Jump to content

Κοντεύω να φρικάρω!!


Tania123

Recommended Posts

Αγαπητά μέλη καλησπέρα σας

Εδώ και μερικές ημέρες σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εγκαταλείψω το χόμπυ και να απαλλαγώ από το 350 λίτρων ενυδρείο μου αφού δεν πάει άλλο. Το έχω από τον Ιούνιο, έχω κάνει τα πάντα με τη χημεία, προσθέτοντας όλα όσα απαιτούνται και ενώ το νερό είναι φυσιολογικά στρωμένο, δυστυχώς δεν μπορώ να απαλλαγώ από την άλγη που έχει κατακλύσει τα τοιχώματα και όχι μόνο. Το καθαρίζω με μαγνήτη ανά τρεις ημέρες και εμφανίζεται ξανά και ξανά. Μιλάμε για μία κατάσταση δυσάρεστη αφού όλα τα τζάμια του ενυδρείου, από πάνω έως κάτω, γίνονται εν ρυπεί οφθαλμού πράσινα. Έχω μέσα φυτά τα οποία ενώ τους προσθέτω τα χημικα που χρειάζονται, εκείνα όχι μόνο δεν βελτιώνονται, αλλά από την άλγη είναι πλέον αποκρουστικά. Η άλγη πλέον δεν έχει το φυσιολογικό πράσινο ανοιχτό χρώμα της, έχει γίνει σχεδόν μαύρη και κάλυψε μέχρι και το βυθό του ενυδρείου. Σκέφτομαι ως τελευταία λύση να βγάλω φυτά και πέτρες και να αφήσω μέσα στο ενυδρείο μονο άμμο και ψάρια. Έχω κουραστεί πολύ και δεν ξέρω πώς να λύσω το πρόβλημα μου, κυρίως όμως δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται. Μήπως και στο φίλτρο; Πρόκειται για ένα κινέζικο, μη με ρωτήσετε μάρκα γιατί δεν γνωρίζω.Το εσωτερικό σφουγγάρι το εχω πλύνει στους 2 μήνες και τώρα είναι στον τέταρτο και μάλλον θα πρέπει να το αντικαταστήσω πια. Επιπλέον, δεν ξερω αν υπάρχει και άλλος τρόπος να το καθαρίσω εκτός από το μαγνητη που να είναι περισσότερο αποτελεσματικός. Παράλληλα έχω μέσα στο ενυδρείο κάποια ψάρια - η επιστημονική τους ονομασία μου διαφεύγει - είναι πάντως τιγρέ και πολύ νευρικά. Αν βάλω μέσα το χέρι μου να καθαρίσω το ενυδρείο με τσιμπάνε δυνατά και αυτή η κατάσταση δεν υποφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

1. τι χημικά ρίχνεις;

2. μόνο σφουγγάρι έχει το φίλτρο

3. μπορείς να περιγράψεις τουλάχιστον διαστάσεις του φίλτρου;

4. το χτυπάει ήλιος το ενυδρείο;

5. πόσες ώρες αφήνεις ανοιχτά τα φώτα του;

6. τι φυτά έχεις;

μαύρη άλγη εμφανίζεται όταν έχεις λάθος αναλογία φωσφορικών και νιτρικών. μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από τα χημικά που ρίχνεις, αλλά πρέπει να δώσεις κι άλλες λεπτομέριες.

απάντησε τα παραπάνω και εδώ είμαστε, μην απελπίζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαίνεσαι :thumbup:

Αν και νομίζω πως στο πρόβλημά σου είναι εμφανές το τί φταίει, ρίξε μία ματιά στο παρακάτω link

http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Αναγνώρισε το είδος της άλγης και πες μας! Λύσεις υπάρχουν! Υπομονή και σωστή διαχείριση θέλει :P

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα τις δοσολογιες που προβλεπονται σε aquatan οπως επισης και σε stress zyme.Παραλληλα προσθεσα και τα δυο λιπασματα για τα φυτα,pro plant και fresh water plant.Την ιδια διαδικασια κανω καθε φορα.Το φιλτρο εχει μεσα μακαρονι,ανθρακα κ σφουγγαρι.Δεν τα εχω αλλαξει απο τον Ιουνιο,μονο τα ξεπλυνα δυο φορες.Τι να κανω παιδια,να βγαλω πετρες και φυτα;Θα ειναι καλα τα ψαρια μονο με την αμμο;Ξεχασα να σας πω και το εξης ανατριχιαστικο,πανω σε μια απο τις πετρες φυτρωσε ενα κακασχημο μαυρο φυτο,υψους ενος εκατοστου,μικρο σε εκταση.Εχει χοντρες,πυκνες τριχιτσες που κουνιουνται περα δωθε.Τα φωτα τα εχω ανοιχτα γυρω στις 10 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που έχει να κάνεις είναι να δώσεις όσο πιο καθαρές φωτογραφίες μπορείς για να γίνει σωστά η διάγνωση, δώσε και φώτο από το μαύρο φυτό που έχει αναπτυχθεί και κουνιέται.

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαίνεσαι :thumbup:

Αν και νομίζω πως στο πρόβλημά σου είναι εμφανές το τί φταίει, ρίξε μία ματιά στο παρακάτω link

http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

Αναγνώρισε το είδος της άλγης και πες μας! Λύσεις υπάρχουν! Υπομονή και σωστή διαχείριση θέλει :P

Αγαπητε Νικο,ειδα τις φωτο που εχει το link και θα ελεγα οτι το ενυδρειο μου ενω ξεκινησε με αυτου του ειδιυς την αλγη,ανοιχτο πρασινο,απλωμενη σε ολο το τζαμι,τωρα εχει γινει μαυρη(δεν ειδα αναλογη φωτο για να συγκρινω).Στο βυθο ιδιαιτερα τα πραγματα ειναι πιο ασχημα,ανακατεψα την αμμο κ η αλγη ηταν σαν μεγαλα μαυρα κομματια.Στο τζαμι ειναι πιο ανοιχτοχρωμη.Και επισης οπως ειπα πριν,κολλησε μαυρη αλγη κ πανω στα φυτα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως πρόκειται για μαύρη τριχοειδής άλγη! Κατά πολλούς δύσκολο έως αδύνατο να εξαφανιστεί, κατ'εμέ δύσκολο αλλά όχι αδύνατο!

Όπως και να έχει, αυτή τη στιγμή ότι λιπάσματα και να ρίχνεις στα "τρώνε" οι άλγες. Κάνε αλλαγές νερού. Αν μπορείς μείωσε και τον χρόνο στο μισό (πχ 2 φορές την εβδομάδα αντί για μία) πάντα με προετοιμασμένο νερό. Επίσης μείωσε και τις ώρες φωτισμού στις 8 ανά ημέρα. ΜΗ ρίξεις σε καμία περίπτωση λιπάσματα! Πιστεύω πως το πολύ σε 2-3 εβδομάδες με αυτόν το τρόπο θα δεις διαφορά.

Δώσε μας φωτογραφίες των αλγών καθώς και των ψαριών αλλά και των φυτών που έχεις μέσα πριν κάνεις όλα τα παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε αυτή την περίπτωση η συσκότιση θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε αυτή την περίπτωση η συσκότιση θα βοηθούσε;

Αν δεν έχουμε πληροφορίες ενυδρείου, φυτών, ψαριών αλλά και μετρήσεων νερού ώστε να γίνει διάγνωση της άλγης δεν νομίζω πως κάποιος μπορεί να πει κάτι συγκεκριμένο.

Το μόνο σίγουρο είναι πως από τη στιγμή που έχει άλγη και ρίχνει λιπάσματα, αυτά τα λιπάσματα βοηθάνε στην επέκταση της άλγης! Το θέμα είναι ποια είναι αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα τις δοσολογιες που προβλεπονται σε aquatan οπως επισης και σε stress zyme.Παραλληλα προσθεσα και τα δυο λιπασματα για τα φυτα,pro plant και fresh water plant.Την ιδια διαδικασια κανω καθε φορα.Το φιλτρο εχει μεσα μακαρονι,ανθρακα κ σφουγγαρι.Δεν τα εχω αλλαξει απο τον Ιουνιο,μονο τα ξεπλυνα δυο φορες.Τι να κανω παιδια,να βγαλω πετρες και φυτα;Θα ειναι καλα τα ψαρια μονο με την αμμο;Ξεχασα να σας πω και το εξης ανατριχιαστικο,πανω σε μια απο τις πετρες φυτρωσε ενα κακασχημο μαυρο φυτο,υψους ενος εκατοστου,μικρο σε εκταση.Εχει χοντρες,πυκνες τριχιτσες που κουνιουνται περα δωθε.Τα φωτα τα εχω ανοιχτα γυρω στις 10 ωρες.

Καλήσπερα!Θα ξεκινήσω λέγοντας υπομονή,που είναι ζωτικότατης σημασίας στο χόμπυ!Πρέπει να σηκώσεις φώτο να δουμε ακριβώς τι γίνεται,λύση-όπως σου είπανε και τα παιδιά-υπάρχουν για τα πάντα.Μέχρι να δούμε φώτο,θα σταθώ στο φίλτρο λίγο:ποιο είναι συγκεκριμένα(τύπος π.χ ΕΗΕΙΜ 2217).Χωρις βιολογικα υλικά προκοπή δεν γίνεται(δεν εστιάζω εκεί το προβλημα της άλγης απαραιτήτως,είναι γενικότερη παρατήρηση).¨Ολα θα πάνε καλύτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το "μακαρονι" και το σφουγγαρι δεν ανηκουν στα βιολογικα υλικα; :hysterical:

Ο ανθρακας δεν εχει θεση στο φλιτρο και δεν ειδα καποιον να το αναφερει στη φιλη. :thumbup:

Αγαπητη Tania123 νομιζω οτι πρεπει να γραψεις την ονομασια του "μακαρονιου" που εχεις στο φιλτρο σου. Επισης θα ηθελα να διευκρινησεις πως ακριβως ξεπλενεις τα σφουγγαρια του. Τα στοιχεια που εχεις δωσει προς το παρων ειναι λιγα για να παρεις μια "ασφαλη" απαντηση για την αιτια του προβληματος σου. Μια πιο λεπτομερης παρουσιαση του ενυδρειου σου θα βοηθουσε πολυ περισσοτερο. Αν μαλιστα συμπληρωνες την φορμα ασθενειων, ακομα καλυτερα. :hysterical:

Delta66 ................ βαλε λινκ.- :P

Link to comment
Share on other sites

Το "μακαρονι" και το σφουγγαρι δεν ανηκουν στα βιολογικα υλικα; :P

Δεν διατύπωσα ορθά την σκέψη μου,ήθελα να αναφέρω την χρησιμότητα των siporax-substrat pro.Ευστοχη η παρατηρηση σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Delta66 ................ βαλε λινκ.- :P

Τιι λινκ φορμας να ριξω???

Δεν εχει καμια ασθενεια στο ενυδρειο.

Αλγη εχει που δεν ασθενεια, φυτο ειναι.

Κακο δεν κανει.

Απλα δεν της αρεσει.

Το να βγαλεις τα φυτα φιλη μου θα ειναι το χειροτερο γιατι αυτα ειναι που ανταγωνιζονται την αλγη.

Αν δεν εχει φυτα να τρωνε τα θρεπτικα που υπαρχουν στο νερο θα τα τρωνε οι αλγες και θα μεγαλωνουν περισσοτερο.

Αυτο που πρεπει λοιπον ειναι να προωθησεις την αναπτυξη των φυτων ή να κοψεις το φαι (οχι εσυ, στο ενυδρειο :thumbup: )

Αποτι φαινεται λοιπον εχει πολλα θρεπτικα το νερο και ριχνεις και εσυ απο πανω (λιπασμα).

Φως υπαρχει (αφου υπαρχει και αλγη)

Μενει ή να βαλεις διοξειδιο (για προωθησεις την αναπτυξη φυτων) ή να κοψεις θρεπικα και φως για να φερεις ισορροπια.

Αν χτυπαει ακτινα ηλιου το νερο, εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα τις δοσολογιες που προβλεπονται σε aquatan οπως επισης και σε stress zyme.Παραλληλα προσθεσα και τα δυο λιπασματα για τα φυτα,pro plant και fresh water plant.Την ιδια διαδικασια κανω καθε φορα.Το φιλτρο εχει μεσα μακαρονι,ανθρακα κ σφουγγαρι.Δεν τα εχω αλλαξει απο τον Ιουνιο,μονο τα ξεπλυνα δυο φορες.Τι να κανω παιδια,να βγαλω πετρες και φυτα;Θα ειναι καλα τα ψαρια μονο με την αμμο;Ξεχασα να σας πω και το εξης ανατριχιαστικο,πανω σε μια απο τις πετρες φυτρωσε ενα κακασχημο μαυρο φυτο,υψους ενος εκατοστου,μικρο σε εκταση.Εχει χοντρες,πυκνες τριχιτσες που κουνιουνται περα δωθε.Τα φωτα τα εχω ανοιχτα γυρω στις 10 ωρες.

μα με τον ανθρακα δεν κραταει το φιλτρο οτι λιπασμα ριχνει στο ενυδρειο?

ειναι σαν να μην το ριχνει...

Link to comment
Share on other sites

μα με τον ανθρακα δεν κραταει το φιλτρο οτι λιπασμα ριχνει στο ενυδρειο?

ειναι σαν να μην το ριχνει...

Ναι φαντασου να το βγαλει :thumbup:

Εξω ο ανθρακας κοψιμο τα λιπασματα, μεχρι 8 ωρες η φωτοπεριοδος, οχι ηλιακο φως και βλςεπουμε σε κανα μηνα νεα.\

να μας δωσει μετρηση ΝΟ3 (νιτρικα) καο PO4 (φωσφορικα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Επέστρεψα και πάλι, αυτή τη φορά με φωτογραφίες μήπως και βγάλουμε άκρη. Σαν πρώτη δημοσιεύω μία φωτογραφία για να δείτε πως ήταν το ενυδρείο όταν στήθηκε,χωρίς τα προβλήματα που προανέφεραpost-11510-1253551521_thumb.jpg. Στη συνέχεια ακολουθούν οι φωτογραφίες με την πράσινη και μαύρη άλγη, όπως επίσης και τα ψάρια μου,ότι έχει απομείνει δηλαδή αφού η τιγρέ ποικιλία τα εξαφάνισε όλα.Δεν περίμενα πως θα ήταν τόσο επιθετικάpost-11510-1253551582_thumb.jpgpost-11510-1253551697_thumb.jpgpost-11510-1253551893_thumb.jpg.Επίσης κοιτάξτε και τη φώτο με το τριχωτό φυτό που φύτρωσε πάνω στην πέτραpost-11510-1253551641_thumb.jpg.Η τελευταία φωτογραφία δείχνει το ενυδρείο μου όπως είναι μετά το χτεσινό κουραστικό καθάρισμα της μαύρης μούχλας,αν και άρχισε πάλι να σχηματίζεται.post-11510-1253551911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο που ήταν στην αρχή το ενυδρείο μου και πώς κατάντησε :P

Οι πέτρες έγιναν μαύρες,ήταν τόσο όμορφες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματάκια που φαίνονται στην άμμο, πριν τα καθαρίσεις ήταν έτσι?

http://www.neonplants.gr/wp-content/uploads/2007/03/bga1.JPG

Δηλαδή σαν γλίτσα πρασινο-μπλέ που γίνεται κομματάκια όταν την ανακατεύεις?

Ή ήταν σαν σκόνη πράσινη που εξαφανίζεται όταν ανακατεύεις την άμμο?

Link to comment
Share on other sites

έχει πολλές προοπτικές το ενυδρείο σου, θα τα φτιάξουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματάκια που φαίνονται στην άμμο, πριν τα καθαρίσεις ήταν έτσι?

http://www.neonplants.gr/wp-content/uploads/2007/03/bga1.JPG

Δηλαδή σαν γλίτσα πρασινο-μπλέ που γίνεται κομματάκια όταν την ανακατεύεις?

Ή ήταν σαν σκόνη πράσινη που εξαφανίζεται όταν ανακατεύεις την άμμο?

Τον πρώτο καιρό ήταν σκόνη πράσινη αλλά τώρα πλέον είναι γλίτσα που γίνεται κομματάκια όταν την ανακατεύω.Τι θα κάνουμε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μετρησεις του νερου?

ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 PO4 pH kH gH

Με αξιοπιστα τεστ, οχι στικ.

Κρατας ημερολογιο με μετρησεις?

Ειχες καθολου εξαρση αμμωνιας στο νερο?

Δοκιμασε να μειωσεις φωτισμο πχ με φυτα επιφανειας.

Τι λαμπες εχεις μεσα?

ΥΓ μη τρελενεσαι κιολας.

Το ενυδρειο αν υποθεσουμε οτι ειναι "επιτυχιμενο" οταν αναπαριστα τη φυση οσο καλυτερα γινεται, εσυ δεν το εχεις πετυχει γιατι ειναι παντακαθαρο το ενυδρειο σου σε σχεση με τη φυση.

ΛΙγο το θεμα της (ισως) BGA να δουμε (που ειναι κυανοβακτηριο) και τα αλλα ειναι λεπτομερειες που μπορει να εξαφανιστουν και στα καλα καθουμενα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ, εκτός από αμμωνία που δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τα παιδιά από τον Υδάτινο Κόσμο μου είχαν εξηγήσει πως δεν χρειάζεται να κάνω μετρήσεις παρά μόνο εκείνη με την αμμωνία. Όταν έστησα το ενυδρείο μου, τον Ιούνιο, είχα βάλει μέσα 4 ψάρια, εκ των οποίων ψοφήσανε τα 3 και το ένα που απέμεινε το έφαγαν στη συνέχεια - ζωντανό σας πληροφορώ - τα τιγρέ ψάρια που πρόσθεσα στη συνέχεια.Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα κάνω με τα συγκεκριμένα; Είναι επιθετικά. Συνολικά πάντως μου έχουν ψοφήσει 20 συνολικά ψάρια, φαντάζομαι από τις συνθήκες που επικρατούν μέσα στο ενυδρείο μου.Τα παιδιά πάντως επιμένουν πως δεν χρειάζεται, αρκεί να ελέγχω την αμμωνία και να κάνω συχνές αλλαγές, προσθέτοντας τα χημικά που προβλέπονται κάθε φορά.Κουράστηκα από αυτή την ιστορία, έχω ένα τεράστιο ενυδρείο με 10 ψάρια όλα κι όλα.Ότι και να βάλω μέσα, μετά από ένα μήνα ψοφάνε. Μόνο αυτά τα τιγρέ είναι ανθεκτικά,τα έχω από τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

1. τι χημικά ρίχνεις;

2. μόνο σφουγγάρι έχει το φίλτρο

3. μπορείς να περιγράψεις τουλάχιστον διαστάσεις του φίλτρου;

4. το χτυπάει ήλιος το ενυδρείο;

5. πόσες ώρες αφήνεις ανοιχτά τα φώτα του;

6. τι φυτά έχεις;

μαύρη άλγη εμφανίζεται όταν έχεις λάθος αναλογία φωσφορικών και νιτρικών. μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από τα χημικά που ρίχνεις, αλλά πρέπει να δώσεις κι άλλες λεπτομέριες.

απάντησε τα παραπάνω και εδώ είμαστε, μην απελπίζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθησουμε λοιπον την παρουσα κατασταση.

Οπως λεει ο akkornteon και o delta66......

1. τι χημικά ρίχνεις;

2. μόνο σφουγγάρι έχει το φίλτρο

3. μπορείς να περιγράψεις τουλάχιστον διαστάσεις του φίλτρου;

4. το χτυπάει ήλιος το ενυδρείο;

5. πόσες ώρες αφήνεις ανοιχτά τα φώτα του;

6. τι φυτά έχεις;

μαύρη άλγη εμφανίζεται όταν έχεις λάθος αναλογία φωσφορικών και νιτρικών. μια πρώτη εκτίμηση είναι ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από τα χημικά που ρίχνεις, αλλά πρέπει να δώσεις κι άλλες λεπτομέριες.

απάντησε τα παραπάνω και εδώ είμαστε, μην απελπίζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Admin Note:

Σβίστηκαν τα εκτός θέματος πόστ

Παρακαλώ επικεντρωθείτε στο θέμα που ξεκίνησε το μέλος αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...