Jump to content

προβλημα με σκουλικακια


xeni@

Recommended Posts

παιδια ζηταω τα φωτα σας.....

πηρα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο 120 λιτρα, ειχε μεσα το χαλικι(σχεδον 10-15 κιλα ψιλο χαλικι μαυρο) και 10 δαχτυλα νερο το οποιο ηταν βρωμικο και φανταζομαι πολυ καιρο μεσα στο ενυδρειο αφου μυριζε πολυ ασχημα :hysterical: ..

το χαλικι το ξεπλυνα οσο μπορουσα,και το ενυδρειο το γεμισα, το μπολιασα και το αφησα να στρωσει...

το θεμα ειναι οτι εχθες παρατηρησα κατι πολυ λεπτα σαν τριχουλες που κινουνται,σκουλικακια χρωματος καφε το ενυδρειο ειναι γεματο απο αυτα....(πιστευω οτι ειναι απο το βρωμικο χαλικι)

τι να κανω?ειναι πολυ δυσκολο να το αδειασω και να το ξανακαθαρισω ,ξερει κανεισ τι ειναι αυτα??τα ψαρια που θα μπουν θα εχουν προβλημα?? :thumbup:

:P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις μερήσεις σου στο νερό και αφού στρώσει και είναι όλα οκ τα ψαράκια σου θα κάνουν πάρτυ με ζωντανή τροφή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις μερήσεις σου στο νερό και αφού στρώσει και είναι όλα οκ τα ψαράκια σου θα κάνουν πάρτυ με ζωντανή τροφή :thumbup:

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με την παραπάνω άποψη καθότι δεν ξέρουμε τί σκουλικάκια είναι αυτά! Βέβαια υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να είναι όντως ζωντανή τροφή!

Γνώμη μου:

Αδειάζεις το ενυδρείο. Πλένεις τα πάντα με καυτό νερό. Δυστυχώς πλέον και το βιολογικό υλικό. ΤΟ αφήνεις να στεγνώσει. Ξεκινάς στρώσιμο αλλά για 1-2 μέρες θα βάλεις να "τρέξει" και άνθρακας μέσα στο φίλτρο σου καθότι η βρώμα που ανέφερες μπορεί να είναι δηλητήριο αυτή τη στιγμή στο νερό σου.

Αφαιρείς τον άνθρακα, και με μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 παρακολουθείς το στρώσιμό σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με την παραπάνω άποψη καθότι δεν ξέρουμε τί σκουλικάκια είναι αυτά! Βέβαια υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να είναι όντως ζωντανή τροφή!

Γνώμη μου:

Αδειάζεις το ενυδρείο. Πλένεις τα πάντα με καυτό νερό. Δυστυχώς πλέον και το βιολογικό υλικό. ΤΟ αφήνεις να στεγνώσει. Ξεκινάς στρώσιμο αλλά για 1-2 μέρες θα βάλεις να "τρέξει" και άνθρακας μέσα στο φίλτρο σου καθότι η βρώμα που ανέφερες μπορεί να είναι δηλητήριο αυτή τη στιγμή στο νερό σου.

Αφαιρείς τον άνθρακα, και με μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 παρακολουθείς το στρώσιμό σου!

μαλλον αυτο θα κανω...δεν το γλυτωνω :thumbup:

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ αφήνεις να στεγνώσει. Ξεκινάς στρώσιμο αλλά για 1-2 μέρες θα βάλεις να "τρέξει" και άνθρακας μέσα στο φίλτρο σου καθότι η βρώμα που ανέφερες μπορεί να είναι δηλητήριο αυτή τη στιγμή στο νερό σου.

Αφαιρείς τον άνθρακα, και με μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 παρακολουθείς το στρώσιμό σου!

Θέλω να ρωτήσω. Και το δικό μου φίλτρο έχει ανθρακα. Τι ακριβώς κάνει; Στο πετ σοπ μου είπαν να τον αλλάζω κάθε μήνα. Ισχύει; Ακομα: επιρεάζει τις μετρήσεις στα τεστάκια; Επίσης μου είχαν πει για κατι αστεράκια της Rena. Είναι καλα; Μήπως να αλλαξω τον ανθρακα με αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας δεν εχει θεση στο φιλτρο, τα τεστακια της Σερα εχουν θεση στον καδο αποριμματων (κατα την αποψη μου).- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει θέση; Κάνει κακό;

Εγώ δεν είπα για τεστάκια της Sera αλλα για αστράκια της Rena

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει κακο αλλα ο ανθρακας ειναι για συγκεκριμενους σκοπους,οπως μετα απο θεραπεια για να αποβαλουμε τα λοιματα φαρμακου και για το οταν κιτρινιζει το νερο!Κατα τα αλλα ο ανθρακας απορροφαει οτι ριξεις μεσα για το καλο του νερου!

Οσο για την γνωμη του fan για τα τεστ σιγουρα δεν ειναι ευχαριστημενος και οπως και να το κανουμε εχει και μια Α εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να τον πετάξω; Έχω και φυτά μεσα και ριχνω και βιταμίνες. Δεν κανει καλο; Να τον αλλάξω με τα βιολογικά αστεράκια της Rena.

Ίσως θα ήθελε και κανω καινουργιο θεμα αλλα δεν βαριεσε....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω. Και το δικό μου φίλτρο έχει ανθρακα. Τι ακριβώς κάνει; Στο πετ σοπ μου είπαν να τον αλλάζω κάθε μήνα. Ισχύει; Ακομα: επιρεάζει τις μετρήσεις στα τεστάκια; Επίσης μου είχαν πει για κατι αστεράκια της Rena. Είναι καλα; Μήπως να αλλαξω τον ανθρακα με αυτά;

Ο ανθρακας δεν εχει θεση στο φιλτρο, τα τεστακια της Σερα εχουν θεση στον καδο αποριμματων (κατα την αποψη μου).- :thumbup:

:P:hysterical::hysterical:

:hysterical:

Τα αστεράκια της Rena είναι πραγματικά πολύ καλό βιολογικό υλικό. Βγάλε τον άνθρακα και βάλε αυτά! Μόνο καλό μπορείς να κάνει με αυτόν τον τρόπο :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...