Jump to content

Ζωντανός ή νεκρος Αραγωνίτης


giannispass

Recommended Posts

Και φτιαχνεις ενα refiugium με ενα αξιοπρεπες dsb και εισαι μια χαρα. :hysterical:

:hysterical: πως προσδιορίζεις το αξιοπρεπές dsb ?

Μισό λεπτό βρε παιδιά, γιατι μου τα ανατρεψατε ολα οτι ειχα στο μυαλό μου.

Εγω σκεφτομουν να εχω 5-6 εκ. αραγωνιτη στο βυθό του ενυδρείου μου.(ετσι το σκεφτομουνα) και 12-13 εκ. στο DSB στο sump.

Τωρα αυτα που μου λετε με βαζετε σε σκεψεις.

Τι κακο μας κανει ο αραγωνιτης δηλαδη στο βυθο μας?

Και αυτο το κακο μηπως ειναι τελικα αμελητεο μπροστα στην πραγματικά απιστευτη εικονα που θα παρουσιαζει ενα ενυδρειο 1,80m μήκος, με καταπληκτικό λεπτοκοκο λευκό αραγωνιτη? ? ?

ο λευκός αγαγωνίτης είναι πανέμορφος :thumbup::P

αλλά με το καιρό μαζεύει βρωμιά που μπορεί να αποβεί μοιραία για την εξέλιξη του συστήματος

το σωστό dsb στο ενυδρείο μπορεί να αναστείλει αυτή τη διαδικασία υπό συνθήκες ,

η ικανότητα φιλτραρίσματος του νερού μέσω της άμμου του υποστρώματος ήταν γνωστή πριν dr Shimek αναπτύξει τις θεωρίες περί dsb , τότε υπήρχε <<κανόνας >> που όριζε περίπου πόση άμμο για πόσα λίτρα νερό , και αυτός ο τρόπος σκέψης λειτουργούσε , το < old tank syndrome > στη συνέχεια μας βάζει σε σκέψεις

και έρχεται ο κ. Calfo να μας πει οτι υποστρώματα που δεν είναι σωστά dsb ( που δεν ενοχλούμε ) η ssb ( 1-2 ίντσες που σιφονάρουμε για καθαριότητα )

κινδυνεύουν να γίνουν παγίδα ακαθαρσιών με δυσάρεστες συνέπειες

εδώ θα παρακαλούσα όσους έχουν ενυδρείο για περισσότερο από 4 χρόνια να μας πουν τη γνώμη τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...