Jump to content

75l η πρωτη μου προσπαθεια....


isildur_13

Recommended Posts

Μετα απο ενα σωρο αποριες και ερωτησεις... εστησα το πρωτο μου ενυδρειο και εχω τη χαρα να σας το παρουσιαζω... συγχωρεστε με για τυχον λαθη... Το ενυδρειο τρεχει εδω και 10 μερες... το φιλτρο δεν ειναι ακομα φυσικα ετοιμο και θα γινουν και αλλες προσθηκες φυσικα...

Διαστασεις... 60*30*42.... 75 λιτρα ενυδρειο Μ&Α

Αμμος μετριου διαμετρηματος... 1 χιλιοστο

Φωτισμος.... 15 watt μια λαμπα Τ8 Sylvania

Φιλτρο Hagen Fluval 2plus εσωτερικο...(εχω ηδη αγορασει το 105 για να εγκατασταθει)

Φυτικοι οργανισμοι...

1. Cabomba caroliniana

2. Anubias barteri var. nana

3. Bacopa monnieri

4. Egeria densa

5. Ceratophyllum demersum

Λιπανση... προς το παρον... 2 σκευασματα της Kent

CO2.... σε υγρη μορφη... της seachem-flourish excel...

Το ενυδρειο ειναι το σπιτι αρχικα 5 black tetra...και εναν λαθρεπιβατη κοκκινο σαλιγκαρο....

Με υγρα τεστακια της ΑΡΙ εχουμε....

pH.... 7.2

Αμμωνια Ν.... 0

Νιτρικα δεν εχω κανει ακομα..... :thumbup:

Θερμοκρασια.... 27

Αυτα παιδια...... ειναι σε αρχικο σταδιο... και δειτε και foto... περιμενω γνωμες και συμβουλες....

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο.

1ο σχολιο : τα λιπασματα και το υποκαταστατο του διοξειδιου (excel) βαλτα στην ακρη για αργοτερα κι αν χρειαστουν.

Τα φυτα σου δεν εχουν αναγκη λιπασματα και ειναι και νεο το ενυδρειο, να μην εχεις καμια εξαρση αλγης.

2ο : μετρα καθημερινα να μην ανεβασει αμμωνια ΝΗ3 (και μετα νιτρωδη ΝΟ2) και καψει τα ψαρια, ταιζε με μεγαλη τσιγγουνια και μη βαλεις αλλα ψαρια ακομα.

10 μερες που τρεχει εχεις βαλει καποιο προσθετο? (βακτηρια κλπ)

Ποια μερα εβαλες ψαρια? ολα μαζι?

Χρησιμοποιησε αντιχλωριο που δεσμευει και αμμωνια (πχ seachem prime αλλα με κανες δοσομετρηση με συριγγα απο φαρμακειο γιατι θελει ελαχιστο, 5 ml για 200 λιτρα)

ανεβασε φωτογραφιες, αν ειναι μεγαλες κανε σμικρυνση (800Χ600)

οδηγιες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μπηκαν 3 στις 9 μερες και τα αλλα 2 την επομενη... εχω χρησιμοποιησει αντιχλωριο... και βακτηριακια...της ΑΡΙ....

foto πηγα να ανεβασω και εχθες αλλα μου εκανε κολπακια το pc μου.... :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια μπηκαν 3 στις 9 μερες και τα αλλα 2 την επομενη... εχω χρησιμοποιησει αντιχλωριο... και βακτηριακια...της ΑΡΙ....

foto πηγα να ανεβασω και εχθες αλλα μου εκανε κολπακια το pc μου.... :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...