Jump to content

Άγνωστο ψάρι


georgedr

Recommended Posts

Είναι κάποια ποικιλία molly. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρεπει να ειναι μια υβριδικη μορφη απο Golden Sailfin Molly (επιστ. ονομ. Poecilia velifera) που λεγεται Lyretail Molly.

Συνήθως οι ποικιλίες ψαριών αναπαραγωγής που έχουν σαν βασικό χαρακτηριστικό τα μακριά πτερύγια προέρχονται από επιλεκτική/συντονισμένη αναπαραγωγή με γεννήτορες οι οποίοι διαθέτουν αυτό το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό.

Προσωπικά άν και δέν συμπαθώ ιδιαίτερα αυτές τις "μορφές" έχω να πώ αλλά και να παραθέσω με παραδείγματα ότι τέτοια ψάρια με παρόμοια χαρακτηριστικά γεννιούνται και στην φύση είτε σάν γενετική ανωμαλία είτε για την προστασία από θηρευτές, είτε για πολλούς ακόμα διαφορετικούς λόγους.

Είναι λοιπόν άδικο να "τοποθετούμε" τέτοια ψάρια στην ίδια κατηγορία με τα υβρίδια και να τα αποκλείουμε από το χόμπυ.

Εδώ σας παραθέτω μία φωτό του μέλους Keg (www.Planetcatfish.com) στην οποία θα δείτε ένα Panaque cf. Nigrolineatus (δέν έχει αναπαραχθεί ποτέ σε αιχμαλωσία) το οποίο είναι άγριο πιασμένο και μάλιστα LONGFIN!!!!!

post-2-1254508786_thumb.jpg

Μήν τα απορρίπτουμε όλα λοιπόν....... :(

Link to comment
Share on other sites

Η φύση είναι πολύ παιχνιδιάρα για αυτό και υπάρχουν τόσο όμορφα πλάσματα, απλά όταν πρωτοεμφανίζεται μία ποικιλία-παραλλαγή φαίνεται διαφορετική αλλά δεν είναι "ανώμαλη"... :(

Link to comment
Share on other sites

To Lyretail Molly μαλλον ειναι ομως

http://www.google.gr/search?hl=el&q=Ly...CE%B7&meta=

Διαφωνώ 100%...Τό ότι τα πρώτα 4 site από το λίνκ που πόσταρες αναφέρουν το ότι "The Lyretail Molly is a hybrid variation of Poecilia latipinna, the Sailfin Molly.", δέν μου λέει απολύτως τίποτα (άσε που είναι copy+paste σε όλα το ίδιο κείμενο).

Τί θα πεί υβρίδιο?Μεταξύ ποιών ειδών?

Τα site αυτά αναφέρουν μόνο το είδος Poecilia latipinna σάν refference του ψαριού και γράφουν επίσης ότι διαχωρίζετε από το Poecilia velifera από τον αριθμό των ακτίνων στο ραχιαίο πτερύγιο.

Το ότι μία μορφή είναι 'cultivated' δέν σημαίνει και υβρίδιο.Πάρε παράδειγμα τους δίσκους.....Γιατί αυτοί μας αρέσουν σε όποια 'ποικιλία' μας τους προσφέρουν οι σιγκαπουριανοί/ασιάτες/ευρωπαίοι breeders ενώ τα υπόλοιπα ψάρια επιλεκτικής ναπαραγωγής τα θεωρούμε μιάσματα???

Επίσης δέν βλέπω πουθενά επιστημονική ανάλυση σε επίπεδο DNA για την ταξινόμηση του είδους, πράγμα αναγκαίο για την αναγνώριση ενός ψαριού που δέν έχει εμφανή χαρακτηριστικά και από τα δύο είδη που υποτίθεται ότι προήλθε.

Ψαράκια είναι και αυτά.Συμφωνώ και δέν μου αρέσουν όπως έχω ξαναπεί αλλά δέν μπορεί να φτάνουμε στο άλλο άκρο και να θέλουμε να τα ρίξουμε στην 'πυρά'.......... :(

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δεκτη η ενσταση.

Κανενα ζωντανο δεν ειναι για την πυρα.

Υβριδιο-ξευβρυδιο, βαμενο-ξεβαμενο εχει δικαιωμα στη ζωη και μαλιστα με μεγαλυτερη φροντιδα αφου συνηθως καποια εχουν μειωμενες δυνατητες ή εχουν πονεσει.

Οτι λεμε το λεμε για να αποφευγεται η διαιωνιση του φαινομενου αγοραζωντας τετοια ψαρια (οποια απο αυτα ειναι τελικα).

Link to comment
Share on other sites

τώρα που λέτε για υβρίδια!! πήγα χθες το απόγευμα σε ένα πετ για να κουρέψω το σκύλο και είχε ψάρια στην υπόγα.τα μισά ψόφια!!! τον ρωτάω ταγκανίκα έχετε?

μου λέει τι είναι αυτα? :(

του λέω και τι μου απαντά?

οχι δε φέρνω αλλά περιμένω κάτι παπαγαλόψαρα με τατοο καρδούλα πολυ καλά χτυπιμένα με λέιζερ.

του λέω χαβα μας κάνεις ρε άνθρωπε σάλτα και ........

αλλά από την άλλη έχω και το flowerhorn το οποίο έιναι δεν είναι υβρίδιο αλλά στο φινάλε είναι υβρίδιο

δεν έχει όμως καμία σχέση το flowerhorn το δικό μου, με τα flower που παρουσιάζοντε σε διαφορα άρθρα για υβρίδια.

ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Ε;

Χριστό δεν κατάλαβα. Στα ελληνικά έχουμε και "." (τελείες) και "ΚΕΦΑΛΑΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...