Jump to content

Βοήθεια για αλλαγή υποστρώματος


Stefanos_Geologist

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σκοπεύω να αλλάξω το υπόστρωμα για μετατροπή του ενυδρείου σε "φυτεμένο".

Είναι 25lt και ο πυθμένας αποτελείται από λατύπες γαλακτικού χαλαζία μέσου μήκους 2mm και διασκορπισμένες κροκάλες κυρίως ανθρακικές από 0.5 - 1cm από πάνω (ανεπιθύμητες αλλά άντε βγάλτα...).

Διάβασα σε άρθρο για τα υποστρώματα (τρία επίπεδα: χαλίκι, υπόστρωμα φυτών και τέλος λεπτόκοκκη ιλύς)

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ήδη υπάρχον χαλίκι ως υπόστρωμα, ως Α' επίπεδο, ή αν λόγω των νιτρικών που επικάθησαν θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον. Πρέπει να το αντικαταστήσω πλήρως; Μπορώ απλά να ρίξω άμμο από πάνω; Αν το βγάλω τελικά το ενυδρείο θα χρειαστεί στίσημο από την αρχή; Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από ποτάμι ή να προτιμήσω του εμπορίου; Το ενυδρείο τρέχει από τον Φεβρουάριο 09 αλλά το επιμελούμαι σοβαρά τις τελευταίες 2 εβδομάδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

μπορεί η ρίζα ενός φυτού να "πιάσει" σε τέτοιο χαλίκι; Αν ναι ίσως το κρατήσω, εξάλλου θυμίζει ποτάμιο περιβάλλον με τις κρακάλες...

Το προορίζω για μονομαχοενυδρείο + 1X blue fin thresher pleco

Link to comment
Share on other sites

1X blue fin thresher pleco

:P Αυτό δεν επρεπε να το πεις. Αντίο καλέ μου φίλε. Χάρηκα για την γνωριμια :hysterical:

Επεξήγηση: περιμενε να μπει ο Delta :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον blue fin σε μεγαλύτερο ενυδρείο, πολύ μεγαλύτερο αφού με τελικό μέγεθος 17εκ είναι τεράστιος για τα λίτρα σου.

άδειασε το ενυδρείο σου και στήσε το από την αρχή... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προς Τσούμ:

καλέ μου φίλε δε με βοηθάς, ξέρω τις συνθήκες που θέλουν

Προς Μέμας 13:

Γνωρίζω το μέγεθός τους, έχω ήδη δύο ενήλικα, δε σκοπεύω να το αφήσω για πάντα στο 25. Μου λες να το αδειάσω και να το ξαναστήσω αλλά δε μου λες το λόγο.

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να βάλεις απαιτητικά φυτά και να το "ντουμανιάσεις" ή σχετικά ευκολα φυτά και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο; Τι σκέφτεσε;

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα φυτά κατά βάση κυρίως επιφανειακά και java moss, απλά θέλω ένα ή δύο με ρίζα ως διακοσμητικά. Υπάρχει και η λύση της γλάστρας, έτσι;

Αν ήθελα να το ντουμανιάσω τί θα μου πρότεινες;

Έγινε επεξεργασία - Stefanos_Geologist
Link to comment
Share on other sites

εύκολα φυτά μείνε όπως είσαι, βάλε ταμπλ΄τες λιπάσματος στο υπόστρωμα, υγρά λιπάσματα, φωτισμός και είσαι εντάξει. 'Ολα όμως με μέτρο.

Τώρα αν θες δύσκολα φυτά, ''γρασίδια'', κτλ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ειδικά υποστρώματα σαν αυτά που αναφέρεις πιο πάνω, αλλά και χρήση co2.

Link to comment
Share on other sites

εύκολα φυτά μείνε όπως είσαι, βάλε ταμπλ΄τες λιπάσματος στο υπόστρωμα, υγρά λιπάσματα, φωτισμός και είσαι εντάξει. 'Ολα όμως με μέτρο.

Τώρα αν θες δύσκολα φυτά, ''γρασίδια'', κτλ καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ειδικά υποστρώματα σαν αυτά που αναφέρεις πιο πάνω, αλλά και χρήση co2.

Αυτό θα κάνω

Για CO2 δεν είμαι, είναι πολύ μικρό...

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σκοπεύω να αλλάξω το υπόστρωμα για μετατροπή του ενυδρείου σε "φυτεμένο".

Είναι 25lt και ο πυθμένας αποτελείται από λατύπες γαλακτικού χαλαζία μέσου μήκους 2mm και διασκορπισμένες κροκάλες κυρίως ανθρακικές από 0.5 - 1cm από πάνω (ανεπιθύμητες αλλά άντε βγάλτα...).

Ως προς την διάμετρο του το χαλικάκι μου φαίνεται καλό. Επείδή δεν σκαμπάζω και πολλά από πετρώματα, φρόντισε μόνο να μην είναι αβεστολιθικό και σου ανεβάζει την σκληρότητα. Αν δεν ξέρεις, κάνε το γνωστό τεστ με το ακουαφόρτε. Οι μεγαλύτερες πέτρες σίγουρα δεν βοηθούν τα φυτά, αλλά αν δεν είναι πολλές δεν προκαλούν και πρόβλημα.

Διάβασα σε άρθρο για τα υποστρώματα (τρία επίπεδα: χαλίκι, υπόστρωμα φυτών και τέλος λεπτόκοκκη ιλύς)

Καλύτερα μην μπλέξεις από τώρα με υπόστρωμα.

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το ήδη υπάρχον χαλίκι ως υπόστρωμα, ως Α' επίπεδο, ή αν λόγω των νιτρικών που επικάθησαν θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον. Πρέπει να το αντικαταστήσω πλήρως; Εγώ αν δεν μου άρεσε οπτικά το χαλίκι ή απλά ήθελα να κάνω μια αλλαγή, αυτό θα έκανα. Δεν είναι και κανένα τέρας το ενυδρείο, εύκολα και γρήγορα θα κάνεις όποια αλλαγή θέλεις. Μπορώ απλά να ρίξω άμμο από πάνω; Δεν στο συνιστώ, γιατί επειδή η άμμος είναι πιο λεπτή από το χαλίκι θα περάσει μέσα από τα κενά που αφήνει και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα πάει όλη από κάτω και θα φαίνεται πάλι μόνο το χαλίκι. Γενικά αποφεύγουμε να ανακατεύουμε άμμο με χαλίκι. Αν το βγάλω τελικά το ενυδρείο θα χρειαστεί στίσημο από την αρχή; Όχι, αν το φίλτρο σου είναι ήδη στρωμένο, βάλτο να δουλεύει μέσα σε ένα κουβά με νερό όσο θα διαρκούν οι αλλαγέςπου θα κάνεις και μετά είσε έτοιμος. Σίγουρα κάποιο μέρος της βιολογίας που βρίσκεται στο χαλίκι, θα χαθεί, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας βρίσκεται στα υλικά του φίλτρου και αυτή μας ενδιαφέρει να διατηρήσουμε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω άμμο από ποτάμι ή να προτιμήσω του εμπορίου; Νομίζω η άμμος από ποτάμια δεν κάνει γιατί πετρώνει. Δεν είμαι όμως σίγουρος. Ας πεί κάποιος που ξέρει . Πάντως πρόσεξε η άμμος πυ θα διαλέψεις να μην σου ανεβάζει σκληρότητες. Το ενυδρείο τρέχει από τον Φεβρουάριο 09 αλλά το επιμελούμαι σοβαρά τις τελευταίες 2 εβδομάδες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Εύκολα φυτά κατά βάση κυρίως επιφανειακά και java moss, απλά θέλω ένα ή δύο με ρίζα ως διακοσμητικά. Υπάρχει και η λύση της γλάστρας, έτσι;

Αν ήθελα να το ντουμανιάσω τί θα μου πρότεινες;

Σίγουρα μπορείς να βάλεις περισσότερες από μία ή δύο ρίζες. Για φυτά που δένονται πάνω σε ξυλά/πέτρες θα πρότεινα anubia nana και java moss,

Από σχετικά εύκολα φυτά θα πρότεινα

Μία δύο ρίζες Sagittaria subulata ως υποκατάστατο των vallisneria που μεγαλώνουν πολύ. Μια διαφορετική πινελια με το χρώμα και το σχήμα τους θα μπορούσε να δώσει κάποια Bacopa. Τις έχω στα υπ' όψην και για το δικό μου ενυδρείο.

Γι φυτά επιφανέιας θα προσθετά κανένα Hydrocotyle leucocephala. Δημιουργεί μια διαφορετική εικόνα καθώς απλώνεται προς την επιφάνεια και με τις ρίζες του να σχηματίζουν μια "κουρτίνα" στο νερό. Ή το πιο κλασικό και πανεύκολο κερατόφυλο.

Μπορείς να βάλεις και κανένα φυτό που να επιπλέει, μερικά Limnobium leavigatum το οποίο απλώνει εύκολα και γρήγορα, μειώνοντας όμως παράλληλα και το φως που φτάνει στα φυτά που βρίσκονται απο κάτω του.

Τέλος καλές επιλογές είναι όλα τα είδη cryptocoryne. Ανάλογα με το πόσο "μπουκωμένο " θέλεις το ενυδρείο σου μπορείς να διαλέξεις τον αριθμό και το μέγεθος τους. Έχουν τεράστια ποικιλία.

Ελπίζω να έδωσα καμιά ιδέα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε, βοήθησες πολύ! ολόκληρη έκθεση, ευχαριστώ πολύ! Με τις πέτρες το έχω, με τα φυτά δε τα πάω καλα αλλά θα τα καταφέρω που θα παει :P

Ευχαριστώ και πάλι

αύριο για ψώνια :thumbup:

ΥΓ Αν εννοείς τις μεγάλες πέτρες που έχω τώρα τις έχω για να μην είναι flat και σοκάρονται, θα φύγουν όλες..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα την άμμο από εξειδικευμένο κατάστημα και μου είπαν να βάλω οπωσδήποτε υπόστρωμα λιπάσματος, ό,τι φυτό κι αν βάλω. Οι ταμπλέτες έχουν 8 ευρώ και θέλουν ανανέωση κάθε μήνα και το λίπασμα 12, δεν είναι ακριβό αλλά μήπως πάει πολύ; Anubia nana και τέτοια εύκολα χρειάζονται τετοιο υπόστρωμα;

Η άμμος

post-15360-1253619623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις κανενα υποστρωμα. Η ανουμπια δεν χρειαζεται τιποτα και δεν φυτευεις αλλα την δενεις σε καποιο ξυλο η βραχο. Αν φυτεψεις ο κορμος ειναι ισα-ισα στην επιφανεια του βυθου, δεν τον "θαβεις".- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο discus fan παραπάνω, anubia και java moss δένονται πάνω σε ξυλά/πέτρες και δεν έχουν καμιά σχέση με το χαλίκι ή το υπόστρωμα. Είναι τόσο εύκολα φυτά που μιά βασική λίπανση (με φειδώ) είναι υπεραρκετή. Επίσεις και το κερατόφυλλο δεν εξαρτάται από τον βυθό.

Τώρα για τις ταμπλέτες. Η ανανέωση τους είναι σε μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα και τοποθετούνται μόνο κοντα στις ρίζες των φυτών που τις χρειάζονται (πχ κρυπτοκορίνες) και όχι σε όλο το ενυδρείο. Ένα μειονέκτημα του υποστρώματος είναι ότι πρέπει να είσε πολύ προσεκτικός όταν φυτεύεις ξεφυτεύεις φυτά, για να μην έρθει το υπόστρωμα σε άμεση επαφή με το νερό.

Τώρα για το αν χρειάζεται οποσδήποτε το υπόστρωμα, δες εδώ πως ήταν το ενυδρείο μου παλιότερα με χαλίκι και πως είναι τώρα με άμμο, χωρίς υπόστρωμα βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο, ανουμπια, Μοss δεν χρειαζονται τιποτα απολυτως. Το υποστρωμα εκτως αυτων που εγραψες εχει και το μειομεκτημα του οτι μετα απο μερικους μηνες ειναι απλα αχρηστο αφου δεν εχει πλεον να προσφερει.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κερατοφυλλο, ανουμπια, Μοss δεν χρειαζονται τιποτα απολυτως. Το υποστρωμα εκτως αυτων που εγραψες εχει και το μειομεκτημα του οτι μετα απο μερικους μηνες ειναι απλα αχρηστο αφου δεν εχει πλεον να προσφερει.- :thumbup:

Σωστά! Νομίζω όμως ότι το κερατόφυλλο για να πάρει τα πάνω του και να αναπτυχθεί σωστά, τα θέλει τα επιπλέον νιτρικά του, γιατί κάποια στιγμή τα εξαντλεί.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εβαλες ειναι χαλικι και οχι αμμος.- :thumbup:

Σωστή η παρατήρηση

Ωραία νομίζω έχω κατατοπιστεί, προσεχώς κερατόφυλλα ανούμπια και μος...

Theodor72 πολύ ωραίο το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω αλλάξει το υπόστρωμα αλλά αν και το έπλενα πολλές φορές το νερό έχει θολώσει όπως το περίμενα! Πειράζει να βάλω το ψάρι μέσα; Θα έχει αναπνευστικό πρόβλημα με τα μικρά σωματίδια; Μιλάω για ένα pleco, πόση ώρα μπορεί να μείνει στη λεκάνη;

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για τον 25λιτρο μην το σκεφτεσαι καν για pleco...

Απο οσο ξερω δεν μπαινει κανενας Pleco σε αυτα τα λιτρα....

Τον έχω από τον φεβρουάριο.. το είχα πάρει πολύ μικρό και τώρα είναι στα 6cm. Όταν μεγαλώσει κι άλλο θα φύγει στο 190. Με το θολό νερό τι να κάνω; Υαλοβάμβακα στο φίλτρο δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...