Jump to content

Aρχη χρησης Οζον


Recommended Posts

Καλησπερα

χθες πηρα 1 οζονιστηρα (sander sertizon c50) + αεραντλια (tetratec 250-600L με 2 εξοδους) + αφυγραντηρα (ελπιζω να το λεω σωστα).

Δεν αγορασα ομως καποιο redox-meter ή controller εστω για την αρχη.

Το ενυδρειο μου ειναι 300 λιτρα καθαρα και το skimmer ειναι το ΤΜC V2 800.

Ο λογος που το ξεκινω ειναι οτι θελω μεγαλυτερη διαυγεια στο νερο , να πεσουν και αλλο τα νιτρικα που εχω (5-10), αλλα και να γλυτωσω και απο καποιες αλγες που με ταλαιπωρουν ανα διαστηματα bryopsis, κυανο.

Κατα μεσο ορο η ρυθμιση ειναι 10mg/100L απο οτι καταλαβα.

Τον οζονιστηρα τον ρυθμισα να παραγει περιπου 25mg/h.

Πριν τον τοποθετησω , το skimmer εβγαζε αρκετη βρωμα αλλα μετα την τοποθετηση του οζονιστηρα, το skimmer εχει χασει παρα πολυ την επιδοση του.

λογικα εστω τις πρωτες ωρες λειτουργιας δεν επρεπε να συμβαινει το αντιθετο ?

Υπαρχει καποια αεραντλια πιο αθορυβη γιατι πορολου που το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι δεν μπορουμε να κοιμηθουμε τα βραδυα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι

την εχω κλεισει τελειως , γιατι αερα περνει τωρα πια απο την αεραντλια που τροφοδοτει τον οζονιστηρα

Με τη συνδεση του οζον εχεις κλεισει τελειως τον αερα του σκιμμερ;

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλια συνδεεται με το οζον,και η εξοδος του οζον,το αλλο σωληνακι στο σκιμμερ.Οποτε το σκιμμερ πλεον δουλευει μονο με το οζον και χωρις καθολου αερα.Εκει που συνδεεις το οζον λοιπον στο σκιμμερ,πρεπει να παρεμβαλεις ενα μεταλλικο ταφ,ωστε να υπαρχει και παροχη αερα.

Εγω τουλαχιστον ετσι ειχα κανει και δεν ειχα προβλημα,και απ'οσους ξερω και χρησιμοποιουν οζον το ιδιο κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Aν βαλω Ταφ για να υπαρχει και παροχη αερα πριν απο το skimmer τοτε ή πρεπει να εχω και αλλη αεραντλια για να δινει αερα ή το οζον θα διαφευγει απο το Ταφ στο σημειο που θα ειχα αερα.

Η αεραντλια συνδεεται με το οζον,και η εξοδος του οζον,το αλλο σωληνακι στο σκιμμερ.Οποτε το σκιμμερ πλεον δουλευει μονο με το οζον και χωρις καθολου αερα.Εκει που συνδεεις το οζον λοιπον στο σκιμμερ,πρεπει να παρεμβαλεις ενα μεταλλικο ταφ,ωστε να υπαρχει και παροχη αερα.

Εγω τουλαχιστον ετσι ειχα κανει και δεν ειχα προβλημα,και απ'οσους ξερω και χρησιμοποιουν οζον το ιδιο κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με ενα τρυπανι να κανεις μια τρυπα σε αναλογο Φ με το σωληνακι του οζον και να εισαι οκ με την τροφοδοσια του στο skimmer χωρις να εμποδιζεις την εισοδο του αερα σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα εχουν κατι O'ring (τσιμουχακια) που μπορεις να το προσαρμοσεις στην τρυπα για να σφραγιζει σωληνακι του οζον με την τρυπα και να μην εχεις διαρροη στο περιβαλλον αλλα και να φαινεται στο ματι ομορφο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγώ νομίζω ότι πρέπει να βγάλεις τελείως την αντλία του αέρα γιατί το skimmer όταν δουλεύει τραβα όσο αέρα χρειάζεται.. αν το ένωσις με το ozonizer χωρίς την αντλία του αέρα το skimmer θα κάνει την δουλειά τις "ανλιας" αλλα ανάποδα

Link to comment
Share on other sites

Aν βαλω Ταφ για να υπαρχει και παροχη αερα πριν απο το skimmer τοτε ή πρεπει να εχω και αλλη αεραντλια για να δινει αερα ή το οζον θα διαφευγει απο το Ταφ στο σημειο που θα ειχα αερα.

Όχι δεν θα φεύγει το όζον από το ταφ.

Το skimmer θα τραβάει επιπλέον αέρα από εκεί.

Εγώ το δουλεύω έτσι και μάλιστα έχω και ένα βανάκι στο ταφ για να ρυθμίζω τον επιπλέον αέρα.

Υ.Γ. Το όζον θέλει μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην μπερδευστε....

Αν διαβασετε τα manual απο τις συσκευες οζον, θα δειτε οτι οι περισσοτερες αναφερουν την χρηση αεραντλιας.

Δεν γνωριζω το γιατι αλλα ετσι ειναι ο προβλεπομενος τροπος συνδεσης.

Αλλιως δεν θα ειχαν υποδοχη για λαστιχο συνδεσης με αεραντλια, αλλα θα ειχαν τρυπες και θα τραβαγε αερα απο το περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω ένα καταπληκτικό κείμενο του Νίκου Ψάλτη το οποίο δίνει γνώση αλλά και απαντήσεις σε πολλές ερωτήσεις πάνω σε αυτό το θέμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2965

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...