεια με sera med Professional Tremazol

Οδηγιες στα ελληνικα (στη μεση της σελιδας) http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_tremazol_36.05_int.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διαπίστωσα κακή συμπεριφορά και σε άλλα ψαράκια. Το ένα μάλιστα μοιάζει σαν έχει αρχίσει να αποκολλάται το επάνω του πτερύγιο.

Τελικά δεν έχουν ξεφλουδίσει τα βράγχια απ'όλα τα ψαράκια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::)

Kάνοντας μια μικρή έρευνα στο δίκτυο για τα zebra danio βρήκα πολλές φωτογραφίες στις οποίες η κατάσταση στα βράγχια είναι παρόμοια με των δικών μου. Βλέποντας τις φωτογραφίες μου τις θεωρείτε φυσιολογικές;

Μήπως τελικά κάνω λάθος για το θέμα των βραγχίων απλά θορυβούμενος από την κακή συμπεριφορά δύο(τελικά) ψαριών;

Και αυτά τα δύο ψαράκια τελικά τι μπορεί να έχουν;

Τα ψαράκια κατά τη διάρκεια της ημέρας γενικά κινούνται από τη μέση και πάνω στο ενυδρείο. Σημαίνει κάτι αυτό; Κινούνται και χαμηλά στα ξύλα και στα φυτά, κάνουν γρήγορους ελιγμούς ανάμεσα σε μικρούς διαδρόμους κυρίως όταν κυνηγιούνται αλλά κυρίως κινούνται ψηλά.

Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ μας είπες οτι βλέπεις διαφορές το πως ηταν πριν με το τώρα .

Σήμερα διαπιστώσαμε ότι τα βράγχια όλων των ψαριών έχουν ξεφλουδίσει πιθανότατα τις τελευταίες 3-4 ημέρες. Ήταν γυαλιστερά σα χρυσόχαρτα και τώρα είναι θαμπά και διακρίνεται το κόκκινο που είναι από κάτω.

Σύμφωνα με αυτά που μας λες σου απαντάμε , δεν είμαστε εκεί για να τα δούμε .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να έχω κάνει λάθος, θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει. Όλα τα ψαράκια ανεξαρτήτου συμπεριφοράς έχουν αυτή την εικόνα.

Παραθέτω και αυτά τα δύο βίντεο τα οποία είναι αρκετά μεγάλα σε μέγεθος.

https://users.auth.gr/~ssaridis/fish/fish1.mpg

https://users.auth.gr/~ssaridis/fish/fish2.mpg

Και στα δύο βίντεο είναι το ίδιο ψάρι με τη χαρακτηριστική αυτή συμπεριφορά.

Στο πρώτο βίντεο εμφανίζεται κι ένα άσπρο αντικείμενο το οποίο πρέπει να είναι περίττωμα. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο στο ενυδρείο μου. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τραβήξω το βίντεο ένα ψάρι από τα δύο άρρωστα σκόρπισε άσπρα κομμματάκια στο νερό και αυτό που φαίνεται στο βίντεο. Δεν ξέρω από που τα έβγαλε. Φαίνονται όσα απέμειναν στο βίντεο.

Βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι σύνδεσμοι που έχεις βάλει μου βγάζουν αυτο το μηνυμα : "Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη"

Link to comment
Share on other sites

Οι σύνδεσμοι που έχεις βάλει μου βγάζουν αυτό το μήνυμα : "Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη"
και σε εμένα το κάνει
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχει κάποια επιλογή για προσθήκη εξαίρεσης. Η σελίδα είναι του ΑΠΘ.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/fish1.mpg

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/fish2.mpg

Tώρα μήπως;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σήμερα το πρωί βρήκα ένα ψαράκι εκτός ενυδρείου. Το ενυδρείο έχει μόνο δύο μικρές τρύπες στο καπάκι για είσοδο καλωδίων. Το ξαναέριξα μέσα αμέσως και έκανε σα τρελό. Κινούνταν απίστευτα γρήγορα και κυνηγούσε όλα τα υπόλοιπα τα οποία μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα κρύφτηκαν και δε μπορούσα να τα βρω. Χώθηκαν κάτω από τα ξύλα σα σφηνωμένα και ανασαίνανε γρήγορα. Επειδή δεν τα έβλεπα και ανησύχησα άναψα τα φώτα και αφού τα εντόπισα ένα ένα βγήκαν από τις κρυψώνες τους και όλα μια χαρά λες και τίποτα δε συνέβη!!! Είδα μια μικρή δραστηριότητα κοντά στην τρύπα από την οποία πρέπει να πήδηξε και μετά ηρεμία.

Τι συμβαίνει;;;;;

Μπορεί αυτό να σχετίζεται με κακές συνθήκες νερού ή με την περίεργη και επιδεινώμενη συμπεριφορά του ψαριού που περιγράφω πιο πάνω;

Έχω απογοητευτεί αρκετά γιατί δεν ξέρω τι έχω κάνει λάθος.

Παρακαλώ για βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να φτιαξεις τις συνθηκες μηπως δεις διαφορα.

Δοκιμασε να μαλακωσεις το νερο λιγο και να κατεβασεις το πεχα (αργα και σταδιακα προσθετωντας ενα ποσοστο πχ (ξεκινα με 5%) απο νερο οσμωσης ή απιονισμενο στο νερο της αλλαγης).

Χρησιμοποιεις αντιχλωριο ετσι?

Προτιμα το Seachem prime δεσμευει εκτος χλωριου-χλωραμινης και βαρεα μεταλλα και αμμωνια και νιτρωδη.

Ειναι και οικονομικο 1ml μονο στα 40 λιτρα αλλαγης.

Βαζε και βιταμινες μια φορα την εβδομαδα (πχ sera fishtamine).

Ταιζε ποικιλια διαφορετικες τροφες και καλες και να προτιμας μικρες συσκευασιες γιατι μετα το τριμηνο αφου ανοιχτουν χανουν τις βιταμινες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι.

Τελικά το ψαράκι πέθανε από ασιτία. Δεν έτρωγε και αδυνάτισε πάρα πολύ. Εχθές το βρήκαμε σε μια χαραμάδα ενός ξύλου. Όλα τα υπόλοιπα φαίνονται καλά.

Αυτά για την ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έστρωσες το ενυδρείο σου με τα Danio ? χωρίς χρήση κάποιων βακτηρίων για να βοηθήσεις στην διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...