Jump to content

μονομαχος


χρηστος96

Recommended Posts

ο μονομαχος παει με γαριδουλες και σαλιγκαρια? και αν ναι ποσα μπορουν να μπουν σε ενα τον 25λιτρων (για τισ γαριδεσ και σαλιγκαρια ενοω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι, μπορει και οχι. Αναλογα το χαρακτηρα του ψαριου.

Πολυ δυσκολα θα δεις γονο απο τις γαριδες παντως, αφου θα ειναι ζωντανη τροφη για το ψαρι.

Δοκιμασε 1 σαλιγγαρι στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι, μπορει και οχι. Αναλογα το χαρακτηρα του ψαριου.

Πολυ δυσκολα θα δεις γονο απο τις γαριδες παντως, αφου θα ειναι ζωντανη τροφη για το ψαρι.

Δοκιμασε 1 σαλιγγαρι στην αρχη.

αν δω οτι ειναι φιλικο με γαριδεσ ποσες να βαλω..δν εχο ακομα ενυδρειο αλλα το σκεφτομαι

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο εμενα.

εχω ενα 54λτ ενυδρειο που ειναι σχεδον στρομενο.

εχω μεσα 2 πλατυ 2 γατοψαρα και 7 μικρα με μια πορτοκαλι γραμουλα και ενα μαυρο τριγονακι (στο πετ σοπ μου ειπανε οτι ειναι κατι σαν αρλεκινοι αλλα ειναι αρκετα μικροτερα.γυρω στον 1,5 ποντους)

θα ηθελα και εγω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μονομαχο μεσα και αν ναι ποσους και σε τι αναλογια(αρσενικα - θυλικα)

το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο, εχει πλαστικα φυτα ,χαλικι ψιλο 2-3 πετρες και ενα ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και απο εμενα.

εχω ενα 54λτ ενυδρειο που ειναι σχεδον στρομενο.

εχω μεσα 2 πλατυ 2 γατοψαρα και 7 μικρα με μια πορτοκαλι γραμουλα και ενα μαυρο τριγονακι (στο πετ σοπ μου ειπανε οτι ειναι κατι σαν αρλεκινοι αλλα ειναι αρκετα μικροτερα.γυρω στον 1,5 ποντους)

θα ηθελα και εγω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μονομαχο μεσα και αν ναι ποσους και σε τι αναλογια(αρσενικα - θυλικα)

το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο, εχει πλαστικα φυτα ,χαλικι ψιλο 2-3 πετρες και ενα ξυλο.

γεια σου.

Το ενυδρειο ειναι ηδη overstocked και μονομαχους δεν μπορεις να βαλεις.

Οχι γιατι δεν χωρανε μονο, αλλα και γιατι παει ο καθενας μονος του (ιδιως σε τοσο μικρα ενυδρεια)

Τα rasbora που εχεις ειναι μαλλον τα espei ή τα hangeli.

Tα γατοψαρα ποια ειναι? υπαρχουν χιλιαδες ειδη με διαφορετικες ανγκες το καθενα.

Τα πλατυ θελουν αλλων παραμετρων νερο απο τα rasbora.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.

Το ενυδρειο ειναι ηδη overstocked και μονομαχους δεν μπορεις να βαλεις.

Οχι γιατι δεν χωρανε μονο, αλλα και γιατι παει ο καθενας μονος του (ιδιως σε τοσο μικρα ενυδρεια)

Τα rasbora που εχεις ειναι μαλλον τα espei ή τα hangeli.

Tα γατοψαρα ποια ειναι? υπαρχουν χιλιαδες ειδη με διαφορετικες ανγκες το καθενα.

Τα πλατυ θελουν αλλων παραμετρων νερο απο τα rasbora.

μαλιστα ...

τα ρασβορα ειναι αυτα hangeli.

τα γατοψαρα ειναι το ενα αυτο Corydoras paleatus και το αλλο αυτο Corydoras aeneus

δηλαδη θα υπαρχει προβλημα με τα ηδη υπαρχοντα ψαρια?

ειναι κατι που πρεπει να κανω?

(αχ αυτοι οι πετσοπαδες.μου λενε οτι ακομα ειναι αδειο το ενυδρειο) και οτι μπορω να βαλω και μονομαχους

Link to comment
Share on other sites

(αχ αυτοι οι πετσοπαδες.μου λενε οτι ακομα ειναι αδειο το ενυδρειο) και οτι μπορω να βαλω και μονομαχους

:thumbup: κλασικό :P

Link to comment
Share on other sites

κοίτα λίγο τις απαιτήσεις σε σκληρότητες, ph και θερμοκρασίες και διάλεξε ποια συμβατά είδη θα κρατήσεις μαζί, αλλιώς αργότερα θα έχεις πρόβλημα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην δικια μου εροτηση δν απαντισατε ομως

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην δικια μου εροτηση δν απαντισατε ομως

Αυτα τα 2 ειδη που μας δειχνεις πιο πανω θελεις να τα βαλεις σε ενυδρειο με μονομαχο??? γιατι δεν καταλαβα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην δικια μου εροτηση δν απαντισατε ομως

Αναλογος τι γαριδες.Πες μου γαριδες για να σου πω.Εγω θα σου προτειναι red cherry.Συν οτι γεννανε και δεν χρειαζονται και τιποτα και γιατροφη παρε με καμποση καροτινη για να γινουν πιο κοκκινες.Τι χαλικι εχεις κατω? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δν εχο φτιακσει ακομα τιποτα ναι αν φτια3ω 8ελο apple snails και γαριδεσ red cherry αλλα ποσες?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα 2 ειδη που μας δειχνεις πιο πανω θελεις να τα βαλεις σε ενυδρειο με μονομαχο??? γιατι δεν καταλαβα καλα...

Μπερδευτικες λιγο εχει γραψει και αλλος . :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

δν εχο φτιακσει ακομα τιποτα ναι αν φτια3ω 8ελο apple snails και γαριδεσ red cherry αλλα ποσες?

ω

Ωραια εχεις βρει πιο ενυδρειο θελεις?

Link to comment
Share on other sites

δν 3ερω αν 8α γινει αν γινει ομως 8ελω ενα 25λιτρο συγνομη ακομα για την αναποφασιστικοτητα αλλα ειμαι μα8ητης και 8ελω να δω αν 8α βρισκω χρονο που 8α βρισκω αλλα πρεπει να δω λιγο πρωτα

Link to comment
Share on other sites

δν 3ερω αν 8α γινει αν γινει ομως 8ελω ενα 25λιτρο συγνομη ακομα για την αναποφασιστικοτητα αλλα ειμαι μα8ητης και 8ελω να δω αν 8α βρισκω χρονο που 8α βρισκω αλλα πρεπει να δω λιγο πρωτα

Σου προτεινω το hailea f20 25 λιτρα με φιλτρακη 50 ευρω .Δες την παρουσιαση του vaqos που εχει και μονομαχο μεσα και ειναι πολυ ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

οκ ...μεσα ομως τι χωραει? ποσες red cherry και ποσα apple snails

Link to comment
Share on other sites

οκ ...μεσα ομως τι χωραει? ποσες red cherry και ποσα apple snails

Για αρχη πρεπει να το στρωσεις και να περιμενεις δυο μηνες για να βαλεις γαριδες.Για αρχη αφου εχεις τον μονομαχο βαζεις 1-2 apple snails και αν δεν τους επιτιθεται τοτε βαζεις κανανα δυο γαριδες για να δεις αν δεν τις πειραζει τοτε βαζεις 10-15 γιατι θα σου γενανε και μετα δεν θα ξερεις τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη πρεπει να το στρωσεις και να περιμενεις δυο μηνες για να βαλεις γαριδες.Για αρχη αφου εχεις τον μονομαχο βαζεις 1-2 apple snails και αν δεν τους επιτιθεται τοτε βαζεις κανανα δυο γαριδες για να δεις αν δεν τις πειραζει τοτε βαζεις 10-15 γιατι θα σου γενανε και μετα δεν θα ξερεις τι θα κανεις.

ουαου πορω8ικα απο τωρα αν βαλω μπολι 8α περιμενω 2 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

ουαου πορω8ικα απο τωρα αν βαλω μπολι 8α περιμενω 2 μηνες?

Ναι.Γιατι ποροθιηκες ?Ειδες το ενυδρειακη που σου ειπα?

Link to comment
Share on other sites

με τις γαριδες που 8α γεναννε ναι το ειδα αλλα 8ελω διαστεσεις γιατι ειναι σε περιορισμενο χωρο

Link to comment
Share on other sites

με τις γαριδες που 8α γεναννε ναι το ειδα αλλα 8ελω διαστεσεις γιατι ειναι σε περιορισμενο χωρο

Θα σου πω . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...