Jump to content

Νεο ενυδρειο 120l


steve4

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις πήρα το νέο και πρώτο μου ενυδρείο Juwel Rio 125 και βρίσκομαι στην διαδικασία του στρωσίματος. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, με το μητρικό εσωτερικό φίλτρο στο οποίο πρόσθεσα έξτρα βιολογικό υλικό. Έχω βάλει επίσης υπόστρωμα για τα φυτά (μάλλον άχρηστο γιατί έχω βάλει εύκολα φυτάκια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα βάλουμε αύριο...) και από πάνω χαλικάκι 1.6-2.5mm ανοιχτόχρωμο περίπου στα 5-6 cm. Αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς μέχρι να στρωσει καλά έχω κάποιες απορίες για τα ψαράκια που θα μπορέσω τελικά να βάλω μέσα.

Μια άποψη που έχω (που μπορεί να είναι και λανθασμένη), είναι να βάλω ένα κοπαδάκι από 8-10 Neon Tetra, 2-3 Corydoras και 2-3 αρσενικά (για αρχη) guppies. Σημερα είδα σε ένα μεγάλο ενυδρειάδικο και κάποια κοπαδικά Cherry-κάτι (δεν θυμάμαι ακριβρώς) τα οποία ήταν επίσης πανέμορφα. Λέτε να σηκώνει και δεύτερο κοπαδάκι το ενυδρείο μου ή ειναι αρκετά μικρό?? Όλα αυτά που λέω είναι για το τελικό, επιθυμητό σταδιο. Δεν σημαίνει ότι θα τα βάλω μονομιάς!! :)

Επίσης, θεωρείται την παρουσία ενός γλύφτη "απαραίτητη", ή μήπως τα γατοψαράκια μπορούν να κάνουν και αυτά την βρωμοδουλειά??

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις πήρα το νέο και πρώτο μου ενυδρείο Juwel Rio 125 και βρίσκομαι στην διαδικασία του στρωσίματος. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, με το μητρικό εσωτερικό φίλτρο στο οποίο πρόσθεσα έξτρα βιολογικό υλικό. Έχω βάλει επίσης υπόστρωμα για τα φυτά (μάλλον άχρηστο γιατί έχω βάλει εύκολα φυτάκια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα βάλουμε αύριο...) και από πάνω χαλικάκι 1.6-2.5mm ανοιχτόχρωμο περίπου στα 5-6 cm. Αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς μέχρι να στρωσει καλά έχω κάποιες απορίες για τα ψαράκια που θα μπορέσω τελικά να βάλω μέσα.

Μια άποψη που έχω (που μπορεί να είναι και λανθασμένη), είναι να βάλω ένα κοπαδάκι από 8-10 Neon Tetra, 2-3 Corydoras και 2-3 αρσενικά (για αρχη) guppies. Σημερα είδα σε ένα μεγάλο ενυδρειάδικο και κάποια κοπαδικά Cherry-κάτι (δεν θυμάμαι ακριβρώς) τα οποία ήταν επίσης πανέμορφα. Λέτε να σηκώνει και δεύτερο κοπαδάκι το ενυδρείο μου ή ειναι αρκετά μικρό?? Όλα αυτά που λέω είναι για το τελικό, επιθυμητό σταδιο. Δεν σημαίνει ότι θα τα βάλω μονομιάς!! :)

Επίσης, θεωρείται την παρουσία ενός γλύφτη "απαραίτητη", ή μήπως τα γατοψαράκια μπορούν να κάνουν και αυτά την βρωμοδουλειά??

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Τι εννοεις βρωμοδουλεια;

Link to comment
Share on other sites

να κα8αριζει το ενυδρειο σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν το είπα λάθος. Εννούσα, εκτός των άλλων, τον καθαρισμό του βυθού από υπολλέιματα τροφών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το ενυδρειο και καλοριζικο.

Μπορεις να δοκιμασεις να επισπευσεις το κυκλο του αζωτου με tetra safestart και ταυτοχρονα και bactozyme.

Διαβασμα οδηγιων προσεκτικα, οχι αποτομη ιχθυοφορτωση και ελεγχος παραμετρων καθημερινα με μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 και προς το τελος του στρωσιματος NO3.

Ξερεις πιστευω τι τιμες πρεπει να εχει για να ειναι ΟΚ και να εχεις διαβασει τα αρθα περι στρωσιματος και κυκλου του αζωτου.

Για τα ψαρια τωρα.

Πρωτα αποφασιζεις αν θα επεξεργαζεσαι το νερο ή θα χρησιμοποιεις νερο με παραμετρους βρυσης.

Αν δεν το επεξεργαζεσαι (πχ προετοιμασια με τυρφη ή χρηση αντιστροφης οσμωσης ΑΟ) πρεπει να "περιοριστεις" σε ψαρια που ζουν σε παραμετρους που εχει η βρυση σου.

Χρειαζεσαι λοιπον να τσεκαρεις τις παραμετρους του νερου σου.

Μετα διαλεγεις το πρωτο ψαρι του ενυδρειου στηνεις το ενυδρειο πανω του (καταλληλο σε λιτρα σε περιβαλλον και σε νερο) και μετα βρισκεις τους πιθανους συμβατους συγκατοικους σε ολα (συμβιωση, νερο, σιτιση, περιβαλλον)

Αυτο το κανεις με τα προφιλ που υπαρχουν στο νετ και δινουν πληροφοριες για καθε ψαρι αλλα και με ερωτηση στο φορουμ για επαληθευση.

Θα υπολογιζεις (για πολλους λογους που θα καταλαβεις αργοτερα) τη μεση τιμη παραμετρων που δινεται ως βελτιστη και δεν θα λαμβανεις υποψιν σου τα ακρα.

πχ δινεται σε ενα ψαρι θερμοκρασια 21-29, εσυ δεν θα το βαζεοις σε 21 ουτε σε 29 αλα σε 25, το ιδιο και στο pH δινεται 6-8, θα το βαζεις σε 7.

Τα κορυ πχ χρειαζονται να ειναι σε ομαδα 6-7 ατομων και πανω και να ζουν σε αμμο και οχι χαλικι (δεν μπορουν να τραφουν σωστα εστι και δεν προσφερουν και το θεαμα)

Τα γκαπι ζουν σε αλλες παραμετρους απο τα νεον.

Τα νεον θελουν μαλακο και οξυνο νερο.

Καθαρισμα κανουμε εμεις αν χρειαστει με σφουγγαρακι ή σκουπα βυθου και οχι τα ψαρια.

Προσεχουμε το νερο να ειναι σε ισορροπια για να μην εχουμε πολλες αλγες. (οι λιγες δεν ειναι κακο)

Πολλα πλεκο γινονται μισο μετρο και θελουν μεγαλο ενυδρειο απο την αρχη.

ΥΓ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ τα ψαρι μπορει να θελουν συγκεκριμενες παραμετρους αλλα συνηθως τα πετσοπ τα εχουν (κακως) σε τιμες βρυσης, οποτε ξεκιναμε την προσαρμογη τους σε ιδανικες τιμες σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων απο προσωπική εμπηρεία θα σου ελεγα να μην έβαζες πλεκόστομο στο ενυδρείο γιατι είναι πολύ βρόμικα ψαρια.Εγω τον είχα αφήσει για μια νύχτα στο Rio 125 μου και μου έκανε τον βυθό μαύρο απο τά σκ@τ@

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων απο προσωπική εμπηρεία θα σου ελεγα να μην έβαζες πλεκόστομο στο ενυδρείο γιατι είναι πολύ βρόμικα ψαρια.Εγω τον είχα αφήσει για μια νύχτα στο Rio 125 μου και μου έκανε τον βυθό μαύρο απο τά σκ@τ@

e?

ο πλεκο το εκανε αυτο? αμφιβαλλω φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

e?

ο πλεκο το εκανε αυτο? αμφιβαλλω φιλε μου

Κι ομως αφου ηταν μόνος του στο ενυδρείο(εκανε ποδαρικο :) ) και είχε μαζευτει πολύ αλγη στα τζαμια.Μου το έκανε λαμπίκο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον η αρχική μου σκέψη καταρίφθηκε πανυγηρικώς μπορείτε να μου προίνετε μια άλλη λύση για πρώτα ψαράκια? Να σας πω πάντως ότι προτιμώ τα νέον, οπότε, αν γίνεται οι προτάσεις σας να κινηθούν γυρω από αυτά!!

Υ.Γ. Άσχετο, για τα cory το χαλικάκι των 1.5mm δεν είναι αποδεκτό??

Έγινε επεξεργασία - steve4
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον η αρχική μου σκέψη καταρίφθηκε πανυγηρικώς μπορείτε να μου προίνετε μια άλλη λύση για πρώτα ψαράκια? Να σας πω πάντως ότι προτιμώ τα νέον, οπότε, αν γίνεται οι προτάσεις σας να κινηθούν γυρω από αυτά!!

Υ.Γ. Άσχετο, για τα cory το χαλικάκι των 1.5mm δεν είναι αποδεκτό??

Εκτος απο μια ομάδα neon tetra(5-6) που σε βλέπω να βαζεις(+φωνω),μπορείσ να βάλεις και κάποια platy ή molly ή ξηφοφόρους πού είναι όλα ζωοτόκα(και ηρεμα ψάρια).Σε λιγο καίρο θα εχεις πολά γενητουρια.Εμενα τα moly που έβαλα στο Rio 125 μου γένησαν απο την πρωτη μέρα 15 πιτσουνάκια!!!

post-15146-1253393592_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...